Setari Cookie-uri

nod in git

buna inainte de ciclu am o senzatie tare aiurea am un nod in git ,in stomac si ma doare in piept sunt foarte stresata atunci , nu-mi convine nimic , insomnii , dorm ff rau dimineata ma trezesc cu cearcane , obosita intradevar calciu ionic mi-a iesit 3,8 dar m-am saturat de 4 ani sa tot iau caciu si niste senzatii de neliniste daca sa mai confruntat cv cu asa cv ce a facut ma dispera starile astea banuiesc ca nu asimiliez calciu o seara placuta
kudika032207
Postat pe 21 Decembrie 2009 20:20
Senzatia de "nod in gat" este in contextul descrierii pe care o faceti, un simptom de stress prelungit. In contextul in care dureaza de mai mult timp va recomand sa va prezentai la un psiholog. Starea de oboseala si somnul agitat, dar si aparitia altor simptome fiziologice anormale, in special digestive, starea de iritatie permanenta, lipsa poftei de mancare, sunt simptome care nu trebuie trecute cu vederea, in cazul cand acestea persista mai mult de cateva zile.
Pentru o discutie mai ampla ma puteti contacta pe mail adjutant30@yahoo.com
Nutrisan
Postat pe 5 Ianuarie 2010 06:23
De la: healthy006355, la data 2010-01-29 06:26:24fa-ti analizele pentru glanda tiroida TSH,FT4 si FT3 !


Buna dimineata !
Un consult si investigatii la clinica de endocrinologie.

O zi buna !
danaamih
Postat pe 29 Ianuarie 2010 07:21
Urgent la endocrinolog ! Urmarile unei afectiuni tiroidiene netratate sunt dezastruoase ,asa ca ..nu mai sta .Multa sanatate !
IOANA1947
Postat pe 29 Ianuarie 2010 07:30
Se numeste spasmofilie neurovegetativa.Este si nu este o boala.Variantele nu sunt multe,dar in primul rand trebuie sa ai un autocontrol desavarsit.Asta te ajuta mult.Fii pozitiva.Si mergi la un endocrinolog.El iti va prescrie o lista de vitamine si calmante care vor determina creierul tau sa iti transmita o atitudine pozitiva.Mult succes!
cmonikdulcik
Postat pe 29 Ianuarie 2010 09:10
eu sunt in italia si eu am aceasta senzatie de nod in gat dar numai pe perioada cand sunt aici in momentul cand ajung acasa imi dispare de tot multa sanatate
elviracostantea
Postat pe 29 Ianuarie 2010 09:29
excelentele voastre,cu doi ani an urma, simteam si eu la cei 62 de ani ai mei, acelasi simptom al aveam deci ,un deranjant nod an gat,.... am mers la o cura detratament la ,,statiunea calimanesti,,...unde ancele aproape 20 de zile de tratament cu apa dinzona,eu singular deci ca exemplu am baut apa an exces adica ,cred cam 3 litri zilnic poate cu putin spre 4 litri an anumite zile,....aveam an istoric un accident vascular de acum cinciani,....,,scuze pentru scrisul dificil,,nu agramat,,..... reantors acasa , fenomenul exprimat nu s a mai repetat si sunt deja doi spre trei ani ca ,,proba a timpului,.. sotia an schimb care nu era capabila de performantameacu o cantitate de apa bauta an aslt, acolo a facut o cura normala ,s a simtit bine,revenimd acasa a facut un accident vascular, pe care l trage si astazi,....fiecare organism este o entitate singulara ,este un percept foarte cunoscut,.... ,,apele minerale sunt un dar divin,o binecuvantare de la dumnezeu,, nusunt sectant cu toateca si asta se poate post89 eunu l percep pe dumnezeu ca pe un mosulet caresa ne bata pe umar cand gresim ci ca pe creatorul universului,.... multumesc ...sic volonihil sine deo.....
kudika002209
Postat pe 29 Ianuarie 2010 10:12
Nu neglijati acesta problema.Faceti investigatii, mergeti la un medic internist poate aveti o problema digestiva (gastrita, infectie cu Helicobacter pylori).Si eu aveam senzatie de nod in gat multa vreme si am descoperit ca aveam Helicobacter (se depisteaza usor printr-o analiza a sangelui).Daca aveti senzatie de presiune in cosul pieptului, nu puteti manca decat cateva guri si apare senzatie de satietate atunci cam asta e cauza.Incercati!sanatate
niki07
Postat pe 29 Ianuarie 2010 10:17
Da e corect;nod in gat ; e simptomul stresului, la uni de boala la alti [milioane] de lipsa de mancare, frig cauzat de pensie mica, lipsa de venit cauzat de vraci care conduc tara, nu doctori in economie.
elsopotyi
Postat pe 29 Ianuarie 2010 10:35
Buna,
Acum cativa ani am avut senzatia de nod in gat, clar pe fond de stres. Ma apuca si in timpul mesei si nu puteam inghiti. A trecut, nu trebuie sa te sperii. Fa o cura de calciu cu magneziu. Magne B6 20 zile pe luna, urmat de CalC Vita 10 zile. Te vei simti bine. Sanatate multa.
adinas
Postat pe 29 Ianuarie 2010 11:48
De la: healthy003524, la data 2009-12-21 20:20:29buna inainte de ciclu am o senzatie tare aiurea am un nod in git ,in stomac si ma doare in piept sunt foarte stresata atunci , nu-mi convine nimic , insomnii , dorm ff rau dimineata ma trezesc cu cearcane , obosita intradevar calciu ionic mi-a iesit 3,8 dar m-am saturat de 4 ani sa tot iau caciu si niste senzatii de neliniste daca sa mai confruntat cv cu asa cv ce a facut ma dispera starile astea banuiesc ca nu asimiliez calciu o seara placuta


daca simptomele sunt doar inainte de ciclu ar insemna ca e un sindrom premenstrual. poti sa reduci, pana la anihilare, simptomele cu tratamente naturiste care nu fac decat sa echilibreze activitatea hormonala corespunzatoare perioadei premenstruale....
camiflorea
Postat pe 29 Ianuarie 2010 11:53
De la: elviracostantea, la data 2010-01-29 09:29:49eu sunt in italia si eu am aceasta senzatie de nod in gat dar numai pe perioada cand sunt aici in momentul cand ajung acasa imi dispare de tot multa sanatate


acasa iti gasesti echilibrul, in italia te simti straina, chiar daca nu constientizezi asta.. acasa te simti in siguranta.
camiflorea
Postat pe 29 Ianuarie 2010 11:54
dute la endoscopie digestiva. suspect de hernie gastrica hiatala
pavel
Postat pe 29 Ianuarie 2010 13:19
buna,
un control la endocrinolog si o sa-ti spuna ca ai tiroida puturoasa nu ai luat si in greutate ?
dar poate esti mai tinara , eu am tot avut chestiile astea si faceam si caderi de calciu -spasmofilie-dela astea organismul intra in ATAC DE PANICA - cauta pe net sa vezi .
Eu am 52 de ani iar pe la patruzeci si ceva am inceput sa iau in greutate nu foarte mult dar oricum una e sa ai 55 si alta 75 , oricum faptul ca avem probleme reumatice si ca am incercat sa intru intr-o afacere mi-a dat posibilitatea sa cunosc CALIVITA sau CALIFORNIA FITNES de la ei am luat PROTECT 4 LIFE produs cu GINCOBILOBA . L-am luat mult timp dar aproape imediat am inceput sa dorm , nu am mai avut agtatia aia si parca o teama continua in stomac , nu am mai avut nevoie de medicatia de la endocrinolog si nu am mai luat nici antireumatice .Este un produs natural nu foarte scump vreo 40 ron 90 pastile . intri pe net si vezi unde este depozitul .Sunt magazine gen depozit , daca te intereseaza si alte produse sa stii ca eu am fost f multumita am tot luat in functie de buget - ENERGI MEMORI , SI ALTE DIVERSE SUPLIMENTE PT VIRSTA A III A .Succes si nu dispera .Astept vesti nico_cristi@yahoo.com
cicilia
Postat pe 29 Ianuarie 2010 13:33
la fel am si eu e de vina tiroida,am noduli pe glanda.unii doctori au zis sa o scot altii sa nu o scot,mi-e frica sa o scot si sa raman si cu taietura pe gat
laura_agapy
Postat pe 29 Ianuarie 2010 13:41
De la: healthy003524, la data 2009-12-21 20:20:29buna inainte de ciclu am o senzatie tare aiurea am un nod in git ,in stomac si ma doare in piept sunt foarte stresata atunci , nu-mi convine nimic , insomnii , dorm ff rau dimineata ma trezesc cu cearcane , obosita intradevar calciu ionic mi-a iesit 3,8 dar m-am saturat de 4 ani sa tot iau caciu si niste senzatii de neliniste daca sa mai confruntat cv cu asa cv ce a facut ma dispera starile astea banuiesc ca nu asimiliez calciu o seara placuta


nodul in gat nu are nici o legatura cu glanda tiroida( stiu ce vorbesc, am medic endocrinolog in familie care se confrunta cu astfel de cazuri).senzatia de nod in gat este pe fond nervos.mergeti la un medicul de familie sa va prescrie un calmant ( pe care il luati numai cand aveti starea de neliniste).
healthy006968
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:27
buna fetelor1 si eu am avut nod in gat,e o reactie a spasmofiliei,nu va speriati,mergeti la edo,nu e grav,e deranjant ,dar se rezolva.Multa sanatate!
eurobgb_yahoo_com
Postat pe 29 Ianuarie 2010 16:02
Am avut astfel de senzatii nu numai in timpul ciclului.De regula cand eram foarte stresata sau suparata.
Am facut analizele si ma-au depistat cu glanda tiroida dereglata.Acum i-au zilnic o pastiluta si e OK.
Te sfatuiesc sa mergi cat mai repede la un medic nu e de joaca cu tiroida,daca asta ar fi problema.Important e sa mergi la madic
Bafta
xenia_healthy
Postat pe 29 Ianuarie 2010 18:16
tiroida
teodora_bataliuc
Postat pe 29 Ianuarie 2010 19:47
De la: pavel, la data 2010-01-29 13:19:15dute la endoscopie digestiva. suspect de hernie gastrica hiatala


daca ar fi hernie hiatala nu ar aparea simptomele doar inainte de ciclu si ar fi insotite si de alte tulburari (reflux gastroesofagian, arsuri gastrice, regurgitatii, eructatii)
camiflorea
Postat pe 29 Ianuarie 2010 20:09
mai multa dragoste si trece:D...
cuibus
Postat pe 29 Ianuarie 2010 20:57
buna. si eu am avut aceiasi prolblema k tine timp de 9 luni, am facut analizele de 2 ori si mia iesit colesterolul scazut, nimic mai mult, si in acest moment e la fel tupa 9 luni de tratamente, in final medicul mia zis k e din cauza nervilor, eu iti recomand sa faci analizele, nu trebuie sa te sperii k si eu am patit la fel, eram nu speriata ci disperata credeam k e tiroida dar nu a fost asa, binenteles k poate fi si tiroida dar trebuie luate toate cu calm fara sa te sperii prea tare. iti doresc tot bineledin lume si sa speram k e ceva banal. dak vrei sa vb pe aceasta tema id-ul meu e mos_nita10. sper sa ne auzim.
healthy007910
Postat pe 30 Ianuarie 2010 00:14
Draga mea exista solutie pentru tine,Am suferit doi ani de zile de atacuri de panica si nod in gat cu sufocare,stare de oboseala continua,,,calciu ionic imi era 1,5.Eram la pamant.Din disperare am dat de prosusele cal mag plus d si formula 4 ale firmei gnld international.De atunci au trecut doi ani si nu am mai avut nici un simptom.Daca doresti mai multe detalii iti las emaillul meu laviniadeliac@yahoo.com .Am ajutat multa lume si nu le vine sa creada cum se simt,,,mai exact la fel cum au fost candva,..sanatosi!Numai bine,,si sanatate!!
healthy001005
Postat pe 30 Ianuarie 2010 00:28
Buna,am aceeasi problema ,de asta vara tot am senzatia nod in gat ,am fost la endo mi am facut analizele ,si am tiroida hashimoto,urmez tratament cu jodid si tot asa ma simt ,nu am simtit nici o ameliorare ,deoarece nu locuiesc in tara nu am mai fost la medic ,doar cd o sa ma intorc o sa merg ,cineva m a sfatuit sa nu mai merg la acelasi medic dc tratamentul care mi l a prescris nu m a ajutat cu nimic ,mai este cineva in aceeasi situatie ca mine?,subliniez ca aceasta boala se manifesta prin palpitatii la inima ,depresie,oboseala transpiratie,somn.etc.dc cineva are aceeasi boala ca mine si urmeaza alt trat va rog sa mi spuneti dc va simtiti mai bine multumesc
didi9_blue
Postat pe 30 Ianuarie 2010 13:34
va mutumesc pt mesajele trimise am fost si la internist , endocrinolog si mi-a spus ca totul depinde de psicul meu m-a diagnosticat cu sindorm neoro-vegetativ , tetanie cronica , acum incep sa iau calciu si stres menegement b complex si camante sedativ pc sa vedem cum o sa ma mai simt va multumesc
kudika032207
Postat pe 31 Ianuarie 2010 12:02
De la: laura_agapy, la data 2010-01-29 13:41:07la fel am si eu e de vina tiroida,am noduli pe glanda.unii doctori au zis sa o scot altii sa nu o scot,mi-e frica sa o scot si sa raman si cu taietura pe gat


Buna Laura. Daca medicii au recomandat sa scoti tiroida, scoate-o. Nu te juca... Eu am facut tiroidectomie totala in luna noiembrie 2008, urmez un tratament de substitutie si este bine. Cat despre "taietura", depinde cine te opereaza. Eu am ramas cu un rid foarte fin si, aproape, insesizabil. I-ati inima in "dinti" si la "treaba". Totul va fi bine
danaamih
Postat pe 31 Ianuarie 2010 15:10
Am trecut si eu printr-o perioada asemanatoare de epuizare la care s-a adaugat stresul si noptile nedormite( in acea perioada aveam copiii mici), dupa care am facut o criza de tetanie si m-am considerat norocoasa sa ajung la spital la timp, dupa cum mi-au spus medicii. Am umblat ani de zile pe la endocrinologie, diagnosticul a fost spasmofilie cronica si am facut ani de zile tratament ,am facut lunar calciu intravenos, apoi in timp am reusit sa trec pe calciu efervescent, plus un fixator. Trebuie sa urmezi o cura de cu calciu si un fixator,vitamine, stres cat mai putin, multa apa si un regim de viata (somn, odihna, relaxare, plimbari) si alimentar cat mai bun(lapte, branza, oua, carne, salate, fructe), iar pentru somn sunt recomandate produsele naturiste, la nevoie, pentru a nu obisnui organismul cu ele, altfel, in timp, nu mai au efect.(gasesti pastile sau ceaiuri sedative la plafar). Am observat ca daca beau apa cam 2 litri pe zi, nu mai am spasme musculare si nici nu prea mai am nevoie de prea mult calciu, astfel ca am ajuns sa iau doar 7-10 zile pe luna, fata de cantitatile industriale pe care ajunsesem sa le iau pentru a calma spasmele si crampele musculare.Nu se rezolva imediat, trebuie rabdare, sa te ingrijesti, sa te menajezi si sa rezolvi problema stresului. Trebuie sa rezolvi si problema cu somnul iar calciul (de preferat efervescent) sa contina fixator, neaparat. Pana la urma, dupa cum spun medicii, de obicei vinovat de declansarea multor probleme este stresul si trebuie sa facem schimbari in viata si programul nostru pentru a ne redresa. Chiar daca nu-l putem elimina, trebuie sa compensam intr-un fel... Numai bine tuturor
healthy007752
Postat pe 2 Februarie 2010 00:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat - despre epilare 14 De la: kudika360543 30 Ianuarie 2011 20:01
Cartea de vizita a unei femei... 52 De la: Lavini_Unghii_False 20 Februarie 2014 12:12
Cum pot diminua vergeturile albe? 14 De la: Carmen90s 25 August 2013 14:12
pfoa ce ma plicti..... 11 De la: sirghea 27 Septembrie 2010 20:32
acryl 2 De la: Inima_Neimblanzita_1 27 Noiembrie 2011 20:40