Setari Cookie-uri

Ce produse cosmetice folositi pentru tenul gras?

Dragele mele, ma confrunt cu problema tenului gras si cu imperfectiuni (cosuri, pete rosii si pistrui) si nu stiu ce sa ii mai fac. Ce produse cosmetice sa folosesc ca sa nu mi se mai ingrase tenul si sa imi acopar si imperfectiunile in acelasi timp?
monica_s23
Postat pe 2 Iunie 2010 17:18
buna!
cam aceeasi problema ... doar ca eu am doar cosuri ... multe!
asa ca eu ma dau cu batonul corector ca sa le ascund pe cele rosii , dar nu pt ten gras!si de aceea trebuie sa ma sterg si sa ma dau inapoi tot la 2-3-4 ore!
pt. cosuri ar fi bine sa faci ca mine , 2-3 sedinte la cosmeticiana la tratament pentru eliminarea cosurilor si a imperfectiunilor pielii !
eu am fost la prima , si s-au redus considerabil din cosuri
pt. celelalte imperfectiuni , ar trebuie sa iti faci de vreo 2 ori pe saptamana masti naturale din fructe (ex. capsuni , banane etc. )
eu pt. puncte negre folosesc NIVEA VISAGE YOUNG CLEAN DIPPER! pt puncte negre!
am auzit de o crema de la elmiplant pentru ten gras care absoarbe sebumul produs de frunte! si as vrea sa o achizitionez ....
mai folosesc servetele demachiante NIVEA in timpul zilei cand mi se unge tenul!
am mai auzit de o pudra de la MIss Sporty - So Clear , speciala pt. tenul gras !
in rest nu prea folosesc fond de ten , doar la ocazii , deoarece se amesteca cu sebumul si da senzatia aceea de masca , si fata straluceste din ce in ce mai tare ! probabil ca sti!
aoleu! cate probleme cu tenul asta gras , nu ?
ce zici de sfaturile mele ?


anamaria_gold
Postat pe 2 Iunie 2010 20:14
Buna Ana,

Multumesc frumos pentru sfaturi. Eu nu sunt fan Nivea deoarece au foarte multe substante nocive si ingredientele pe care le contin, pe langa faptul ca dauneaza pielii, mai pot sa provoace si iritatii, iar in timp studiile arata ca pot provoca cancer de piele. Eu personal, m-as indrepta mai mult spre cosmeticele romanesti, cu toate ca nici astea nu sunt prea sanatoase, dar din raul cel mai mare il alegi pe ala mai putin rau.

Eu ma gandeam la produse organice pentru tenul gras, produse din ingrediente naturale care nu dauneaza tenului si sa nu provoace aparitia mai multor cosuri. Nu cunosc prea multe marci din aceasta categorie de aceea as fi fost interesata sa aflu de la voi. Cred ca produsele de la Nivea, L'oreal, Vichy and Co nu fac altceva decat sa rezolve problema temporar, iar cand renunti la ele totul revine la normal, asa ca nu am de gand sa le fac toata viata vanzare. :)

Spune-mi, nu simti ca produsele pe care le folosesti te fac sa fii dependenta de ele?
monica_s23
Postat pe 2 Iunie 2010 21:36
buna dinnou!
sincer eu de la Nivea folosesc doar gelul pentru puncte negre ( care il folosesc foarte foarte rar pentru ca nu prea cred ca scoate punctele asa ca prin minune ! ) deci clar de asta nu sunt dependenta!
dar... fara servetelele nivea demachiante ( le folosesc in timpul zilei pentru a absorbi sebumul ) fara astea nu as putea trai , deoarece mie tot la 2-3 ore mi se unge ingrozitor tenul si imi luceste foarte tare!
in fiecare seara ma dau cu o lotiune tonica de la INDRA este bio , din plante , speciala pentru tenul gras . o folosesc seara ca sa-mi curat tenul de microbii de peste zi!
personal , mie nu mi se pare ca produsele pe care eu le folosesc provoaca dependenta !
adica am eu ceva cu corectorul pentru ca il folosesc in fiecare zi pentru ca urasc sa vad ca am acele cosuri mari , rosii si urate . dar daca as scapa de cosuri , cu siguranta nu mas mai da cu corectorul .
dar tu la ce produse pentru ten gras te gandesti ? mas interesa si eu de ele ! spunemi!
anamaria_gold
Postat pe 3 Iunie 2010 11:43
Make up artist,realizez machiaje de zi,seara si mireasa cu produse profesionale.Pentru mai multe poze si detalii accesati link-ul urmator. http://anamariamakeup.blogspot.com/
kudikamakeup
Postat pe 3 Iunie 2010 14:40
Eu ma refeream la dependenta in sensul ca nu simti atunci cand nu il mai folosesti ca ti se ingrasa mai rau tenul sau ca iti apar mai multe puncte negre? Eu una am observat ca atunci cand renunt la un produs tenul meu cere sa il folosesc in continuare.

Eu una ma gandesc ca ar fi mai indicat sa cauti niste produse sanatoase pentru tenul tau. De exemplu servetelele pe care le ai de la Nivea, le poti inlocui cu unele organice (eu am gasit unele la Rangali la o cautare rapida). Cat despre batonul corector sunt sigura ca il poti inlocui cu un corector organic. Chiar azi am primit pe facebook un post unde erau reduse produse cosmetice cu 60% . Uite link-ul poate te intereseaza: http://www.facebook.com/pages/Rangali-Cosmetice-organice/326742012832#!/photo.php?pid=4339435&id=326742012832. Eu zic ca merita sa arunci un ochi.
monica_s23
Postat pe 3 Iunie 2010 17:08
De la: kudikamakeup, la data 2010-06-03 14:40:25Make up artist,realizez machiaje de zi,seara si mireasa cu produse profesionale.Pentru mai multe poze si detalii accesati link-ul urmator. http://anamariamakeup.blogspot.com/


Nu ne place reclama, asa ca, te rugam, nu mai posta acelasi lucru in toate topicurile deschise.
monica_s23
Postat pe 3 Iunie 2010 17:11
Make up artist,realizez machiaje de zi,seara si mireasa cu produse profesionale.http://anamariamakeup.blogspot.com/
kudikamakeup
Postat pe 3 Iunie 2010 17:37
eu folosesc crema antiacneeica de la herbagen si sunt multumita.ca de obicei cremele pe care le foloseam imi uscau foarte tare pielea.acum depinde si te cat de gars ai tenul
laura18
Postat pe 7 Iunie 2010 13:38
Destul de gras si cautam un fond de ten si produse de machiaj care sa ma ajute sa nu mai am problema asta. Creme pentru incetinirea acestui efect folosesc, dar daca ma machiez se duce tot miracolul pe care acea crema l-a facut.

Ceva sugestii pentru machiaj ai?
monica_s23
Postat pe 7 Iunie 2010 16:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Machiaj de vis? 2 De la: BlondaX 11 Martie 2010 21:40
Logona 2 De la: kudika226898 27 Noiembrie 2010 11:38
Rujul rosu... cum sa il alegi corect?? 23 De la: anca_buzea 25 Mai 2010 21:26
gloss 41 De la: carmenpisicutaa 12 Februarie 2016 13:53
am nevoie de putin ajutor,va rog.. 20 De la: albe_beea 21 August 2009 21:49