Setari Cookie-uri

Drilling ovarian

Ce presupune drilling-ul ovarian?...Ati facut asa ceva?...Daca se face acest drilling ovarian pot ramane insarcinata mai usor?...si la ce folosesc instilatiile? Va rog, sunt speriata, am inteles ca trebuie anestezie, daca imi poate da cineva mai multe detalii multumesc mult
dibu_iulia
Postat pe 11 August 2008 11:42
mi s-a recomandat si mie sa fac driling ovarian dar am renuntat. operatia se face laparoscopic sub anestezie si presupune efectuarea de mici incizii pe suprafata invelisului ovarelor pentru a se putea elibera ovulele prin aceste incizii. nu a facut operatia de frica anesteziei, iar apoi am cerut o a 2a opinie si aceasta a fost ca in 90% din cazuri aceasta interventie nu are efect. tu decizi ce vrei sa faci, dar poate mai ceri si o alta opinie.
anne_lee
Postat pe 7 Noiembrie 2008 10:37
PRIN DRILING OVARIAN ITI ELIBEREAZA OVARELE CA SA POTI AVEA OVULATIE,TI SE FACE ANESTEZIE TOTALA, OPERATIA CONSTA IN INTRODUCEREA UNUI LAPAROSCOP PRIN BURIC SI TI SE FAC DOUA INCIZII IN DREPTUL OVARELOR. PE MINE M-AU INTERNAT MIERCURI, JOI M-AU OPERAT SI VINERI M-AU EXTERNAT. OPERATIA AM FACUT-O LA GIULESTI. INSTILATIILE VERIFICA DACA AI TROMPELE PERMEABILE SI FUNCTIONALE.
SI EU AM FACUT OPERATIA ACEASTA DE DRILING OVARIAN DAR NU A AVUT NICI-UN REZULTAT
1969
Postat pe 22 Decembrie 2008 06:48
SUNT SOTIA LUI 1969 NU-TI FA GRIJI CA TI-A RASPUNS UN BARBAT, AM INTRAT PE ID-UL LUI CA EU NU AM AICI PE HEALTHY, MULTA SANATATE
1969
Postat pe 22 Decembrie 2008 06:50
Buna
am facut drilling ovarian in noiembrie, laparoscopic. Intradevar se face sub anestezie generala, si cum s-a spus consta in incizii mici in ovare, pentru a usura eliberarea foliculilor. Pot sa iti spun ca pe 12 noiembrie am iesit din spital si acum sunt insarcinata in 8 saptamani. Am facut drillingul in Polizu la prof Banceanu. Iti doresc succes, indiferent de hotararea luata
lavrentes
Postat pe 8 Ianuarie 2009 14:00

Am fost diagnosticata cu ovare polichistice. Acum doi ani mi s-a extirpat un chist de pe ovarul drept. MI-au facut si driling intr-adevar cu anestezie generala. Nu e mare filozofie. Am scapar rapid. E o interventie usoara.De atunci nu am mai avut probleme cu ovarul drept insa mi-a aparut chist si pe ovarul stang. Acum 3 luni mi s-a facut punctie acelui chist...mai pe inteles mi l-au spart ...tot cu anestezie. ...Astea nu sunt probleme grave...credeti-ma pe cuvant. Multa sanatate...si nu va speriati ....astea sunt probleme infime....sunt altele mai grave.

iuliavram
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:09
pentru aceasta problema se poate fi tratata si cu remedii naturiste-aloe vera, detalii la www.caraghiaur.ro
lucian_rich
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:14
De la: lucian_rich, la data 2009-01-20 16:14:19pentru aceasta problema se poate fi tratata si cu remedii naturiste-aloe vera, detalii la www.caraghiaur.ro


foarte interesant ... stiam ca nu ai voie sa faci reclama in felul asta produselor de la Forever Livig Products.

diana_princessa
Postat pe 20 Ianuarie 2009 17:52
De la: diana_princessa, la data 2009-01-20 17:52:08
De la: lucian_rich, la data 2009-01-20 16:14:19pentru aceasta problema se poate fi tratata si cu remedii naturiste-aloe vera, detalii la www.caraghiaur.ro


foarte interesant ... stiam ca nu ai voie sa faci reclama in felul asta produselor de la Forever Livig Products.


sint satula de aceste asa-zise tratamente naturiste, nu poti posta ceva ca trebuie sa intervina cineva cu o abordare de "intrajutorare" remediala de tip naturo-farmaceuticala care te salveaza de la dezastru, multa impertinenta cu aceste tratamente bune la toate diagnosticele , lasati-ne fratilor sa mai respiram, ca m-am saturat pe toate forumurile cu astfel de posturi.
multa publicitate agresiva mai e pe lumea asta, prea le rezolva pe toate, dar multa lume moare pe capete si nimeni nu intervine cu ceva bun.
of, Doamne, mare ti-e gradina ta !!!
Violeta30
Postat pe 20 Ianuarie 2009 22:33
are dreptate eu nu vad cum poate ajuta asa mult aceste produse naturiste .....se face reclama la aloe vera de m-am plictisit ....ia mai lasati-ne ....
silviaa_s
Postat pe 21 Ianuarie 2009 11:03
ptr iulia avram : sa stii ca chisturile sunt o problema f mare daca nu se depisteaza cauza din care apar ! Spui ca ai scapat cu o punctie ? Daca apar din nou ce faci ? Eu m-am luptat cu ele 6 ani si am facut 7 punctii ,si fara anestezie ptr ca nu se face sunt f dureroase si ce am rezolvat ? Mai nimic ptr ca de fiecare data reapareau ptr ca nu s-a gasit cauza care de regula este una hormonala !Si stii ce se intimpla dupa aceste chisturi si atitea punctii ? Duc la sterilitate ! Ma chinui de 10 ani sa am un copil dar degeaba . Nu e singura problema desigur dar ovarul meu sting a fost distrus iremediabil si dreptul e cam compromis . Deci aceasta afectiune trebuie tratata cu cea mai mare seriozitate si facute investigatii amanuntite sa nu se ajunga la alte probleme mai mari care ar putea fi evitate
nico_healthy
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:43
De la: Violeta30, la data 2009-01-20 22:33:35
De la: diana_princessa, la data 2009-01-20 17:52:08
De la: lucian_rich, la data 2009-01-20 16:14:19pentru aceasta problema se poate fi tratata si cu remedii naturiste-aloe vera, detalii la www.caraghiaur.ro


foarte interesant ... stiam ca nu ai voie sa faci reclama in felul asta produselor de la Forever Livig Products.


sint satula de aceste asa-zise tratamente naturiste, nu poti posta ceva ca trebuie sa intervina cineva cu o abordare de "intrajutorare" remediala de tip naturo-farmaceuticala care te salveaza de la dezastru, multa impertinenta cu aceste tratamente bune la toate diagnosticele , lasati-ne fratilor sa mai respiram, ca m-am saturat pe toate forumurile cu astfel de posturi.
multa publicitate agresiva mai e pe lumea asta, prea le rezolva pe toate, dar multa lume moare pe capete si nimeni nu intervine cu ceva bun.
of, Doamne, mare ti-e gradina ta !!!




Foarte bine ai zis.
diana_princessa
Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:09
alte metode pentru a ramane insarcinata mai cunoasteti?
cherciu_mihaela
Postat pe 21 Ianuarie 2009 23:56
Ptr a ramine insarcinata trb facute o serie de analize,chiar si sotul o spermograma,poate fi si la el problema,nu numai la femeie,se face o histerosalpinografie ptr a se vedea starea trompelor,daca sint nfundate si dupa aceea instilatii ptr desfundare,se fac teste de ovulatie,totul este sa aveti noroc de un medic bun,sanatate va doresc,rabdare si sa auzim vesti bune
justcora
Postat pe 22 Ianuarie 2009 04:54
se mai fac si o gramada de analize si dozari hormonale si controale gine si in functie de ce problema ai se rezolva totul daca ai noroc ,vb lui justcora sa gasesti un medic bun care sa-si dea interesul sa rezolve cazul . Si nu uita de spermograma sotului ,e ff importanta ,daca el are probleme poti face cite analize si tratamente vrei ,asta trebuie eliminata din start !
nico_healthy
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:28
FETELOR CU PROBLEME
In loc sa mergeti la medicul ginecolog sa va ajute sa rezolvati problema, voi cereti pareri pe aici pe colo. Presupun ca, toate am avut cate ceva... Si fiecare are metabolism propriu si hormonal care difera de la femeie la femeie, dar cele cu putina minte au mers la medic. Asa ca bafta multa
buburuza117
Postat pe 24 Februarie 2009 11:14
Despre drilling ovarian (daca mai este de actualitate un raspuns): din 2006 am fost diagnostificata cu ovare micropolichistice. Am urmat tratamente cu anticonceptionale (Yasmine) si s-au resorbit aproape in totalitate.
In iunie 2008 am intrerupt, deoarece imi doresc un copil. Rezultatul: amenoree, lipsa ciclu pana la 6 luni.
Am reinceput investigatiile: histerosalpingografie (HSG) - trompe permeabile, analizele sotului - limite normale.
Am urmat un tratament de stimulare ovariana (medicul mi-a zis ca fiecare femeie are voie la maxim 6 in viata) - ovarele mele au reactionat, ajungand la hiperstimulare.
Am ajuns si eu la drilling ovarian - in 2 apr 2009. E o operatie sub anestezie generala, care iti face 3 mici incizii: 2 laterale in dreptul ovarelor, si una in buric (fiecare de 1 cm - 1 fir).
Dupa operatie, ciclul meu a inceput sa functioneze normal, primele 2 la 28+5 zile, al 3-lea la 29 zile.
Sunt optimista ca vom reusi.
Se spune ca in primele 6 luni dupa operatie probabilitatea sa obtii o sarcina este mare.
Deci eu te incurajez, daca medicul ti-a recomandat.
Personal, am mare incredere in medicul meu.
Mult succes!
tina21092003
Postat pe 4 August 2009 18:15
De la: Violeta30, la data 2009-01-20 22:33:35
De la: diana_princessa, la data 2009-01-20 17:52:08
De la: lucian_rich, la data 2009-01-20 16:14:19pentru aceasta problema se poate fi tratata si cu remedii naturiste-aloe vera, detalii la www.caraghiaur.ro


foarte interesant ... stiam ca nu ai voie sa faci reclama in felul asta produselor de la Forever Livig Products.


sint satula de aceste asa-zise tratamente naturiste, nu poti posta ceva ca trebuie sa intervina cineva cu o abordare de "intrajutorare" remediala de tip naturo-farmaceuticala care te salveaza de la dezastru, multa impertinenta cu aceste tratamente bune la toate diagnosticele , lasati-ne fratilor sa mai respiram, ca m-am saturat pe toate forumurile cu astfel de posturi.
multa publicitate agresiva mai e pe lumea asta, prea le rezolva pe toate, dar multa lume moare pe capete si nimeni nu intervine cu ceva bun.
of, Doamne, mare ti-e gradina ta !!!
pai sti de ce mor oamenii,din cauza indiferentei si a inculturii.Este ilogica postarea ta si chiar te contrazice , chiar iti arata de ce mor oamenii.
enemgabriel
Postat pe 4 August 2009 18:26
De la: silviaa_s, la data 2009-01-21 11:03:48are dreptate eu nu vad cum poate ajuta asa mult aceste produse naturiste .....se face reclama la aloe vera de m-am plictisit ....ia mai lasati-ne ....
Poti sa ne oferi ceva mai bun?
enemgabriel
Postat pe 4 August 2009 18:26
De la: diana_princessa, la data 2009-01-21 19:09:30
De la: Violeta30, la data 2009-01-20 22:33:35
De la: diana_princessa, la data 2009-01-20 17:52:08
De la: lucian_rich, la data 2009-01-20 16:14:19pentru aceasta problema se poate fi tratata si cu remedii naturiste-aloe vera, detalii la www.caraghiaur.ro


foarte interesant ... stiam ca nu ai voie sa faci reclama in felul asta produselor de la Forever Livig Products.


sint satula de aceste asa-zise tratamente naturiste, nu poti posta ceva ca trebuie sa intervina cineva cu o abordare de "intrajutorare" remediala de tip naturo-farmaceuticala care te salveaza de la dezastru, multa impertinenta cu aceste tratamente bune la toate diagnosticele , lasati-ne fratilor sa mai respiram, ca m-am saturat pe toate forumurile cu astfel de posturi.
multa publicitate agresiva mai e pe lumea asta, prea le rezolva pe toate, dar multa lume moare pe capete si nimeni nu intervine cu ceva bun.
of, Doamne, mare ti-e gradina ta !!!




Foarte bine ai zis.
gandim cu gloata ,suferim cu gloata.
enemgabriel
Postat pe 4 August 2009 18:27
De la: cherciu_mihaela, la data 2009-01-21 23:56:54alte metode pentru a ramane insarcinata mai cunoasteti?
pai cea mai buna metoda este sexul intre doua persoane cu sex diferit.
enemgabriel
Postat pe 4 August 2009 18:28
buna tina! si eu imi doresc un bebe.pentru asta fac stimulare cu clostilbegyt.este ultima luna. acelasi tratament ai facut si tu? si la cat timp ai facut drilling? unde ai facut si cat a costat? multumesc!
monica78
Postat pe 10 August 2009 17:49
Buna monica78,
Eu sunt din Cluj, si am facut drilling la Spitalul Universitar - Ginecologie 1. Despre cat m-a costat, nu vei crede, medicul meu nu a vrut sa ia nimic. la anestezist am dat 150 lei.
In februarie 2009 am inceput o tura de Clostilbegyt, dar cand am mers la zilele de monitorizare eco, ovarele mele erau erau hiperstimulate, si am abandonat.
Mi-a explicat ca am asa numitele "ovare de portelan" (invelis gros, care trebuie gaurit, pt a face loc ovulelor sa fie eliberate).
Dupa asta in 2 aprilie 2009 am facut drilling.
Timp de 6 luni trebuie sa incercam in mod natural sa avem bebe, si daca pana la toamna prin oct nu raman, trecem la stimulari.
Se spune ca in primele 6 luni dupa interventie probabilitatea de a ramane insarcinata e destul de mare. Sex din 2 in 2 zile din ziua 7 in 21.
Bineinteles ca nu ne putem tine de grafic :)) ca doar nu suntem robotei...asa ca, mergem inainte, si incerc sa fiu relaxata, pt ca nu e bine sa fii foarte "constienta" de fiecare pas, zi, ora.
Copii cica vin atunci cand te deconectezi de la ideea fixa de a-l avea "neaparat acum".
Iti tin pumnii, tie si la toate care doresc sa aiba un bebe.
Eu sunt optimista, sigur vom avea, dar nu stiu precis cand.
tina21092003
Postat pe 11 August 2009 20:38
Buna,am descoperit acest forum abia acum.Daca medicul recomanda drilling merita incercat si asta.Dar fiecare organism reactioneaza altfel.
Va urez mult succes.
lino
Postat pe 12 Septembrie 2009 02:37
Dragele mele doresc sa va ofer cateva detalii despre absorbantele active LOVE MOON ale corporatiei Winalite (www.edera.ro) care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat) care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi.
Este un produs , cu actiune imediata si eficace,acesti Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc.
Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.
In plus, elimina mirosurile.
Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin) etc.
In Romania aceste produse abia incep sa fie cunoscute, in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului In lume, inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani.
Produsele au certificate FDA-USA si UE.
Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa.
O veste foarte bine primita de doamne si domnisoare care au optat deja pentru absorbantele LOVE MOON :
De acum inainte veti putea beneficia nu numai de
absorbantele pentru ciclu normal,
ciclu abundent sau
pentru uz zilnic,
ci si de absorbante mini, absorbantele pentru bikini,
Talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi sau
Seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu
(ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal,
eliminarea durerilor cauzate de raceala si este ideal
pentru intretinerea ovarelor sau
ingrijirea dupa avort.
Nu trenuie sa devii DISTRIBUITOR daca nu vrei dar poti cumpara aceste produse cu reducere de 25% in calitate de CLIENT PREFERENTIAL.Ce zici ,VREI ?
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96

…..atunci te rog citeste in continuare..









ACUM !
AICI (local ) !
ACOLO(distal) !
Pentru dumneavoastra
LIGHT& LEAVING WATER THERAPY
ENGLEZA & ROMANA & EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE & LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA , RAZE INFRAROSII SI HELIU.
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI & TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu “IUBIRE SI RECUNOSTINTA
”LEAVING WATER THERAPY”
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96




IOANA1947
Postat pe 18 Noiembrie 2009 21:25
Dragele mele doresc sa va ofer cateva detalii despre absorbantele active LOVE MOON ale corporatiei Winalite (www.edera.ro) care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat) care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi.
Este un produs , cu actiune imediata si eficace,acesti Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc.
Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.
In plus, elimina mirosurile.
Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin) etc.
In Romania aceste produse abia incep sa fie cunoscute, in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului In lume, inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani.
Produsele au certificate FDA-USA si UE.
Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa.
O veste foarte bine primita de doamne si domnisoare care au optat deja pentru absorbantele LOVE MOON :
De acum inainte veti putea beneficia nu numai de
absorbantele pentru ciclu normal,
ciclu abundent sau
pentru uz zilnic,
ci si de absorbante mini, absorbantele pentru bikini,
Talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi sau
Seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu
(ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal,
eliminarea durerilor cauzate de raceala si este ideal
pentru intretinerea ovarelor sau
ingrijirea dupa avort.
Nu trenuie sa devii DISTRIBUITOR daca nu vrei dar poti cumpara aceste produse cu reducere de 25% in calitate de CLIENT PREFERENTIAL.Ce zici ,VREI ?
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96

…..atunci te rog citeste in continuare..









ACUM !
AICI (local ) !
ACOLO(distal) !
Pentru dumneavoastra
LIGHT& LEAVING WATER THERAPY
ENGLEZA & ROMANA & EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE & LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA , RAZE INFRAROSII SI HELIU.
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI & TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu “IUBIRE SI RECUNOSTINTA
”LEAVING WATER THERAPY”
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96




IOANA1947
Postat pe 18 Noiembrie 2009 21:29
As dori sa va anunt ca ...dupa un an si jumatate de "lupte seculare" SUNT INSARCINATA.
Dupa drilling, trecusera 6 luni si nu se intamplase nimic.
Am schimbat medicul, cu unul specialist in probleme de infertilitate.
Acesta mi-a propus sa urmam pentru inceput inca o incercare de tratament de stimulare ovariana.
Am cumparat medicamentele ....si....nu a mai fost cazul. :)
In luna august-septembrie voi fi mama.
Astazi facem primul ecograf. :)
Va doresc MULT SUCCES la toate!
tina21092003
Postat pe 22 Ianuarie 2010 14:13
Buna.
Tina, ai ramas insarcinata dupa tratamentul de stimulare ovariana sau a fost un efect mai intarziat al drillingului ovarian?
Sora mea se chinuie si ea cu tratamente de stimulare ovariana si i s-a spus k daca nu functioneaza tratamentul va trebui sa faca drilling ovarian. Daca ai ramas in urma tratamentului de stimulare, imi spui te rog exact ce medicamente ai luat?
Mersi mult si multa bafta cu sarcina si sa ai un bebe sanatos.
floare_de_colt
Postat pe 22 Ianuarie 2010 16:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SARCINA 4 De la: healthy006043 2 Noiembrie 2009 13:57
vand lapte nan 2 14 De la: kudika_945980 3 Martie 2014 14:44
fertilizarea in vitro 15 De la: roz5blue6lila7 17 Decembrie 2010 13:40
Sunt sau nu... 3 De la: kudika_3475 10 Martie 2012 11:38
nu mai raman insarcinata 36 De la: ik_heet_ster 17 Octombrie 2013 18:55