Setari Cookie-uri

GLICINA - Ce stiti despre ingrijirea ei ?

Buna tuturor ! Vara trecuta am cumparat un ghiveci cu o glicina , Visteria Fluoribunda ,cred ca scria pe eticheta ,un lujer destul de subtire, sustinut de un bat de bambus ,planta avand inaltimea de cca. 150 cm. Am plantat-o in pamant , undeva la soare , si am observat ca a mai crescut pana toamana tarziu...Am musuroit-o bine, si pamant si un morman de frunze, fixate si cu o piatra . In martie , am desfacut-o ,am tuns-o si am asteptat cu sufletul la gura sa vad mugurii crescand. Au aparut, azi ma uitam la ei ca sunt verzi,vii si gata sa pocneasca....deci, S-a prins glicina mea...Stiu ca face niste flori superbe...cand o face ...
Rugaminte : ce trebuie sa mai fac ? Cu ce trebuie sa am grija ? Ce-i prieste ? Ce nu... fertilizator si altele , Va multumesc.
libra66
Postat pe 5 Aprilie 2009 16:59
Draga mea am cautat pe net informatii despre glicina.Am gasit o gramada de detalii despre ea si poze ,Doamne e minunea minunilor cand infloreste!De unde ti-ai cumparat-o ca vreau si eu sa-mi cumpar!Sa faci poze florilor!
angelblue_67
Postat pe 6 Aprilie 2009 14:00
buna! eu am una in gradina, ramasa de la fostul proprietar. nu e deloc pretentioasa, e in plin soare si infloreste f frumos fara sa o ud sau sa ii fac ceva. i-am tuns doua crengi care aratau urat si vad ca nu a suferit deloc. as ca fii fara griji, nu e o floare problematica!
ellise85
Postat pe 7 Aprilie 2009 15:43
aveti grija, suportul pe care se catara trebuie sa fie solid,planta e foarte puternica .
ego_condo
Postat pe 9 Aprilie 2009 07:57
Multumeasc mult , asa e , este o planta foarte viguroasa si....acaparatoare as zice. Stiu ca ii trebuie un suport bine ancorat si ca trebuie sa ma gandesc la cresterea , dezvoltarea ei ulterioara . Acesta e motivul pentru care am pus-o in fT casei ,cu gandul sa-i dau o "directie" in sus , spre balcon . Chiar la suport pentru ea ma gandeam azi . I-au dat frunzulitele....creste , ma bucur din tot sufletul... O zi buna tuturor !!!
libra66
Postat pe 9 Aprilie 2009 15:22
buna seara. glicina sau wisteria este originara din japonia (floribunda) sau china (sinensis) .rezista la ger si cere lumina si semiumbra si sol bogat si reavan .se recomanda inmultirea prin marcotaj serpuit .se taie de doua ori pe an :in martie cand se pastreaza lastarii crescuti pe ramuri batrane ca si baza ramurilor de un an , care au boboci si in august cand se taie lastarii din anul in curs care se intrepatrund (se scurteaza)
iiontoma
Postat pe 11 Aprilie 2009 22:35
Multumesc iiontoma, a mea este foribunda, are lumina , observ ca se dezvolta ,frunzulitele crec pe zi ce trece . Despre pamant ,as vrea un sfat ,ce ar fi mai potrivit . De asemeni pentru ingrasamant , de care , cand , cat etc . O seara buna !
libra66
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:50
Salut,as avea si eu nevoie de cateva sfaturi cu privire la ingrijirea glicinei.Am cumparat anul trecut una incarcata de flori albe si am pastrat-o in ghiveci.In timpul iernii sotul meu a pus-o in beci la intuneric.Anul Acesta nu a mai inflorit.Va mai inflori? Ce ar trebui sa ii fac?
monik_mkt
Postat pe 12 Mai 2009 09:19
planteazo in pamant si ai rabdare cu ea .mai mult decit am scris mai sus ,nu scrie in cartea din care am facut acele recomandari (chiar daca e o carte f . la obiect pe arboricultura ornamentala
iiontoma
Postat pe 13 Mai 2009 22:32
Buna tuturor ! Glicina mea a crescut...e stufoasa... are lastari lungi de cca 1,5 m. deja. Trebuie sa-i fac urgent suport . M-am gandit la un model ,cam asa : sa fac un fel de " U " asezat invers, adica in jos , iar din partea de sus , facuta dintro scandura , cu gauri din loc in loc , prin care sa trec niste sfoara mai groasa ,rugoasa, ca sa se agate , si sa o duc in sus , inspre balconul casei , la etajul 1 . Are lumina ,soare si cred ca va arata frumos . Bine, eu m-am gandit, dar, sa vad cat de repede pot si pune in practica . Cred ca in maxim 2 saptamani.
O zi frumoasa va doresc !!!
libra66
Postat pe 14 Mai 2009 09:59
Am plantat o glicina cumparata de la Metro, in primavara lui 2006. Acum are tulpina inalta de 2 metri si groasa cam cit degetul mare. Frunzele sint verde crud si nu mi-a inflorit niciodata. Coroana de frunze se sprijina pe acoperisul foisorului si este expusa la soare de la ora sapte dimineata cam pina la doua, trei dupa-amiaza. Stie cineva din ce cauza nu a inflorit niciodata? Si daca e bine ca frunzele sint verde deschis?
daniursu27
Postat pe 22 Mai 2009 19:38
Am asteptat cu mare nerabdare sa infloreasca glicina mea......dar , nu s-a intamplat . Probabil ca anul viitor , poate e prea tanara.... Dar s-a dezvoltat bine...e verde si viguroasa , lujerele sunt gata sa se intinda si sa se agate de orice . Ma bucur ca macar stiu ca s-a prins, creste si am speranta ca anul viitor ma voi bucura de florile liliachii...
libra66
Postat pe 11 Iunie 2009 09:06
Buna dimineatza...!! Glicina mea, cea care desi s-a prins si s-a dezvoltat f.frumos...a facut in aceasta vara ramuri f. lungi si puternice , ramificate , trebuie pregatita de iernat ???
Trebuie sa o protejez in vreun fel , in afara de faprtul ca o voi musuroi un pic la radfacina, si ii voi lasa un strat de frunze deasupra..? Dar mai ales, doresc sa stiu daca trebuie sa o tund , sa-i scurtez lastarii, daca da cat , si cand ...
Sper ca o sa stie cineva si-mi va raspunde.
o zi buna tuturor...!!!
libra66
Postat pe 11 Noiembrie 2009 08:22
glicina este un arbust catarator ce provine, ca mediu natural, din zone împãdurite. Din acest motiv prefera soluri acide, ceea ce puteti realiza prin inlocuirea partiala a solului cu mranita - se gaseste in comert, la saci sau luati pamant de frunze din padure. ca ingrasamant, folositi unul pe baza de fosfati, nu azot.se tunde toamna si primavara, in functie de necesitati. la planta tanara nu tundeti drastic, mai ales toamna, fiind posibil ca anumite ramuri sa degere peste iarna. In primul an de la plantare are nevoie de udare abundenta, in profunzimea solului, in anii urmatori de udari moderate, in functie de calitatea solului. Partile aeriene au nevoie de lumina, cel putin 6 ore zilnic, baza plantei, in schimb, trebuie sa fie umbrita. daca locul de la baza plantei nu se umbreste natural de la o cladire sau altceva, realizati umbrirea prin plantarea in apropierea bazei, in directia din care bate soarele, a unei tufe fara caracter invaziv. Foartea buna in acest scop este levantica, mai ales ca se si asorteaza ca si culoare a florilor. va inflori dupa circa 3 ani de la plantare.
silva_condo
Postat pe 1 Aprilie 2010 14:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: MIKE 2 Martie 2010 18:22
salutare ! 4 De la: nickoo_20 11 Aprilie 2011 13:43
Amenajarea gradinii mele 51 De la: avram56 9 Iulie 2010 11:41
help 2 De la: contact_izohaus_ro 23 Februarie 2010 23:48
...si totusi... 2 De la: micki23 11 Martie 2009 19:16