Setari Cookie-uri

porumbel cu picior rupt

Am gasit un porumbel cu un picior atat de rupt ca se mai tine intr-o ata.Dupa ce am plans cu el in brate,l-am bandajat cum am putut si m-am dus la o clinica unde mi-au spus ca nu va mai zbura,ca are piciorul rupt si n-au mai intalnit asa ceva si sa-l las acolo sa vada ce pot face cu el,m-am dus a doua zi,au zis sa-l mai las o zi,il mai las ,maine iar ma voi duce dupa el,nu stiu ce e de facut,eu bineinteles,le-am spus ca e contra cost tratamentul sau macar sa-i faca o injectie sa moara fara dureri daca nu va mai putea sa zboare si nici nu va putea sa se sprijine in ...ce?In ciotul care va sangera mereu,sa topaie intr-un picior?Sunt foarte necajita si plang de neputinta.Voi ati mai auzit despre un cazsemanator?Va multumesc.
healthy005889
Postat pe 24 Ianuarie 2010 14:39
vezi ce zice doctorul. din experienta mea iti spun ca poate trebuie sa-l lasi sa plece, daca asa considera doctorul. si eu am avut experiente dureroase si am suferit. am luat acasa un pui de bufnita alba pe care un "ingeras" de copil il lovise de un zid (nu era vina copilului, ci a parintilor care-l cresteau cu atata iubire pentru viata). dupa zile de ingrijiri situatia i s-a inrautatit, nu mai reusea sa respire si nu manca. si alte cazuri urate de care nu vreau sa-ti vorbesc pentru ca-mi trezesc amintiri dureroase.
eleain
Postat pe 24 Ianuarie 2010 15:15
Si eu am gasit o pasare cu piciorul rup,l-am dus la doctor si mia spus ca ii trebuie tija metalica speciala pentru ca oasele la pasari sunt goale in interior,nu se sudeaza(lipesc) ca la animale si interventia nu se poate face ca nu are dotarea necesara,oricum puiul a mai trait o saptamana pe pamant dupa care sa dus la ceruri.
I-ti doresc ca al tau sa traiasca.
La revedere si sa auzim numai de bine,Elena
elenaandrici@clicknet.ro
Postat pe 3 Februarie 2010 00:53
Nu stiu daca pot spune ca porumbelul meu a avut noroc,nu stiu cum se va descurca cu un picior,l-am dus la clinica,l-au operat,i-au taiat piciorul de la...genunchi.Acum il tin ziua in balcon si seara il bag in casa,in cosul motanului,i-am pus grau,malai,paine,branzica,cascaval,nu prea mananca,dar e destul de vioi,ziua mai zboara prin balcon,cand calca ,se sprijina si-n ciotul ramas,mi-e frica sa nu i se deschida rana.Duminica il voi duce unde l-am gasit ,sa se reintalneasca cu familia lui,sper sa nu mai fie asa ger afara,sa poata si el ,bietul micut schiop sa-si duca vietisoara.
healthy005889
Postat pe 3 Februarie 2010 20:12
eu daca las avea las tine pin la primavara ce face el pe frigul asta cu un picior ?????????? poate nici la cuib nu poate sa ajunga.
rebeca69
Postat pe 3 Februarie 2010 20:24
De la: healthy005889, la data 2010-02-03 20:12:51Nu stiu daca pot spune ca porumbelul meu a avut noroc,nu stiu cum se va descurca cu un picior,l-am dus la clinica,l-au operat,i-au taiat piciorul de la...genunchi.Acum il tin ziua in balcon si seara il bag in casa,in cosul motanului,i-am pus grau,malai,paine,branzica,cascaval,nu prea mananca,dar e destul de vioi,ziua mai zboara prin balcon,cand calca ,se sprijina si-n ciotul ramas,mi-e frica sa nu i se deschida rana.Duminica il voi duce unde l-am gasit ,sa se reintalneasca cu familia lui,sper sa nu mai fie asa ger afara,sa poata si el ,bietul micut schiop sa-si duca vietisoara.[/quote
Un pupic si o imbratisare afectuoasa pentru tine si de fapt pentru fiecare dintre voi in parte.
M-a miscat sensibilitatea voastra si va pretuiesc mult, pentru ca prin asta denotati ca aveti o educatie aleasa, bazata pe pricipii sanatoase, solide, care din pacate in aceste vremuri cam au tendinta sa dispara. Denotati ca sunteti pline (plini) de umanitate, ceea ce in ziua de azi este o valoare de nepretuit tocmai datorita raritatii sale. Dumnezeu sa va insoteasca, ocroteasca si calauzeasca in tot ceea ce faceti, in orice moment, orinde va veti afla!
De fapt sunt sigura ca El deja vegheaza cu dragoste asupra voastra, pentru ca si voi, creaturile Sale, demonstrati ca iubiti opera Lui. Cat sunteti de frumoase (frumosi)!


!!!!! Du-te cu el in locul unde l-ai gasit; fa-o sistematic, ca sa il tii in contact cu viata lui de pana la accident. Dar nu il lasa inca afara, singur. Este prea slabit si frigul de acum ar putea sa ii determine sfarsitul Nici noua, oamenilor frigul nu ne face bine cand avem rani deschise, mai ales la oase... Continua sa ii fii mama si infirmiera, pana se mai imblanzeste nitel vremea. Cine stie, poate intr-o zi iti va fi multumi precum parul, fantana si cuptorul de paine din povestea "Fata babei si fata mosneagului" a lui Ion Creanga :)
Terra_Mater
Postat pe 12 Februarie 2010 13:38
Doamne,credeam ca-mi spui ceva rau,ca ai vazut ce am fost sfatuita,sa-l arunc,sa-l dau la pisici,ca vezi sunt copii orfani ,pe strazi,etc,iti multumesc pentru vorbele bune,sigur ca-l voi mai tine inca o saptamana sa se incalzeasca vremea,vineri s-au facut 3 saptamani de cand il am si sa stii ca il tin foarte greu,are o mare dorinta de plecare,gangureste,zboara prin balcon,cred ca nu prea mananca ca nu are gusulita,il vad ciugulind,dar...gusulita,ioc.Nu o fac pentru vreo rasplata,nu m-ar lasa sufletul sa trec pe langa o fiinta neajutorata,care are nevoie de mine fara sa fac nimic.Dar e bine ca ai spus-o pentru cei fara inima care fac rau cu multumire in suflet.Asa ar trebui invatati copii,cu povestile lui Creanga,sa faca fapte bune,sa spuna vorbe frumoase...
healthy005889
Postat pe 13 Februarie 2010 18:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ulei de palmier 51 De la: m_nicole 30 Decembrie 2010 14:33
Cu ce pot trata escara???? 17 De la: kudika_1018814 29 Septembrie 2016 11:46
PASTILELE ALLI 22 De la: ioanabragaru 20 Mai 2010 09:27
oare sunt insarcinata???? 4 De la: cornel_sabin 27 Februarie 2010 00:16
Mananca sanatos 7 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 16:37