Setari Cookie-uri

teama de a naste

am ramas insarcinata, imi doream foarte mult acest copil si eram foarte fericita.insa cu cat ma apropiam mai mult de timpul cand trebuia sa nasc imi crestea frica,ca oare ce se va intampla.eram foarte speriata pt ca multe persoane imi spuneau cat de dureros este.intro noapte pe la ora 3 a inceput sa ma doara burta,am adormit pana la ora 7.la ora 7 m-am trezit cu o durere.am stat acasa pana la ora 1:30 dupamasa imi era frica sa ma duc in spital sa fiu singura
Acasa eram cu sotul si parca cu el nu ma durea asa tare
am plecat la spital la 1:30 imi era frica ,am ramas singura
Am fost pusa pe masa pt control si mi s-a spus ca am o dilatatie de 7 cm.
Am mers la toaleta pt ca am inceput sa sangerez,acum imi era si mai frica.M-am speriat pt ca nu stiam ce se intampla de ce sangerez.durerile nu erau asa cum imi spuneau altele:insuportabile.la ora 4 deja nu mai puteam sta nicicum,ma durea fiecare bucatica din mine.
Nu puteam sta nici culcata ,nici in fund,nici in picioare ,nici pe o parte nici pe alta.
Asteptam acele cuvine:hai pe masa.
Acum nu imi mai era frica voiam doar sa scap.
La ora 6 am fost dusa in sala de nasteri ,iar la 6:10 mi-am vazut fetita.
Am inceout sa plang de fericire.
A m uitat de toate durerile.
Deci de aici am inteles ca nu toate nasterile sunt la fel exist si nasteri nu foarte dureroase.
Acum pot zice ca am si uitat acele clipe de durere
dibu_iulia
Postat pe 19 Septembrie 2008 14:14
nu toata lume e la fel oameni vb din experienta si eu vb tot din experienta ca durerile unei nasteri sint aceleasi dureri cum este o durere de burtica atunci cind esti la ciclu dar mult mai mare si iti vine sa te tavalesti pe jos atunci dar fiecare femeie e diferita atunci cind face avort sau naste de ex mama cind ne-a nascut sa chinuit eu cind am nascut am plecat de acasa direct sa nasc(eram undeva la tara si am nascut in haine de strada nu mai ma schimbat nimeni pot sa zic ca am avut noroc) e mai bine sa te duci direct dar trebuie sa mai nimeresti si oameni putini milosi care sa te ajute pe loc de ex sormea trebuie sa nasca si unde sa o duc mai repede decit la maternitatea BUCUR am dat ceva acolo la infirmiera si am intrebat daca naste in seara asta(era noapte cind ne-am dus) si a zis sa vedem desi sormea era clar ca naste ca numai putea dar a lasat-o sa se chinuie ca nu am dat nimic imi era mila de ea ca na pt unele femei e si mai rau si intr-un final a nascut dimineata si a lasato sa se chinuie si parca atunci cind esti singur fara cel darg parca te doare si mai tare imi aduc aminte ca eram internata in maternitatea BUCUR pt niste analize si imi aduc aminte cum tipau fetele ale si nenorocitelea alea de doctore le tinea pe galeata nu pot sa-mi dau seama de ce poate daca naste vre-una ma gindeam eu sa cada copilu in galeata si sormea mi-a povestit cit a chinuito si a puso si pe galeata deci nu sau lasat de obiceiul vechi de a pune femeile pe galeata sa revin la ce a scris cineva mai sus are dreptate ca atunci cind iese copilul deja uiti de tot chinul prin care treci iar acum imi e frica ca stiu ca doare ceva mai ales daca te taie si imi e mie frica
bogdan_7000
Postat pe 20 Octombrie 2008 14:45
da ..interesant ..totusi mama mea era sa moara cand m`a nascut...deci durerea era mai mult decat pot sa explic eu in cateva cuvinte aici, insuportabila..depinde de la om la om ..si mai e epidurala ..de ce nu ? eu sunt de acord dak tot evolueaza tehnica
mirunaracovita
Postat pe 12 Decembrie 2008 12:01
pot spune ca mie nu mi-e frica de toata durata sarcinii cum mi-e frica de momentul nasterii la noi in tara.... La mine in oras este o maternitate de-ti vine rau numai cand intri .. un miros a clor si a transpiratie asa a stätut ... si stau femeile cate 20 intr-o camera ... e jenant...si mai nasti si dupa o perdea si se uita toate la tine daca sunt curioase ... te taie ca pe porc si-ti fac cezariana numai ca sa ia milioanele ... se comporta foarte urat....
Mie una mi-e frica sa nasc in tara... nu am incredere....am sa ma duc cat vad cu ochii in ultima luna ... prin spania.. ca e totul gratis si se comporta super frumos... ai camera ta separat stai linistita ... nu se compara...
Mai avem de tras multe pana sa ne meritam locul in UE ... imi iubesc tara dar nu sunt de acord cu maoritatea lucrurilor care se intampla in ea
jessica23_healthy
Postat pe 1 Ianuarie 2009 04:47
Eu sunt gravida in luna a 7 a mai am 3 luni ne stiind ca de fapt sunt 10 luni deja mi-e frica ,ma gandesc in fiecare zi si noapte pot sa zic ca sunt norocoasa ca nu sunt in tara la macelarii aia nenorociti,sora mea a nascut acum un an jumate au tinut-o pe galeata 2 ore ca sa realizeze ca trebuie cezariana,s-a chinuit saraca numai ea stie prin ceea ce a trecu.Acum eu la randul meu am inceput sa pun intrebari doctoritei ,Daca este vre-o alta solutie in afara de aceea de a sta pe galeata,,A inceput sa rada la care raspunsul ei a fost"Nu suntem in lumea a III a,nu-ti face griji nu o sa simti nimic".Cati doctori din tara te incureajeaza? asa fara sa le dai bani fara sa le dai nimc. Raspunsul vi-l dau tot eu,, NIMENI,,.Toti incepand de la infirmiera,asistenta ,doctor si ce-o mai fii te trateaza ca pe un gunoi,de-ti vine sa-i prinzi afara si sa-i rupi cu bataia.Dar asta este Romania degeaba suntem un UE ca o sa mai dureze zeci de ani sa ajuncem ca in occident.Asa ca daca ai bani fugi din tara daca nu roagate la Dumnezeu ca altceva nu ai ce sa faci.Bafta tuturor, Gravidutelor.
allinuta2000
Postat pe 5 Ianuarie 2009 09:11
Sunt mamica de 6 luni si tot nu pot uita chinurile prin care am trecut la nastere.Initial mi s-a promis cezariana dar erau 2 doctori si probabil ca nu s-au inteles cum sa-si imparta banii si m-au lasat sa ma chinui.Nu exista cuvinte pe lumea asta sa poti exprima durerea pe care o simti.Eu,cel putin,asa am perceput-o.Pe langa faptul ca ti se cer bani pe fata,mai sunt si culmea nesimtirii,nici nu te baga in seama.Oare in ce lume traim?O fi chiar tara lui Papura-Voda?Nu mai vorbesc de ce conditii exista in maternitate,ca am venit cu o micoza...Au trecut toate dar am ramas cu un gust amar.Acum ma bucur de frumusetea de baietel care ma face sa uit prin ce am trecut.Nastere usoara tuturor gravidutelor si aiba copii frumosi si sanatosi,asta e tot ce conteaza.
tatianadimofte
Postat pe 5 Ianuarie 2009 17:11
Decat sa dati bani unor doctori care iti cer pe fata si pe deasupra nici nu ii merita, mai bine platiti la un spital particular care e bine dotat si comportamentul personalului e impecabil. EU sunt in luna a 8-a si mi-e groaza sa nasc in spitalele de stat asa ca ma voi indrepta catre spitalul privat. E important sa aveti si un medic in care sa aveti deplina incredere si cu care sa simtiti ca va potriviti si puteti comunica. E important sa poti vb direct, deschis si fara inhibitii cu medicul care iti urmareste sarcina si cu care vei naste. Iti da o stabilitate psihica si multa incredere. Nastere usoara sa avem si copii sanatosi si voiosi!
puiucris
Postat pe 15 Ianuarie 2009 09:45
Eu recomand mamicilor care vor sa se pregateasca pentru nastere (fie ea cezariana sau nastere naturala) sa faca cursuri lamaze. Aceste cursuri promoveaza nasterea naturala dar informeaza si despre cea prin cezariana si mai ofera foarte multe informatii despre cum decurge travaliul, ce se intampla si, de asemenea, despre primele luni si alaptare.
roxanastanciulescu
Postat pe 15 Ianuarie 2009 12:25
Sunt mamica unui baietel de aproape doua luni.Am nascut prin cezariana,intrucat am avut niste probleme de sanatate si nu puteam naste normal.Nu stiu cum este nasterea naturala,dar si la cezariana ai dureri dupa ce trece efectul anesteziei.Dar le-am uitat repede cand mi-am luat minunea in brate si acum uit ca sunt operata,nu mai am nicio durere niciun discomfort.
Partea proasta este ca nu pot alapta:mi-a venit lactatia cam la patru zile de la nastere si foarte putin,timp in care bebe a fost hranit cu lapte praf si nu a mai vrut sa suga deloc,fiind nevoita sa folosesc o pompa de san si acum nu mai am lapte deloc,iar bebe papa doar lapte praf si ia bine in greutate,insa frustrarea ca nu pot sa-l alaptez exista.
Eu le sfatuiesc pe viitoarele mamici care nu au probleme medicale sa incerce sa nasca normal,poate cu anestezie epidurala.
Multa sanatate mamicilor viitoare si celor care sunt deja,cat si bebeilor.
Allu
Postat pe 16 Ianuarie 2009 14:24
Eu inca nu am copii,dar la un moment dat imi voi dori unul,si,sicer,mi-e groaza sa nasc intr-un spital de stat,mi-e groaza sa merg la consultatii acolo...La consultatii voi merge la un doctor particular,de spitale particulare inca nu m-am interesat.Din cate se pare pana acum,voi naste prin cezariana,mi-e frica de nasterea normala,mi-e frica de durere,mi-e frica si de operatiile de cezariana,dar ceva trebuie sa aleg.Am si niste probleme care-mi recomanda nasterea prin cezariana,oricum,mi-e frica de tot,de necunoscut,sper sa am noroc si sa dau peste niste doctori si asistente cumsecade care sa-si faca treaba foarte bine.Si mai sper sa nu plec acasa cu boli nici eu si nici copilasul meu. Cam multe vreau,nu?!Si asta tinand cont ca traim in Romania...,lucru care lasa de dorit...
alinaalboiu
Postat pe 10 Februarie 2009 17:12
Pentru a scapa oarecum de teama iti recomand sa faci cursuri prenatale pentru a te informa asupra a ce presupune interventia de tip cezariana si ce va trebui sa faci inainte si dupa. Cat despre spitale, sora mea va naste intr-un spital privat din Bucuresti (cel de la CMU - Regina Maria). Acolo preturi sunt destul de mari, dar se pare ca arate exact ca in occident si sunt foarte draguti si bine pregatiti. Este bine sa iti gasesti un spital in care sa iti placa, dar care sa aiba si personal clalificat.
roxanastanciulescu
Postat pe 11 Februarie 2009 15:06
buna fetele! si eu sunt insarcinata in 10 saptamani...deja mi-e frica d moarte ...numai la asta ma gandesc...kred k am devenit paranoia....as vrea sa nasc la o clinica particulara ,stiti vre-o una in bucuresti???
stephanya
Postat pe 28 Martie 2009 21:22
Este un spital nou Regina Maria ce tine de Centrul Medical Unirea (care mai aveau o maternitate), condusa de un medic care a venit din Germania. Te sfatuiesc sa faci cursuri de pregatire prenatala (eu recomand Lamaze) pentru ca daca te informezi vei umple acele goluri care exista in momentul de fata si normal ca le unpli cu ce e mai rau. Vorbeste si cu femeile care au nascut deja in familia ta :) Multa bafta si daca vrei poti sa imi scrii personal si vedem ce iti pot raspunde
roxanastanciulescu
Postat pe 30 Martie 2009 12:01
Eu fetelor ce sa va spun am nascut si nu a fost deloc greu.Mi-a fost foarte frica,dar am avut epidurala care a fost continuu de
la 10 seara(22.00) pana la 9.41 dimineata cand am nascut nu am simtit nimic,impingeam dar nu simteam nu am avut nici o durere.Ce-i drept nu am nascut in tara dar daca aveti posibilitatea de a naste in afara tarii sau la o policlinica particulara,faceti-o nu va mai ganditi.Am pus cateva poze puteti sa le vedeti.Oricum nici nu exista termen de comparatie cu spitalele noastre din tara,mai bine zis cu personalul nostru din spitale care te trateaza ca un animal si nu au nici un fel de mila.Dupa ce ca ai durerile care le ai trebuie sa le mai suporti si umilintele din partea tuturor incepand cu ignorantele de infirmiere sau asistente si cativa dintre doctori.Asa ca daca aveti bani cautati particular sau in afara tarii.Am fost si la toate cursurile lamaze.Te invata tot la ce sa te astepti,in timpul sarcinii,in timpul nasterii si dupa ce nasti,cum sa iti tratezi copilul cum sa nu ajungi sa faci depresie postnatal si cum sa-ti hranesti copilul la san fara sa ai dureri.Asa ca noroc tuturor gravidutelor si sper ca toate sa aveti o nastere ca a mea.Succes si bafta.
allinuta2000
Postat pe 12 Aprilie 2009 22:28
Ca multe alte femei ma temeam de cum voi arata cu -burta la gura-.Am avut o sarcina usoara,dar nasterea.....18ore de travaliu au fost suficiente sa nu-mi mai doresc alt copil.Am trecut prin momente groaznice,unice,nu-mi doream decat sa reusesc sa-mi aduc copilul pe lume;de mine nu-mi mai pasa...ok....fetita mea are 10ani,o iubesc cu toata fiinta mea,e un inger,sufletul si universul meu,unicul meu motiv de a razbi in viata,de a lupta sa-i ofer o educatie cumsecade si un trai decent.Fetelor,aveti curajul si daruiti copiilor vostri fratiori.Este atat de frumos....
flor38T
Postat pe 28 Aprilie 2009 23:06
TERAPIA CU ESSENTE FLORALE BACH este cea mai indicata mamicilor care trec pri aceste stari de teama.
acestea sint naturale .netoxice si chiar cele mai indicate si dupa nastere cind alt val hormonal incearca organismul si altfel de emotii incearca o mamica ,teama de a nu gresi cu ceva in ingrijirea copilului,chiar temeri exagerate.
mai adaugam ca si noului nascut ii sint necesare ptr adaptare mai buna la viata aceasta,unde nu mai are protec tia intrauterina.
teama de a naste se instaleaza la multe viitoare mamici ,cel mai frecvent la prima nastere.
va recomand TRATAMENTUL CU ESSENTE BACH,acesta consta in esente naturale
le din flori sub forma de picaturi.
e-mail :terapii.florale@gmail.com
wwww terapiifloralebach.blogspot.com
cu mare drag!
dia_luna_sol
Postat pe 3 Ianuarie 2010 14:34
TERAPIA CU ESSENTE FLORALE BACH este cea mai indicata mamicilor care trec pri aceste stari de teama.
acestea sint naturale .netoxice si chiar cele mai indicate si dupa nastere cind alt val hormonal incearca organismul si altfel de emotii incearca o mamica ,teama de a nu gresi cu ceva in ingrijirea copilului,chiar temeri exagerate.
mai adaugam ca si noului nascut ii sint necesare ptr adaptare mai buna la viata aceasta,unde nu mai are protec tia intrauterina.
teama de a naste se instaleaza la multe viitoare mamici ,cel mai frecvent la prima nastere.
va recomand TRATAMENTUL CU ESSENTE BACH,acesta consta in esente naturale
le din flori sub forma de picaturi.
e-mail :terapii.florale@gmail.com
wwww terapiifloralebach.blogspot.com
cu mare drag!
dia_luna_sol
Postat pe 3 Ianuarie 2010 14:34
TERAPIA CU ESSENTE FLORALE BACH este cea mai indicata mamicilor care trec pri aceste stari de teama.
acestea sint naturale .netoxice si chiar cele mai indicate si dupa nastere cind alt val hormonal incearca organismul si altfel de emotii incearca o mamica ,teama de a nu gresi cu ceva in ingrijirea copilului,chiar temeri exagerate.
mai adaugam ca si noului nascut ii sint necesare ptr adaptare mai buna la viata aceasta,unde nu mai are protec tia intrauterina.
teama de a naste se instaleaza la multe viitoare mamici ,cel mai frecvent la prima nastere.
va recomand TRATAMENTUL CU ESSENTE BACH,acesta consta in esente naturale
le din flori sub forma de picaturi.
e-mail :terapii.florale@gmail.com
wwww terapiifloralebach.blogspot.com
cu mare drag!
dia_luna_sol
Postat pe 3 Ianuarie 2010 14:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
.... 2 De la: geo_refinantat 27 Mai 2011 23:21
Nasterea prin cezariana 51 De la: Lore1922 28 Mai 2010 15:50
stolerucristina20 3 De la: Barbie30_ 22 Noiembrie 2010 08:41
viitoare nasa de botez....help 8 De la: alfredodecurtofreco 27 Octombrie 2010 10:06
Card de sanatate la clinici private / pachete full ( nastere,investigatii,RMN etc) merita citit 4 De la: roz5blue6lila7 27 Octombrie 2010 15:36