Setari Cookie-uri

Programul "Prima Casã"

In acest moment imi construiesc casa...am un teren, casa se face in regie proprie... insa nu stiu cand poate fie gata cu toata munca mea... As dori sa fie cat mai repede, iar cu un imprumut sa o o pot termina anul acesta si sa ma pot muta in ea...eu oricum nu ma pot inscrie in program.(Prevederea se aplicã, potrivit aceleiaºi OUG, pentru locuinþe cu au o suprafaþã utilã de maximum 120 metri pãtraþi, exclusiv anexele gospodãreºti, a cãror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depãºeºte suma de 380.000 de lei, exclusiv TVA).

Dar voi ce ziceti, merita acest program pentru tineret?
sau nu este decat o alta poveste, cum a fost si cea cu casa verde...
sorin_moise
Postat pe 28 Mai 2009 16:25
Sorine , cred ca orice ajutor pentru ca tinerii , familiile tinere sa-si poata cumpara o casa ar fi de folos. Acest program , gandit si aplicat serios , cred ca ar da rezultate. Daca avansul cerut va fi in limite rezonabile , cca 10 % ,cred ca se va "misca" , si asta va produce miscarile normale , banii reintrati pe piatza , amenajarile , mobilierul , produse textile , electrocasnice....adica tot ce trebuie pentru o casa...Trebuia gandit de mult , mai ales ca in ultimii 5 ani piatza/ pretzurile au luat-o razna...si lacomia oamenilor a alimentat asta, dar nu despre asta e vorba . Astfel , in conditiile in care un apartament modest ,intr-un cartier...oarecare , in Bucuresti ajunsese sa coste minim 100000 de euro , tinerii nu-si puteau permite decat sa viseze , sa se inghesuie cu parintii - alta problema , care ,genera altele in cadrul tinerei familii,sau sa stea cu chirie , ceea ce era costisitor, si nu-i ajuta deloc .
M-as bucura foarte mult pentru tinerele familii , daca acest program va deveni realitate . Sper din suflet .
libra66
Postat pe 30 Mai 2009 20:18
trebuie sa ai salariu de 4ooolei,cred k nu sunt prea multi cu un asemenea salariu...si cine are un asa salariu cred se descurca oricum....asa k ajutorul este tot pentru cei cu bani si nu pentru noi cei cu salariu minim.
pussycat
Postat pe 1 Iunie 2009 07:49
Nu trebuie neaparat ca persoana care cere imprumutul prin "Prima Casa" sa aiba un salariu mare, poate sa iaba si unul sau doi codebitori(din familie) care sa garanteze pt ei.
Eu cu fratele meu ne-am luat un apartament de 3 camere prin Prima Casa si dam 300e/luna mult mai bine ca o chirie.
Leti_ss
Postat pe 13 Februarie 2010 13:01
MERITA...si eu mi-am achizitionat o garsoniera conf 1 la cheie, bloc de caramida din 2009, prin acest program, sunt anumite avantaje pe care ti le ofera programul. inainte sa ma inscriu la acest program toata lumea imi spunea ca e teapa; am 24 de ani, anul trecut mi-am terminat masterul, am un serviciu stabil de 2 ani si cateva luni si m-am incadrat fara probleme. pretul a fost de 23 mii euro.dobanda este f mica, fixa 114 euro/luna. avansul a fost 5%, pot inapoia toata suma fara nici un alt cost in plus. statul garanteaza pentru cumparator.3 luni a durat cu actele si aprobarea de la fond.
eu sunt f multumita.
o zi buna
sorina27
Postat pe 20 Februarie 2010 05:37
Si eu mi-am luat o casa prin acest program. Sotul meu a facut creditul, iar eu si mama mea am fost codebitori. Si ne-am luat un ap de 2 camere finalizat in noiembrie, iar azi ne mutam in casa noastra. Rata e de 280 de euro, dar este pe 22 ani (deoarece atat ne-a permis banca fiind cu mama mea care are si ea o varsta:) . Totul a mers foarte repede. Cel mai mult sta dosarul la banca. La fondul de garantare intr-o saptamana a fost gata. Eu cunosc foarte muti care si-au luat locuinta prin acest program.
Bafta celor care vor sa incerce.
kosmina20
Postat pe 20 Februarie 2010 09:55
Buna, mar interesa si pe mine ce acte trebuie pt,Prima Casa,sotul lucreaza afara si are contract afara nu in tara daca pot sa afc ceva.va multumesc
kudika139382
Postat pe 20 Februarie 2010 10:01
Nu stiu cat de rentabil este.Noi am incercat sa luam credit de la banca dar ne-am lovit de raspunsul ca nu avem salariile suficient de mari.Nu am vrut decat numai o garsoniera. Se pare ca trebuie sa ai un venit mare.Noi il avem de 2500 ron impreuna si se pare ca nu este suficient
biaby
Postat pe 20 Februarie 2010 13:38
Depinde ce suma soliciti.Mie mi s-a zis la banca ca tb un venit de minim 400E cumulat chiar si impreuna cu unul sau doi coplatitori.Si eu vreau un apartament prin acest program si sper sa reusesc.
serene13
Postat pe 20 Februarie 2010 15:54
pentru a vedea daca te incadrezi trebuie sa mergi la banca( eu recomand BCR sau BRD- sunt cele mai bune la acest proiect) iar cei de la banca iti fac un grafic si iti spun exact daca te incadrezi si ce anume trebuie sa faci.
eu m-am incadrat singura la o garsoniera si am salar 300 euro/ luna plus bonuri
bafta la toti
eu zic ca merita
sorina27
Postat pe 20 Februarie 2010 22:07
As vrea sa te intreb ce salariu ai.Platesti o rata acceptabila.
lebada24
Postat pe 22 Februarie 2010 11:58
ai dreptate,azi am semnat contractul de credit la exact 1 luna de cand am depus cererea la BCR,iar pe 24 este v-c.
este exelent la BCR
alexandrinaci
Postat pe 22 Februarie 2010 22:08
La BCR mi-am facut si eu credit, de aceea am si recomandat banca, este serioasa; dar si BRD este ok. cu acest program nu iti trebuie f multe acte (fata de un credit obisnuit), se obtine mai usor. actele merg foarte repede, cele mai costisitoare au fost actele la notar, per total am ajuns la 1,500E doar actele si avansul alt 1,200E. dobanda e f mica aprox. 4%, fata de 12% cat e la un credit normal. sunt mai multe avantaje prin acest program, la banca o sa primiti o lista cu toate avantajele si dezavantajele programului, singurul dezavantaj este ca nu se poate instraina pe o perioada de 5 ani locuinta achizitionata.
o zi buna
sorina27
Postat pe 23 Februarie 2010 18:14
Buna ma interesa si pe mine de la ce banca ai obtinut creditul si a durat asa de mult?merci
melia1980
Postat pe 24 Februarie 2010 19:54
eu am depus dosarul prima data la brd, dar sau miscat ffff greu nici dupa 2 luni nu primisem opinia juridica , dupa aceea in paralel am depus documentatia si la bcr si sa stiti ca sau miscat f repede, si am primit creditul dupa 1 luna. am o rata de 110 eur ,la brd as fi avut 125 eur, la aceeasi suma de 21500 eur
realplayer
Postat pe 24 Februarie 2010 21:25
Spune-mi te rog, pe cati ani ai luat suma de 21.500 euro???
Chriss_condo
Postat pe 25 Februarie 2010 12:41
am o intrebare: apartamentul care se poate achizitiona prin acest program , trebuie sa respecte obligatoriu conditia de a fi izolat termic???
Chriss_condo
Postat pe 25 Februarie 2010 12:47
buna Kosmina20 am si eu o intrebare la tine poti sa imi spui si mie ce documente ti-au trebuit pentru a aplica pentru acest program.
Multumesc frumos
madisica
Postat pe 3 Martie 2010 10:13
De la: Chriss, la data 2010-02-25 12:41:18Spune-mi te rog, pe cati ani ai luat suma de 21.500 euro???

30 de ani
realplayer
Postat pe 7 Martie 2010 19:47
am si eu o intrebare:daca vreau sa imi construiesc singura casa, in ce conditii pot primi banii? ii primesc inainte sa incep constructia sau dupa finalizare? auzisem ca trebuie neaparat sa lucrez cu o firma de constructie pentru a putea beneficia de imprumut...
Andra1988
Postat pe 9 Aprilie 2010 08:53
as vrea sa aflu mai multe detalii te rog.
eu am fost la bcr si pot sa iau aceeasi suma doar ca rata e mai mare cam 123 de epe luna tot pe 30 de ani si nu inteleg de ce. cam cat a durat decand ai pus actele pana cand ai primit banii?? s-a pus cunditia ca apartamentul sa fie izolat???
Chriss_condo
Postat pe 5 Mai 2010 11:19
De la: Chriss, la data 2010-05-05 11:19:18as vrea sa aflu mai multe detalii te rog.
eu am fost la bcr si pot sa iau aceeasi suma doar ca rata e mai mare cam 123 de epe luna tot pe 30 de ani si nu inteleg de ce. cam cat a durat decand ai pus actele pana cand ai primit banii?? s-a pus cunditia ca apartamentul sa fie izolat???

IN PRIMUL RANDS STIU CA BANCA TINE CONT CA APARTAMENTUL SA FIE CONFORT 1, IAR ACEST PROGRAM PRIMA CASA TINE CONT DACA ESTE CONSTRUIT RECENT
CHIAR NU IMI DAU SEAMA DE CE AR FI RATA MAI MARE POATE SA SCHIMBAT CEVA DE ANUL TRECUT

IN 1LUNA JUMATE SA REZOLVAT TOTUL LA BCR
BAFTA
realplayer
Postat pe 22 Iunie 2010 13:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Echipa Condo va ureaza Paste Fericit! 12 De la: iulia_1968 21 Aprilie 2009 13:32
moralitate sau tupeu?? voi ce alegeti? 42 De la: alfredodecurtofreco 19 Noiembrie 2010 08:45
ajutati-ma daca aveti cunostiinte in domeniu 14 De la: luchianramona 2 Noiembrie 2011 12:55
Cum se numeste modelul? 19 De la: denis_roxana 4 Martie 2011 08:34
La multi ani! 32 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:57