Setari Cookie-uri

PORUMBEL FARA UN PICIOR

Va rog sa-mi raspundeti de urgenta,am gasit pe 22.01 2010,un porumbel cu piciorul rupt(se mai tinea intr-o ata),am plans foarte tare ,l-am dus la o clinica(am dat si un milion de lei vechi),i-au taiat piciorusul de la genunchi,i-au facut antibiotic si antiinflamator,acum l-am adus acasa si il tin inchis in cosul pentru pisica,as vrea sa-mi spuneti ,cat timp sa-l tin,cum sa-l tratez,i-am pus grau dar nu mananca,cand i-am schimbat asternutul,a topait intr-un picior si a zburat sus,pe biblioteca.e tare slab si vroiam sa-l hranesc sa aiba putere sa zboare ,dupa ce ca e cu- n picior,sunt sigura ca mai exista porumbei cu un picior.Am sa-l duc unde l-am gasit,dar cat sa-l tin(ma gandeam pana mai trece gerul),cum sa-l ingrijesc?Va multumesc foarte mult, asteptam(eu si necajitul micut )raspunsul dumneavoastra.
healthy005889
Postat pe 27 Ianuarie 2010 15:12
Apelati la un medic veterinar nustiu.
kudika098645
Postat pe 6 Februarie 2010 20:20
glumesti nu? Sunt copii care mor de foame si de frig pe strazile din Roamania si tu ai dat 1 milion pentru un porumbel? is impresionata pana la lacrimmi . Sfatul meu : da-l la piscia...saraca a ramas fara cuclcus acuma :(
Andreeea_healthy
Postat pe 10 Februarie 2010 03:03
Esti din Targu Mures;unguroaica?Pe strazi stau doar copii rai de tigani care fura,se drogheaza si cersesc,de ei sa-mi fie mila?Ai vazut ce case au? ca trimit copii si batranii la cersit???Aduna-i tu si ingrijeste-i ,peste cativa ani,imi vei da dreptate.Sa mai treaca ceva necazuri si incercari peste tine si te vei lamuri ce inseamna sa ajuti copii strazii,poate daca imi spuneai de batrani inselati,alungati,cu pensii mici,modesti,care nu cersesc,iti dadeam dreptate.Nu copii strazii care refuza sa mearga la casele de copii pentru ca nu mai pot fura si nu mai pot lua aurolac,ia incearca sa treci pe langa ei sa vezi cum te ataca si te fura...
healthy005889
Postat pe 11 Februarie 2010 11:17
Si mai vezi,Reviver,ce faci cu gramatica limbii romane???
healthy005889
Postat pe 11 Februarie 2010 11:28
A ingriji un suflet fie el si de porumbel e un lucru minunat si tine de suflet.Inseamna ca cel ce face asta e un om a lui Dumnezeu cu suflet mare si bun.Un om sensibil si distins.Dar citi mai sunt ca el? felicitari din toata inima Doamnei.
kudika098645
Postat pe 11 Februarie 2010 11:28
Multumesc,FERICIRE,oricum ,n-as putea face altfel,mi-e mila si de un copil bolnav,dar nu de tiganii hoti pusi la cersit de parintii dornici de imbogatire.
healthy005889
Postat pe 13 Februarie 2010 18:23
De la: healthy005889, la data 2010-01-27 15:12:47Va rog sa-mi raspundeti de urgenta,am gasit pe 22.01 2010,un porumbel cu piciorul rupt(se mai tinea intr-o ata),am plans foarte tare ,l-am dus la o clinica(am dat si un milion de lei vechi),i-au taiat piciorusul de la genunchi,i-au facut antibiotic si antiinflamator,acum l-am adus acasa si il tin inchis in cosul pentru pisica,as vrea sa-mi spuneti ,cat timp sa-l tin,cum sa-l tratez,i-am pus grau dar nu mananca,cand i-am schimbat asternutul,a topait intr-un picior si a zburat sus,pe biblioteca.e tare slab si vroiam sa-l hranesc sa aiba putere sa zboare ,dupa ce ca e cu- n picior,sunt sigura ca mai exista porumbei cu un picior.Am sa-l duc unde l-am gasit,dar cat sa-l tin(ma gandeam pana mai trece gerul),cum sa-l ingrijesc?Va multumesc foarte mult, asteptam(eu si necajitul micut )raspunsul dumneavoastra.


nu poti sa-i drumul afara acuma, deoarece in starea in care este, n`ar suprvietuii. Nu manaca din cauza stresului si singuratatii. Poti sa incerci sa-i faci niste mamaliguta din faina de porumb. Ideal ar fi, daca ai in oras un columbofil, in compania altor porumbei si-ar reveni mai repede. Succes, si sa-mi zici ce-ai mai facut!
100101
Postat pe 13 Februarie 2010 18:47
Multumesc,Kyru,am vrut ieri,duminica sa-i dau drumul,ca e vioi,gangureste(sau cum se cheama vorbirea lor),zboara prin balcon,dar azi dimineata ,cand m-am sculat si am vazut ce-i afara,iar ninge si e umezeala,m-am felicitat ca nu l-am eliberat inca.In celalalt balcon(de la dormitor)am deschis geamul si am lasat niste porumbei sa intre ca e frig si umezeala,le-am dat niste paine si-i mai las ,apoi trebuie sa fac curat,dar macar se incalzesc si ei un pic.Ma bucur tare mult cand gasesc suflete curate ca voi care aproba ce am facut,oricum actionam tot asa,dar ma necajesc cand vad oameni rai care ar fi in stare de fapte urate vis-a-vis de micutele necuvantatoare.Am scris unui columbofil sa ma informez despre comportamentul porumbeilor,dar nu mi-a raspuns.Va doresc o zi frumoasa ca sufletul vostru.
healthy005889
Postat pe 15 Februarie 2010 08:32
ai procedat corect! sa sti ca porumbeii se ataseaza de locul unde sunt ingrijiti si gasesc hrana, mai ales iarna!
100101
Postat pe 15 Februarie 2010 18:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
polimiozita idiopatica 6 De la: tarot 11 Noiembrie 2009 23:40
Facultate de MEDICINA DENTARA? 4 De la: d_soara_Criss 5 Iulie 2011 21:47
Neobisnuit 34 De la: kukla 9 August 2010 23:53
fibromul uterin 24 De la: vldmelania 13 Aprilie 2010 23:26
Sanatatea se pastreaza si in sezonul rece printr-o cura de reflexologie! 2 De la: kudika_11875 31 Ianuarie 2013 21:39