Setari Cookie-uri

Deci cum sa iti faci o casa cred ca s-a mai pus intrebarea de n ori

Deci daca ati fi din nou tineri, cam asa sub 25 de ani si aveti ceva bani, dar nu multi logic, daca ati fi studenti ce ati face?
1. din ce material v-ati construi o casa?
2. cate camere, mansarda? bai...
3. la tara, la oras? loc aproape de calea ferata sau sosea, orasel mai mic, undeva pe un deal departe de civilizatie?
4. care sunt etapele in mare
5. ce v-ati achzitiona prima data? o masina sau v-ati construi o casa
6. ati fi in stare sa o construiti de unul singur mai mult si cu ceva ajutoare, din cand in cand
7. ce pomi fructiferi ati planta sau exista ceva putin comuni care sa reziste la - 15 pana in 20 de grade cateodata in iernile cele mai grele sau ce soiuri de vie daca stiti ceva cu bobe cat mai mari si seminte cat mai putine ;;)
8. despre amenajare interioara sunt multe pareri si am citit multe si unele ma ajuta, dar despre cea exterioara nimeni nimic?
9. sursa de electricitate si caldura, daca e gata nu sunt cam mari tampeniile cu pompe geotermale si placile solare mai ales ca in Ro cand ai nevoie de caldura e soarele prea ascuns sa iti mai poata vizita panourile solare si vara nu ai nevoie de el, si mai ales ca nu consumi vara curent si nimeni nu consuma, eu unu nu am timp de ventilatoare in priza si un calculator pe timpul zilei toride sau seara nu consuma asa de mult cat te-ar costa investitia aia, pe de o parte ma tenteaza sa folosesc energia cinetica a vanturilor, pt ca atunci este cel mai frig cand sufla vantul, logic si vara nu prea prea sufla, dar nu ai nevoie folosesti pe post de ventilator, altii au zis sa fac un fel de moara la rau e la un km maxim si aia e o idee dar daca vin "puhoaie" valuri gigantice ca in ultimele inundatii ti se duce pe rapa investitia, pardon pe rau doar, lemne sunt in zona dar nu vreau sa ma folosesc prea mult de astea ca pana la urma o sa murim sufocati din cauza prostiei umane colective, daca fur vantul nu se supara nimeni daca cumpar lemne o sa sufere toti oamenii si animalele si plantele... de asta prefer o sursa regenerabila si neepuizabila de caldura:D

EU VREAU PUR SI SIMPLU SA IMI FAC O CASA CU 2-4 CAMERE + BUCATARIA SI BAIE SI O MANSARDA PESTE, CRED CA E ECHITABIL PT ORICE FAMILIE MICA, NU VAD FARMECUL LA O VILA DE 3 ETAJE SI LOCUIESTI IN CAMERA CEA MAI MICA SI MAI APROPIATA DE SOL, E O TAMPENIE, GREU SA O INTRETII, AI IMPOZITE MAI MARI, COSTURI MAI MARI DAR SI SPATIU MAI MARE

Am pamant destul pentru casa, zona de depresiune, ideala si pt livezi de pomi fructiferi si vie, pe locul unui fost baraj natural, am si o padure, sunt cam tanar dar imi place sa am multe si nu e rau sa iti faci ce ai nevoie de tanar :)
sandrin4sabin
Postat pe 15 Martie 2009 03:58
structura de beton pereti din chirpici izolati tencuiti rigips incalzire in pardoseala daca ai bani sau pardoseala din scandura pamant galben in pod tabla zincata si data cu grund
gigibrbr_condo
Postat pe 19 Iulie 2009 04:57
asta am intrebat si eu un constructor batran si stii ce mia raspuns'taica prima casa fao si vindeo a doua o faci pentru tine
marian_valeanu22
Postat pe 21 Martie 2010 20:37
De la: marian_valeanu22, la data 2010-03-21 20:37:33asta am intrebat si eu un constructor batran si stii ce mia raspuns'taica prima casa fao si vindeo a doua o faci pentru tine
gigibrbr_condo
Postat pe 22 Martie 2010 16:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oferte promotionale si pachete de amenajari interioare personalizate 1 De la: Designerul_Tau 5 Iunie 2010 15:44
draperii din lemn(bambus) versus fier forjat. ce model este mai recomandat? 2 De la: kinder 15 Iunie 2010 16:43
pentru amenajari 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:15
manopera 8 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:44
Priza in baie? 156 De la: subsonic 10 Iunie 2010 20:06