Setari Cookie-uri

merita sa ma mut la bucuresti?

buna am nevoie de un sfat voi ce ati face in locul meu ?momentan locuiesc in turnu severin sunt agent de vanzari si as vrea sa ma mut in bucuresti acolo credeti ca gasesc de munca in perioada asta?mentionez ca am unde locui gratis
txce
Postat pe 2 Mai 2010 12:06
De la: txce, la data 2010-05-02 12:06:10buna am nevoie de un sfat voi ce ati face in locul meu ?momentan locuiesc in turnu severin sunt agent de vanzari si as vrea sa ma mut in bucuresti acolo credeti ca gasesc de munca in perioada asta?mentionez ca am unde locui gratis

Fa un calcul, daca ai avea un servici in Bucuresti si scade din el cheltuielile de rigoare (chirie, intretinere, mancare, masina....benzina sau abonament.....imbracaminte etc) ...Si vezi daca se merita....De preferat ar fi sa gasesti intai servici si locuinta apoi sa te muti, altfel risti sa nu mai ai nimic...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 2 Mai 2010 12:49
de locuit am unde locui o verisoara de a mea a locuit in buc si s a stabilit de vreo 5 ani in finlanda si ma lasa sa stau gratis are o garsoniera mobilata deci nu e o problema am si niste economii de cateva mii euro deci mi as permite si o masina dar important e sa ma acomodez cu orasul oricum fata de comuna severin
txce
Postat pe 2 Mai 2010 18:16
Asta doar tu stii daca te poti acomoda intr-un oras nou, daca iti place ritmul de viata sau te socializezi repede. Daca nu ai nici un fel de "implicatii " emotionale (preiteni, familie...) care au un rol deosebit in viata ta, nu vad ce impediment ar fi sa te muti. Eu totusi as opta pentru varianta sa gasesti intai servici si apoi faci acest pas. Exista oameni care prefera familiaritatea unui orasel mic, altii anonimitatea si aglomeratia unui oras cu ca. 2 milioane de locuitori;-) Tu stii ce doresti si ce îti place.

Full_Metal_Jacket
Postat pe 2 Mai 2010 19:02
De la: txce, la data 2010-05-02 12:06:10buna am nevoie de un sfat voi ce ati face in locul meu ?momentan locuiesc in turnu severin sunt agent de vanzari si as vrea sa ma mut in bucuresti acolo credeti ca gasesc de munca in perioada asta?mentionez ca am unde locui gratis

si totusi pe cine intrebi daca tie bine
GYPSI
Postat pe 2 Mai 2010 19:05
poate angajatorii din Buc nu ti-ar lua in considerare CVul la fel de mult cu cei din Turnu Severin, daca incepi sa aplici de pe acum la slujbe, dar sfatului Full_Metal e bun, pentru ca trebuie sa sondezi piata de munca putin inainte. Vezi pe site-urile de recrutare cam ce se gaseste in Buc in domeniul care te intereseaza, ce se cere si nu te sfii sa si aplici. Poate asa afli si cam ce ofera ei (in vanzari nu prea mai sunt mari beneficii cum erau acum 3 ani, de exemplu).

In rest, ce sa-ti zic, de multe ori mai bine iei metroul decat sa iesi cu masina; traficul e infernal intre 8 si 10 si 17-19, iar in centru e dezastru tot timpul (asta din cauza ca sunt foarte multe masini si e nevoie de mai multe sosele sau mai multe benzi). Locuri de parcare gasesti greu, iar soferii sunt in general badarani.
Nu stiu cum sunt preturile fata de orasul tau.
Partea buna e ca ai ce face mereu: ai cluburi, muzee, concerte, spectacole, diverse activitati; magazine multe si malluri, restaurante, cafenele, librarii.... de toate pentru toti. Aproape in orice cartier e un complex sportiv sau un teren de fotbal/tenis de inchiriat.
Partea proasta e ca, venit din alta parte, s-ar putea sa te simti alienat, chiar dat la o parte ca esti din alt oras (se mai intampla); este un oras mare si te poti simti pierdut.

Ai mai putea incerca o vizita de vreo saptamana sa vezi exact cum e (ca n-ai spus daca ai mai fost pana acum).
kitty_krieger
Postat pe 3 Mai 2010 01:33
De la: txce, la data 2010-05-02 12:06:10buna am nevoie de un sfat voi ce ati face in locul meu ?momentan locuiesc in turnu severin sunt agent de vanzari si as vrea sa ma mut in bucuresti acolo credeti ca gasesc de munca in perioada asta?mentionez ca am unde locui gratis


of of of... fratele meu a plecat la bucuresti cu un post important la o firma ce ridica, cartiere rezidentiale. la inceput a fost bine pt ca firma se ocupa de platile lui pt chirie si utilitati, de cand cu criza s'au mai taiat din ele, vb celor de la radio, si acum din salar isi plateste chiria 350euro, si utilitatile vreo 7-8 milioane. mai pune benzina, tigarile, mancarea, ceva haine si abia abia se taraie de la un salar la altul. si pana mea nu e agent de vanzari e diriginte de santier, mai face si pe inginerul si pe directorul tehnic, ca deh una scrie in cartea de munca da alta presteaza.
Shhh
Postat pe 3 Mai 2010 08:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
colacei 8 De la: baba_cloanta 12 Iunie 2010 20:10
Intr-o zi ......... 16 De la: dorais 17 Martie 2009 11:28
Dis-de-Dimineata..... 52 De la: bestiutza_relouded 26 Aprilie 2009 10:30
cum sa il uit?am cazut intr-o depresie.... 9 De la: zaharica 13 August 2010 16:56
Suvite blonde cu decolorant Kallos. 3 De la: Saranghee_Kira_1 15 Septembrie 2012 17:45