Setari Cookie-uri

sa izolez sau doar sa decorez?

buna.am o casa de chirpici iar pe interior am pus rigips(verde) si vata minerala pentru baie si bucatarie.pot izola la exterior cu polistiren sau imi pica peretii?oricum intre pereti si rigips si perete circula aer (stiu asta de la ventilatorul de la baie si hota cand le-am scos era curent de aer).va rog sa imi dati un sfat .cineva imi zicea ca nu trebuie izolat ca nu mai respira peretii.cel mai rau e ca in bucatarie intr-un colt jos au aparut puncte de mucegai in iarna asta pe rigips.ma cert cu sotul:eu sa izoleze el ca nu trebuie mersi mult!!!!
viocris_2005
Postat pe 28 Mai 2009 11:21
IN primul rand...nu trebuia pusa vata minerala la interior . Acesta este si motivul pentru care a aparut mucegaiul . Daca vroiai sa indrepti peretii era de recomandat cu plasa de buzau pe ambele parti interior si exterior , date gauri prin pereti din loc in loc si legat plasele una de alta cu sarme si aplicat tencuiala peste . Chirpicii sunt deja foarte buni izolatori si nu ai fi avut nevoie de vata sau polistiren , daca totusi consideri ca este necesar , iti recomand sa pui polistiren la exterior , dar lasand un spatiu de ventilat intre polistiren si perete prin aplicarea de niste "placinte" de material adeziv si prindere prin dibluri , toate acestea dupa ce ai facut treaba cu plasa de buzau si tencuiala , ca sa ai pe ce prinde polistirenul . Deci conluzia este : da peretii de rigips jos impreuna cu vata minerala , poti pune rigipsul la loc ( pentru a nu-l irosi , incearca plasa de buzau la exterior + tencuiala + polistirenul pus dupa cum ti-am zis la distanta ... vei vedea k nu vei mai avea probleme .

Pentru alte detalii ma poti contacta si la : krystianson@yahoo.com
krystianson
Postat pe 2 August 2009 19:59
cred ca gresesti cu vata minerala...
giros
Postat pe 4 August 2009 21:07
Si pe mine ma intereseaza subiectul asta asa ca am tot cautat pe net solutii pentru izolarea unei case din paianta si am ajuns la concluzia vata BAZALTICA +rigips ar fi o solutie buna pentru izolatie, ............. nu inteleg d c ti-a aparut mucegaiul!!!!! probabil ca ai si termopan la camera respectiva si ar fi nevoie de o aerisire mai intensa, trebuie sa fie un motiv care sta la baza formarii mucegaiului, mai nou, eu am gasit o posibila solutie pentru izolatie care sa permita si respiratia peretelui, daca esti interesata anunta-ma si iti trimit un link sa vezi despre ce este vorba dupa care sa imi spui parerea ta, pe curand!!!
istrate_marius2001
Postat pe 18 Februarie 2010 20:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Igrasia 29 De la: titel12 28 Octombrie 2010 23:29
Solutie autospalare geamuri - PROMOTIE ! 1 De la: andronicus1967 12 Martie 2012 09:49
kit de evacuare 6 De la: kudika_25204 23 Ianuarie 2013 23:49
Help :) 3 De la: Macika00 30 Iulie 2012 19:06
plata agent termic cand ai centrala de apartament 9 De la: nk 26 Iunie 2009 11:53