Setari Cookie-uri

probleme cu balconul din termopan / pvc

Buna ziua!
Am si eu o intrebare: acum 2 luni am imbracat balconul, sus termopan (4 geamuri) iar joc placa din pvc. termopanul este gealan, 3 camere, din pvc. Toate bune si frumoase dar imi flambeaza balconul si nu stiu ce sa fac. Am vb cu cei care l-au montat si au spus ca ar tb un compensator, dar nu au. Ce ma sfatuiti sa fac? cam cat ar costa si de unde sa il iau sau ce solutii mai sunt. Multumesc

olinta
Postat pe 12 Iulie 2009 10:29

buma intrebarea este .
oare acel balcon are armatura metalica in interiorul profilelor de pvc?
s-ar putea sa nu aiba se cam practica aceasta metoda pentru a scadea din pret.
troyy
Postat pe 16 Iulie 2009 06:20
trebuie montate in interior mai multi suporti de fixare a PVC-ului.SI ASTA RAPID PANA NU SE DEFORMEAZA SI RAMANE INDOIT DEFINITIV....CRED CA ATI LUCRAT CU NEPROFESIONISTI IN TAMPLARIE TERMOIZOLANTA!
Ludovykk
Postat pe 16 Iulie 2009 07:31
Categoric e vorba de armatura din profil care nu este pusa.Nu putem spune ca profilul nu este bun chiar daca e cu 3 camere.Sunt toate sansele si montajul sa nu fie tocmai cel mai ok.
Daca cei care ti l-au montat nu te-au putut ajuta apeleaza la un magazin de specialitate(preferabil ar fi un dealer Gelan) sa-ti faca ceva la balcon.
Bafta!ca ai nevoie!
Tinand cont ca de 3 luni de zile l-ai pus si deja ai probleme.
gorbanescu_oana_condo
Postat pe 16 Iulie 2009 08:58
La asa o lucrare garantia e de cativa ani, asa ca ei trebuie sa rezolve orice problema aparuta, nu sa mergi in alta parte.
condo000571
Postat pe 16 Iulie 2009 09:26
Daca doresti sa ai lucru de calitate, nu lucra cu turcisme....
Gealan cu 3 camere + lipsa ranforsare + made in Garaj + feronerie G-U = Tzeapa............ Oricum, daca ai cheltuit banii, si nu ai garantie 5 ani de zile, ai luat cea mai mare tzeapa.... cel mai bine ar fi sa soliciti banii inapoi si sa le dai marfa.....

Multi Romani nu stiu ca noi avem si lucruri de calitate.
Folositi Profile Ramplast si feronerie Roto sau Siegenia.
Apropos, ati auzit de geam Control solar?
Este cea mai buna alegere.
shtuffy
Postat pe 16 Iulie 2009 10:03
Hai sa te ajut.Eu am firma de montaj termopane de 5 ani,daca suprafata vitrata e mare ei trebuiau sa foloseasca un element cu insertie metalica ce se numeste "os de caine",daca nu au folosit elementul respectiv trebuie aplicate la interiorul sau la exteriorul balconului niste elementa ajutatoare care se numesc "elemente de prelungire".Pt a te ajuta cu mai mult deseneaza putin cum arata exact balconu,pune`mi pe mail la superbulro@yahoo.com si da`mi te rog si dimensiunile lui reale.
super8ul
Postat pe 16 Iulie 2009 12:22
Multumesc mult prntru ajutor.
am fost la firma unde am facut balconul si mi-au vin saptamana viitoare sa monteze aceea insertie metalica cum mi-a spus si super8ul. Va tin la curent. Multumesc mult!
olinta
Postat pe 16 Iulie 2009 13:10
Clientii in general nu se uita decat la pret. Comparatiile habar n-au sa le faca, intre marci de profile, gemuri termoizolante, firme garajiste care le dau preturi ca sa-i prinda si firme serioase care la dau un pret corect si ceva calitativ.
Cred ca asa merita unii daca nu stiu sa asculte si sa faca comparatiile cum trebuie.
Data viitoare se invata minte. lol
Azade
Postat pe 16 Iulie 2009 17:41
Sfatul meu este sa-ti rezolve problema ce-i care ti l-au facut ,un sfat NU LASA SA TREACA TIMPUL si pierzi garantia ,dute la firma ca sunt obligat sa rezolve ,daca este gresala lor ,cei de la tehnic trebuiau sa stie cum sa imparta si sa puna stalpi de rigidizare ,daca inaltimea este mare ,sau poate nu are armatura de otel ,oricum este problema lor
NU apela la alta firma ca pierzi GARANTIA .
sweetmarylin
Postat pe 21 Iulie 2009 13:20
sal termopanele din pvc sunt o mare hotie am vazut ca ferestrele usi e.c.t din pvc se lasa de ce ?? ca nu au armatura si daca o au este din bucati toti dau buleala ca este criza sa mai lese la pret am lucrat in domeniu si am vazu ca se pune armatura la balamele si aia inadita la geamuri nu se mai pune siligagel la tote 4 rame numai la orizontala sunt multe de spus asa ca nu vrea sa fac reclama eu as merge pe profile din aluminiu ALUMIL GRECESC cu o bariera termica mai mare este un profil usor rezistent la colturi sunt prinse cu niste coltare din aluminiu nu lipite ca la pvc
condo001362
Postat pe 31 Iulie 2009 11:54
Hai sa ma bag si eu !Din punct de vedere tehnic acel balcon trebuia (respectiv partea frontala) impartit in 2 sau 3 parti( depinde de dimensiunea lui) si rigidizat pe verical exact cum a specificat un user mai sus cu acel element numit "os de caine" care la randul lui acest element se fixeaza sus si jos cu bride speciale...specifice ficarui profil in parte.Ca si profil pot spune ca ai optat pt unul economic si fabricat in Romania,deci prea multe de el nu poti cere.
dragos62
Postat pe 4 August 2009 15:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat 4 De la: unigrafsa 7 Mai 2009 18:17
Centrala termica Vaillant 14 De la: elutza28 1 August 2010 13:35
Centrala Vaillant 1 De la: kudika414907 25 Iulie 2011 19:15
centrala westen quasar 24f 1 De la: adysorul 28 Noiembrie 2010 11:57
trosneste 1 De la: condo002693 18 Decembrie 2009 03:28