Setari Cookie-uri

Casa cu etaj sau mansarda?

Salut,
Parintii mei vor sa construiasca o casa la tara. Ei o vor cu etaj dar eu le recomand sa o faca cu mansarda pentru ca din cate am inteles costurile sunt mult mai mici. Alte detalii nu prea stiu asa ca v-as ruga sa-mi oferiti cateva sfaturi "pro mansarda" ca sa pot sa-i conving.
Multumesc mult.

Postat pe 25 Noiembrie 2008 14:24
E evident ca sunt costuri mai mici ; varianta mansarda ,care este alegerea optima,cu atat mai mult pt. o casa la tara sau una de vacanta.Materiale si manopera mai putine.La varianta cu mansarda e necesara doar o singura placa de beton,peste parter,cea care formeaza placa /tavanul de la mansarda bpoate fi facuta din dulapi presupun ca stii ce sunt??? adica niste scanduri mai groase ..care se izoleaza,ca si podul .Inaltimea zidurilor este mai mica,caramizi mai putine,ciment ,manopera de zidarie,tencuiala ulterioara si tot asa se evidentiaza costurile scazute care sunt..logice.Mansarda va fi cu putin mai mica decat suprafata parterului,din cauza pantelor/apelor de la acoperis si veti avea si pod,suprafata folosita va fi in functie de cat de inalt va fi acoperisul adica cat permite sa mergi in picioare.Nu vad care ar fi problema.Aceasta casa se va incalzi mai usor,adica intretinerea va avea un cost corect.Tu ai dreptate,dar e greu sa le scoti parintilor ceva din cap daca ei asa sustin.Incearca sa-i faci sa-ti explice ei,de ce vor acea varianta.Cat despre costuri,fa cateva calcule simple privind suprafata de construit in mp. cu etaj apoi cu mansarda , fa diferenta,calculeza costul tuturor manoperelor necesare finalizarii,inmultesti cu diferenta de suprafata si ai un calcul...babesc,dar palpabil . Sper sa-ti raspunda cineva in termeni mai ...tehnici,sunt pe acest forum cateva persoane foarte pricepute si de bun simt. Toate bune !!
libra66
Postat pe 26 Noiembrie 2008 19:32
pentru dumnezeu sant oameni batrani ce le mai trebuie o hardughie ?desigur ca mai vin copii si nepotii poate altcineva din familie dar nu faci o casa pentru o saptamana de gazduire a musafirilor ,este adevarat ca si costurile difera dar la fel in functie de proiect si spatiu functional poate fi mai mare sau mai mic.
gigibrbr_condo
Postat pe 3 Decembrie 2008 19:09
Economisesti cam un metru inaltime de zidarie si putin lemn.
Nu toarna nimeni sanatos placa de beton peste etaj cum zice colegul de mai sus. Eu as alege masarda datorita volumului de aer mai mic de incalzit(cu asta ii convingi pe parinti) si datorita aspectului exterior al casei
mihaicampean79
Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:09
Trecand oarecum printr-o experienta asemanatoare pot sa spun ca la sfarsit am ales o struto camila, adica etaj mansardat, un semn de egalitate intre cele 2 solutii poate fi luat in calcul.Mansarda mananca foarte multi bani la finisaje, izolatii si sistemul de acoperis.Clasicul etaj te mananca la betoane in special la placa, deci trebuie sa pui in balanta functionalul, timpul de executie, esteticul si financiarul.Nu te-am ajutat de loc...
andra_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:07
Parerea mea e ca cel mai ieftin si de bun gust e o casa cu mansarda.Cu acele ferestre din acoperis prin care cade lumina perpendicular, mi se pare un living de vis.
Si ii costa si mai putin, se folosesc de spatiu la maxim si platesc si un impozit pe cladire mai mic.

Postat pe 25 Ianuarie 2009 18:05
Draga Mihalache, si eu am aceeasi parere ca mai recomandata ar fi o casa cu mansarda.Am si eu una identica si multi cunoscuti spun ca este deosebita fata de cele din jurul ei.
Are aspect, este mai ieftin de construit, mai ieftin de intretinut,este mai moderna si, inafara de toate, nu arata ca un bloc, sau ca o cutie de chibrituri, cum vad multe case in ultimul timp.
Pentru a te hotari in mod concret, cauta site-ul cu numele AMVIC, unde gasesti si planuri deosebite de case, de la mici pana la mai mari.
Spor la lucru!

Postat pe 29 Ianuarie 2009 08:42
O mansardã este adecvatã pentru absolut orice, dar, înainte de orice altceva, este locul cel mai potrivit pentru a-þi crea un spaþiu intim, în care sã te retragi într-o zi proastã sau atunci când pur ºi simplu ai chef sã fii singur, cu muzica sau cartea preferatã.
lidiac
Postat pe 31 Ianuarie 2009 12:49
Mansarda poate fi micuþul paradis al unei case.
O mansardã este adecvatã pentru absolut orice, dar, înainte de orice altceva, este locul cel mai potrivit pentru a-þi crea un spaþiu intim.
Argument Pro: Când vorbim de mansardã, vorbim de economie de spaþiu, de util, de funcþional, dar ºi de cãldurã, de intim ºi decorativ.
MarinAlina82
Postat pe 10 Februarie 2009 20:33
casa cu mansarda evident
london_mpc
Postat pe 13 Februarie 2009 16:47
eu pledez pentru o casa cu etaj si mansarda
kudika18121981
Postat pe 13 Februarie 2009 22:54
mie imi place cu mansarda..este mult mai estetic.. este si mai luminata, si mai romantica...
m3rlinetza
Postat pe 15 Februarie 2009 12:27
De la: harabor_larisa0, la data 2009-01-25 18:05:13 Parerea mea e ca cel mai ieftin si de bun gust e o casa cu mansarda.Cu acele ferestre din acoperis prin care cade lumina perpendicular, mi se pare un living de vis.
Si ii costa si mai putin, se folosesc de spatiu la maxim si platesc si un impozit pe cladire mai mic.



Impozitul se plateste pe suprafata desfasurata construita si nu pe volum, dar sunt de acord. o casa cu mansarda are costuri mai mici, ferestrele din acoperis sunt deosebite, dar si costa mai mult si, daca nu folosesti o firma serioasa care sa le monteze cum trebuie ai probleme. e bun un living de vis, dar si mai de vis e un dormitor cu acele ferestre.
gigilamasanu
Postat pe 16 Februarie 2009 11:32
am facut eu ! MANSARDA !!!! si fara incalzire iarna n a coborat temperatura sub 17 grade. Atat ca am facut scara interioara si spatiul e deschis ! Nu stiu sa atasez poze dar mansarda deschisa catre parter e solutia !
eugentampa958
Postat pe 28 Octombrie 2009 16:17
cauta la profilul meu si gasesti atasate cateva poze sa vezi cum am facut eu
eugentampa958
Postat pe 28 Octombrie 2009 16:21
Eu mi-am construit o casa de vacanta cam 85% manopera proprie dupa un proiect propriu. Neavand la inceput experienta si resurse financiare am inceput o prima sectiune cu etaj. Ulterior mi-am dat seama de costurile mari si am adaugat sectiunea a doua cu mansarda.
Am avut cateva nopti de nesomn sa ma gandesc cum sa dreg busuiocul sau cum spunea cineva, sa fac struto=camila sa arate estetic. In final am reusit. Deaceea felicit pe toti cei care au dat sfaturi pentru alegerea solutiei cu mansarda, eu nu mai reiau avantajele spuse deja. Doar o observagtie: sunt atatea solutii pentru a construi un plafon(tavan) ca postament din grinzi de lemn si in nici un caz din beton. Costurile mai mari initial le veti recupera prin caldura si confort. Mult succes!!!!
emil_pislaru
Postat pe 29 Octombrie 2009 11:49
da, impozitul se plateste pe suprafata desfasurata, dar redusa cu 25% pentru ca este mansarda. Se considera ca spatiul este folosit in proportie de 75% fata de un spatiu normal.
malegna
Postat pe 7 Decembrie 2009 21:08
Pai e simplu! Ce faceti cu podul care rezulta daca faceti etaj? uscati prune ? Fan ? de ce sa construiesti ceva de care n-ai nevoie ? E bine si mai ieftin sa rationalizezi spatiul, bineinteles. Aveti doar (semi)grija asta: peretele exterior (care e mai scund, 0.9, 1.5m)sa aiba totusi o inaltime suficienta ca sa puneti ceva contra lui, o mobila folositoare, si daca se poate inchisa (nu rafturi deschise). Grosimea acestei mobile va va indeparta de zona prea joasa pana in cea in care puteti sta in picioare. Alte 2 mici probleme :zgomotul ploii pe invelitoare si izolatia termica. Se rezolva prin ingrosarea termoizolatiei Succes!
arhi45
Postat pe 29 Ianuarie 2010 21:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BOLTARI DE FUNDATIE 19 De la: condo003346 4 Martie 2010 11:44
Tamplarie PVC 1 De la: condo000073 5 Martie 2009 20:03
piramida 4 De la: Mihaela09 25 August 2009 22:03
CASE ECO 19 De la: gigi_braicovici 23 Februarie 2010 10:06
M-as indragosti dar nu am de cine !!!! 14 De la: Marius_Dragutzzu_1 4 Februarie 2014 10:35