Setari Cookie-uri

Iritatie sau arsura la axila! Ajutor va rog !!!

Buna. Va rog sa ma ajutati. Acum 2 zile m-am eplilat la axile cu epilarorul (fac asta de ani buni de zile) si apoi, grabita fiind sa ies din casa, m-am dat cu un deodorant cu un procent mai ridicat de aluminiu pt ca am probleme cu tranpiratia la axila stanga, am facut si o operatie in acest sens dar asta e alta poveste... Problema este ca a doua zi cand m-am trezit toata axila dreapta ma durea teribil si cand m-am uitat in oglinda m-am speriat..... Sa format un fel de iritatie sau arsura nici nu stiu ce este. Este rosie spre vinetie. Nu am facut basici dar este foarte deranjata si nu mai stiu ce sa-i fac. Intr-adevar stiu ca nu trebuia sa aplic nici un fel de deodorant dupa epilare...este regula....dar ma grabeam si nici nu mi-am dat seama. Ce sa fac? cu ce sa tratez zona respectiva????? Am pus comprese cu bicarbonat de sodiu si m-am dat cu baneocin unguent *este un atibiotic local recomandat si la asrsuri, dar vad ca nu trece.
Multumesc.
Izza_bella
Postat pe 16 Februarie 2010 09:34
De la: Izza_bella, la data 2010-02-16 09:34:42Buna. Va rog sa ma ajutati. Acum 2 zile m-am eplilat la axile cu epilarorul (fac asta de ani buni de zile) si apoi, grabita fiind sa ies din casa, m-am dat cu un deodorant cu un procent mai ridicat de aluminiu pt ca am probleme cu tranpiratia la axila stanga, am facut si o operatie in acest sens dar asta e alta poveste... Problema este ca a doua zi cand m-am trezit toata axila dreapta ma durea teribil si cand m-am uitat in oglinda m-am speriat..... Sa format un fel de iritatie sau arsura nici nu stiu ce este. Este rosie spre vinetie. Nu am facut basici dar este foarte deranjata si nu mai stiu ce sa-i fac. Intr-adevar stiu ca nu trebuia sa aplic nici un fel de deodorant dupa epilare...este regula....dar ma grabeam si nici nu mi-am dat seama. Ce sa fac? cu ce sa tratez zona respectiva????? Am pus comprese cu bicarbonat de sodiu si m-am dat cu baneocin unguent *este un atibiotic local recomandat si la asrsuri, dar vad ca nu trece.
Multumesc.


Imi pare rau ca treci prin asemenea momente. Sa "te cert" este cam tarzior... Dar totusi, e bine ca tu pe viitor sa tii seama de faptul ca trebuie sa eviti absolut orice deodorant aplicabil pe piele, cu atat mai mult ca deja ai probleme de transpiratie.
Ceea ce poti face acum, este sa te speli bine, si dupa ce te usuci cu grija sa iti aplici pe locul respectiv crema de galbenele (daca e facuta in casa este si mai bine! -descrierea retetei o vei gasi in cartea "Sanatate din farmacia Domnului" de Maria Treben; sau da o cautare cu google in acest sens si vei vedea cum apar informatiile). La fel de buna este mierea cu propolis, dar asta era indicata mai mult in momentele imediate reactiei. Evita bicarbonatul de sodiu! Este foarte important sa iei integratori cu:
Vitamina A,
Vitamina B6,
Magneziu si
Calciu
si sa eviti pe cat posibil Fosforul.
Foarte utila este si Clorella, o alga care are proprietatea de a elimina o nultime de virusi si bacterii si chiar a unor metale grele.
Numai astfel si evitand vasele de aluminiu si pelicula de aluminiu veti putea sa va curatati organismul de intoxicatiile cu acest metal si sa evitati intoxicatii viitoare.
Sa fiti sanatoase!
Dragutelor, fiti foarte atente la incarcatura deodorantelor si parfumurilor in metale grele . De exemplu, aluminiul duce la instalarea morbului Alzaimer, senilitatii precoce, pierderii de memorie, transpiratiei excesive, crampelor musculare, problemelor digestive, problemelor de oase,paralizie, psoriazis si chiar epilepsie.
Terra_Mater
Postat pe 16 Februarie 2010 10:24
Terra, spune-mi te rog de ce trebuie evitat bicarbonatul de sodiu?
micabis
Postat pe 16 Februarie 2010 19:51
Multumesc pentru raspuns. Am fost la farmacie si am luat un sprai recomandat arsurilor chimice care mi-a facut foarte bine. Intre timp mi s-a luat si pielea din zona respectiva....exact ca si cum mi-as fi bagat subbratul in foc direct. Acum se face coaja si incepe sa se vindece. Sper sa nu ramana semne
Izza_bella
Postat pe 19 Februarie 2010 00:48
De la: Izza_bella, la data 2010-02-19 00:48:34Multumesc pentru raspuns. Am fost la farmacie si am luat un sprai recomandat arsurilor chimice care mi-a facut foarte bine. Intre timp mi s-a luat si pielea din zona respectiva....exact ca si cum mi-as fi bagat subbratul in foc direct. Acum se face coaja si incepe sa se vindece. Sper sa nu ramana semne


Va recomand un tratament de indepartare definitiva a parului din regiunea axilara, prin metoda IPL (lumina intensa pulsata), care, dupa completarea lui (4-6 luni), va va scuti pentru tot restul vietii de complicatii similare cu cea descrisa de dvs. Pentru regiunea axilara, costurile sunt moderate, pentru prima serie completa de tatament, si de-a dreptul reduse pentru anii urmatori (in care se consolideaza tratamentul, prevenind reaparitia firelor de par pana la albirea naturala a acestora)...
dr_tudose
Postat pe 20 Februarie 2010 20:18
De la: Aemulus, la data 2010-02-16 19:51:36Terra, spune-mi te rog de ce trebuie evitat bicarbonatul de sodiu?


Este de preferat sa nu se faca uz prea frecvent de bicarbonatul de sodiu, (care oricum atunci cand este folosit ar trebui sa fie acela in stare pura) deoarece este o sare. Si este abraziv, ceea ce poate duce la erodarea smaltului dintilor si distrugerea lor.
Merele sunt foarte eficiente in igiena danturii. Ideal este sa se frece dintii cu cateva felii de mere, ca sa nu mai vorbim de cat de benefic este mancatul a cat mai multe mere. Atentie! BIOLOGICE.
Terra_Mater
Postat pe 21 Februarie 2010 17:42
Terra, eu stiu din copilarie cit de buna e sarea grunjoasa pentru curatatul dintilor si intarirea gingiilor. Deci cind imi aduc aminte o folosesc si nu am probleme cu smaltul. deasemeni folosesc (rar) bicarbonatul de sodiu. eu cred ca daca nu faci excese ambele sunt bune.
Binenteles ca merele sunt bune pentru dantura dar oricum dupa ce maninci chiar si un mar tot trebuiesc spalati dintii. Adica una nu inlocuieste alta.

Dar, pe topicul asta era vorba de o arsura la axila asa ca scuzati-ma.
micabis
Postat pe 22 Februarie 2010 18:34
De la: Izza_bella, la data 2010-02-16 09:34:42Buna. Va rog sa ma ajutati. Acum 2 zile m-am eplilat la axile cu epilarorul (fac asta de ani buni de zile) si apoi, grabita fiind sa ies din casa, m-am dat cu un deodorant cu un procent mai ridicat de aluminiu pt ca am probleme cu tranpiratia la axila stanga, am facut si o operatie in acest sens dar asta e alta poveste... Problema este ca a doua zi cand m-am trezit toata axila dreapta ma durea teribil si cand m-am uitat in oglinda m-am speriat..... Sa format un fel de iritatie sau arsura nici nu stiu ce este. Este rosie spre vinetie. Nu am facut basici dar este foarte deranjata si nu mai stiu ce sa-i fac. Intr-adevar stiu ca nu trebuia sa aplic nici un fel de deodorant dupa epilare...este regula....dar ma grabeam si nici nu mi-am dat seama. Ce sa fac? cu ce sa tratez zona respectiva????? Am pus comprese cu bicarbonat de sodiu si m-am dat cu baneocin unguent *este un atibiotic local recomandat si la asrsuri, dar vad ca nu trece.
Multumesc.
cauta sa numai folosesti produse ce au acid citric in componenta...este o reactie alergica doar....iti va trece in 7-10 zile...am patit si eu acum ceva timp in urma si un timp m-am dat cu un anume model de roll on nivea sau cu un antiperspiant de la AMWAY
4Life
Postat pe 22 Februarie 2010 19:17
buna / pentru arsuri si cicatrici iti recomand cicatrol gel sau crema , se gasesc ambele variante , cu respect . o zi buna
ungureanu88_gmail_com
Postat pe 23 Februarie 2010 08:23
Buna! Exista un spray special "de urgenta" cu aloe vera concentrat, care rezolva problema ta in timp foarte scurt. Mai poate fi utilizat si pentru: arsuri, taieturi, degeraturi, intepaturi de insecte, cosuri, negi, etc. Are rol calmant, racoritor, antiinflamator. Pentru alte detalii, mail: dorin131@yahoo.com, su pe mess=dorin131
dorin131
Postat pe 6 Iulie 2011 09:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tratament pentru marirea sanilor 91 De la: kudika_1015607 12 Septembrie 2016 11:09
Concurs cu un premiu minunat!!! 1 De la: MunecaChucky 29 August 2011 19:43
Chiar ai nevoie de marire de sani?! 24 De la: scorpio67 15 Septembrie 2010 22:24
surpriza sexy de halloween pentru el 1 De la: kisulea01 10 Octombrie 2012 20:51
CE TREBUIE FACUT ,,epilare sau nu 2 De la: Aila_sakura13 4 Iunie 2010 18:13