Setari Cookie-uri

rinoplastia

si daca tot a deschis fata subiectul cu tunsorile pentru persoane cu nasul mare....nu vreti sa discutam si despre rinoplastie?sunt foarte curioasa sa discut cu persoane care si-au facut operatia asta sa vad cat de multumite sunt, cum a fost, la cine s-au operat, cat a costat, daca s-a meritat, etc...astept;):*:*
Kudika0846
Postat pe 6 Iunie 2010 15:41
si pe mine ma intereseaza


kudika180720
Postat pe 18 Iunie 2010 19:28
Buna fetelor!
Vad ca nu s-a oferit nimeni sa comenteze acest subiect.
Mi-am facut o rinoplastie pe 4 august. Stiu.. incredibil, am doar 17 ani. Eram complexata din cauza " cocoasei " de pe nasul meu. N-am apelat la aceasta interventie numai pentru imbunatatirea aspectului, ci si pt ca aveam probleme cu respiratia.
M-am operat la doctor Babak Hatami, la clinica Aesthetic Line, din Bucuresti.
Costul operatiei variaza de la un caz, la altul. ( in general... cam de la 1500 euro , in sus )
Parca 1800 m-a costat pe mine.
Totul a inceput luni, pe 2 august, cand am fost la consultatia, programata de tatal meu. Doctorul a vorbit cu mine despre absolut tot ce ma interesa si m-a prevenit in legatura cu dificultatile post-operatorii. Eu eram oricum hotarata sa indur orice. Am facut cateva poze. Clasicele poze de " Before " , pe care le-a editat sa-mi arate cam ce ar putea schimba. Mi-a spus ca rezultatul real va fi 80-100% ca cel din fotografii. Eram total extaziata.
Urmatoarea zi am fost la analize ( sange + urina ) , care au iesit perfect.
Miercuri m-am prezentat la clinica. M-au cazat in noua mea camera, in care urma sa raman peste noapte. Am tras ultimele semnaturi, impreuna cu mama mea, pentru acordul operatie si pentru confirmarea faptului ca stiu la ce riscuri urmeaza sa ma supun. Mi-am prins parul si m-am imbracat cu halatul pe care mi l-au dat, apoi mi-am pus si jampierele medicale. Mama a fost rugata sa plece. Ai mei puteau sa ma viziteze la 2 ore dupa operatie.
A venit un asistent foarte amabil, care mi-a pus branula cu perfuzie ( a usturat putin ). Apoi am vorbit cu psihologul lor, ca sa ma detensioneze. Eram putin emotiona. Abia asteptam sa se termine tot.
Peste aproximativ jumatate de ora a sosit si medicul anestezist.
Am intrat in sala de operatii, unde erau 5 medici care-mi zambeau. M-am asezat pe masa de operatii si am intrebat, cu zambetul pe buze, daca o sa mai doara ceva . Anestezistul mi-a raspuns ca o sa usture cand o sa intre anestezicul in vena, dar nu mai tare ca atunci cand m-a intepat asistentul.
Ei bine... am simtit acea usturime, iar imediat dupa aceea simteam ca ma indepartez de planeta asta. Incercam sa tin ochii deschisi si nu puteam. Ultimele cuvinte pe care le-am auzit, au fost ale anestezistului " Ia uite-o. Doarme bustean! "
M-am trezit in sala de operatii si doctorii m-au mutat de pe masa de operatii, in patul meu, unde am adormit instant.
Cand m-am trezit, asistentul era langa mine. Aveam tot nasul bandajat si respiram pe gura. Am fost sa fac treaba mica , apoi mi-a adus sa mananc. Am avut de ales intre banana si iaurt si piept de pui la gratar cu piure. Am ales banana cu iaurtul, cu gandul ca o sa-mi fie mai greu sa mestec, neputand sa respir pe nas. Asistentul mi-a taiat banana in bucatele mici.
Au venit parintii mei sa ma viziteze. Tata facea glume pe seama mea si eu u puteam sa rad ca ma deranja bandajul de pe nasuc. S-a incheiat si vizita. Asistentul mi-a adus un suc la cutie si un pahar mare cu apa. Mi-a zis ca ma lasa sa dorm si ca daca ma doare ceva sa apas pe buton si vine. ( din fericire, m-am simtit excelent si noaptea a trecut pe nesimtite )
Dimineata m-am uitat in oglinda si aveam ochiul drept umflat si eram plina de vanatai in zona ochilor, de culori mov, galben, verde si maro. Eram ca si machiata prost . Imi permiteam sa glumesc pe seama mea ca doctorul ma prevenise si stiam ca atunci cand ma voi vindeca, imi voi vedea visul cu ochii.
Au urmat consultatii o data la 2 zile, cand imi schimba bandajele. Dupa 5 zile mi-a dat si atela jos. I-am cerut o oglinda, deoarece eram nerabdatoare sa-mi vad nasucul. uuuu ADORABIL! SA NU MA MAI RECUNOSC!!!
Doctorul mi-a zi ca lui i se pare urat, ca este umflat. Mi-a zis ca o sa se desumfle total in aproximativ 3 luni si ca urmeaza sa mai coboare.
Adevarul e ca era putin cam in sus, dar nu ma interesa Profilul meu arata mai frumos ca niciodata!
A trecut fix o luna de la operatie. Tot ce am de facut e sa am grija sa nu ma lovesc si sa-mi suflu nasul, deoarece cam la 2 zile se infunda ca si cum as fi racita. Folosesc si niste apa de mare de la farmacie.
Vanataile mi-au trecut in 2 saptamani, iar dureri n-au existat.
Urmatoarea consultatie o voi avea dupa 8 septembrie, cand doctorul imi va face si pozele de " After " .

Sfatul meu este sa nu faceti operatii estetice, decat daca este cu adevarat nevoie!!! Am vazut imagini in calculatorul doctorului meu cu fete care practic se operau din cauza unui moft. Eu nu vedeam vreo problema cu nasul lor.
Pentru cele care sunt complexate, cum am fost si eu: Lasati frica deoparte! Este o operatie in care merita investit. Iti da o incredere nespus de mare in tine insati.

La mine a fost prima operatie prin care am trecut si sunt mandra ca am facut acest pas. Am inceput, oficial, o viata noua.
Prietenii m-au felicitat pentru noul nasuc.

Daca aveti intrebari, va voi raspunde cu cea mai mare placere. Curaj si pupici.
sweet_lala08
Postat pe 4 Septembrie 2010 14:12
Sweet_lala ma bucur ca a iesit totul bine asa cum ti-ai dorit, la mine in familie s-a operat sora mea la nas,acum 1an la dr. Calota de la Nordestetica si am fost toti foarte multumiti de rezultat. Operatia a costat 1300euro cu analizele,spitalizarea o noapte si controalele ce vor urma dupa operatie incluse in pret.A avut nasul umflat la fel cum il ai si tu dar in timp s-a desumflat si a ajuns la rezultatul dorit.
Sa ne mai tii la curent cum evolueaza nasucul tau.
sweetgirll
Postat pe 13 Septembrie 2010 12:55
Sa lasam ceva timp sa treaca si va mai povestesc cum evolueaza. Varful nasului este tot umflat si la atingere il simt parca incordat. Arata oricum de nenumarate ori mai bine ca inainte!
Fizionomia fetei mele e in intregime schimbata ( in bine ) ...
sweet_lala08
Postat pe 13 Septembrie 2010 18:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tus pt pleoape de calitate 2 De la: ctwmn 22 Octombrie 2009 10:13
par 6 De la: kudika113311 16 Octombrie 2013 20:09
Stie cineva ? :D 5 De la: balrog 14 Martie 2011 12:55
Extensiile de par....fitza sau necesitate? 2 De la: Mary88810 5 Decembrie 2009 16:34
Pot sa o fac fara decolorarea parului? 6 De la: danilamarina84 5 Octombrie 2013 21:49