Setari Cookie-uri

frigiditatea

am 37 de ani, si nu stiu ce inseamna orgasm in timpul actului sexual. am prietene care au orgasm de 3 sau chiar 4 ori in timpul unui act. nice relatia nu merge din acest motiv, pt ca nu simt nimic in timpul raportului si nu are sens sa o fac, nu ma simt bine. ce pot face? exista tratament sau operatzie?
avalentin
Postat pe 7 August 2008 14:32
Aaaa, niciodata in viata ta? Ai acelasi partener de la bun inceput?Si uita de prietene care-ti ofera cifre astronomice.
gabriella_adri
Postat pe 21 August 2008 04:41
Incearca sa vorbesti deschis cu partenerul si spune-i cum ti-ar placea sa se poarte cu tine. Un preludiu prelungit nu-i rau deloc...
alina simion
Postat pe 22 August 2008 10:35
Gabelache are mare dreptate.Urmeaza sfatul ei ca nu poata decit sa-ti ajute.Eu te-am intrebat daca ai acelasi partener de la bun inceput (adica daca esti casatorita cu el) pentru ca nepotrivirea dpdv sexual e f. des intilnita si atunci ai pute alege sa te desparti si sa gasesti pe altcineva.
Dar asta numai tu o stii.Oricum, e pacat pentru ca dragostea nu inseamna numai linistea sufleteasca ca ai pe cineva alaturi.Esti mult prea tinara pentru asta.
Iar prietenele tale care doar se lauda cu ce fac ele... eu nu le-as considera prietene cita vreme nu te ajuta cu un sfat.
Viata e frumoasa cind e completa, cind ai gustat din puritatea cerului si te-ai scufundat in adincurile pamintului, cind doar o privire a lui iti face stomacul mic, mic iar o atingere te infioara in asa fel ca chiar daca iti vine sa mergi la baie nu poti/Si stii de ce? Pentru ca traiesti experienta orgasmului avut cu o seara in urma.
Sa auzim de bine!
gabriella_adri
Postat pe 23 August 2008 08:34
Si eu am crezut ca am probleme.. Si pana la 27 ani nu am trait si eu aceasta sublima experienta... Dar asta s-a datorat faptului ca am schimbat partenerul, nu ca mi-as fi dorit, pt ca chiar il iubeam pe cel pe care il aveam si eram dispusa sa traiesc o viata cu el. Si credeam ca am eu o problema.. Asta e, timpul nu-l putem recupera, dar putem incerca sa ne bucuram de viata.
crystin
Postat pe 21 Noiembrie 2008 08:04
Cred ca si eu am aceiasi problema!Am 21 de ani,acelasi partener de la inceputul vietii sexuale,suntem impreuna de aproape 4 ani,ne intelegem foarte bine si consider ca m-as putea conforma cu problema asta...ce sa-i zic?ca ma despart de el doar pt ca nu am avut niciodata orgasm?problema mea e alta...poti avea copii daca esti frigida? :-S
fylys
Postat pe 21 Noiembrie 2008 13:16
Am avut un prieten 4 ani de zile si nu am avut niciodata orgasm. Mi-a fost greu sa-l las, dar pana la urma urmei ne-am despartit. De atunci ma redescopar ca si femeie, am 24 de ani si imi place al naibii de mult sa fac amor cu noul meu prieten, care nu stiu ce face dar un orgasm sigur il am o data pe seara. Deci... poate nu sunteti combatibili!
niki4
Postat pe 27 Noiembrie 2008 19:00
Buna! fetele au dreptate, e foarte probabil sa fiti incompatibili.In cazul in care esti casatorita , ma intreb de ce ai asteptat pana acum sa-ti pui intrebarea asta.In orice caz,eu cred ca nu esti un caz pierdut,si eu m-am confruntat cu asta dar am trecut peste.Cum? Simplu:mi-am schimbat partenerul(nu din cauza asta) iar acum este super!Ar trebui sa existe totusi ceva ce te excita pana la orgasm,poate ca ai vreo fantezie,tu te cunosti cel mai bine.Lasa rusinea deoparte si discuta cu partenerul despre problema ta!Impreuna veti gasi o metoda!Succes!

Postat pe 12 Ianuarie 2009 17:23
Nici eu nu am avut orgasm pana acum, am mai avut un partener inainte dar se pare ca nici cu prietenul meu de acum cu care sunt de 3 ani nu prea da roade. Totusi, o intrebare pt norocoasele care au trait orgasmul: e vreo asemanare cu cel clitoridian, aceleasi senzatii, mai intens, cum e? Ca sa stiu daca mai are rost sa sper ca intr-o zi voi avea si eu orgasmul mult asteptat. Mersi anticipat!
jessica_healthy
Postat pe 1 Martie 2009 11:42
De la: Ralukph, la data 2008-11-21 13:16:31Cred ca si eu am aceiasi problema!Am 21 de ani,acelasi partener de la inceputul vietii sexuale,suntem impreuna de aproape 4 ani,ne intelegem foarte bine si consider ca m-as putea conforma cu problema asta...ce sa-i zic?ca ma despart de el doar pt ca nu am avut niciodata orgasm?problema mea e alta...poti avea copii daca esti frigida? :-S



Cum sa nu? Frigiditatea nu are nici o legatura cu fertilitatea. Sunt doua lucruri total diferite. Imagineaza-ti, ca indiferent daca ai orgasm sau nu, prin penetrare sperma tot ajunge acolo unde trebuie.

ps- Eu nu cred in nepotrivire sexuala... ci doar in indiferenta, timiditatea, neinformaraea, lipsa sentimentelor sau a chefului unuia din parteneri, sau a ambilor.
MarseVintila
Postat pe 14 Martie 2009 15:50
De la: oana1486, la data 2009-03-01 11:42:30Nici eu nu am avut orgasm pana acum, am mai avut un partener inainte dar se pare ca nici cu prietenul meu de acum cu care sunt de 3 ani nu prea da roade. Totusi, o intrebare pt norocoasele care au trait orgasmul: e vreo asemanare cu cel clitoridian, aceleasi senzatii, mai intens, cum e? Ca sa stiu daca mai are rost sa sper ca intr-o zi voi avea si eu orgasmul mult asteptat. Mersi anticipat!


Nu ai avut orgasm vaginal niciodata, dar nici clitoridian?Se pare ca nu exista un orgasm exclusiv clitoridian.De fapt, stimularea prelungita a clitorisului se sfarseste in contractii ale platformei vaginale. Orgasmul profund e reprezentat de contractii uterine regulate si procura un sentiment de destindere.
Trei femei din patru au nevoie de stimularea directa a clitorisului prin mangaieri bucale sau masturbare pentru a experimenta orgasmul.
petricpatricia
Postat pe 30 Martie 2009 00:14
Discuta cu sotul tau in cel mai calm si putin jignitor fel cu putinta, fara a-l acuza si apreciindu-i si partile pozitive. Eventual propunei tu sa-ti faca ce ti-ar placea. Cu putina informare pe net dar si dorinta din partea lui, sigur va reusi sa-ti dea macar un orgasm clitoridian (care e foarte bun si aproximativ la fel cu cel prin penetrare). Dupa ce ti-a invatat nevoile si ceea ce iti place puteti trece la combinarea penetrarii cu stimularea clitoridiana si lucrurile vor fi din ce in ce mai bune. Nu cred in incompatibilitate sexuala (doar in cazuri extreme in care penisul e prea mare sau prea stramb sau mult prea mic si chiar si asa s-au inventat mainile, limba sau alte jucarii care tot te vor duce la orgasm). Chiar si pentru a avea orgasm cred ca trebuie sa invatam, sa-l cizelam, sa experimentam fie ca-i al nostru sau al partenerului.
annya_852004
Postat pe 30 Martie 2009 13:23
oare ai incercat totul?
fii calma, lucrurile se rezolva
ai incredere in tine si suna-ma pentru a discuta.
http://mary.dlb.ro/
maria.frumuzaiche@yahoo.com
healthy001546
Postat pe 3 Mai 2009 13:37
probabil o fii din cauza ca nu te relaxezi ca nu te lasi sedusa in voia intamplarii... in multe cazuri se intampla sa fii stresata si sa te gandesti la alte nebunii si tocmai de aceea e posibil sa nu ajungi... ar tb sa vb cu el si sa ii spui...
_dulcik_
Postat pe 15 Iunie 2009 23:36
E SUPER ORGASMUL CLITORIDIAN. LA MAI MULTE.
healthy009840
Postat pe 17 Decembrie 2009 15:11
De la: avalentin, la data 2008-08-07 14:32:45am 37 de ani, si nu stiu ce inseamna orgasm in timpul actului sexual. am prietene care au orgasm de 3 sau chiar 4 ori in timpul unui act. nice relatia nu merge din acest motiv, pt ca nu simt nimic in timpul raportului si nu are sens sa o fac, nu ma simt bine. ce pot face? exista tratament sau operatzie?



dar tu comunici cu iubitul tau? discutati despre aceasta situatie? lasa jena, pt ca nu se justifica. si el te poate ajuta. e posibil sa ai si tu un blocaj emotional. incearca sa te cunosti mai bine. ajutorul cel mai mare de la tine vine.
Sa fii iubita!
kudika182838
Postat pe 17 Decembrie 2009 23:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AJUTOR 1 De la: healthy000665 15 Martie 2009 15:35
buna seara 13 De la: kudika1993 13 Iulie 2010 14:54
Doctor bun Constanta 3 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:51
Sanatate verde 4 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 13:10
buna!! 3 De la: office_salinasusesi_ro 18 Februarie 2010 23:36