Setari Cookie-uri

cea mai penibila experienta la doctor

cea mai penibila experienta la doctor s-a intamplat acum 1 an si trei luni odata cu aducerea pe lume a micutei mele.era miezul noptii si intrasem in travaliu.Mamicile care au trecutprin asta stiu despre ce vorbesc. Durerile erau din ce in ce mai dese si dupa ce am sunat dr care m-a urmarit pe tot parcursul sarcinii, am plecat spre spital.Fetita mea ma anunta ca momentul in care ne vom cunoaste e foarte aproape...pana aici totul bine si frumos..aaaaaaaaa am uitat sa va zic ca in ziua ce tocmai trecuse mancasem ciorba de fasole pe care am adorat-o in timppul nasterii..Ajunsa la spital, prima procedura care am urmat-o a fost clisma..ce sa va povestesc..am murdarit totul pana sa ajung la toaleta...dupa clisma durerile se accentuau, incat la un moment dat era totul numai durere.DR meu m-a incredintat unui alt medic care era de garda, prietenul sau.Dupa cateva ore de chin, trebuia sa merg pe masa de nasteri(pentru nastere naturala).de durere reactionam foarte ciudat...acum imi vine sa rad cand ma gandesc, dar atunci..pana la urma am reusit sa urc pe masa dar tot ma coboram si ii ziceam ca vreau sa plec acasa ca nu mai rezist acolo.vazand ca ii este foarte greu sa ma tina pe masa a mai chemat patru medici si trei asistente.toti ma tineau cum puteau .La un moment dat i-am zis unui medic ca daca nu-mi da drumul il musc de mana .dupa atata chin a venit si puiul meu care a primit nota 10 .Dimineata nu pot sa va zic ce rusine mi-a fost de medic, cand a venit la vizita pentru cum m-am comportat dar....la durere nu te mai controlezi.mi-a spus ca i-a zis dr meu care m-a urmarit ca ii pare rau ca nu am nascut cu el si replica doctorului de garda a fost:nu ai avut nimic de pierdut.a fost nasterea cea mai dificila din toata cariera mea de doctor..dar de atunci a inceput cea mai dulce experienta a mea: cea de mamica...

Postat pe 5 Ianuarie 2009 20:33
felicitari ! oricum cea mai buna faza a fost cea cu clisma. http://www.healthy.ro/comunitate/forum/post_reply/2833.html#
nicusor
Postat pe 22 Februarie 2009 19:12
Poti sa-mi spui si mie la ce te-ai gandit cand ai ales varianta de a naste natural?? Sunt tare curioasa cum gandesc astfel de mame...Stii la ce pericol te-ai expus si mai ales la ce pericol ai expus copilul?? Sper sa nu fi fost eu prea dura..
EmaM
Postat pe 26 Martie 2009 15:35
de milioane de ani se tot naste natural si de ceva timp incoace acest tip de nastere a devenit un pericol? eu cred ca a devenit o moda.iar aceasta moda au pus-o in practica medicii care nu vor sa riste caci probabil nu sunt medici foarte buni iar pe de alta parte este o tehnica mult mai usoara sa tai ,scoti copilul si cosi ?si medicii mai au un avantaj ia ganditi-va ? cat dai la o nastere normala si cat dai la o cezariana ?
tunari.dobrin
Postat pe 26 Martie 2009 15:49
Sa inteleg ca ar trebui sa pastram toate obiceiurile de acum 1000 de ani???
Cate mame mor anual la o nastere naturala si cate mor din cauza unei cezariene? Cati copii sanatosi si frumosi se nasc prin cezariana si cati mor sau raman cu sechele toata viata dupa o nastere naturala? De ce credeti ca a scazut mortalitatea la nastere in zilele noastre?
Oare nu vedeti atatea cazuri in jurul nostru?? Nu e suficient? mai trebuie sa se intample astfel de orori ca sa va dati seama??
EmaM
Postat pe 26 Martie 2009 16:03
De la: DianaCP, la data 2009-03-26 15:35:10Poti sa-mi spui si mie la ce te-ai gandit cand ai ales varianta de a naste natural?? Sunt tare curioasa cum gandesc astfel de mame...Stii la ce pericol te-ai expus si mai ales la ce pericol ai expus copilul?? Sper sa nu fi fost eu prea dura..
Chiar nu inteleg de ce este atat de periculos sa nasti normal!Eu am adus pelume 5 copii.Toti pe cale naturala,acum sunt mari sanatosi ,nu au pobleme de nici un fel.Prima a avut doar 2700gr,iar eu aveam 18 ani.Urmatorii au avut 3800gr,3900,37000iar ultimul tot3700,cu toate ca s-a nascut mult inainte de termen.Daca vor sa nasca fara durere este varianta anesteziei,nu neaparat cezariana.Cezariana ar trebui fie ultima solutie.
elisa26
Postat pe 29 Martie 2009 00:11
Cezariana trebuie sa fie ultima solutie. Milioane de femei mor la nastere din cauza ca nu primesc ingrijirile corespunzatoare. Un doctor bun ginecolog chiar daca nu e doctorul respectivei persoane stie cand sa faca cezariana si cand nu. Dar doctorii buni....si cu suflet..mai rar.
iupi24
Postat pe 29 Martie 2009 08:16
Ce sa-ti zic Elisa..ai avut mare noroc! si curaj! Eu m-am felicitat de alegerea facuta pt. cate am putut vedea si auzi in cele 2 zile de spitalizare cu bebeul. Absolut toate mamicile care nascusera normal aveau probleme, ele sau copilul. Nu mai zic de cele care se chinuisera ore in sir si tot la cesariana au ajuns.Noi, cele cu cesariana, am iesit dupa 2 zile din spital, iar ele au ramas..nici copiii nu le mancau..vai de ele..La mine nici cu lupa nu se mai vede operatia!
Ca sa nu mai zic ca numai asa poti fi exact ca inainte (daca intelegi ce vreau sa spun)..
Si pt. cei care sustin ca e mai bine sa nasti natural decat cu cesariana (a popos, vine de la Cesar, imparatul roman, care s-a nascut tot prin cesariana acum 2000 de ani)), sa dea argumente plauzibile ..nu ca asa e obiceiul.. asta nu e un motiv.
EmaM
Postat pe 29 Martie 2009 17:34
A! era sa uit! pana si silueta se reface mai repede si mai frumos! Eu am nascut la 30 de ani, deci nu mai eram f. tanara, si cu toate astea, dupa cateva saptamani, am ajuns mai slaba decat eram in liceu. Aveam 49kg, la 1,72 ! Pe cand prietena mea care a nascut normal a ramas cu peste 20 kg in plus dupa nastere chiar si acum, dupa 6 ani.
EmaM
Postat pe 29 Martie 2009 17:39
Aveti dreptate fetelor in ceea ce priveste cezariana. sunt 100% de acord cu ea dar daca as fi fost intrebata acum 3-4 ani eram impotriva 100%. In primul rand trebuie sa tinem cont ca omenirea a evoluat iar in al doilea rand sa tinem cont si de noi. Voi ati vazut vreodata o femeie care sa se chinuie sa nasca natural o zi intreaga? Cred ca sunt niste dureri de nedescris! Daca ati auzi o astfel de femeie ... le-ati intelege pe cele care sunt pro operatiei de cezariana. Eu am in familie o cunostinta care a nascut doua fetite frumoase si inteligente (la interval de 4 ani) prin cezariana si totul a decurs foarte bine. Ea a alaptat la ambele fetite si a revenit la greutatea pe care o avea inainte de sarcina relativ repede. Cezariana dureaza cateva minute 5-6 nu mai stiu exact, oricum pana in 10 minute. Nu simti nimic. Este adevarat ca te doare unde ai fost operata cateva zile dupa aceea dar nu se compara cu durerile nasterii pe cale naturala. de ce credeti ca cele care opteaza pentru nasterea prin cezariana sunt "mai putin mame adevarate" doar pentru ca nu au nascut natural? Ce credeti ca nu exista sentimentul matern? Va inselati!
Ana_Maria_healthy
Postat pe 29 Aprilie 2009 05:11
ceau! si eu am nascut cu cezariana, de 2 ori. Recomand tuturor, e nedureroasa si scapi foarte repede, iar copii sunt foarte frumosi si ei.Am nascut la interval de 6 ani si m-am simtit foarte bine.Nu am avut probleme de nici un fel, nici eu si nici copii.Am alaptat la amandoi, la primu
8 luni si la al doilea 4 luni, iar cu greutatea.........eram mai slaba decit inainte de a ramane insarcinata.Asa ca fetelor ganditi-va de 2 ori inainte de a naste.
alexbogdan21_yahoo_com
Postat pe 2 Mai 2009 08:49
Am citit mesajele anterioare. Cred ca adevarul este undeva la mijloc privind nasterea naturala/cezariana.
Am sa va spun ca eu am nascut cu forceps si preventiv am avut o mica taietura de perineu. Totul a fost Ok, vorbesc dupa nastere. Dupa ani buni(adica dupa 25 de ani) am resimtit, uneori, usoara, dar adanca durere pe care am simtit-o si dupa nastere. Tesutul taiat se pare ca poarta amprenta traumatismului de atunci. Cat despre slabit, mi se pare ca nu are nici o legatura cu modul de a naste, ci mai degraba cu constitutia fiecareia.
doinadia
Postat pe 28 Mai 2009 10:34
Doamne , m-am inregistrat pe acest site doar pentru a-mi arata pur si simplu REVOLTA fata de persoana stupida care a intrebat mama care a nascut prin nastere normala " la ce te-ai gandit " ... Intradevar , pentru doamnele care se gandesc in primul rand la ele si la forma fizica , si nu sunt nevoite sa ajunga la cezariana din cauza unei dilatatii grele , fie din cauza corpului ajuns in majoritatea femeilor deja prea bolnav din cauze cotidiene sau din cauza varstei , cezariana este o solutie ideala . Bravo voua ! va pastrati silueta si lasati la nastere un copil care nu trece prin socul nasterii care ii provoaca inchiderea ultimei camere a inimii !BRAVO VOUA ! , 12% DINTRE COPII NASCUTI PRIN CEZARIANA SUFERA INCA DE TINERI DE PROBLEME CARDIACE , PENTRU CA IN ACEST PROCENT CAMERA A PATRA A INIMII SE INCHIDE LA UN SOC PREA INTARZIAT ..... SAU ATI FOST INTR-O CLINICA DE LUX IN CARE ACEASTA PROBLEMA SA FIE REZOLVATA PRINTR-O PROCEDURA ANUME ? NU AS CREDE ! ....indiferent ca v-ati lasat prostite de doctorii care asigura nici un risc pentru ca le este mai usoara aceasta procedura ,sau ca prin ea isi asigura un venit in plus , sau ati decis singure sa existe o sansa de 12% ca copilul sa sufere de tanar... este problema voastra ..
Exista insa momente in viata care necesita durere ,si care nu sunt tocmai placute , fapt care ma determina sa cred ca mamele care nasc prin cezariana fara nici un motiv medical , sunt total inconstiente sau nepasatoare ..
maria28_
Postat pe 7 Iulie 2009 22:24
Si eu am avut o experienta ff penibila la medic. Acum vreo 3-4 ani incerca sa 'ma agate' pe strada un tip cu vreo 20 de ani mai in varsta ca mine, am fost consternata de nesimtirea lui cand pretindea sa ies cu el, un barbat de varsta apropiata de tatal meu, tot insista, tot il refuzam pana am devenit destul de transanta. Dupa o saptamana imi fac programare le ginecolog (domnul peteanu - ptr cine e din cta) si cand intru in cabinet...surpriza, medicul ginecolog era individul in cauza. Asistenta de langa el ma invita sa ma dezbrac, fata mea cred ca a fost toata un curcubeu - va dati seama ce sentimente ma cuprinsesera, insa pana la urma nu am plecat si am dus misiunea la bun sfarsit. Dupa consultatie, lama si ecografie domnul doctor nu mi-a cerut niciun ban (asistenta ramasese perplexa ptr ca nu stia ce se intampla :) Am insistat sa platesc, a spus ca nu e cazul. A ramas ca peste cateva zile sa merg sa-mi iau rezultatul la lama...bineinteles ca n-am mai ajuns in viata mea la cabinetul respectiv :))
ffbianca85
Postat pe 6 August 2009 10:46
Draga MARIA28.....cred ca te-ai informat din prea multe manuale sau ai trait alaturi de persoane care te-au indoctrinat sa mergi pe calea naturala in viata sau chiar sa suferi pana in ultimul moment daca se poate fara a lua masuri spre vindecare rapida dace se poate.
Te-ai gandit macar o data si la persoanele care nu au bani dar care doresc din tot sufletul sa fie capabile dupa nastere sa se refaca repede si sa-si creasca copii linistite ferite de ciupercile si diferitele probleme genitale care se descopera dupa nasterea naturala?
Nu ! normal ca nu ne gandim decat atat cat vrem si doar la ce vrem noi.....preferam sa lovim in cele care au gandit mai repede sau mai bine poate fortate de imprejurari, decat celelalte"mamici".
Normal....vine si intrebarea " ce te bagi femeie, ce ai trecut printr-o nastere?"
DA,AM NASCUT IN 2001, IN IANUARIE, O FETITA DE 4KG 100GR , DUPA O NOAPTE DE COATE IN STOMAC DE LA ASISTENTA CARE STIA EA CA ASA SE NASTE ...TREBUIE SA TE DOARA SI IN STOMAC SI IN ......PESTE TOT CE CAND TE-AI DISTRAT A FOST BINE , ACUM TREBUIE SA SIMTI, ALTFEL NU ESTI FEMEIE.(FRUMOASE VORBE...NU-I ASA) , :sml-
confused0067:
Lichidul era verde dimineata(la ora 1 noaptea m-am inernat )bataile inimii copilului se auzeau slab,...cine putea sa moara in acest caz? SI FATA SI EU.
Daca faceam eu cezariana de la inceput,nu mai faceam injectii contra tromboflebitei,nu ma mai chinuiam o noapte intreaga, nu mai chinuiam copilul o noapte intreaga,nu mai aveam dureri de ficat 4-5 luni dupa nastere....
Si in privinta operatiei : este mare cat toata burta si? ma mandresc cu usita ficei mele, care este foarte sanatoasa, frumoasa desteapta ,norocoasa......ce sa mai zic sunt cea mai fericita mamica (eu asa ma consider)
Bafta mamici si viitoare mamici....ascultati ce va spune inima , nu va chinuiti la nastere, nu ramaneti cu sechele in urma operatiei de cezariana, din contra,decat taiata in alta parte, prefer pe burta.Sa aveti o zi buna.
kudika012886
Postat pe 8 August 2009 07:19
dragele mele, eu am facut acum aproape un an ceza, deoarece am miopie maricica!
copilul meu oricum se naste in acea zi de 21.08.2008, incepusera deja contractiile cand m-am suit pe masa de operatie!
nu recomand nimanui cum sa nasca, e optiunea fiecareia, vreau doar sa spun ca robert al meu e un copil sanatos i nu am avut pb cu el, iar eu dupa o zi mi-am revenit f bine!
cat depre problemele de inima ale copiilor nascuti cu ceza sincer nu am auzit nimic
ORHHIDEE
Postat pe 8 August 2009 10:38
De la: EmaM, la data 2009-03-29 17:34:11Ce sa-ti zic Elisa..ai avut mare noroc! si curaj! Eu m-am felicitat de alegerea facuta pt. cate am putut vedea si auzi in cele 2 zile de spitalizare cu bebeul. Absolut toate mamicile care nascusera normal aveau probleme, ele sau copilul. Nu mai zic de cele care se chinuisera ore in sir si tot la cesariana au ajuns.Noi, cele cu cesariana, am iesit dupa 2 zile din spital, iar ele au ramas..nici copiii nu le mancau..vai de ele..La mine nici cu lupa nu se mai vede operatia!
Ca sa nu mai zic ca numai asa poti fi exact ca inainte (daca intelegi ce vreau sa spun)..
Si pt. cei care sustin ca e mai bine sa nasti natural decat cu cesariana (a popos, vine de la Cesar, imparatul roman, care s-a nascut tot prin cesariana acum 2000 de ani)), sa dea argumente plauzibile ..nu ca asa e obiceiul.. asta nu e un motiv.


Auzi, de unde naiba ai mai scos-o si pe asta? ca s-a nascut cezar prin cezariana? si, adicatelea, ce vrei sa spui? ca aia care se nasc prin cezariana o sa fie imparati? sau ca o sa moara asasinati? Ca eu sincer nu vad nici o legatura cu cezar!
chiar nu ti se vede operatia nici cu lupa?! hai , mai lasa-ma!
si apoi, dupa o operatie sigur nu iesi in doua zile din spital. ce, te crezi Wolverin?
ghitanina
Postat pe 23 Septembrie 2009 10:14
pt. EmaM: nasterea prin cezariana e o interventie nefireasca/nenaturala asupra organismului! de ce sa taie si apoi sa coase? dar ... ai dreptate atunci cand te intrebi: de ce dupa mii de ani nu s-a schimbat nimic cu privire la nastere? ... de ce mamicile nu pot fi ajutate in lumea moderna in care traim? ... pentru ca noi traim intr-o tara care e departe de a fi "moderna". exista metode, s-a incercat in mai multe feluri ... eu am citit unele cand eram insarcinata ... dar unde se folosesc aceste metode la noi in tara? mie mi-a fost greu sa gasesc si un ecograf 3D si daca as fi stat dupa programare as fi nascut intre timp! cate mamici au acces la metodele despre care vorbim? cate mamici au acces la informatie iar apoi cate mamici au posibilitatea financiara de le folosi? banii ii dai degeaba la doctor in spital. mamicilor care au posibilitatea le recomand sa caute sa nasca in spitale private ... dar exista la noi? daca da .... economisiti ... pregatiti-va!
cloppy
Postat pe 23 Septembrie 2009 10:56
Eu am nascut acu pe cale naturala si multumesc lui Dumnezeu ca nu mi s`a intamplat nimik rau, chiar daca m-am chinuit o zi si o noapte.ASTA CU CEZARIANA E UN MOFT.
healthy011335
Postat pe 24 Februarie 2010 14:17
Desi aveam 40 de ani,am optat pt nastere naturala cu epidurala,avand mare incredere in doctorul meu,Dan Tutunaru de la Soitalul Elias.Cu epidurala,nasterea naturala nu mai este atat de grea.Desigur,exista riscuri pt ammbele variante de nastere....asa cum exista riscuri si cand faci o injectie...
ismi3ismi
Postat pe 26 Februarie 2010 09:28
Fetelor, din cate am vazut titlul este "Cea mai penibila experienta la doctor",iar voi toate dati sfaturi cum sa nasca femeile.Total pe dinafara.
luci5555
Postat pe 19 Aprilie 2010 08:56
Sunt cazuri si cazuri...dar daca s-ar face o statistica iti spun ca mult mai mult de 50% dintre mamicile care au facut cezariana au probleme,felicitarii pentru alegerea facuta,o nastere normala este mult mai buna decat o cezariana,sunt cazuri in care problemele de sanatate nu le permit o nastere normala...eu am doi copii minunati si pe amandoi i-am nascut normal,la cea de a doua sarcina au vrut sa-mi faca cezariana,am zis bun,daca trebuie trebuie(cica era fatul prea mare),nu mai ca eu simteam cum iese si i-am spus doctorului"nasc" el "nu,facem cezariana" si uite asa ma certam cu el pana cand am venit un docotor batar(sa-i dea dumnezeu sanatate) si i-a spus"Naste"...am ajuns si in sala de nasteri,unde am nascut o fetita de 4 kg si nu a fost nevoie sa ma taie si nici nu m-am rupt,si toate astea cu o nastere normala,eu am fost bine iar fetita mea si mai bine si am plecat acasa la doua zile.....asa ca nu alegeti calea cea mai usoara,pentru ca este de moment.
gyana_healthy
Postat pe 29 Iunie 2010 22:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CASTIGA 3 SIROPURI FYT FORM CU CARE A SLABIT MAMA NATURA 2 De la: kudika226898 5 Aprilie 2011 11:41
Concurs 1 De la: Iony 28 Aprilie 2010 12:08
Buna 2 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:49
Un vot va rugam daca se poate 0 De la: 2 Martie 2010 14:26
a 5 De la: Popescu_Marius_1 20 Februarie 2014 11:54