Setari Cookie-uri

Cuplul si interventia parintilor.

Hello fetele :* Probabil s-a mai discutat lucrul acesta si nu sunt singura careia i s-a intamplat ,dar tot as avea nevoie de cateva pareri.
Am 19 ani, Am o relatie de 1 an de zile, il stiu pe iubitul meu de 6 ani si de cand ne-am cunoscut mereu cand ne intalneam nu puteam sta departe unul de celalalt.Desi am avut fiecare alti iubiti/iubite pana la urma tot impreuna am ajuns. Relatia e super din toate punctele de vedere, ne intelegem minunat si parintii sunt de acord cu relatia noastra.
Insa cum se intampla mereu cand totul e roz apar si probleme. Eu sunt termin anul acesta si ar trebui sa plec la facultate, el este la facultate insa la ID.Logic si eu am zis ca voi da tot la ID si vom ramane impreuna ,poate ne mutam impreuna si incet incet trecem la alt nivel in relatie.ToAte bune si frumoase pana parintii mei au auzit lucrul acesta si ainceput scandalul. Ei zic ca nu ma vor lasa sa dau la ID si deasemenea nu ma vor lasa sami distrug viitorul pentru o relatie. Nu vor sa ma lase sa raman in orasul natal ci sa plec la Bucresti ,Cluj,Canada..in fine multe variante dar nu aici si nu facultate la ID.
Mereu mi-am respectat parintii si acum sunt in impas ,nu vreau sa ii supar dar nici sa renunt la ce cred eu ca este sufletul meu pereche.
P.S. Cand am discutat cu el despre o posibila plecare a mea in alta tara pur si simplu i-au dat lacrimile a zis ca l-ar durea pentru ca ma iubeste enorm dar daca asta ar fi alegerea mea nu ar avea e face pentru ca accepta orice numai sa fiu eu fericita...
So...help girls! :((
Sorry daca m-am lungit cu vorba.
kudika100292
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:40
tu ai idee cat de greu e sa'ti gasesti un servici in ziua de azi, ma refer la noi in tara, cu tot cu facultate si cu master? un servici care sa fie pe domeniul tau, sa fie platit cat de cat acceptabil si sa nu trebuiasca sa dai din c*r pe la nici un birou al vreunui sef? daca nu stii afla ca asa se intampla, iar daca mai faci si cursuri la ID ce crezi tu ca va spune angajatorul? gandeste'te mai intai la viitorul tau si dupa aia la al vostru. parintii au dreptate, nici eu nu mi'as lasa copilul sa dea cu piciorul scolii pt o relatie. daca baiatul intelege (zice el acum, mai vedem cand il pui in fata faptului implinit) ca nu are nimic impotriva sa'ti termini studiile chiar si in strainatate atunci de ce nu pleci si cauti sa'l tragi pe el dupa tine?
Shhh
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:58
pe diploma nu scrie daca ai terminat la zi sau la distanta...;)
babe0623
Postat pe 24 Aprilie 2010 12:18
parintii tai au perfecta dreptate... ai sa le dai si tu dreptate mai tarziu daca nu-i asculti si faci asa. daca intr-adevar e sufletul tau pereche si te iubeste cum sustine, sub nici o forma nu te-ar lasa sa faci o facultate la ID daca-ti permiti altceva, dimpotriva, te-ar sustine cu orice numai sa te realizezi. nu te-ar trage in jos doar ca sa-i fie lui bine. gandeste-te de doua ori, de cinci, de zece... parintii tai au perfecta dreptate.
si faza ca pe diploma nu scrie ID sau ZI e cu totul alta poveste :)) la ID nu te-nvata ce te-nvata profesorul la cursuri si seminarii. cine zice contrariul...
dede25
Postat pe 24 Aprilie 2010 21:01
De la: dede25, la data 2010-04-24 21:01:04parintii tai au perfecta dreptate... ai sa le dai si tu dreptate mai tarziu daca nu-i asculti si faci asa. daca intr-adevar e sufletul tau pereche si te iubeste cum sustine, sub nici o forma nu te-ar lasa sa faci o facultate la ID daca-ti permiti altceva, dimpotriva, te-ar sustine cu orice numai sa te realizezi. nu te-ar trage in jos doar ca sa-i fie lui bine. gandeste-te de doua ori, de cinci, de zece... parintii tai au perfecta dreptate.
si faza ca pe diploma nu scrie ID sau ZI e cu totul alta poveste :)) la ID nu te-nvata ce te-nvata profesorul la cursuri si seminarii. cine zice contrariul...



da, ai dreptate, la zi inveti mai multe. o spun din proprie experienta, deoarece anul acesta termin facultatea, la zi, buget. si ce parere am despre asta? una foarte proasta! pentru ca in acesti 3 ani, am fost zi de zi la scoala, cu un program care nu imi permitea nici macar un job part`time. acum? mi-am depus cv`uri peste tot.
exemplu? la o banca? au fost foarte incantati de proflul facultatii pe care o termin, dar nu am experienta, nici macar vanzatoare intr-un magazin, ca sa ma fi putut angaja, ca totusi e banca, si sa mai fi lucrat cu bani. nu prea te angajeaza nimeni pentru ca tu crezi ca poti, daca nu ai experienta. stiu ca e absurd ce zic, pentru ca si eu imi spun mereu, "cum sa am experienta daca nu ma angajeaza nimeni?".
alte prietene, care au facut facultate la taxa, unde le-a fost mai usor, sau la distanta, si au lucrat in timpul facultatii, au sanse mai mari de angajare decat mine, care am tras 3 ani.
exista argumente pro pentru ambele situatii, cred ca cel mai bine va stii ea ce sa faca. cu toate ca imi respect parintii foarte mult, n-am mers pe ideea ca ei au intotdeauna dreptate. poate de-aia ii si respect atat de mult, pentru ca m-au lasat sa aleg ce vreau sa fac cu viata mea.
babe0623
Postat pe 26 Aprilie 2010 11:14
ai perfecta dreptate, cam asa e situatia la noi in tara :) dar la faza cu ramasul cu prietenul numai de dragul lui, le cam dau dreptate. mai ales ca are fata anumite posibilitati, din ce spune, sa faca o facultate buna si intr-un oras unde oportunitatile sunt mult mai mari. ceea ce incearca iubitul ei mai pe fata sau mai ascuns e sa n-o lase sa se dezvolte. si orice parinte s-ar ataca la o asemnea chestie. daca chiar se iubesc, se vor astepta, vor face pe dracu' in patru sa se vada, eventual ar putea si el sa mearga alaturi de ea intr-un oras cu oportunitati mai mari, nu stiu... poate parintii nu au ales cea mai buna metoda de convingere sau cele mai bune cuvinte, dar intentia lor si vointa lor este copilul si dezvoltarea lui. vor sa faca tot posibilul sa o sustina. multi nu am avut parte de asa ceva, cei mai multi dintre noi din lipsa posibilitatilor financiare ale parintilor. da, am muncit de mi-au sarit capacele si am lasat de la mine multe, o gramada de renuntari. asa ca, vorbesc din experienta. iar sa te "mariti" la 19 ani chiar mi se pare o prostie. are tot timpul din lume sa spele chilotii si ciorapii altuia, sa calce, curatenie mancare, intretinere... ca pe umerii femeii cad toate intotdeauna. de ce de-acu? parintilor de asta le e frica, si pot sa spun ca-i inteleg perfect. prin asta le dau dreptate.
normal ca e decizia ei. noi ce facem aici e sa ne povestim experientele noastre, in speranta ca poate asa vom deschide niste ochi sau nu. :) altfel... nu-si au rostul nimic din ce discutam p-aici :)
dede25
Postat pe 26 Aprilie 2010 17:08
la faza cu mutatul..si eu m-as gandi de doua ori inainte...in sensul ca..si mie mi s-a propus..dar m-am gandit la varianta in care nu merge..si la rusinea de a merge inapoi la parinti..
in ce priveste mutatul sau dormitul la iubit..sunt mai conservatoare ..:">
oricum..multa bafta..si sa fie o decizie p care sa nu o regreti!
babe0623
Postat pe 27 Aprilie 2010 20:04
De la: babe0623, la data 2010-04-26 11:14:08
De la: dede25, la data 2010-04-24 21:01:04parintii tai au perfecta dreptate... ai sa le dai si tu dreptate mai tarziu daca nu-i asculti si faci asa. daca intr-adevar e sufletul tau pereche si te iubeste cum sustine, sub nici o forma nu te-ar lasa sa faci o facultate la ID daca-ti permiti altceva, dimpotriva, te-ar sustine cu orice numai sa te realizezi. nu te-ar trage in jos doar ca sa-i fie lui bine. gandeste-te de doua ori, de cinci, de zece... parintii tai au perfecta dreptate.
si faza ca pe diploma nu scrie ID sau ZI e cu totul alta poveste :)) la ID nu te-nvata ce te-nvata profesorul la cursuri si seminarii. cine zice contrariul...



da, ai dreptate, la zi inveti mai multe. o spun din proprie experienta, deoarece anul acesta termin facultatea, la zi, buget. si ce parere am despre asta? una foarte proasta! pentru ca in acesti 3 ani, am fost zi de zi la scoala, cu un program care nu imi permitea nici macar un job part`time. acum? mi-am depus cv`uri peste tot.
exemplu? la o banca? au fost foarte incantati de proflul facultatii pe care o termin, dar nu am experienta, nici macar vanzatoare intr-un magazin, ca sa ma fi putut angaja, ca totusi e banca, si sa mai fi lucrat cu bani. nu prea te angajeaza nimeni pentru ca tu crezi ca poti, daca nu ai experienta. stiu ca e absurd ce zic, pentru ca si eu imi spun mereu, "cum sa am experienta daca nu ma angajeaza nimeni?".
alte prietene, care au facut facultate la taxa, unde le-a fost mai usor, sau la distanta, si au lucrat in timpul facultatii, au sanse mai mari de angajare decat mine, care am tras 3 ani.
exista argumente pro pentru ambele situatii, cred ca cel mai bine va stii ea ce sa faca. cu toate ca imi respect parintii foarte mult, n-am mers pe ideea ca ei au intotdeauna dreptate. poate de-aia ii si respect atat de mult, pentru ca m-au lasat sa aleg ce vreau sa fac cu viata mea.


din pacate stiu si eu cum e sa termini o fac cu profil finante, sa fie atatea firme si banci care te'ar putea angaja dar sa nu o faca pt ca lipseste experienta. si evident ma intreb si eu ca si tine cum sa am experienta daca nimeni nu ma angajeaza. eu am facut la particular facultatea si majoritatea erau copii de bani gata, putini astia ca mine pt care parintii faceau eforturi mari sa ne plateasca studiile si mai tb sa si muncim. multi au facut practica la banca si dupa aia au ramas acolo si au muncit, sau au revenit la terminarea cursurilor. altii desigur cu pile au prins un post, caci stim cu totii ca cine are bani sta mult mai in fata
Shhh
Postat pe 27 Aprilie 2010 20:09
wai..la finante e si mai greu ..pt ca la noi la cluj, de exemplu, nush d c, dar toti vor facultatea asta, si sunt vreo 2000 de absolventi pe an..
la profilul meu nu e inca asa mare concurenta, dar e greu oricum.
babe0623
Postat pe 28 Aprilie 2010 17:30
DA WAI?
Shhh
Postat pe 28 Aprilie 2010 18:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:(( 13 De la: hystria1 11 August 2010 23:50
Sunt intr-o relatie de 6 ani si imi doresc o amanta 2 De la: Dragos_Panaitescu_1 22 Februarie 2016 18:12
sex cu frate si cu verisori 129 De la: matracuca 7 Ianuarie 2010 00:33
Virgina sau nu? 91 De la: Eva32 3 Septembrie 2011 02:39
mai sunt virgina? 51 De la: eu_ovidiu 15 Mai 2011 13:17