Setari Cookie-uri

hidroizolatie

Buna tuturor! Am o problema si sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi, tinand cont de faptul ca aici se discuta pe diverse teme. Stau la bloc, la etajul 10, unde exista terasa circulabila (peste carton sunt dale).M-am mutat de 6 ani aici si tot de atunci am aceeasi problema : mi se infiltreaza apa in tavanul de la bucatarie,precum si in peretele pe care se afla pluviala.S-au facut cateva retusuri locale ale hidroizolatiei, dar mai mult s-a deterioarat, problema fiind mai in profunzime acum.Pe portiunea bucatariei mele si a vecinului meu, s-au scos dalele si s-a schimbat cartonul, dar dalele nu s-au mai pus la loc, ca sa nu perforeze cartonul cand se paseste pe deasupra.Eu si cu vecinul avem panta cea mai mare de pe bloc, asa cum sunt pozitionate apartamentele noastre.Problema este ca locatarii din bloc nu vor sa plateasca pt.refacerea hidroizolatiei blocului,pt.ca firma care se ocupa de administrarea blocului a facut niste lucrari locale de mantuiala, care nu au tinut.As incerca sa-mi fac pe cont propriu partea mea de apartament, dar nu stiu care e cea mai buna varianta. Mentionez ca apartamentul meu este pozitionat chiar deasupra, cum se intra pe terasa, ceilalti locatari trebuind sa calce peste apartamentul meu, ca sa treaca spre al lor.Fiindca nu-mi pot permite financiar sa apelez la o firma, fiindca m-ar costa prea mult, as vrea sa ma ajute cei din familie sau poate apelez la o persoana care se pricepe, dar sa cumpar eu materialele. Ce ma sfatuiti sa fac?In decursul timpului, de vreo 2ani am constatat ca se mai infiltreaza si la camere, la imbinarea unor pereti, precum si faptul c-a aparut si mucegaiul.Sincer, m-am saturat sa repar si sa varuiesc in fiecare an, vara, ca mai apoi cand apar precipitatiile sa apara din nou problemele, ca sa nu mai spun de mirosul de mucegai, care nu-i deloc sanatos, sipe care-i sterg toata iarna cu clor.Va rog, ajutati-ma!!!
micheline67
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:53
Buna seara

Singurul lucru care trebuie facut este acela de refacere a hidroizolatiei.Apartamentul dumneavoastra fiind in cel mai jos punct al terasei,< am inteles ca gura pluviala este la dumneavoastra>obligatoriu hidroizolatia trebuie sa treaca peste coame. Puteti cumpara membrana bituminoasa termosudabila pentru renovare,,sa fie SBS nu APP,armatura de poliester nu fibra de sticla.Nu veti gasi asa ceva decat la distribuitori, sa nu incercati sa cumparati din metro,bricostore etc

Incercati la Bauder,Siplast,Soprema. Daca doriti va pot da numele unor persoane de contact si telefonul acestora.

Succes
valy2
Postat pe 3 Septembrie 2009 19:13
Eu am avut aceeasi problema acum 5 ani si am scapat (pana in prezent).
Cea mai buna solutie este sa apelezi la o firma care face NUMAI hidroizolatii si sa folosesti materiale de calitate (eu am ales atunci un produs special pentru terase "Pluvitec")
Nu uita sa le ceri sa repare si gura de la pluviala si sa-i puna un capac cu gratar(de acolo vin problemele cu umezeala la perete) si totodata sa le ceri sa monteze minim o supapa de condens.
Ar fi bine ca la final, dupa ce se termina lucrarea, inainte de a pune dalele sa puneti si un strat de nisip(pietris marunt)
Ajuta mult la atenuarea actiunii directe a dalelor pe membrana si impidica razele UV sa distruga membrana unde nu este acoperita de dale;in plus pastreaza o anumita "hidratare" necesara pastrarii flxibilitatii.
Bafta !
CATALIN_PIU
Postat pe 26 Septembrie 2009 12:52
referitor la detalii privind refacerea terasei circulabile va pot ajuta cu cateva idei tehnice "montajprestaf@yahoo.com"
montajprestaf
Postat pe 26 Septembrie 2009 13:42

Dalele sa fie asezate obligatoriu pe un pat de nisip,iar gura pluviala schimbata nu reparata



Succes
valy2
Postat pe 26 Septembrie 2009 16:45
Salut,
Am un singur sfat pentru dumneavoastra si anume acela de a va rezolva problema cu o firma specializata in hidroizolatii, pentru ca aceia sunt singurii care va pot da o solutie tehnica viabila la problema dumneavoastra. Va recomand liderii in hidroizolatii si anume EXPRESS INTEGRATOR si vizitati saitul hidroizolatii.afacereamea.ro. Nu vreau sa para publicitate, dar cand vad atatea sfaturi si pareri, nu pot sa stau fara sa fac ceva.
condo000807
Postat pe 27 Septembrie 2009 04:58
Sfaturile date nu sunt gresite. Doamna in cauza a specificat ca nu are posibilitatea financiara de a angaja o societate din domeniul acesta.
Cu respect
Vali
valy2
Postat pe 27 Septembrie 2009 18:36
Refacerea partiala a hidroizolatiei necesita foarte multa experienta. Puteti reveni cu detalii privind imobilul, unde este sau unde sunt amplasate gurile de scurgere? Care este starea hidroizolatiei la margini (la atice), la aerisiri? Sunt umflaturi pe terasa si in ce zone? Din ce materiale este acuma hidroizolatia? In ce zona si cu ce materiale s-au facut interventiile (reparatiile) anterioare? Apa de ploaie se scurge imediat dupa terminarea ei sau balteste in zona gurii de scurgere sau in alta parte? Cat de repede apar infiltratiile de apa in casa dupa terminarea ploii? Exista cumva vegetatie crescuta pe terasa?Au cumva si ceilalti vecini infiltratii? Unde, de cand?
Emilaurinel
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:32
Si eu am probleme cu hidroizolatia, as vrea sa o refac cu familia,dar am o intrebare la cei care se pricep: as putea pune mai intai placi de spuma poliuretanica, pentru termoizolatie si apoi sa refac hidroizolatia? Stie cineva daca se poate asa ceva? Multumesc anticipat!
popflorica_2007
Postat pe 28 Septembrie 2009 18:36
Multumesc tuturor pentru sfaturile primite.O sa va tin la curent cu ceea ce voi face pentru rezolvarea problemei.O zi buna tuturor!
micheline67
Postat pe 29 Septembrie 2009 08:13
De la: micheline67, la data 2009-09-29 08:13:23Multumesc tuturor pentru sfaturile primite.O sa va tin la curent cu ceea ce voi face pentru rezolvarea problemei.O zi buna tuturor!


firma Augment din bucuresti are hidroizolatii produse cu tehnica moderna, americane, la preturi de cartn asfaltat, hidroizolatii pe care poti planta si gazon...
nuvola
Postat pe 29 Septembrie 2009 08:48
panourile de poliuretan se pot monta , atata timp cat sunt montate de cineva care stie cum trebuie montate si facuta hidroizolatia dupa . in caz contrar consecintele pot fi drastice. " informativa bine mai intai de a executa lucrarea
bafta .
montajprestaf
Postat pe 30 Septembrie 2009 21:30
Multumesc montaiprestaf,dar poate stii si unde sa ma interesez, sau cine ma poate invata.Multumesc!
popflorica_2007
Postat pe 1 Octombrie 2009 21:55
Poti opta pentru o termoizolatie din vata rigida daca tot vrei sa castigi la iarna peste care se pun 2 straturi de termoizolatie sau exista un produs de polistiren extrudat pe care este lipita membrana bitumata din procesul de fabricatie.
Eu sunt din timisoara si am executat reparatia acoperisului in urma cu vreo 10 ani cu o firma LUKAS CONSTRUCT SRL din Arad deoarece am auzit ca erau singurii care foloseau materiale de uz profesional in zona .
Acum ma bucur ca am facut alegerea asta pentru ca acoperisul este in stare perfecta, membrana arata ca in primul an.
Eu am ales varianta cu vata rigida ca era mai ieftina si la mine chiar nu are cine sa urce pe terasa.
kudika114373
Postat pe 18 Noiembrie 2010 10:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AMPORA =CANCER????? 1 De la: condo000929 3 Iulie 2009 23:16
PVC RAMPLAST 2 De la: kudika_9058 4 Iunie 2012 10:12
buna ziua 10 De la: ian_condo 3 Februarie 2012 11:38
furnici 3 De la: deliualin 19 Iulie 2009 23:08
Reducerea facturii de incalzire 1 De la: kokonet 13 Iulie 2010 11:26