Setari Cookie-uri

Constructie structura metalica panouri termoizolante

Am vazut de curand o casa/vila, pe un teren foarte mic si am discutat cu constructorul, si am fost partial convins de avantaje: cost 25-30% mai mic, rapiditate in montaj. Structura a fost comandata in provincie, si culmea chiar si cu transportul (3-4 masini tip TIR) a iesit mult mai ieftin. La fel si panourile izolatoare, tot in provincie, in Bucuresti sunt mult mai scumpe! Doresc sa extind o constructie deja existenta, casa parinteasca (120 mp), sa dublez amprenta la sol, si sa inglobez cladirea(parterul) in structura, astfel incat sa nu o demolez. Amprenta va fi 240mp si P+2E+M. As aprecia niste sfaturisi chiar detalii tehnice, preturi, firme producatoare. Multumesc. AD
blackmephisto
Postat pe 7 Decembrie 2008 15:05
www.genove.ro
floare_de_crin
Postat pe 7 Februarie 2009 15:08
Mai intai discutati cu un proiectant, apoi puteti discutati si cu o firma de executie... sau mai multe...
E bine sa stiti foarte bine ce cereti, atat proiectantului, cat si constructorului, altfel riscati sa lasati la latitudinea lor alegeerea anumitor solutii sau repere, care la dvs. se traduc in bani.
Multi bani...
danstaicut
Postat pe 26 Mai 2009 23:02
Buna ziua

Daca doriti va pot recomanda un structurist pentru rezistenta si o societate care se ocupa cu asa ceva.Mie mi-au ridicat o hala pe 300mp, unde am amenajat si doua dormitoare,dusuri,bucatarie si o sala de relaxare. Sunt buni.
id_ valentinvrabie@yahoo.com


Succes
valy2
Postat pe 31 Iulie 2009 16:24
De la: condo001101, la data 2009-07-31 16:24:38Buna ziua

Daca doriti va pot recomanda un structurist pentru rezistenta si o societate care se ocupa cu asa ceva.Mie mi-au ridicat o hala pe 300mp, unde am amenajat si doua dormitoare,dusuri,bucatarie si o sala de relaxare. Sunt buni.
id_ valentinvrabie@yahoo.com


Succes


stie cineva sa ma ajute cu o firma care vande panouri termoizolante noi sau second hands in apropiere de bacau?
multumesc
condo001416
Postat pe 6 August 2009 19:58
De la: condo001101, la data 2009-07-31 16:24:38Buna ziua

Daca doriti va pot recomanda un structurist pentru rezistenta si o societate care se ocupa cu asa ceva.Mie mi-au ridicat o hala pe 300mp, unde am amenajat si doua dormitoare,dusuri,bucatarie si o sala de relaxare. Sunt buni.
id_ valentinvrabie@yahoo.com


Succes


stie cineva sa ma ajute cu o firma care vande panouri termoizolante noi sau second hands in apropiere de bacau?
multumesc
condo001416
Postat pe 6 August 2009 20:01
De la: Calla, la data 2009-02-07 15:08:27www.genove.ro
chear ai fost tare !! omul vrea o casa o structura care sa incorporeze si casa batraneasca si tu deja il inviti la plimbari mondiale in containere
gigibrbr_condo
Postat pe 12 Aprilie 2010 00:33
Eu i-am dat adresa unei firme(www genove.ro) care vinde containere, care se pot si cladi unul peste altul, chiar si container sanitar exista. NU inteleg ce te deranjeaza ca i-am dat o solutie f practica.Alegerea ii apartine, daca ii e folositoare sau nu. Si eu am cumparat si e f OK, costuri mici, si arata bine si e si practic. Si le pot muta cand vreau si unde vreau.Aici ideea este sa dai solutii, nu sa comentezi, fara niciun sens ce scriu altii. Da-i tu solutii mai bune si iti va multumi.
floare_de_crin
Postat pe 12 Aprilie 2010 21:49
Containerele se pot pune si langa casa existenta, pentru ca in general, casele vechi sunt facute destul de subred si poti sa ai surprize sa se darame, daca nu consolidezi mai intai si costurile sunt destul de mari. De aceea mi se pare destul de ok sa pui langa casa containere sau alte tipuri de constructii pe structura metalica. Panourile termoizolante nu sunt chiar atat de practice, ca pe interior au tabla sau plastic si nici fonic nu sunt atat de performante. Dar fiecare alege ce ii este pe plac. Succes !
floare_de_crin
Postat pe 12 Aprilie 2010 22:19
Multumesc pentru ideile date. Ideal ar fi sa se raspunda exact la topic. Am o noua tema, deja am contactat mai multe firme pentru constructie metalica P+2E+3M, lungime=25m, latime=12m, Hmax.=12m, dar imi raspund cam greu. As vrea structura metalica cu planseu de beton intre etaje, plus varianta ca peste nivelul 3 M mansarda sa pot construi ulterior un etaj suplimentar ( un pod locuibil peste mansarda, scuzati daca suna aiurea dpdv tehnic). Multumesc anticipat tuturor cu idei...
blackmephisto
Postat pe 13 Aprilie 2010 16:08
este o solutie practica nimik de zis ai dreptate dar din pacate este inestetica si omul are o casa nu un santier/atelier cu tot respectul dar trebuie sa gandim si ce ai place omului din partea mea cea mai buna solutie este WWW. CON-DEM. RO ei fac cu adevarat case cu o estetica placuta dar bine acum este doar parerea mea oricum mai atragatoare estetic decat ce ai propus
gigibrbr_condo
Postat pe 13 Aprilie 2010 16:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Constructie casa la rosu 91 De la: arh_Adina_Rusu 25 Martie 2014 15:06
Ofer servicii constructii contra AUTO 1 De la: kudika_5109 15 Aprilie 2012 20:59
Bunã! 1 De la: kudika_986137 25 Aprilie 2015 11:04
sticla 2 De la: fordxad 9 Martie 2010 09:33
buna dimineata! 2 De la: cornelia_leia 12 Martie 2009 16:02