Setari Cookie-uri

Hiperhidroza

Acest mesaj este pentru toti cei care sufera de hiperhidroza, indiferent de locatia acesteia in organism(axilara, palmara, inghinala, plantara).Nu am sa intru in lux de amanunte, ci trec direct la subiect, cei care sufera de aceasta boala ma vor intelege de ce sar peste etapele gen ..ce am simtit, cum m-am simtit si ce efecte a avut asupra mea aceasta problema.Am suferit de aceasta boala "hiperhidroza axilara" in termeni populari transpiratie excesiva.Am inceput sa am probleme cu transpiratia excesiva in urma cu 4 ani.Am incercat diferite antiperspirante, tratamente naturiste, inclusiv toxina botulinica(de 4 ori in 3 ani).Inutil sa mai spun ca toate incercarile mele(destul de costisitoare chiar)nu au avut nici un efect.Pana in ziua cand am accesat site-ul "hiperhidroza.com".Am luat legatura cu Dr.Vasile Popa,(CARUIA II SUNT PROFUND RECUNOSCATOARE) si am efectuat o interventie chirurgicala numita "simpatectomie toracoscopica".Aceasi interventie suferita de NONADO in luna februarie, careia ii vin in sprijin cu relatarile mele personale despre ce a insemnat aceasta interventie.Referitor la ce inseamna aceasta interventie prefer sa obtineti toate datele de pe site-ul hiperhidroza.com, mai exact de la Dl.Dr.Vasile Popa. Ce vreau sa mentionez este ca eu am facut aceasta interventie bilateral, la diferenta de 3 zile.Am trecut peste tot ce inseamna spitalizare, operatie,anestezie, cu multa vointa si incredere in Dl Doctor Vasile Popa, care a dat dovada de multa finete, maiestrie(operatia presupune 3 mici incizii 5mm respectiv 10mm) si un profesionalism admirabil, intr-un cuvant un medic extraordinar(greu de intalnit in ziua de azi).Ieri 25 martie , m-am externat la cerere, la doar 2 zile de la cea de-a 2-a interventie,si imi petrec vreo 2 zile de covalescenta in comfortul casei mele.Rezultat: de la prima operatie din data de 19 martie, azi pot sa spun ca nu mai transpir absolut deloc.Doar cei care cunosc efectele si disconfortul dat de aceasta boala ma vor intelege si ma vor crede ca sunt cea mai fericita femeie, si toate astea in urma unei interventii chirurgicale si 7 zile de spitalizare, a unei intregi echipe de doctori profesionisti condusa de Dl.Dr.Vasile Popa.Pe aceasta cale doresc sa le multumesc din suflet tuturor celor care au contribuit la vindecarea mea. Pentru orice intrebare, detalii, imi puteti scrie pe mail alyna21te@yahoo.com
vvg
Postat pe 26 Martie 2009 15:20
doresc mai multe informatii despre acest subiect
neagoe_mirela
Postat pe 4 Aprilie 2009 10:47
care sant riscurile opririi transpiratiei?stiut fiind ca prin transpiratie eiminam toxine din organism,studii recente au evidentiat ca femeile care prin diverse metode nu mai transpira,fac cancer mamar in proportie de 80%
51160
Postat pe 4 Aprilie 2009 13:37
alyna21te, aceasta fiind topicul deschis de tine, astept acceptul tau de a posta si eu aici cateva raspunsuri pentru edorina05 si neagoe_mirela
nonado
Postat pe 4 Aprilie 2009 18:16
ti-am trimis mail cu datele cerute de tine
am sa mai scriu despre perioada post operatorie, si ce manifestari a avut pentru mine
alyna21teh
Postat pe 4 Aprilie 2009 19:07
Incep prin a-l cita pe Dr.Vasile Popa. "Transpiraþia este un proces fiziologic normal, prin care sunt eliminate apa - în proporþie de 99% - ºi substanþele toxice rezultate din procesele metabolice care au loc în corpul uman - în proporþie de 1%. Este neplãcut însã când secreþia sudoralã este în exces ºi nu puþini au fost cei care s-au plâns, spun medicii, de disconfortul cauzat: hainele sau încãlþãmintea pãtatã, miros urât, dificultãþi în manipularea obiectelor sau evitarea strângerii mâinii. Specialiºtii atrag atenþia cã transpiraþia abundentã este semnul afecþiunii denumite hiperhidrozã ºi poate fi tratatã chirurgical."
Din punctul meu de vedere nu exista riscul opririi transpiratiei si nici din punct de vedere medical.Organismul isi gaseste alte cai de eliminare a transpiratiei. In termeni medicali este denumita hiperhidroza compensatorie. Eu am tratat chirurgical, definitiv, hiperhidroza axilara. La 2 saptatmani de la interventia chirurgicala am dezvoltat hiperhidroza compensatorie, in zona abdominala, ca sa fiu mai exacta sub sani, dar asta se intampla numai in conditii de efort fizic, stress sau o traire emotionala mai puternica, si bineinteles in functie de fenomenul care declanseaza transpiratia, este in cantitate mai mica sau mai mare.La efort fizic este o cantitate mai semnificativa.Sub brat nu mai transpir absolut deloc (este exact locul care ma deranja cel mai mult, expus vederii ).Acum pot sa spun ca transpir normal ca orice om obisnuit.Pentru orice intrebare si lamurire nu ezita sa imi scrii pe mail:alyna21te@yahoo.com, sau pe forum.
alyna21teh
Postat pe 4 Aprilie 2009 19:24
Nona, ai acceptul meu sa raspunzi oricui este interesat de hiperhidroza.Tin sa mentionez ca din dorinta de a nu ma repeta, nu am dat foarte multe detalii despre operatie si perioada post operatorie, deoarece sunt aproape identice cu ale Nonei.Cititi cu atentie, va rog postarile Nonei.
alyna21teh
Postat pe 4 Aprilie 2009 21:34
Multumesc, Alina. Pentru a nu ne repeta nici una dintre noi in legatura perioada postoperatorie, asa cum ai spus si tu, dau link-ul direct catre toate informatiile postate de mine: http://www.healthy.ro/comunitate/forum/view_topic/3122/Tratament-definitiv-HIPERHIDROZA-dr-chirurg-Vasile-Popa-.html

@edorina05
1) voi avea rugamintea sa postezi cateva link-uri sau alte surse sigure de info pe care le-ai citit, referitor la diversele metode ale femeilor de a nu mai transpira=cancer mamar. Eu personal as avea nevoie de aceste surse de informatie, DOAR in cazul in care "metodele" respective nu se refera la DEODORANTE cu CL.DE ALUMINIU. Daca urmaresti cu atentie subiectul Hiperhidrozei, citeste si primele mele postari din topicul mai sus mentionat, unde am specificat posibilit.aparitiei cancerului mamar din pricina Cl.Al.
http://www.infobrasov.net/content/reportaj_9629_Cancerul-la-san.html
http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1032562--.htm
http://www.revistamagazin.ro/content/view/771/20/
http://www.e-look.ro/index.php?a=895

2) la intrebarea ta "care sant riscurile opririi transpiratiei?", mie imi scapa ceva...
a) Oprind transp.axilar si palmar, apare transpiratia compensatorie (dupa cum sper ca ai citit in posatrile noastre, persoanele operate deja), practic transpiratia se muta de la axile si palme, pe abdomen-cazul nostru, 3 fete operate, deci nu se opreste ci continua sa existe intr-o zona in care insa nu ne deranjaza. In cazul acesta, unde ar putea aparea riscurile???
b) si pentru cazurile in care nu apare hiperhidroza compensatorie, eliminarea toxineleor se va face in continuare pe alte suprafete ale corpului. Mergand pe logica, te intreb: eliminam toxine doar transpirand in palme si la axile? Nu cumva transpiram si pe fata, abdomen, spate, picioare (nu numai talpi), pielea capului etc.? Mie mi se pare ca avem destule zone ale corpului pe unde vom continua sa eliminam toxinele prin transpiratie sau consideri ca ma insel?
c) noi, oamenii astia care avem HIPERHIDROZA, nu transpiram NORMAL; eliminam o cantitate poate tripla de transpiratie decat ar fi NORMAL, de aceea se si numeste boala asta HIPERHIDROZA=TRANSPIRATIE EXCESIVA. Si tot de aceea cautam noi ca disperatii TRATAMENTE SERIOASE, nu deodorante si ceaiuri de salvie sau mai stiu eu ce "tratamente" slabe care la noi nu au absolut nici un efect. Candva, unii dintre noi (cum sunt eu) am transpirat NORMAL si presupun, mergand tot pe logica, ca eliminam toxinele din organism tot intr-un mod si ritm NORMAL. De cand m-am ales cu aceasta boala numita HIPERHIDROZA, te asigur eu ca nu m-am simtit mai detoxificata decat eram inainte.
nonado
Postat pe 4 Aprilie 2009 21:58
Imi pare rau si imi cer scuze daca v-am suparat.Eu sufar de aceasta boala de 5 ani,inainte sa incep dializa,pentru mine era ffff important sa transpir,anul trecut am facut transplant renal,dar este la fel de important sa transpir, imi ajuta rinichiul in eliminarea toxinelor.Este neplacut ,este jenant....dar asta e,pt mine este important sa imi functioneze rinichiu.Va doresc sanatate.
51160
Postat pe 5 Aprilie 2009 20:32
Pt.edorina

Imi pare sincer rau pentru problemele tale de sanatate si iti doresc tot binele din lume.Am fost foarte directa si la subiect, mai mult am incercat sa definesc transpiratia in mod medical(definind transpiratia citandu-l pe Dr.V. Popa), si sa explic cat se poate de clar ca toxinele se elimina totusi din organism, dar locul este diferit,cum eu m-am operat la axile, transpiratia a aparut pe abdomen,dar nu atat de semnificativ cantitativa,ceea ce este o adevarata usurare.Este o mare diferenta intre nevoia mea de a nu mai transpira, si alegerea pe care am facut-o de a ma opera la cerere, si nevoia ta de a transpira mai mult,din pacate.Sunt convinsa ca stilul Nonei, mai transant de a expune afectiunile hiperhidrozei(fizice si psihice),disconfortul dat de secretia sudorala excesiva, bazat pe o lunga perioada de documentare referitoare la avantajele si dezavantajele acestei interventii definitive de tratare chirurgicala a hiperhidrozei,care nu inseamna ablatia(scoaterea sau extirparea)intregului lant ganglionar din zona axilei,nu au avut menirea sa jigneasca sau sa supere pe cineva.Motiv pentru care as dori sa atrag atentia celor care nu sufera de aceasta afectiune, ca doar cei in cauza pot intelege si simti efectele negative asupra fizicului si psihicului unui organism,si doar aceia cu adevarat "disperati" recurg la solutia cea mai optima si definitiva,interventia chirurgicala.Dorina,iti doresc din nou multa sanatate si sper ca intr-o zi vei gasi o rezolvare pentru o sanatate de fier.
alyna21teh
Postat pe 6 Aprilie 2009 19:35
tarot_healthy
Postat pe 19 Mai 2010 13:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre cancerul de san 2 De la: stem_29 9 Noiembrie 2010 19:02
Ce cabinet stomatologic recomandati in Bucuresti? 4 De la: kudika_926852 5 Iulie 2013 15:53
diagnostic? 3 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 07:41
Clinica Gynepro Medical 5 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 09:39
test babes papanicolau 3 De la: kudika421339 22 Septembrie 2011 14:40