Setari Cookie-uri

hornul

imi spune-ti si mie va rog ce inaltime ar trebui sa aiba un horn.am o centrala pe lemne la casa si as dori sa stiu daca exista o dimensiune a hornului exacta?dar de la acoperisul casei in sus cati metri ar trebui sa aiba?
condo002166
Postat pe 31 Octombrie 2009 20:02
Am o casa utilata cu o centrala pe lemne si am rabdat de frig doi ani. In toamna am reconstruit hornul si acum pot spune ca traiesc normal.Am o caldura in casa ,absolut de invidiat,iar consumul de lemne a scazut la jumatate. Hornul l-am construit din caramida refractara,iar in interior am turnat un strat de ciment refractar. Diametrul interior este de 220 mm,iar inaltimea depaseste varful casei cu cca 1/2 metrii.
costeradu
Postat pe 10 Noiembrie 2009 07:26
si eu sunt interesat de acest subiect.am o soba de teracota care afuma si acum construiesc alta dar suspectez ca ar avea ceva si hornul care a fost construit de un ...."priceput-la-toate".
Phrentz
Postat pe 10 Noiembrie 2009 08:43
Buna, inaltimea hornului depinde casa, adica unde anume doriti sa o plasati fata de casa. daca va fii plasat langa casa si va depasi acoperisul in apropierea streasinei atunci trebuie sa treaca peste streasina cu 1m aproximativ. In schimb daca hornul va depasi acoperisul in apropierea coamei (la o distanta mai mica de 2m de la coama), atunci trebuie sa treaca de coama cu 0.5-1m in functie de tipul acoperisului (daca acoperisul este din material bitumos atunci 1m, daca acoperisul este din tigla atunci 0.5m).
Iar diametrul se poate afla dupa un grafic, in functie de ineltime si puterea si tipul centralei folosite.

Sper ca am fost de inteles. Daca mai aveti intrebari stau la dispozitia dumneavoastra!
groskamin
Postat pe 10 Noiembrie 2009 10:19
De la: groskamin, la data 2009-11-10 10:19:10Buna, inaltimea hornului depinde casa, adica unde anume doriti sa o plasati fata de casa. daca va fii plasat langa casa si va depasi acoperisul in apropierea streasinei atunci trebuie sa treaca peste streasina cu 1m aproximativ. In schimb daca hornul va depasi acoperisul in apropierea coamei (la o distanta mai mica de 2m de la coama), atunci trebuie sa treaca de coama cu 0.5-1m in functie de tipul acoperisului (daca acoperisul este din material bitumos atunci 1m, daca acoperisul este din tigla atunci 0.5m).
Iar diametrul se poate afla dupa un grafic, in functie de ineltime si puterea si tipul centralei folosite.

Sper ca am fost de inteles. Daca mai aveti intrebari stau la dispozitia dumneavoastra!
condo002166
Postat pe 10 Noiembrie 2009 15:23
Citeste CARTEA TEHNICA A CAZANULUI SI VEZI DIMENSIUNILE STANDAR ALE COSULUI SI INSTRUCTIUNILE DE INSTALARE !E SIMPLU!!!!!!!!!!!!11
Ludovykk
Postat pe 10 Noiembrie 2009 15:25
va multumesc f. mult pentru raspuns.
condo002166
Postat pe 10 Noiembrie 2009 15:25
SOBA AFUMA PENTRU CA ARE FUMURILE PREA MULTE SI INGUSTE.Recomand reconstruirea sobei efectuind 5 fumuri largi cu CAPACE DE CURATARE LA FIECARE FUM ...si cos de evacuare adecvat ..adica fara coturi inutile care obtureaza evacuarea naturala a fumului.La soba dv e posibil s anu aveti capace de curatat funinginea la fiecare fum si acolo este infundat,,CANALUL DE FUM.DE asemenea verificati gatul sobei ,,adica racordul dintre soba si horn..unde se face depunere de funingine.LA FIECARE SCHIMBARE A TRASEULUI FUMULUI IN SOBA TREBUIE CAPAC,IAR LA COS LA PARTEA INFERIOARA TREBUIE PORTITA DE CURATARE,,ACESTEA FIIND PREVAZUTE DE UN MESERIOAS PRICEPUT INCA DIN FAZA DE CONSTRUCTIE.DACA NU A PREVAZUT ASA CEVA,,SE OATE FACE ULTERIOR DAR NECESITA STRICACIUNI LA TERACOTA SI LA PERETELE COSULUI SI SE FACE MULTA ,MULTA MIZERIE! Spor la treaba!
Ludovykk
Postat pe 10 Noiembrie 2009 15:31
La o centrala termica pe lemne in instructiunile de montare si instalkare a centralei se prevede inaltimea cosului,,si instructiuni de flosire.Un ocs prea scurt depresurizeaza cazanul..il faca s afie fara randament de incalzire ,,adica bagi lemnei si caldura iese pe cos.Citeste cu atentie cartea cazanului..si vezi ca iti da mur in gura toate detaliile..Spor la treaba!
Ludovykk
Postat pe 10 Noiembrie 2009 15:36
ok multumesc pentru sfat.am ceva discutii cu un vecin ca cica ar trebui ridicat mai sus.mentionez ca are hornul 2m de la tigla in sus dar asta e.La presine joasa fumul ia directia spre curtea lui si nu mai stiam ce sa fac.Treaba este ca hornul de la centrala de lemne este mai jos decat hornurile celelalte de la casa principala pentru ca si nivelul anexelor unde este construit hornul pe centrala ete mai jos.exista o diferenta de nivel intre casa principla orientata spe strada si anexele care sunt pe nivel mai joa al terenului
condo002166
Postat pe 10 Noiembrie 2009 15:40
sal inaltimea hornului este cu cel putin 1 cm mai inalt decit acoperisul de ce?
pentru ca asa are tragere
adiva prinde curentul de aer din orice parte
radu_ilut
Postat pe 10 Noiembrie 2009 19:34
cartea spune 0,5m deasupra coamei in situatia hornului pe coama sau in apropierea coamei,daca hornul este la departare de coama atunci sa aiba 1,5 peste coama
micapora_condo
Postat pe 10 Noiembrie 2009 23:26
multumesc pentru sfaturi.
nici vorba de capace de curatat, dar macar la cea pe care o construiesc acum o sa stiu ce sa ii cer .... mesterului.
Phrentz
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pomisori feng shui 1 De la: I3ianca 14 Ianuarie 2011 22:00
Reparatii-alternatoare electromotoare instalatii electrice auto 1 De la: condo002830 7 Ianuarie 2010 21:55
CE FEL DE TIMPLARIE SA FOLOSESC ? 3 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 01:06
Cum trebuie sa alegi materialele pentru o hidroizolatie perfecta 17 De la: condo000807 20 Mai 2012 10:26
Hidroizolatii/izolatii cu membrana 6 De la: kudika_5109 20 Mai 2012 12:26