Setari Cookie-uri

Frontul stradal minim pt aprobarea autorizatia de construire

Vrea sa cumperi un teren, care are 13.5 ml front stradal. Am auzit de la cineva ca terenul trebuie sa aiba minim 25 ml front stradal pentru aprobarea autorizatiei de constructie.

Ce stiti despre asta?

Postat pe 11 Mai 2009 16:31
"am auzit" este vorba care te duce cel mai lesne la esec. Toti dobitorcii isi dau cu presupusul aiurea si credulii casca gura si "aud". Deci : singurele surse reale si credibile sunt Regulamentele locale de Urbanism. care difera de la oras la oras si de la localitate la localitate !!
in lini mari minimul acceptabil in Bucuresti este 8ml cu conditia sa se poata pune imobilul pe calcan cu un vecin. daca e un arhitcet bun si se largeste un pic terenul in spate se poate obtine Autorizatia si intre 7-8ml. mai greu, dar e posibil. Mai ales in zonele de lux !!!!
Pentru Ilfov - minimumul este de 12ml. Dar daca este un PUZ aprobat fix pentru acel teren / ansamblu de loturi atunci e posibil sa se intample numai ce spune in pUZ (11ml, 15ml sau 20ml....)
Regula insa in Ilfov e de 12ml.
Asa ca nu mai sta cu gura cascata la ce spun toti prostii si daca iti place terenul ia-l imediat. In ultima instanta cere un certificat de urbanism la acel lot si te vei convinge !
robertdobrescu
Postat pe 11 Mai 2009 17:01
Mersi...

Postat pe 11 Mai 2009 17:05
De la: robertdobrescu, la data 2009-05-11 17:01:23"am auzit" este vorba care te duce cel mai lesne la esec. Toti dobitorcii isi dau cu presupusul aiurea si credulii casca gura si "aud". Deci : singurele surse reale si credibile sunt Regulamentele locale de Urbanism. care difera de la oras la oras si de la localitate la localitate !!
in lini mari minimul acceptabil in Bucuresti este 8ml cu conditia sa se poata pune imobilul pe calcan cu un vecin. daca e un arhitcet bun si se largeste un pic terenul in spate se poate obtine Autorizatia si intre 7-8ml. mai greu, dar e posibil. Mai ales in zonele de lux !!!!
Pentru Ilfov - minimumul este de 12ml. Dar daca este un PUZ aprobat fix pentru acel teren / ansamblu de loturi atunci e posibil sa se intample numai ce spune in pUZ (11ml, 15ml sau 20ml....)
Regula insa in Ilfov e de 12ml.
Asa ca nu mai sta cu gura cascata la ce spun toti prostii si daca iti place terenul ia-l imediat. In ultima instanta cere un certificat de urbanism la acel lot si te vei convinge !
moorse_condo
Postat pe 8 Iulie 2009 10:50
Felicitari pt. cunostintze si atitudine ,esti o exceptie intre toti nechematii care isi dau cu parerea .
moorse_condo
Postat pe 8 Iulie 2009 10:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Frontul stradal minim pt aprobarea autorizatia de construire 5 De la: moorse 8 Iulie 2009 10:52
casa mea 25 De la: dan61 28 Mai 2010 20:33
vopsea facuta la calculator 45 De la: diana_raileanu 6 Ianuarie 2017 13:50
Sistemul de panouri care a revolutionat arhitectura si designul interior! 1 De la: constructii24 14 Septembrie 2011 10:40
ANTREPRENOR CONSTRUCTII CIVILE SI INDUSTRIALE BLOCURI HALE VILE 5 De la: constructii24 9 Februarie 2012 12:32