Setari Cookie-uri

ajutor mucegai

m-am mutat anul trecut intr-un bloc nou construit la parter si am observat ca s-a facut mucegai in dormitor in asa hal incat a fost necear sa arunc si salteaua care era atacata.am spalat pereti cu solutii anti mucegai am tras dulapul si patul de la perete si aierisesc in fiecare zi.am trecut cu bine insa a venit iarna si a aparut din nou nu stiu ce sa mai fac avand in vedere ca am si un copil mic de 10 luni si dulapurile si paturile au fost mentinute la o distanta de perete de 10 cm am dezumidificatoare in camera aierisesc in fiecare ziblocul este nou construit din caramida si este izolat cei drept sunt la parter si dormitorul este pe nord dar totusi trebuie sa existe o solutie va rog ajutor
condo002446
Postat pe 18 Noiembrie 2009 00:15
Incearca cu solutie antimucegai de la Bison, e eficienta, dar atentie e foarte toxica.Eu o folosesc cu rezultate foarte bune. Se gaseste pe la toate magazinele gen sanitas. Bafta
aurusa
Postat pe 1 Decembrie 2009 02:35
Eu pentru mucegai folosesc pur si simplu clor Ace, nediluat. Cu o laveta moale spal peretele, dispare mucegaiul, nu duce lavabila si este foarte bine.
condo002556
Postat pe 1 Decembrie 2009 06:53
Cea mai buna solutie pentru a scapa de mucegai esta sulfatul de cupru.Se dizolva in apa si se da pe perete.Dispare pe vecie.
Practic e zeama bordeleza care se da la vita de vie contra mucegaiului.Eu asa am scapat de mucegai la indrumarea unui inginer viticol.Si a dat rezultate foarte bune.Daca peretele e dat cu var se amesteca sulfatul de cupru cu var ,daca e dat cu lavabil se amesteca cu lavabil,sau cel mai simplu cu apa.Sulfat e cupru sau ttrdacupral se gaseste la obor sau la magazinele de tratamente pentru vii.Bafta.Astept un raspuns cu rezultatul obtinut.
aanicu
Postat pe 1 Decembrie 2009 07:13
- Daca v-a dezamagit fotograful pe care la-ti avut la nunta, sau daca, pur si simplu, doriti ceva plin de mister si savoare, de poezie si candoare, dati-ne un semn si vom gasi un peisaj deosebit, un parc, o ferma in camp, o apa, o cetate, o stanca plesuva, sau orice altceva pe care a-ti dori sa va transpuneti imaginea de miri minunati, si vom face o sedinta foto, sau si video, deosebita. A va imbraca din nou in miri poate fi chiar o provocare. Nu ezitati!
V-au dezamagit fotograful si cameramanul? Trimiteti-ne DVD-ul si noi il vom prelucra, imbunatatindu-i calitatea si claritatea, si un foto sau videoclip minunat va vom oferi din materialul d-tra brut. Totul prin posta daca distanta este prea mare.
Iar daca evenimentul inca nu a avut loc, si doriti sa ramaneti de la acesta cu amintiri vii si minunat de proaspete si peste multi ani, contactati-ne. Vom fi partenerii d-tra fideli.

- Daca doriti si 12 porumbei albi la cununie, cu mare placere.

Phone 0744580054 sau 0742577082
fotografie_dragosp@yahoo.com sau eunescu09@yahoo.com
Ne puteti gasi si pe www:// dragospopescuphotography.blogspot.com sau pe eunescu09 sunphoto
eunescu09_condo
Postat pe 1 Decembrie 2009 08:11
Salutare.
Cred ca ar trebui sa incepi prin a cauta cauza.
Dupa parerea mea, peretele exterior este prost termoizolat (nu spun ca este neizolat). Daca straturile de termosistem nu functionaza cum trebuie si nu se aeriseste, sau poate straturile sunt prost puse, este posibil ca punctul de roua sa fie in perete ceea ce face ca betonu' sa fie umed si sa faca ciuperci.
Pentru mai multe clarificari despre cum functioneaza un termosistem (pe care ar trebui sa il avem toti pe case) - search pe gugal.
Succes si sanatate.
buradami
Postat pe 1 Decembrie 2009 08:40
am auzit ca sint aparate speciale cu curent electric care trateaza peretele si omoara bacteria mucegai, acum citiva ani am citit tot aici
spirel36
Postat pe 1 Decembrie 2009 09:02
cat de mare e umezeala? mucegaiul apare in mediu umed, si cat timp vei avea apa in perete, nu vei scapa de probleme. nu stiu ce dezumidificatoare folosesti, probabil pastile ceresit. incearca o uscare cu dezumidificatoare cu agregat, profesionale, care scot pana la 30litri/24h. In cateva zile, daca nu ai infiltratii, asta va rezolva problema.
proftech
Postat pe 1 Decembrie 2009 10:02
Cel mai bun termosistem este cel executat cu polistiren de 100mm prin lipire continua, nu cu placintele Atentie si la bariera hidro a blocului;daca este executata precar,s-ar putea ca peretii subsolului sa absoarba umezeala din sol;aceasta ridicindu-se in sus pe pereti
nelutu_condo
Postat pe 1 Decembrie 2009 12:17
ce am folosit eu si a dat niste rezultate foarte bune este mucegai stop ... est e o solutiie care se pulverizeaza pe mucegai si in cateva minute dispare de tot .. daca renovezi este ok sa pui in flacon de mucegai stop in amorsa sau in lavabil ..( de preferat in amorsaj) scapi de el cu siguranta . MIrifica solutie mucegai stop gasesti la orice magazin de chimicale .. merita incercat si est e ieftin bafta
stoia_cosmin
Postat pe 1 Decembrie 2009 12:58
De la: condo002556, la data 2009-12-01 06:53:50Eu pentru mucegai folosesc pur si simplu clor Ace, nediluat. Cu o laveta moale spal peretele, dispare mucegaiul, nu duce lavabila si este foarte bine.


cu ACE speli si dispare ! dupa 3 saptamani e la loc ! iti spun din experienta proprie!
cloppy
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:09
"incearca o uscare cu dezumidificatoare cu agregat, profesionale, care scot pana la 30litri/24h."

astea cat de mari sunt? se inchiriaza? incap intr-o cutie de chibrituri dupa cum sunt apartamentele de bloc?
cloppy
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:13
De la: aanicu, la data 2009-12-01 07:13:52Cea mai buna solutie pentru a scapa de mucegai esta sulfatul de cupru.Se dizolva in apa si se da pe perete.Dispare pe vecie.
Practic e zeama bordeleza care se da la vita de vie contra mucegaiului.Eu asa am scapat de mucegai la indrumarea unui inginer viticol.Si a dat rezultate foarte bune.Daca peretele e dat cu var se amesteca sulfatul de cupru cu var ,daca e dat cu lavabil se amesteca cu lavabil,sau cel mai simplu cu apa.Sulfat e cupru sau ttrdacupral se gaseste la obor sau la magazinele de tratamente pentru vii.Bafta.Astept un raspuns cu rezultatul obtinut.


solutia aceasta as incerca-o si eu? vreau sa stiu daca decoloreaza sau pateaza peretele acoperit cu lavabil! ca la noi e proaspat renovat!
cloppy
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:15
buna te inteleg perfect, deoareca am fost aceeasi oala. noi pina nu am izolat blocul pe dinafara si pe dinauntru , nu am scapat de mucegai. si a mai aparut in alt loc in camera , dar foarte bine a functionat ace si domestos. bafta in lupta cu el. sper sa ia rezultate.
elena_hulea_condo
Postat pe 1 Decembrie 2009 16:50
Am solutia de rezolvare definitiva a mucegaiului si pe deasupra este si ecologica avand in vedere ca este vorba si de un copil. Daca doresti mai multe detalii trimite un semnal pe adresa de mail sburlea_eugen@yahoo.com, nu doresc sa fac publicitate, crede-ma ca merita. Am ajutat foarte multe persoane si sunt foarte multumite.
condo000807
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:41
BUNA ,

POTI SA FOLOSESTI SULFATUL DE CUPRU , PRODUSE DE CLOR DE LA ORICE FIRMA

CARE FAC ASEMENEA PRODUSE , POTI SA FOLOSESTI DEZUMIDIFICATOARE , DAR TZINE

MINTE , ACOLO UNDE PE PERETE AI SUB 12 GRADE CELSIUS , SE CONDENSEAZA APA ,

LA INCEPUT DOAR E PUTZINA "UMEZEALA" PE PERETE , DUPA CARE SE FORMEAZA MUCE-

GAIUL .

UNDEVA PE FATZADA SUNT "PUNTZI TERMICE" ADICA "IZOLATIA" NU E PERFECTA SI

ACOLO PE INTERIOR SE FORMEAZA MUCEGAIUL .

EU PERSONAL AM AVUT ASA CEVA INTR-UN COLTZ SI PUR SI SIMPLU PE COLTUL ACELA

AM PUS UN AL DOILEA CALORIFER , AM DAT CU CLOR DE CONSTRUCTII , AM REPARAT

CEEA ERA DE REPARAT , DAU CALDURA IN CAMERA RESPECTIVA CAM 23-24 GRADE

CELSIUS , SI DE ATUNCI GATA DEFINITIV CU MUCEGAIUL NEGRU .

SPOR LA MUNCA !
iuli71
Postat pe 1 Decembrie 2009 18:36
De la: nelutu, la data 2009-12-01 12:17:28Cel mai bun termosistem este cel executat cu polistiren de 100mm prin lipire continua, nu cu placintele Atentie si la bariera hidro a blocului;daca este executata precar,s-ar putea ca peretii subsolului sa absoarba umezeala din sol;aceasta ridicindu-se in sus pe pereti


O sa te contrazic.
Termosistemul potrivit se stabileste in functie de calculul G1!
Cel de 100mm poti sa spui ca izoleaza termic cel mai bine, dar din cauza lipirii acestuia direct se intampla astfel de situatii. Placintelele au rolul lor foarte bine definit: intre perete si stratul de polistiren se formeaza stratul numit "bariera de vapori" si, daca termosistemul este potrivit pentru cladire (conform calcul G1), acela este locul in care se formeaza condensul (punctul de roua) - acesta se evacueaza pe sub sortul de protectie a aticului sau la streasina; de asemenea, ar trebui stiut ca si acest strat de aer are rol termoizolator.
Rolul termosistemului nu este strict de izolare, ci este mai complex, permitand casei sa "respire".

Parerea mea este ca actiunile "dupa ureche" sau "cu cat e mai gros, cu atat e mai bine", fara insusirea si intelegerea informatiilor este cauza principala pentru astfel de probleme. Cauza este ori proiectarea, ori executia. Dupa parerea mea, daca blocul este nou, te poti duce la OPC si la Inspectoratul de Stat in Constructii sa depui reclamatie.
buradami
Postat pe 1 Decembrie 2009 23:28
va multumesc pentru raspunsuri.Tocmai am chemat inginerul care a facut blocul si mi-a spus ca nu prea intalege ca blocul este izolat si sa aerisim si sa dam caldura si sa desfacem o parte din parchet si ca nu ar fi ok sa izolam noi peretele pe interior.Si eu cred ca totusi e ceva ne inregula cu izolatia de la bloc ca se infiltreaza apa dar ce sa fac sa ma pun sa izolez eu iar la exterior ca mucegaiul se face numai pe perioada ierni.Cu caldura nu e oproblema ca va dati seama ca nu tin copilul in fric iar cu aerisitul chiar deja ma inerviaza ca toata zia aerisesc si cate 5 ore totusi umeziala persista ca am un higrometru si cam mereu este 70% chiar si 80% foarte rar se intampla sa fie60&
condo002446
Postat pe 2 Decembrie 2009 11:33
Dezumidificatoarele cu agregat nu sunt mari, cam 35x40x60 cm, 20-25kg. Un astfel de aparat se poate inchiria cu 9 euro/zi, si scoate pana la 30litri/24h.
david.decean@proftech.ro
0741107227
proftech
Postat pe 2 Decembrie 2009 12:47
cel mai probabil blocul nu a fost uscat corespunzator.
in cazul infiltratiilor de obicei apar pete de umezeala pe perete, in zona cu probleme. va recomand sa masurati umiditatea din diferite zone ale peretelui cu un higrometru de suprafata, astfel veti afla unde e problema.
70-80% rh la 23-25gC poate fi nociv pentru copilul Dvs: umezeala in exces duce la astm bronsic.

Oricare ar fi problema, aveti nevoie de un dezumidificator profesional care sa extraga apa din pereti.

Pt detalii contactati-ma la
0741107227
david_decean@yahoo.com
proftech
Postat pe 2 Decembrie 2009 12:58
Aerisirea incaperii este esentiala. Se strang vapori, inclusiv din expiratia umana.Va convingeti dimineata, cand lasand cateva minute fereastra deschisa. veti observa cum geamul se abureste.
constbor
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:22
peretele cu termosistem lasa camera sa respire.
aerisirea trebuie facuta oricum, dar umiditatea nu se regleaza astfel.
buradami
Postat pe 7 Decembrie 2009 16:22
credeti cumva ca daca a fost inundata camera din cauza ca a iesit apa la baie nu pot sa spun cat timp a stat apa sau daca sa intamplat de mai multe ori eu am lasat sa se usuce si am schimbat parchetul .umiditatea se pastreaza tot asa la 75 80% la temperatura de23 24 aerisesc in fiecare zi 3 4 ore de cele mai multe ori scade umiditatea dar nu in totdeauna iar cand inchid geamul umiditatea e la loc chiar nu inteleg de ce e asa mare umiditatea .daca inchiriez un aparat dezumidificator profi nu trebuie sa-l folosesc de mai multe ori ca cred ca nu il pun si imi rezolva problema multumesc mult mai poti sa-mi spui pareri
condo002446
Postat pe 8 Decembrie 2009 20:16
Camera trebuie sa respire...
izolatia e doar o parte...
daca te imbraci pe ploaia intr-o pelerina de cauciuc, nu te ploua...dar tot leoarca o sa fii dupa o ora de mers...

buradami
Postat pe 9 Decembrie 2009 15:43
Daca ati avea peretii calzi aceasta problema nu ar mai fi . Incalzirea cu infrarosu ar rezolva acest lucru pentru detalii vizitati www.ldvimpex.com
condo002684
Postat pe 16 Decembrie 2009 14:39
buna aceasi problema cu mucegaiul o am si eu sunt disperata am un baietel de 1 an si ma lupt cu mucegaiul de 1 an am incercat cu savo,cu solutie antimucegai nici un rezultat.Apartamentul este izolat si la exterior si la interior,aerisesc cate 4-5 ore pe zi nimic nu stiu ce sa mai fac.ajutati-ma va rog.
claudiaelenastef
Postat pe 10 Iunie 2010 00:00

www.antimucegai.ro
titel12
Postat pe 23 Noiembrie 2010 19:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unde gasesc piese de schimb pt. centrala termica Protherm Leopard 24 BTV 1 De la: aikidosrl 27 Noiembrie 2011 11:50
certificare-auditare energetica 1 De la: marketinggobehost 23 August 2011 12:25
Teapa la caramida Brikston 1 De la: condo002905 8 Februarie 2010 19:43
am nevoie de un sfat! 3 De la: Valy90 7 Mai 2011 16:57
cuptor electric sau cuptor pe gaz? 8 De la: DanutOlariu 8 Ianuarie 2011 17:47