Setari Cookie-uri

Foliculita!!!:((

Buna fetelor!! De ceva timp ma tot lupt cu o nemernica de foliculita...am mers la mai multi dermatologi,am incercat toate cremele existente(si nu exagerez cand spun TOATE) si nu pot scapa de ea...ma poate ajuta cineva cu un sfat???
ms
NichitaElena
Postat pe 18 Iunie 2010 13:56
Depinde de care foliculita ai...Oricum stiu ca este o nenorocire sa ai asa ceva, mare chin !
In functie de tipul foliculitei si locul unde apare trebuie sa iei niste masuri de prevenire, asta ar fi trebuit sa iti spuna medicii la care ai fost ! Insa...in muuulte dintre cazurile cu foliculita, recidivele sunt frecvente ! De ce ? Nu stiu daca poate sa explice cineva, pur si simplu este stafilococul ala ( bacteria responsabila ) de care nu scapi si care la prima ocazie te ataca !

Daca ai avut un furuncul din ala mare si dureros, este bine sa te duci la un chirurg bun care sa iti faca o incizie ca la carte, sa ia cat trebuie din furuncul, sa te duci periodic sa t epanseze si sa te curete si s-ar putea sa nu iti mai apara ! ( am fost trecuta prin asta si am scapat )

Bafta
Summer_
Postat pe 18 Iunie 2010 21:45
Pe ce zona a corpului apare? daca e foliculita dupa epilare poti incerca follisan...
_oktober_
Postat pe 18 Iunie 2010 22:01
In locurile in care ma epilez..inghinal,picioare,brate,axila...Folisan am incercat si a avut ceva efect dar reapare...nu mai am voie sa folosesc ceara sau epilator,doar lama...am luat si antibiotice...1000000 de creme si degeaba...reapare
NichitaElena
Postat pe 19 Iunie 2010 17:40
mergi la ginecolog....si eu am aceeasi problema, si mi-a dat anticonceptionale, azi e prima zi cand incep sa le iau si imi e teama sa nu ma ingras.....dar vreau sa scap de alte probleme cum ar fi foloculita......sa vdm ce reactii au
miss_cryss
Postat pe 6 Iulie 2010 19:30
In primul rand, nu te mai epila cu ceara sau cu epilatorul. Inlatura orice metoda de epilare prin smulgerea firului de par. Macar pana iti revii. Poti folosi crema, daca nu vrei cu lama.
Eu am mai scris aici pe forum, numai cu laser am reusit sa scap. De cand am inceput tratamentul nici nu m-am mai epialat cu altceva, doar cu lama din cand in cand, si nu mai am deloc foliculita. Eu aveam pe picioare si inghinal in principal.
wildstyle
Postat pe 7 Iulie 2010 13:20
De la: NichitaElena, la data 2010-06-18 13:56:42Buna fetelor!! De ceva timp ma tot lupt cu o nemernica de foliculita...am mers la mai multi dermatologi,am incercat toate cremele existente(si nu exagerez cand spun TOATE) si nu pot scapa de ea...ma poate ajuta cineva cu un sfat???
ms


si eu am avut aceeasi problema acum vreo 3 ani, eram terminata, pana mi-am dat seama ca e de la metoda de epilare. deci fara ceara, aparat, penseta. doar cu lama si in loc de spuma, gel sau altceva de ras, folosesc si acum gel intim, pt ca nu contine sapun. eu aveam probleme in special pe picioare de la genunchi in jos, facusem adevarate bube, inecrcand sa scot firul de par. am inceput sa imi exfoliez zonele pe care le epilam cu burete de sisal, manusa aspra etc de 2 ori pe sapt., apoi dezinfectam cu spirt, si apoi aplicam pudra de corp. am scapat in acest fel de foliculita. deci dupa ce scapi de bube, aplicand o crema ceva, te sfatuiesc sa urmezi ce am scris mai sus. are efecte. bafta
delicacy
Postat pe 7 Iulie 2010 16:33
De la: delicacy, la data 2010-07-07 16:33:10
De la: NichitaElena, la data 2010-06-18 13:56:42Buna fetelor!! De ceva timp ma tot lupt cu o nemernica de foliculita...am mers la mai multi dermatologi,am incercat toate cremele existente(si nu exagerez cand spun TOATE) si nu pot scapa de ea...ma poate ajuta cineva cu un sfat???
ms


si eu am avut aceeasi problema acum vreo 3 ani, eram terminata, pana mi-am dat seama ca e de la metoda de epilare. deci fara ceara, aparat, penseta. doar cu lama si in loc de spuma, gel sau altceva de ras, folosesc si acum gel intim, pt ca nu contine sapun. eu aveam probleme in special pe picioare de la genunchi in jos, facusem adevarate bube, inecrcand sa scot firul de par. am inceput sa imi exfoliez zonele pe care le epilam cu burete de sisal, manusa aspra etc de 2 ori pe sapt., apoi dezinfectam cu spirt, si apoi aplicam pudra de corp. am scapat in acest fel de foliculita. deci dupa ce scapi de bube, aplicand o crema ceva, te sfatuiesc sa urmezi ce am scris mai sus. are efecte. bafta

deci eu stiu ca nu se da cu crema ...ceva astringent...dupa spalare si frecare foarte bine cu manusa...in loc de crema incearca cu aspirina dizolvata in apa.
succes.
RUY_BLAS
Postat pe 7 Iulie 2010 20:00
De la: sirghea, la data 2010-07-07 20:00:07
De la: delicacy, la data 2010-07-07 16:33:10
De la: NichitaElena, la data 2010-06-18 13:56:42Buna fetelor!! De ceva timp ma tot lupt cu o nemernica de foliculita...am mers la mai multi dermatologi,am incercat toate cremele existente(si nu exagerez cand spun TOATE) si nu pot scapa de ea...ma poate ajuta cineva cu un sfat???
ms


si eu am avut aceeasi problema acum vreo 3 ani, eram terminata, pana mi-am dat seama ca e de la metoda de epilare. deci fara ceara, aparat, penseta. doar cu lama si in loc de spuma, gel sau altceva de ras, folosesc si acum gel intim, pt ca nu contine sapun. eu aveam probleme in special pe picioare de la genunchi in jos, facusem adevarate bube, inecrcand sa scot firul de par. am inceput sa imi exfoliez zonele pe care le epilam cu burete de sisal, manusa aspra etc de 2 ori pe sapt., apoi dezinfectam cu spirt, si apoi aplicam pudra de corp. am scapat in acest fel de foliculita. deci dupa ce scapi de bube, aplicand o crema ceva, te sfatuiesc sa urmezi ce am scris mai sus. are efecte. bafta

deci eu stiu ca nu se da cu crema ...ceva astringent...dupa spalare si frecare foarte bine cu manusa...in loc de crema incearca cu aspirina dizolvata in apa.
succes.


nu ai inteles, ma referam la crema pt foliculita cu antibiotic, ce dau dermatologii.
delicacy
Postat pe 8 Iulie 2010 18:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Apa Florala 10 De la: dyaaa 12 Septembrie 2012 20:19
vise ciudate 3 De la: kudika108216 27 Iulie 2010 01:21
Tehnologie console 1 De la: kudicafex81 1 Mai 2016 15:20
salut 93 De la: Barbie30_ 29 Noiembrie 2010 23:57
Credinta crestina ca vindecare a sufletului si trupului, experienta personala 117 De la: SaveOurSouls 20 Februarie 2014 13:32