Setari Cookie-uri

Literatura....

Hristos a Inviat. Am si eu o intrebare in speranta ca mai sunt oameni care citesc...daca mai cititi ce cititi ? Asa mai descopar si eu si poate si voi, gusturi literare diferite numai bune de citit si / sau incercat.

p.s. pt inceput va spun ca eu sun fana Anne Rice si de ce nu si a lui Raymond Chandler...voi ?


barbie_is_a_bitch
Postat pe 4 Aprilie 2010 17:04
Nu spera sa-ti raspunda nimeni zilele astea pentru ca fara sa vrea, multi citesc acum, doar etichetele de pe diferite capodopere licoroase sau nu.
Totusi, sa scapi de frustrarea, care poate deveni periculoasa in perioada sarbatorilor cand altceva nu ai ce face decat sa citesti, cum ca nimeni nu-ti raspunde, as putea sa aduc vorba despre scrierile mai putin populare, despre scrierile pe care nu le gasesti chiar foarte bine tiparite, adica despre cele care exista doar pe internet.
Mai exista si unii scriitori de aceeasi varsta cu noi gen Martin Page, iar carti precum "M-am hotarat sa fiu prost", pot fi considerate anoste sau lipsite de constructii literare dificile, intortocheate, insa au marele avantaj ca sunt scrise intr-un spirit de fronda pe care imposibil sa nu-l fi simtit si tu vreodata.
Concluzia? Citeste orice, prost, bun, chiar si etichete....
jenesaispas
Postat pe 5 Aprilie 2010 11:54
Si inca ceva, sectiunea unde te-ai hotarat sa-ti postezi topicul, este una rezervata celor care "citesc" altceva in timpul liber, asa ca ar fi bine sa cauti comenzile CUT si PASTE, sau poate era doar un pretext de a aparea in aceasta sectiune si de a citi cele scrise de altii fara a-ti aparea dileme de ordin moral.
jenesaispas
Postat pe 5 Aprilie 2010 12:00
De la: jenesaispas, la data 2010-04-05 12:00:56Si inca ceva, sectiunea unde te-ai hotarat sa-ti postezi topicul, este una rezervata celor care "citesc" altceva in timpul liber, asa ca ar fi bine sa cauti comenzile CUT si PASTE, sau poate era doar un pretext de a aparea in aceasta sectiune si de a citi cele scrise de altii fara a-ti aparea dileme de ordin moral.
GYPSI
Postat pe 16 Aprilie 2010 21:30
De la: barbie_is_a_bitch, la data 2010-04-04 17:04:31Hristos a Inviat. Am si eu o intrebare in speranta ca mai sunt oameni care citesc...daca mai cititi ce cititi ? Asa mai descopar si eu si poate si voi, gusturi literare diferite numai bune de citit si / sau incercat.

p.s. pt inceput va spun ca eu sun fana Anne Rice si de ce nu si a lui Raymond Chandler...voi ?




SF..romantic dragoste razboi gen ispasire
iulia069834
Postat pe 18 Aprilie 2010 15:19
Mãi gãseºti oameni care citesc, deºi extrem de rar, mai sunt.
Eu momentan citesc Dostoievski- Amintiri din casa morþilor, asta daca îti place ceva putin mai morbid ºi macabru. Acum depinde si dupa gusturile tale.
John Saul - Umbra, Creatura, Pedepseste-i pe copii; alte carti ale acestui gen ce le-am adorat daca ai dori sa le citesti.
Cred ca voi incerca si eu lecturile lui Anne Rice, caci vad ca multi le citesc deci trebuie sa fie bune de ceva.
Apathy
Postat pe 19 Aprilie 2010 17:58
Sper ca ma puteti ajuta.Am citit in urma cu cativa ani un roman care mi-a placut.Din pacate am uitat cum se numeste sau cine a scris-o.In roman,este vorba despre un preot sau calugar misionar care ajunge la curtea regelui Chinei.Acolo,printesa e bolnava si pe moarte iar el profita de ea si o lasa insarcinata.Printesa se insanatoseste iar imparatul,tatal ei,o condamna la moarteDar fiind intrzis sa e verse sange regal,el porunceste ca atunci cand ii vine sorocul sa ii fie legate si mainile si picioarele,asa incat fatul sa nu se poate naste,printesa sa fie pedepsita si sa nu curga sange regal.Daca a citit cineva cartea,va rog sa imi spuneti cum se numeste.Multumesc mult
yocorrina22
Postat pe 19 Aprilie 2010 18:10
Buna. anavd in vedere lumea in care traim si lipsa de interes fata de scris si citit, ma bucur ca mai gasesc semeni cu care sa vorbesc despre literatura....a doua mea mare dragoste. Asa ca...va recomand cu caldura "Parfumul" de Patrick Suskin, "Zorba grecul", "Lolita" lui Nabucov si "Batranul care citea romane de dragoste" de acelasi autor. De asemenea George Orwell cu "1984" si "Ferma animalelor". Anne Rice scrie super ok...chiar am tradus o carte de-a ei pt editura Rao, dar nu e din sectiunea "Vampiri". Spor la citit si...imi notez sugestiile voastre si le incerc.
ariana14
Postat pe 19 Aprilie 2010 19:04
Buna adevarul este ca putini oameni mai au timpul necesar sa mai si citeasca insa daca chiar iti doresti sa citesti o carte eu cred ca iti faci timp chiar si o jumatate de ora pe zi... Printre cartile pe care le-am citit in ultima vreme si chiar mi-au placut sunt: Idila pe un turn - Thomas Hardy, Manastirea Northanger - Jane Austen, Invitatia la vals - Mihail Drumes, Mataniile - Florence L. Barclay, Papesa Ioana.. am un lapsus legat de autor, este o carte foarte contoversata mai ales de Vatican dar este superba, Iedera - Yves Navarre, Tess D'Urberville - Th Hardy ... si sper sa imi mai amintesc sunt catreva din romanele pe care le-am citit in ultima vreme. Sper sa iti fie de folos....
deea4bobo
Postat pe 20 Aprilie 2010 12:40
Ioana Parvulescu a publicat un roman care se numeste "Viata incepe vineri". E un roman bun si sunt convinsa ca va scrie altele mult mai bune. Oricum, e o lectura placuta.
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Aprilie 2010 12:42
Eu am descoperit de curand romanul istoric.
Am fost cam sceptica la inceput, dar am citit mai intai "Alexandru cel Mare" de Valerio Massimo Manfredi si m-am indragostit de felul lui de a scrie. Ii recomand romanele cu caldura:)
kitty_krieger
Postat pe 20 Aprilie 2010 13:40
“Dispariþia iubirii e ca o oglindã întoarsã, nu se mai vede nimic, te uiþi zadarnic în ea. Gestul tãu nu se mai reflectã, nu-i mai rãspunde nimeni. Eºti singur. Mi.a placut enorm aceasta carte, care iti lasa impresia unui roman politic, dar care trateaza intr.un mod atat de complex si simplu in acelasi timp istoria unei iubiri.Si anume cea dintre Victor si Matilda, o iubire ce incepe atat de frumos si care se sfarseste intr.un mod nu tocmai placut.Va recomand cu placere , care pe mine m.a inpresionat in mod deosebit...
kudika108710
Postat pe 20 Aprilie 2010 17:56
*Va recomand cu placere aceasta carte, care pe mine m.a impresionat in mod deosebit...."Cel mai iubit dintre pamanteni" Marin Preda
kudika108710
Postat pe 20 Aprilie 2010 18:01
De la: kitty_krieger, la data 2010-04-20 13:40:19Eu am descoperit de curand romanul istoric.
Am fost cam sceptica la inceput, dar am citit mai intai "Alexandru cel Mare" de Valerio Massimo Manfredi si m-am indragostit de felul lui de a scrie. Ii recomand romanele cu caldura:)[/quoteK
Kitty_krieger...te-as ruga sa imi mai sugerezi ceva romane istorice....tocmai ma gandeam k la capitolul asta sunt descoperita si mi-ar prinde bine niste sugestii. se multumeste...
ariana14
Postat pe 21 Aprilie 2010 19:49
apreciez sincer pe acele femei care au auzit si de citit nu numai de shopping
toata stima....dar sunteti cam..putine :(
Fahnell
Postat pe 21 Aprilie 2010 20:01
De la: Fahnell, la data 2010-04-21 20:01:38apreciez sincer pe acele femei care au auzit si de citit nu numai de shopping
toata stima....dar sunteti cam..putine :(

Si noi apreciem barbatii care citesc....si vad ca esti singurul care a postat comment aici Oare chiar asa putini suntem (femei si barbati) care mai citim?
ariana14
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:10
ati gresit topicul
urmatorul e cel bun
Celia_29
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:14
De la: deea4bobo, la data 2010-04-20 12:40:32Buna adevarul este ca putini oameni mai au timpul necesar sa mai si citeasca insa daca chiar iti doresti sa citesti o carte eu cred ca iti faci timp chiar si o jumatate de ora pe zi... Printre cartile pe care le-am citit in ultima vreme si chiar mi-au placut sunt: Idila pe un turn - Thomas Hardy, Manastirea Northanger - Jane Austen, Invitatia la vals - Mihail Drumes, Mataniile - Florence L. Barclay, Papesa Ioana.. am un lapsus legat de autor, este o carte foarte contoversata mai ales de Vatican dar este superba, Iedera - Yves Navarre, Tess D'Urberville - Th Hardy ... si sper sa imi mai amintesc sunt catreva din romanele pe care le-am citit in ultima vreme. Sper sa iti fie de folos....

Sunt f bune romanele sugerate. Cele de literatura britanica l-am citi in facultate si sunt, intr-adevar bune. V-as mai recomanda din scriitorii romani postmoderni Adrian Otoiu, "Chei fierbinti pentru ferestre moi" ;i "Stangacii si enormitati" dar este o lectura destul de intortocheata la inceput. Cu putina rabdare, o sa ajungeti sa le savurati.
Nimeni nu mai sugereaza nici o carte?
ariana14
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:15
De la: ariana14, la data 2010-04-21 19:49:36
De la: kitty_krieger, la data 2010-04-20 13:40:19Eu am descoperit de curand romanul istoric.
Am fost cam sceptica la inceput, dar am citit mai intai "Alexandru cel Mare" de Valerio Massimo Manfredi si m-am indragostit de felul lui de a scrie. Ii recomand romanele cu caldura:)[/quoteK
Kitty_krieger...te-as ruga sa imi mai sugerezi ceva romane istorice....tocmai ma gandeam k la capitolul asta sunt descoperita si mi-ar prinde bine niste sugestii. se multumeste...

sunt asa de multe, o sa-ti dau cateva din romanele pe care nu le-am dat jos din mana pana nu le-am terminat:
Henryk Sienkiewich - Quo Vadis si Cavalerii teutoni
Heinrich Mann - Henric al IV-lea
Maurice Druon - Regii blestemati
Walter Scott - Ivanhoe, Rob Roy, Mireasa din Lammermour
si sa nu-l uit pe Mihail Sadoveanu cu Fratii Jderi
miss_darine
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:34
miss darine....multumesc de titluri....merg in curand la biblioteca sa le iau...chiar aveam nevoie de cateva romane de genul asta.
ariana14
Postat pe 22 Aprilie 2010 22:37
De la: ariana14, la data 2010-04-22 22:37:39miss darine....multumesc de titluri....merg in curand la biblioteca sa le iau...chiar aveam nevoie de cateva romane de genul asta.

cu placere, lectura placuta eu ma bucur ca mai exista oameni care citesc
miss_darine
Postat pe 23 Aprilie 2010 15:45
De la: ariana14, la data 2010-04-21 19:49:36
De la: kitty_krieger, la data 2010-04-20 13:40:19Eu am descoperit de curand romanul istoric.
Am fost cam sceptica la inceput, dar am citit mai intai "Alexandru cel Mare" de Valerio Massimo Manfredi si m-am indragostit de felul lui de a scrie. Ii recomand romanele cu caldura:)[/quoteK
Kitty_krieger...te-as ruga sa imi mai sugerezi ceva romane istorice....tocmai ma gandeam k la capitolul asta sunt descoperita si mi-ar prinde bine niste sugestii. se multumeste...

ariana, pana acum am citit doar carti de acest autor
dar o sa ma uit si pe recomandarile lui miss_darine (desi "Fratii Jderi" nu s-a lipit de mine de nici o culoare, in ciuda recomandarilor familiei si prietenilor... nu am putut niciodata sa trec de primul capitol in care doar se descria biserica! pur si simplu nu e stilul de scris care ma atrage).
kitty_krieger
Postat pe 23 Aprilie 2010 18:47
ah! tocmai mi-am amintit ca am citit "Quo Vadis" , insa mai demult, cand aveam vreo 14 ani.
kitty_krieger
Postat pe 23 Aprilie 2010 18:49
Oscar Wilde- "Portretul lui Dorian Grey". Un roman exceptional.
Gazelle
Postat pe 23 Aprilie 2010 20:05
[q
Mai exista si unii scriitori de aceeasi varsta cu noi gen Martin Page, iar carti precum "M-am hotarat sa fiu prost", pot fi considerate anoste sau lipsite de constructii literare dificile, intortocheate, insa au marele avantaj ca sunt scrise intr-un spirit de fronda pe care imposibil sa nu-l fi simtit si tu vreodata.
Concluzia? Citeste orice, prost, bun, chiar si etichete....[/quote]

Am inceput si eu cartea lui Martin Page...e interesanta si .....atat de actuala. Poate ne mai dai ceva sugestii....
ariana14
Postat pe 27 Aprilie 2010 20:05
De la: Fahnell, la data 2010-04-21 20:01:38apreciez sincer pe acele femei care au auzit si de citit nu numai de shopping
toata stima....dar sunteti cam..putine :(


Spre deosebire de barbati, care sunt fooooarte multi.
beyonce_indragostita
Postat pe 27 Aprilie 2010 20:21
De la: wolfy, la data 2010-04-27 20:21:38
De la: Fahnell, la data 2010-04-21 20:01:38apreciez sincer pe acele femei care au auzit si de citit nu numai de shopping
toata stima....dar sunteti cam..putine :(


Spre deosebire de barbati, care sunt fooooarte multi.


Sa nu fim rele....Sa multumim de aprecieri si sa speram ca sunt in lume cel putin pe sfert barbati care citesc cat citim noi...Oricum la topicul asta nu se arata prea multi....Ceva noutati?
Am aflat azi de "Femeia la 30 de ani" a lui Balzac. A citit-o cineva?
Dar de Cartarescu ce ziceti? "De ce iubim femeile?"
ariana14
Postat pe 6 Mai 2010 14:36
Si o intrebare....cine a deschis acest topic...chiar nu mai are nimic de zis? Sau nu da rand sa citeasca ce s-a recomandat aici?
ariana14
Postat pe 6 Mai 2010 14:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
important!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 15 De la: iulia069834 16 Decembrie 2009 18:14
Ajutati-ma... 5 De la: 90701 28 Septembrie 2009 12:40
Am erectii prea multe. 158 De la: Dragos_Enea_1 7 Mai 2014 13:52
femei bisexuale 10 De la: PRALEA_ 21 Iulie 2011 16:28
Vibratoarele produc placere din prima ? 23 De la: Ame_ly 8 Mai 2011 20:35