Setari Cookie-uri

Job in strainatate

Buna seara! Din cauza crizei din Romania, ma tenteaza sa imi caut un job in strainatate si cautand pe internet am gasit tot felul de agentii, care percep un comision destul de mare zic eu si care trebuie platit inainte de plecare. V-as ruga, daca ati avut contact cu agentii de acest fel, sa imi spuneti care sunt serioase di care nu, pt ca nu as vrea sa dau niste bani si sa ma trezesc singura pe acolo...
Multumesc si o seara placuta!
kudika062019
Postat pe 5 Martie 2010 21:20
buna am vazut anuntul tau daca cunosti germana si putina italiana cauta pe myjobs firmainfogastrojob -europe
PICOLINA
Postat pe 5 Martie 2010 21:24
In primul rand intereseaza-te de drepturile tale acolo, de legislatia in vigoare, daca iti trebuie permis de munca sau nu etc.
Dupa ce stii toate astea, iti vei da seama daca agentia e serioasa sau nu (daca incepe sa-ti spuna povesti care nu se pupa cu realitatea, e clar). Apoi, o agentie serioasa nu-ti cere comisionul inainte de a avea un contract ferm in mana. In general, cer doar o taxa de inscriere, care nu e asa mare (sau asa ar trebui.... cam in jur de 300 de lei e rezonabil, mai mult mi-as pune intrebari).


Imi aduc aminte cum i-a cazut fata recrutoarei de la o astfel de agentie, cand i-am spus salariul minim in tara in care voiam sa ma duc (dupa ce m-a intrebat cat vreau pe luna, i-am spus "pai, slariul minim, de .... atata"). Nu m-au mai cautat dupa aceea si nici nu ma asteptam sa ma mai caute.
kitty_krieger
Postat pe 5 Martie 2010 21:53
Pai da, voi incerca sa pun cat mai multe intrebari, dar sincer am ramas putin socata cand am auzit ce comisioane percep unele agentii...600 euro, 800 lire..etc...
kudika062019
Postat pe 5 Martie 2010 22:07
Of..sincer, mai mult ma bazez pe limba engleza, si foarte putina italiana, dar voi cerceta si adresa care mi-ai amintit-o. Multumesc mult!
kudika062019
Postat pe 5 Martie 2010 22:08
De la: kudika062019, la data 2010-03-05 21:20:34Buna seara! Din cauza crizei din Romania, ma tenteaza sa imi caut un job in strainatate si cautand pe internet am gasit tot felul de agentii, care percep un comision destul de mare zic eu si care trebuie platit inainte de plecare. V-as ruga, daca ati avut contact cu agentii de acest fel, sa imi spuneti care sunt serioase di care nu, pt ca nu as vrea sa dau niste bani si sa ma trezesc singura pe acolo...
Multumesc si o seara placuta!




... primul lucru ... o agentie care iti cere bani nu este de incredere ... vinde pielea ursului din padure ... uita de ei ... sint atitia altii ...

marco918
Postat pe 5 Martie 2010 22:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu e nici un secret 10 De la: lalylaly 24 Aprilie 2009 17:20
Cineva care lucreaza cu credite..la banca..help.... 6 De la: kudika013909 26 Octombrie 2009 06:39
consilier vanzari 1 De la: alexaoana 25 Octombrie 2009 15:02
MESAJ 1 De la: ELENA_EREMIE2001 21 Decembrie 2008 11:49
Oportunitate venit suplimentar-valabil toata tara 3 De la: the_tunnel 13 August 2008 10:16