Setari Cookie-uri

nu imi creste parul de ceva ani

buna
am si eu o problema destul de suparatoare de ani de zile mie nu-mi mai creste parul decat cativa cm pe an nici nu se cunoaste
cineva mi-a spus sa ma tund mai des am incercat si asta insa nimic nu mai creste il am asa de circa 7 ani de zile si nimic si cade si este ca matasea de porumb cine stie si foarte matasos
am mai facut tratamente insa nici un rezultat
ce sa mai fac caci m-am saturat
acu multi ani cand eram mai micuta stateam la bunica mea si mi-a zis odata ca nu trebuie sa am parul mai lung de atat si de atunci atat mai lung nu creste
oare sa fie asta cauza sau am ceva probleme de sanatate?unde ar trebui sa merg?
kudika109268
Postat pe 29 Ianuarie 2010 11:23
Greu de spus...
ai probleme si cu unghiile din intamplare?
Parul foarte subtire poate fi ,sa zic asa ''ereditar''si cand e vorba de asta chiar nu poti schimba nimic.Dar poate nu il ingrijesti suficient,caci cu aceeasi problema se confrunta si mama mea.
Spune-mi ce anume ai folosit si voi incerca sa te ajut....am avut si eu probleme cu parul acum mult timp si acum stiu de ce anume are nevoie cam fiecare tip de par:D
Cheers!
blondiewishes
Postat pe 29 Ianuarie 2010 14:58
De la: Metal_spell, la data 2010-01-29 14:58:37Greu de spus...
ai probleme si cu unghiile din intamplare?
Parul foarte subtire poate fi ,sa zic asa ''ereditar''si cand e vorba de asta chiar nu poti schimba nimic.Dar poate nu il ingrijesti suficient,caci cu aceeasi problema se confrunta si mama mea.
Spune-mi ce anume ai folosit si voi incerca sa te ajut....am avut si eu probleme cu parul acum mult timp si acum stiu de ce anume are nevoie cam fiecare tip de par:D
Cheers!

tratamentul cu ulei de ricin cica e bun pt cresterea parului.
Shhh
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:00
De la: Shhh, la data 2010-01-29 15:00:51
De la: Metal_spell, la data 2010-01-29 14:58:37Greu de spus...
ai probleme si cu unghiile din intamplare?
Parul foarte subtire poate fi ,sa zic asa ''ereditar''si cand e vorba de asta chiar nu poti schimba nimic.Dar poate nu il ingrijesti suficient,caci cu aceeasi problema se confrunta si mama mea.
Spune-mi ce anume ai folosit si voi incerca sa te ajut....am avut si eu probleme cu parul acum mult timp si acum stiu de ce anume are nevoie cam fiecare tip de par:D
Cheers!

tratamentul cu ulei de ricin cica e bun pt cresterea parului.


da..dar iti trebuie muuuuuuuulta rabdare.mai bune uleiul de masline :D sau argan
blondiewishes
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:05
De la: Metal_spell, la data 2010-01-29 14:58:37Greu de spus...
ai probleme si cu unghiile din intamplare?
Parul foarte subtire poate fi ,sa zic asa ''ereditar''si cand e vorba de asta chiar nu poti schimba nimic.Dar poate nu il ingrijesti suficient,caci cu aceeasi problema se confrunta si mama mea.
Spune-mi ce anume ai folosit si voi incerca sa te ajut....am avut si eu probleme cu parul acum mult timp si acum stiu de ce anume are nevoie cam fiecare tip de par:D
Cheers!


nu,unghiile cresc chiar mai bine bine nu le mai mananc eu insa nu am probleme cu unghiile
pai am folosit GEROVITAL PLANT cu petrol
vit A si E
ulei de ricin
apoi de la VIVANATURA cu ulei de masline
ulei de ricin
petrol
ulei de jojoba
ulei de palmier
coriandru
brusture
mesteacan
urzica
podbal
iarba mare
astea insa nimic parul ramane la fel nu se regenereaza
kudika109268
Postat pe 29 Ianuarie 2010 17:33
De la: Shhh, la data 2010-01-29 15:00:51
De la: Metal_spell, la data 2010-01-29 14:58:37Greu de spus...
ai probleme si cu unghiile din intamplare?
Parul foarte subtire poate fi ,sa zic asa ''ereditar''si cand e vorba de asta chiar nu poti schimba nimic.Dar poate nu il ingrijesti suficient,caci cu aceeasi problema se confrunta si mama mea.
Spune-mi ce anume ai folosit si voi incerca sa te ajut....am avut si eu probleme cu parul acum mult timp si acum stiu de ce anume are nevoie cam fiecare tip de par:D
Cheers!

tratamentul cu ulei de ricin cica e bun pt cresterea parului.


am cautat insa nu prea am gasit se gaseste in farmacii speciale sau?
kudika109268
Postat pe 29 Ianuarie 2010 17:35
La cat timp il tunzi? In mod normal ar trebui la maxim 2 luni, chiar daca il vrei lung, singura diferenta este cat tai din el. Daca il tunzi rar, se tocesc varfurile, si mai ales daca firul e subtire si moale, cu atat mai mult.
Am auzit si eu de persoane carora nu le mai crestea parul, dar ori nu se tundeau decat o data pe an, ori cine stie cu ce le tundea coafeza (conteaza si foarfeca sa fie speciala pt par). Mai e si faza de coafeza "cu mana buna" de pe urma careia iti creste mai repede parul, in cazul in care crezi in asa ceva. Si tunsul inainte de luna plina...
wildstyle
Postat pe 29 Ianuarie 2010 17:42
Cred ca se referea la masca din galbenus de ou, ulei de ricin, ulei de masline si miere, care se prepara in casa. Are efecte, dar la un par foarte afectat, trebuie un tratament mai puternic. Daca ai incercat produsele din plafar, incearca-le pe cele dermato-cosmetice din farmacii, speciale pt problema ta, si pe cele profesionale.
wildstyle
Postat pe 29 Ianuarie 2010 17:46
De la: wildstyle, la data 2010-01-29 17:42:23La cat timp il tunzi? In mod normal ar trebui la maxim 2 luni, chiar daca il vrei lung, singura diferenta este cat tai din el. Daca il tunzi rar, se tocesc varfurile, si mai ales daca firul e subtire si moale, cu atat mai mult.
Am auzit si eu de persoane carora nu le mai crestea parul, dar ori nu se tundeau decat o data pe an, ori cine stie cu ce le tundea coafeza (conteaza si foarfeca sa fie speciala pt par). Mai e si faza de coafeza "cu mana buna" de pe urma careia iti creste mai repede parul, in cazul in care crezi in asa ceva. Si tunsul inainte de luna plina...


odata la 3luni tund circa 5cm
si mi-l tund eu caci am fost odata la un coafor si nu mi-a placut am vrut breton si mi-a facut un mot in frunte
de atunci m-am profilat eu pe tuns am stilul meu de coafuri si de tuns
la mana is buna caci imi tund nepoatele si le creste parul foarte frumos si repede
cum adica tunsul inainte de luna plina?asta nu stiu eu imi explici te rog?
kudika109268
Postat pe 29 Ianuarie 2010 20:37
najpa:(
yumy
Postat pe 29 Ianuarie 2010 20:42
De la: wildstyle, la data 2010-01-29 17:46:46Cred ca se referea la masca din galbenus de ou, ulei de ricin, ulei de masline si miere, care se prepara in casa. Are efecte, dar la un par foarte afectat, trebuie un tratament mai puternic. Daca ai incercat produsele din plafar, incearca-le pe cele dermato-cosmetice din farmacii, speciale pt problema ta, si pe cele profesionale.


de cate se aplica pe saptamanala radacina sau pe toata suprafata parului?ok mersi fain de sfaturi esti o dulce
kudika109268
Postat pe 29 Ianuarie 2010 20:50
http://www.astro-urseanu.ro/faze_ex.html
De ex, in luna ianuarie, luna plina va fi pe 30 ian ( deci azi ar trebui sa te tunzi), in luna feb, luna plina este pe 28, etc. Vezi aici, sau cauti pe google. http://www.astro-info.ro/home/fazele_lunii_2010.php

Eu nu pre am vazut diferente mari, dar a fost chiar si un reportaj la tv pe tema asta, asiaticele erau buluc in saloane cu cateva ore inainte de luna plina.

Amestecul ala se intinde de la radacina (dar trebuie sa pui neaparat galbenusul de ou, care hraneste dar si degreseaza, altfel ramane parul unsuros). Pt. par lung, pui doua sau chiar trei. Daca nu foloseti galbenus, intinzi numai pe lungime si varfuri. Se lasa cam o ora (am citit ca unele lasa masca asta si 4 ore)...apoi clatesti bine si te samponezi normal (si restul etapelor). Eu intind pe par uscat, inainte sa ma spal pe cap, cam o data la 2-3 saptamani. Dar daca este un par cu probleme, poti face masca asta la fiecare spalare la inceput, daca ai timp si chef. Sau macar o data pe saptamana...
Ca parul sa nu mai fie moale si sa nu cada asa mult, evita sa foloseti balsam, sau folosete numai la varfuri (mie in faza asta imi cade cam 90% din totalul firelor care cad la spalare), dar il am lung si mi se incalceste daca nu folosesc deloc...

Mastile facute in casa si produsele de la plafar sunt bune, dar nu sunt puternice, adica pt un par sanatos, sunt ok. Incearca un sampon profesional sau dermato-cosmetic sau masca tot asa si vei vedea ca se vad imbunatatiri.
wildstyle
Postat pe 29 Ianuarie 2010 21:41
Din cate stiu eu,de luna plina trebuie sa te tunzi.Nu inainte.
Pot sa iti spun ca dupa cate probleme am avut cu parul meu in trecut ...:-j
Incearca sa il ingrijesti foarte mult.Parului nu ii trebuie neaparat produse care sa ii forteze cresterea,ci chestii reparatoare,nutritive.
Asta am vazut eu,in atata timp.
Folosesc masca zilnic,balsam,sampon si spray[balsam leave-in]
asa imi pastrez eu parul sanatos,frumos si lung.
Nu folosesc placa,nu il periez cand este ud,nu il usuc cu foehn-ul.
Eu acum folosesc chestii de la salon,dar iti recomand niste chestii foarte bune si accesibile.
Gama l'oreal cu 5 ingrediente pentru reparare.sampon,balsam masca si spray.sunt foarte bune
sau tot de la l'oreal-gama cu laptisor de masca foarte foarte buna.
Apoi,ulei de masline incalzit,ulei de argan,clatire cu apa rece[cat suporti de rece] si revin.Acum sunt pe fuga:))
blondiewishes
Postat pe 29 Ianuarie 2010 22:52
http://www.astro-info.ro/home/fazele_lunii_2010.php

dupa cum vezi si in tabelul asta (se pot gasi si altele), luna se afla in faza de Luna Plina intr-un anumit minut si secunda, deci nu vad cum poti sa te tunzi fix in secunda respectiva (pt ca dupa aceasta secunda luna incepe descrestea si nu e bine de tuns). Deci daca depasesti, ai efecte contrare...in fine, am mai zis, eu oricum nu am observat cine stie ce efecte, pt cine vrea sa incerce.
In principal se spune ca atunci cand luna este in crestere (adica de la luna noua pana la luna plina, e bine sa te tunzi, sa faci tratamente pt ca parul/corpul absorb f bine in perioada asta), iar cand luna este in scadere (procesul invers) e bine sa se inceapa curele de slabire, etc, pt ca atunci organismul elimina, se detoxifica.
Bun, asta e o explicatie generala si f simpla, sunt pe net destule articole legate de fazele lunii si influentele asupra corpului uman.
wildstyle
Postat pe 30 Ianuarie 2010 14:55
De la: wildstyle, la data 2010-01-29 21:41:11http://www.astro-urseanu.ro/faze_ex.html
De ex, in luna ianuarie, luna plina va fi pe 30 ian ( deci azi ar trebui sa te tunzi), in luna feb, luna plina este pe 28, etc. Vezi aici, sau cauti pe google. http://www.astro-info.ro/home/fazele_lunii_2010.php

Eu nu pre am vazut diferente mari, dar a fost chiar si un reportaj la tv pe tema asta, asiaticele erau buluc in saloane cu cateva ore inainte de luna plina.

Amestecul ala se intinde de la radacina (dar trebuie sa pui neaparat galbenusul de ou, care hraneste dar si degreseaza, altfel ramane parul unsuros). Pt. par lung, pui doua sau chiar trei. Daca nu foloseti galbenus, intinzi numai pe lungime si varfuri. Se lasa cam o ora (am citit ca unele lasa masca asta si 4 ore)...apoi clatesti bine si te samponezi normal (si restul etapelor). Eu intind pe par uscat, inainte sa ma spal pe cap, cam o data la 2-3 saptamani. Dar daca este un par cu probleme, poti face masca asta la fiecare spalare la inceput, daca ai timp si chef. Sau macar o data pe saptamana...
Ca parul sa nu mai fie moale si sa nu cada asa mult, evita sa foloseti balsam, sau folosete numai la varfuri (mie in faza asta imi cade cam 90% din totalul firelor care cad la spalare), dar il am lung si mi se incalceste daca nu folosesc deloc...

Mastile facute in casa si produsele de la plafar sunt bune, dar nu sunt puternice, adica pt un par sanatos, sunt ok. Incearca un sampon profesional sau dermato-cosmetic sau masca tot asa si vei vedea ca se vad imbunatatiri.


ok o sati urmez sfatul
kudika109268
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:50
De la: Metal_spell, la data 2010-01-29 22:52:59Din cate stiu eu,de luna plina trebuie sa te tunzi.Nu inainte.
Pot sa iti spun ca dupa cate probleme am avut cu parul meu in trecut ...:-j
Incearca sa il ingrijesti foarte mult.Parului nu ii trebuie neaparat produse care sa ii forteze cresterea,ci chestii reparatoare,nutritive.
Asta am vazut eu,in atata timp.
Folosesc masca zilnic,balsam,sampon si spray[balsam leave-in]
asa imi pastrez eu parul sanatos,frumos si lung.
Nu folosesc placa,nu il periez cand este ud,nu il usuc cu foehn-ul.
Eu acum folosesc chestii de la salon,dar iti recomand niste chestii foarte bune si accesibile.
Gama l'oreal cu 5 ingrediente pentru reparare.sampon,balsam masca si spray.sunt foarte bune
sau tot de la l'oreal-gama cu laptisor de masca foarte foarte buna.
Apoi,ulei de masline incalzit,ulei de argan,clatire cu apa rece[cat suporti de rece] si revin.Acum sunt pe fuga:))


mersi mult
kudika109268
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:52
trebuie sa le tunzi nu stiai??varfurile ma refer
iulia069834
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:54
Oameni buni!De ce toata lumea are o obsesie pentru acest lucru? Si anume ca ,daca parul este tuns mai des creste mai frumos,ba mai lung,ba mai gros!
Nu poate fi vorba de asa ceva,pentru ca acest lucru nu a fost confirmat!
Dupa toata experientele mele cu podoaba capilara,pot spune ca in tot ce consta cresterea si intretinerea parului este INGRIJIREA!
blondiewishes
Postat pe 30 Ianuarie 2010 22:09
Aceasta ingrijire consta in folosirea mastilor,balsamurilor si spray-urilor nutritive,hidratante si pentru par degradat [chiar daca nu este]
Pentru ca podoaba ta capilara sa isi revina,sau sa se insanatoseasca ai nevoie de putina rabdare si...produse cosmetice.
Deci
->>>>Se spala parul [daca samponul este anti-sebum sau anti matreata se aplica doar la radacina,daca este hidratant,nutritiv,protector se aplica pe toata lungimea firului de par]
->>>se clateste bine parul,se aplica balsamul,se maseaza varfurile,se lasa de doua ori mai mult decat scrie pe ambalaj!
->>la ultima clatire,se clateste parul cu apa rece[cat de rece suporti]
->I-se permite parului uscarea naturala,si un spray[leave-in]aplicat pe varfuri si masat putin este mai mult decat perfect.
In principiu,ai nevoie de rabdare!Iti recomand ca,timp de 2luni sa ii faci masca parului in fiecare zi,iar daca pe ambalaj scrie sa o lasi 5 minute,eu iti recomand sa o lasi 5-6 ore sau toata noaptea daca o aplici seara.
blondiewishes
Postat pe 30 Ianuarie 2010 22:16
Sa vedem,sper ca nu am omis nimic.Eu cam asta fac si nu am absolut nici o problema cu parul .si este si fooooarte lung .
Ah,da!
Ocoleste pe cat de mult poti periile de plastic!Despica si electrizeaza firul de par !
Eu sincer,am foarte mare grija de parul meu.De aceea imi tai si varfurile foooarte rar.Poate o data sau de doua ori pe an...
Eu cand dorm,imi prind parul cu o clama mare[daca dorm cu el desfacut pe perna se usuca foarte tare]
blondiewishes
Postat pe 30 Ianuarie 2010 22:20
De la: Metal_spell, la data 2010-01-30 22:20:44Sa vedem,sper ca nu am omis nimic.Eu cam asta fac si nu am absolut nici o problema cu parul .si este si fooooarte lung .
Ah,da!
Ocoleste pe cat de mult poti periile de plastic!Despica si electrizeaza firul de par !
Eu sincer,am foarte mare grija de parul meu.De aceea imi tai si varfurile foooarte rar.Poate o data sau de doua ori pe an...
Eu cand dorm,imi prind parul cu o clama mare[daca dorm cu el desfacut pe perna se usuca foarte tare]


mersi
kudika109268
Postat pe 31 Ianuarie 2010 14:08
foarte interesant ce am citit pe aici..
daca tot suntem la capitolul asta.. o recomandare pt un par ff uscat & ff ondulat? (aproape de cret) stiu k parul cret e uscat prin natura lui dar m`am saturat sa`l simt mai mereu ca pe o matura
nici tunsul...nici masca cu galbenus, miere si ulei de masline nu m`au ajutat prea mult
stelutsza
Postat pe 9 Februarie 2010 14:06


Buna, floosete urmatorul amestec, 6 linguri ulei de masline, 6 linguri ulei de ricin, 4 fiole vitamina A uleioasa si 4 filoe vitamina C, cu acest amestec unge-ti radacinile de 2 ori pe saptamana, inveleste parul intr-o punga si un prosop si stai 30 min. Incearca sa faci tratamentul macar o luna, o sa vezi ce rezultate misto o sa ai. Bafta
De la: kudika109268, la data 2010-01-29 11:23:57 buna
am si eu o problema destul de suparatoare de ani de zile mie nu-mi mai creste parul decat cativa cm pe an nici nu se cunoaste
cineva mi-a spus sa ma tund mai des am incercat si asta insa nimic nu mai creste il am asa de circa 7 ani de zile si nimic si cade si este ca matasea de porumb cine stie si foarte matasos
am mai facut tratamente insa nici un rezultat
ce sa mai fac caci m-am saturat
acu multi ani cand eram mai micuta stateam la bunica mea si mi-a zis odata ca nu trebuie sa am parul mai lung de atat si de atunci atat mai lung nu creste
oare sa fie asta cauza sau am ceva probleme de sanatate?unde ar trebui sa merg?
damideea
Postat pe 14 Februarie 2010 15:47
NOU!! Tratament brazilian OrganiQ cu keratina - 100% natural - pentru indreptarea parului!! Cea mai inovativa,

revolutionara si sanatoasa aparitie in materie de ingrijirea parului, acum disponibil si la tine acasa !! Rezultate

uimitoare pana la 4 Luni !!Ai un par greu de aranjat? Petreci ore intregi chinuindu-te sa iti aranjezi parul dar iti

distrugi structura parului cu diferite aparate pentru indreptarea parului? Solutia este tratamentul brazilian cu

keratina, care iti va lasa parul drept, matasos, foarte stralucitor si cel mai important : SANATOS !! Parul tau va

arata ingrijit si aranjat chiar daca il lasi sa se usuce liber dupa ce il speli. Acest tratament este 100% organic,

fara chimicale, complet sigur si cu rezultate uimitoare !! Renuntati la indreptari chimice ale parului, la placa, la

timp pierdut cu indreptarea parului cu peria sau la banii cheltuiti la salon. Este cel mai potrivit pentru par

vopsit, decolorat, fara viata ! Pret complet tratament la domiciliu: 650RON ( Produse speciale pentru ingrijire dupa

tratament , pentru rezultate indelungate - sampon si balsam - incluse in pret ). Contact : ymirsy@yahoo.com
ymirsy
Postat pe 14 Martie 2011 14:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
henna pe par blond? 7 De la: LiveFromHell 16 Octombrie 2013 20:08
extensii... 9 De la: kRsSSa 5 Martie 2013 18:45
Tratamente pt par+ imi cade parul foarte mult. 107 De la: alina_luminita 17 Mai 2018 12:43
Vopsirea parului 10 De la: OnutzaDaSauNu 16 Octombrie 2013 20:01
Ulei pt par cu argan, cu cristale sau cu silcon? 4 De la: kudika_1001304 15 Februarie 2016 12:13