Setari Cookie-uri

BOLTARI DE FUNDATIE

A MAI FOLOSIT CINEVA ASA CEVA ?
CARFE SUNT AVANTAJELE?

Postat pe 25 Aprilie 2009 18:56
am auzit ca se folosesc ptr zidariile din interiorul fundatiei, nu ptr centura exterioara.

ati facut un calcul dc iesiti mai ieftin cu ei ?
hepparo
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:29
Da, se folosesc cofrag pierdut la fundatie. De ce n-ar fi bune. Se armeaza, si gata problema. Plus ca produc o economie considerabila.
danstaicut
Postat pe 12 Mai 2009 19:08
Saptamana aceasta vom incepe noi o casa cu astfel de boltari,voi posta aici poze.
Boltarii sunt produsi de firma Ralfor Com 2005 srl cu sediul in localitatea Ovidiu str Poiana nr 62Constanta
Site ul lor http://boltari-pavele.webs.com
giros
Postat pe 29 August 2009 07:21
m-am uitat la foto pe site-ul cu boltari. sa sti ca sunt f buni dar doar pt demisol. sunt din beton si tin rece. Noi ne-am facut acu 2 ani casa si la demisol am pus tot boltari. suntem multumiti.
anca25_condo
Postat pe 30 August 2009 07:26
pot sa te asigur ca sint buni pentruca sint proiectati pentru asa ceva eu personal produc asa cev sint facuti sa se poata arma nu mai folosesti cofraje ceea ce inseamna o investitie financiara si fizica aici daca vrei ofundare de 30 cmcumperi boltari de 30 zidesti concomitent cu armarea si umpli cu betos asta este
s_gavris
Postat pe 1 Septembrie 2009 06:22
mam uitat la pozele casei cu boltari ce ati facuto felicitari ati facut teaba frumoasa si dati un exemplu frumos
s_gavris
Postat pe 1 Septembrie 2009 06:26
De la: giros, la data 2009-09-04 16:16:58Asa cum am promis postez poze cu o fundatie facuta recent de noi cu boltari de fundatie

http://www.condo.ro/comunitate/giros/poze/album/1685.html


pret informativ :50 ml 50 cm fundatia si 60 cm elevatia
Manopera si materiale ml=250 ron fara tva
giros
Postat pe 4 Septembrie 2009 16:34
draga giros eu sant foarte circumspect cu aceasta varianta daca lucrezi cu asa ceva ar trebui sa ne prezinti mai multe detalii avantaje dezavantaje modul pe prindere a boltarilor de sol etc etc cu stima gigi necredinciosu
gigibrbr_condo
Postat pe 6 Septembrie 2009 03:26
Boltarii nu se prind de sol,ci de funadatie,de betonul deja turnat.Dc ai vazut s-a lucrat pana tarziu in noapte special sa se toarne dintr-o bucata.
Ca avantaje...lipsa cofragului din lemn-bani aruncati pe fereastra(asta este verificat de mine),cuie,drujba,,etc
Dezavantaje nu vad..
giros
Postat pe 14 Noiembrie 2009 15:26
Folositi cu incredere boltarii de fundatie,am castigat timp si bani.In doua zile am avut fundatia casei gata.Recomand cu incredere firma producatoare,site-ul lor este www.ropavaje.ro
sartech
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:25
De la: giros, la data 2009-11-14 15:26:21Boltarii nu se prind de sol,ci de funadatie,de betonul deja turnat.Dc ai vazut s-a lucrat pana tarziu in noapte special sa se toarne dintr-o bucata.
Ca avantaje...lipsa cofragului din lemn-bani aruncati pe fereastra(asta este verificat de mine),cuie,drujba,,etc
Dezavantaje nu vad..
llaurentiu
Postat pe 10 Februarie 2010 10:18
Care este diferenta intre rentabilitatea constructiei rapide a fundatiei cu ajutorul boltarilor de fundatie si o fundatie clasica cu tone de fier beton in ea/ ce e drep/ dar mult mai rezistenta?
llaurentiu
Postat pe 10 Februarie 2010 10:23
Dar nu va opreste nimic sa armati atat pe verticala, cat si pe orizontala elevatia. Daca se doresc tone de fier, se pot baga tone de fier. Rentabilitatea consta in faptul ca boltarul constituie cofrag pierdut. Se castiga timpul de cofrare, respectiv 1-5 zile, depinde de cat de inalta e elevatia. Se poate folosi si la peretii beciului. Are o multime de utilizari, pe care deabia acum le descoperim, desi in alte parti se utilizeaza de mult timp.
danstaicut
Postat pe 10 Februarie 2010 13:43
am o intrebare la braila as putea gasi acesti boltari??
gigibrbr_condo
Postat pe 28 Februarie 2010 21:23
daca raspunde cineva chiar sunt curios.de ce trebuie sa mai torn fundatie cand as putea pleca direct cu boltarii[avand in vedere ca ridic o casuta de vacanta].de ce aceeasi boltari,la o casa din bca nu pot fii folositi la turnarea centurii,mergand pe aceleasi considerente,cofrag,lemn aruncat cuie etc.multumesc.
PAULISH_condo
Postat pe 4 Martie 2010 11:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Structura din lemn pentru casa 1 De la: condo001684 4 Septembrie 2009 10:32
Tendinte - casa familiala 9 De la: bogdan_roca 26 Iulie 2009 12:22
Polistirien extrudat si Membrana de hidroizolatie cu proeminente conice 4 De la: montajprestaf 11 Martie 2009 05:51
Casa in Bucovina 1 De la: rox_rbz 8 Decembrie 2011 18:10
Fundatia Nane pentru copii cu dizabilitati 26 De la: BEL_AMY1 18 Mai 2011 15:55