Setari Cookie-uri

Ce motive (mai) avem sa fim mandri ca suntem romani?


Judecand, "la rece", obiectiv dar, inevitabil, si subiectiv, realitatea romaneasca a ultimilor 20 de ani ne mai ofera motive sa fim mandri ca suntem romani?

Sigur, trecutul nostru ne confera sentimentul atemporal al mandriei...Eminescu singur si tot ar fi suficent sa simtim iubirea fata de "noi", ca romani.Dar, este trecutul nostru, inca, un "pilon" solid pentru "decaderea" societatii noastre, "postrevolutionare"?

Personal, cred ca unul dintre cele mai mari lispuri cu care se confrunta realitatatea romaneasca, lipsita de repere morale valide, este CRIZA DE EROI;acei "eroi" pregatiti, in orice secunda a vietii lor, sa-si SACRIFICE INTERESUL PERSONAL, ca sa nu scriu VIATA, in favoarea SENTIMENTULUI NATIONAL...





Simply_The_Best
Postat pe 13 Noiembrie 2009 09:56
Eroi exista si-n zilele noastre. Si aici ma refer la cei care mai au constiinta si care vor sa faca ceva cu viata lor. partea dureroasa e ca pe acei eroi nu-i vede nimeni. E atat de plina padurea de uscaturi incat nu ai cum sa vezi partea frumoasa din ea..
Lucia38
Postat pe 13 Noiembrie 2009 09:59
Eu una, recunosc sincer ca numai sunt mandra de mult ca sunt romanca si imi pare rau ca am avut nesansa sa ma nasc in Romania! Si ca sa-ti raspund la cealalta intrebare,mi-as dori un Antonescu la putere, caruia sa nu-i fie frica sa instaleze o dictatura militara!
miss_darine
Postat pe 13 Noiembrie 2009 10:17
De la: miss_darine, la data 2009-11-13 10:17:28Eu una, recunosc sincer ca numai sunt mandra de mult ca sunt romanca si imi pare rau ca am avut nesansa sa ma nasc in Romania! Si ca sa-ti raspund la cealalta intrebare,mi-as dori un Antonescu la putere, caruia sa nu-i fie frica sa instaleze o dictatura militara!


Parintii si tara nu ti-i poti alege;cel putin, nu la nastere;orice forma de dictatura, inclusiv militara, nu este de recomandata."Dictatura" LEGILOR concepute moral/inteligent/eficient si APLICATE fara nici o exceptie ar fi eficienta."EXECUTAREA" tutor celor care incalca LEGILE, repet, daca LEGILE sunt construite in INTERESUL OAMENILOR...
Simply_The_Best
Postat pe 13 Noiembrie 2009 10:27
chiar nu ai gasit nici un motiv sa fii mandru? vad ca ai ceva anisori, deci esti trecut prin viata de roman cat de cat asa.... cat sa poti avea si pareri bune
adina_black
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:12
De la: adina_black, la data 2009-11-16 12:12:43chiar nu ai gasit nici un motiv sa fii mandru? vad ca ai ceva anisori, deci esti trecut prin viata de roman cat de cat asa.... cat sa poti avea si pareri bune


Cred ca am fost suficient de clar la debutul subiectulu ca-s mandru neconditionat ca-s roman;asteptam si motivele voastre, despre prezentul actual...si ultimii 20 de ani...
Simply_The_Best
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:37
nu ai fost atat de clar, ai pus o intrebare, fara sa dai un raspuns - un motiv
cred ca vroiai sa te referi la prezent... lasa-l pe Eminescu ca a trecut vremea lui de f mult timp
din manuale sunt scosi acesti "eroi"

nu gasesc INCA motivele de mandrie, dar cred ca nu ai cum sa nu iti iubesti tara, ca pana la urma aici te-ai nascut, ai crescut, ai o familie etc.... toate astea te fac sa treci putin peste tot raul acumulat
adina_black
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:56
de ex sunt mandra ca nu m-am nascut in America despre prostia americanilor as putea sa vorbesc si in somn - cea mai mare "turma" acolo o gasiti (trecand peste UNII conducatori ai tarii)

una peste alta, s-a facut un studiu si cica dintre toate natiile, noi suntem cei mai rezistenti si cei mai adaptabili la orice mediu si situatie posibila - na, suntem trecuti prin multe, deci sa ne mandrm cu asta

spune la ce fel de motive de mandrie te astepti? te referi la personalitati? nume mari? sau lucruri care ne caracterizeaza ca popor?
adina_black
Postat pe 16 Noiembrie 2009 16:02


Un motiv "spontan" de mandrie, actual, acum de ziua ROMANIEI - La multi ani, ROMANIA!


http://sport.hotnews.ro/stiri-alte_sporturi-6580420-bute-andrade-mister-spulberat-andrade-runda-4.htm

Simply_The_Best
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:53
ma asteptam la alte motive de mandrie
nu legate de concursuri, ci despre calitatile oamenilor - a romanilor in general

daca vroiai sa vorbesti despre "artisti" cred ca trebuia alt titlu !!!

pe viitor, nu mai abera!
adina_black
Postat pe 2 Decembrie 2009 16:40
pfff.....ce diaree verbala are za bestu lu' peste prajit...
greierash_is_back
Postat pe 2 Decembrie 2009 17:09
De la: adina_black, la data 2009-12-02 16:40:10ma asteptam la alte motive de mandrie
nu legate de concursuri, ci despre calitatile oamenilor - a romanilor in general

daca vroiai sa vorbesti despre "artisti" cred ca trebuia alt titlu !!!

pe viitor, nu mai abera!


As vrea sa vorbim despre calitatile tale;dar nu ai nici una.Probabil ca nu esti romanca..get-beget...

Simply_The_Best
Postat pe 2 Decembrie 2009 21:01
De la: greierash_is_back, la data 2009-12-02 17:09:18pfff.....ce diaree verbala are za bestu lu' peste prajit...



Irefutabil - n.e.f.ut-abila...




P.S.Nu mai profana bietul greieras;el, macar, stie sa cante;poate ca si tu stii sa canti...la flaut cu greutati...alogeno care esti...



Simply_The_Best
Postat pe 2 Decembrie 2009 21:04
De la: Simply_The_Best, la data 2009-12-02 21:01:21
De la: adina_black, la data 2009-12-02 16:40:10ma asteptam la alte motive de mandrie
nu legate de concursuri, ci despre calitatile oamenilor - a romanilor in general

daca vroiai sa vorbesti despre "artisti" cred ca trebuia alt titlu !!!

pe viitor, nu mai abera!


As vrea sa vorbim despre calitatile tale;dar nu ai nici una.Probabil ca nu esti romanca..get-beget...



mai za_best_aberator, bute boxeaza pentru un club canadian. n-a luptat pentru romania!!
ca si doroftei, dealtfel!
geo_xx
Postat pe 2 Decembrie 2009 22:25
nu sunt mandra de situatia actuala din tara noastra, pentru ca Romania inseamna altceva.Poporul acesta a fost foarte urgisit in istorie da a ramas unit.
Este adevarat ca incultura este la grad mare,dar sperante sunt si pentru tara asta.....
la_belle_mer
Postat pe 2 Decembrie 2009 22:32
De la: la_belle_mer, la data 2009-12-02 22:32:37nu sunt mandra de situatia actuala din tara noastra, pentru ca Romania inseamna altceva.Poporul acesta a fost foarte urgisit in istorie da a ramas unit.
Este adevarat ca incultura este la grad mare,dar sperante sunt si pentru tara asta.....


olelei maica, cum de te-ai scapat aici!!!??
s-au terminat concursurile??
geo_xx
Postat pe 2 Decembrie 2009 22:35
De la: geo_xx, la data 2009-12-02 22:35:08
De la: la_belle_mer, la data 2009-12-02 22:32:37nu sunt mandra de situatia actuala din tara noastra, pentru ca Romania inseamna altceva.Poporul acesta a fost foarte urgisit in istorie da a ramas unit.
Este adevarat ca incultura este la grad mare,dar sperante sunt si pentru tara asta.....


olelei maica, cum de te-ai scapat aici!!!??
s-au terminat concursurile??


greierash_is_back
Postat pe 3 Decembrie 2009 06:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
trucaje.... 4 De la: Stanciu_Maria 1 Septembrie 2009 01:06
oare am schimbat bine tara? 26 De la: ionelyizza 12 Martie 2012 19:40
povestea evolutiei bazata pe credinta 2 De la: kudika_950728 17 Octombrie 2014 23:00
Vreau sa-mi fac prietenii! 1 De la: kudika317515 27 Iunie 2011 17:36
DE CE LUMEA NU DOARME LA ORA ASTA 12 De la: kudika553173 28 Martie 2013 11:58