Setari Cookie-uri

cum amenajez un living?

Buna ziua tuturor,
urmarsc forumul de f mult timp in speranta ca voi gasi rezolvare la "problema"pe care o am.Discutiile voastre au avut insa alte subiecte.Asa ca,adresesz o intrebare celor care au cunostinte de design interior.Cum ma sfatuti sa amenajez o camera de apartament, in care am amplasat numai un coltar din piele de culoarea untului si ai carei pereti sunt crem?Parchetul este din stejar.Mentionez ca am amplasat coltarul in partea dreapta dinspre intrare astfel incat tot spatiul a fost ocupat plus o parte din spatiul ferestrei.Imi raman 2 pereti: unul vis-a vis de usa si celalalt vis-a vis de geam(in stanga usii).Aici este dilema, ce ma sfatuti sa pun in partea stanga a camerei? Ce fel de biblioteca sa aleg? si ce culoare sa aleg pt biblioteca?Intreaga casa este amenajata modern dar am cautat ca tot mobilierul sa fie in primul rand, functional
sper ca nu am fost ambiguua si unii dintre voi m-ati inteles.multumesc anticipat
veraver
Postat pe 2 Decembrie 2009 17:10
stii cum vrei sa functioneze camera?
buradami
Postat pe 5 Decembrie 2009 08:51
buna...spui ca ti-ai amenajat apartamentul modern insa functional.Asta inseamna de cele mai multe ori un mobilier minimal.Deci corpuri de mobila mai putine taiate in linii simple insa functionale.Daca vrei sa obti o camera luminoasa poti sa mergi pe culori deschise,insa contrastul este important,pe care il poti da din detalii...covoras ,tablouri ,grafica etc...Nush ..daca vrei putem vb mai multe in particular ...e mai dificil sa-ti dau detalii dintr-o desciere..mi-ar fi mai util un releveu
alinutza_meme
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:16
draga veraver,
trebuie sa ti cont in primul rand de urmatoarea regula: inaltimea mobilei scade spre geam, deci mobilele mai inalte le asezi in partea stanga.
un alt detaliu de care trebuie sa ti cont este paleta de culori. eu te-as sfatui sa alegi o mobila wenghe sau cires inchis.
in amenajare trebuie sa ti cont si de traficul care va fi in incapere si de stilul vostru de viata. lumina care se rasfrange prin ferestre este iar o problema importanta.
pentru amanunte, ne vedem pe pm.
nuvola
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:21

Buna,

Poate ar fi o idee buna sa alegi la mobila si o culoare mai inchisa, pentru o pata de culoare. Nu e nevoie sa faci toata mobila inchisa la culoare, e suficient sa faci cateva fronturi, o usa, depinde de schita finala. Poti opta pentru wenghe, zebrano antracit, woodline mocca, stejar ciocolata, zebrano etc. Ti-as recomnda ca daca optezi pentru doua culori, eventual un crem, bej-ceva in ton cu canapeaua- sa alegi a doua culoare mai inchisa. Daca vei opta pentru o singura culoare, alege o nuanta de pal in gen zebrano, merano, zebrano antracit, care au mai multe nuante combinate pentru un efect mai cald.

Daca poti, adauga si o fotografie la forum, pentru a vedea exact spatiul, eventual spune-ne si dimensiunile si cam cum te-ar interesa sa fie compartimentata mobila ( sertare, rafturi, polite exterioare ).

Un weekend placut si spor la idei ;) .
mirea_mob_design
Postat pe 5 Decembrie 2009 12:29
Mda,si eu imi tot bat capul cum sa amenajez livingul.Peretii sunt albi,mobilierul existent e din oglinzi si gri argintiu,iar parchetul si usile culoarea lemnului de fag.Imi da impresia de rece,parca lipseste ceva.Ma gandesc sa retapitez canapeaua si fotoliile dar in ce culoare?Cred ca o culoare inchisa ar intuneca prea mult camera si ar accentua senzatia de rece...mai ales ca in living stam cel mai mult.
gabyta35
Postat pe 5 Decembrie 2009 12:43

buna,
va multumesc in primul rand pt promptitudine si in al doilea rand pt faptul ca raspunsurile voastre sunt pertinente.
---
buradami,este vorba despre o camera de zi
----
alinutza meme, am nevoie, in primul rand, de un spatiul unde sa-mi pun cartile(locul destinat in acest sens a devenit neincapator, caci la fiecare salariu imi cumpar cate-o carte).Imi doresc o biblioteca" la vedere" chiar daca scopul meu principal nu este sa etalez operele pe care le=am achizitionat.Am trait cu biblioteca alor mei in casa si asta as vrea sa am si eu acum: o biblioteca.De aceea imi este si f greu sa "concep" o mobila pt living, tendintele actuale neoferindu-mi nicio sursa de inspiratie.Am mentionat faptul ca restul casei este mobilat modern caci as vrea si pt living sa pastrez aceeasi linie. Dar modern si biblioteca se pare ca nu-si mai gasesc asocierea in noul" limbaj" al designului interior.
in ceea ce priveste covorul, draperiile, nu-mi va fi mai usor sa le achizitionez abia dupa ce mobilez spatiul? ca sa stiu ce culori sa aleg?
------
lolo,"trebuie sa tii cont in primul rand de urmatoarea regula: inaltimea mobilei scade spre geam, deci mobilele mai inalte le asezi in partea stanga".
este un sfat intelept.habar nu aveam de aceasta regula.Te-am adaugat in lista mea de mess.Si eu sunt tot din Constanta.Merci
-----
mirea mob design, culoarea wenghe imi este antipatica.Sa-ti spun si de ce: in primul rand pt ca se vad pe ea absolut toate urmele.Acum 3 ani si jumatate ,cand am mobilat dormitorul matrimonial, am ales, dintr-un magazin, o mobila in aceasta nuanta.Nu vreau sa va plictisesc spunandu-va ca este ingrozitor lucrata dar amprentele fetitei mele de 3 ani sunt vizibile peste tot.Din cauza ca am inceput amenajarea cu dormitorul despre care va vorbeam, am cumparat si usi inchise la culoare.Alegerea a fost neinspirata pt ca am devenit « sclava » lor steargandu-le aproape in fiecare zi.In al doilea rand am impresia ca nuantele inchise au suprasaturat designul de interior.Peste tot vad amenajari in wenghe incat ma intreb : oare designerii chiar sunt in pana de idei ?

gabyta35, sper sa gasesti idei pe forum.
veraver
Postat pe 5 Decembrie 2009 17:41
Daca intr-adevar cartile sunt importante, inseamna ca asta este modern in acest caz, nu ceea ce te tot lauzi mereu.
Asadar, va trebui sa ai carti in toate camerele, selectate pe domenii. In prezent, exista ateliere mici de mobila, care iti pot confectiona pentru carti tot felul de rafturi si etajere, la preturi foarte convenabile.
Este suficienta o singura vizionare a unui angajat, fara studii de design. Trebuie sa vrei sa te implici putin.
Prof.Eng.NicuBARNA@gmail.com
0745 427281
nicubarna
Postat pe 5 Decembrie 2009 19:43
Ma bucur sa aud ca mai exista familii care doresc sa-si "impodobeasca" casa cu o biblioteca. Si eu sunt iubitoare de carti si te inteleg, doresti sa le pui in valoare si sa fie usor accesibile, sa nu fii nevoita sa dai la o parte tot felul de bibelouri si nimicuri atunci cand vrei sa scoti o carte din biblioteca.
Daca am inteles bine din explicatia ta, ai un perete liber in fata canapelei (latura mai lunga a camerei) si un perete liber mai scurt, in stanga canapelei, peretele opus ferestrei.Corect?
Deoarece privirea celui care intra in camera cade pe acest perete mai lung, el trebuie sa fie tratat in mod deosebit, pentru a crea o impresie de deschidere si de spatiu.Poti aseza aici o mobila, lunga,joasa, iar deasupra ei o oglinda mare, care creeaza spatiu.sau alegi un set de corpuri de mobilier care includ suportul de televizor, diferite rafturi pentru obiectele decorative, etc.
Biblioteca isi poate gasi locul in stanga usii, deoarece este o mobila masiva, care inchide perspectiva si da senzatia de apasare, iar aceasta pozitionare este mai discreta si pare sa elibereze restul camerei.Cea mai simpla solutie pentru depozitarea cartilor este aceea de a imbraca in rafturi tot peretele, de sus pana jos. Rafturile si suporturile de rafturi le alegi in functie de stilul de amenajare al camerei si de bugetul alocat acestei mobile. Dimensionarea acestor rafturi o faci in functie de marimea cartilor, spatii mai mari in partea de jos si mai mici in partea de sus.Rafturile permit accesul usor la carti, dar acestea se umplu tot atat de usor de praf. Solutia unor dulapuri cu usi de sticla este mai buna dar si mult mai costisitoare.
Poti sa gasesti idei interesante rasfoind catalogul Ikea, chiar daca nu esti un fan al stilului suedez de mobilare.Aici vei gasi destule idei de compunere a unei biblioteci din module si de marire a ei in functie de cresterea numarului de carti.
In ce priveste culoarea wenge, a fost atat de mult timp in moda, incat a inceput sa devina banala.Anul acesta este in trend peretele colorat in gri-antracit, pe care este pozitionata mobila wenge, iar canapeaua si parchetul sunt crem pentru a mai deschide spatiul.Totusi mie mi se pare ca seamana mai mult a decor de teatru decat a camin pentru o familie cu copii.
Pot sa-ti trimit niste fotografii cu astfel de amenajari, daca imi lasi o adresa de e-mail.
Dar cred ca mai bine ar fi sa alegi o mobila tot de culoare deschisa, iar culorile care dau viata amenajarii sa fie folosite pentru covor, pereti, draperii si obiecte decorative.
Iti doresc sa gasesti solutia cea mai buna si sa ne povestesti si noua ce ai facut.
Mihaela09_condo
Postat pe 6 Decembrie 2009 09:31
o biblioteca vals este destul de practica si mai este si stil dar la ce iti doresti u vals cred ca merge cel mai bn
marius_g_24
Postat pe 6 Decembrie 2009 17:52
Hello, m-am uitat la comentariile de pana acum, si da sunt perfect de acord ca wenge este deja depasit, nu mai are rost sa te complici, mai ales ca se combina cu tot felul de accesorii de metal argintiu, manerele etc si in final....arata dezastru.

noi am mers pe totul deschis, crem, chiar cu riscul de a parea plictisitor, am peretii albi si mobila f deschisa, ei si ce??? unde scrie ca nu e voie? (o sa mi se spuna ca DA scrie :)))) dar sincer e superb sa uiti ca trebuie sters praful, de fapt se reduce stresul vizual ca eu tot il sterg dar cand am rabdarea necesara, toata mobila este un pal crem mat cu liniile putin in relief, noi am facut designul si tot pana la cel mai mic detaliu, iar cei de la fabricuta le-au executat, daca vrei, pot trimite poze pe un mail private. asa...ramane problema petelor de culoare, pai e extrem de simplu: lasi la sfarsit draperiile, pui acolo o culoare tare si scapi si de transparente...mie imi place sa fie seara acoperite geamurile in orice camera, asa ca am pus draperiile albastru imperial, inchis si mat care sa nu lase lumina seara deloc. apoi perdelele sunt in degrade de la crem la albasru....stiu ca multora nu le place albastrul in amenajari, ei si ce?? am spus eu.....noi adoram plaja si apa asa ca de ce sa nu se regaseasca asta si in living = nisip si apa...? pt ce sa ma uit in mobila aia maro inchis si deprimant?

aaa, si in livin am pus 2 soldati, cum am vazut ca ii denumesc cei de profil, inalti cu sertare unde si mie imi stau cartile, plus niste rafturi dragutele care fac legatura intre corpuri unde sunt restul obiectelor decorative..sau cartile dintr-o colectie anume, de ce nu?......decoratiunile, vaze.....lumanari....din astea....care tot asa merg cu albastrul ales pt dominanta de culoare.

asa pasul nr 2 la culori = un covor nastrusnic, colorat la fel, o singura culoare sau maxim 2, de textura..hmm... mie imi place pufoase...neaparat in fata canapelei care o sa ofere un contrast cu canapeaua crem.

bun, si la final, marea lovitura :) o poti da cu tablourile decorative.....am si din astea cate vrei......in ce combinatie de culori.....ai fi ales, eu am turcoaz, verde albastru, putin maro, de data asta merge :) si am dat o imagine super fresh livingului,chiar daca in ziua montarii numai a mobilei deschise arata cam ciudat...dar eu stiam ce stiam :)

cu mobila deschisa mai e avantajul ca daca ai chef de schimbare, le iei doar astea la rand= perdele, covor + cateva decoratiuni, treci cum am eu de la albastru la verde sau chiar rosu daca ai chef....si gata!! ai o camera noua! nu costa atat de mult sa le schimbi, plus ca e indicat....zic eu la covoare de ex sa nu le tii ani si ani de zile....fata de cat ar costa o mobila noua....si un NU hotarat la mobial de "cires"!! NUUU nu merge cu nimic....

daca te intereseaza poze, scrie-mi dar pe mail de data asta....la profilul meu ai sa vezi parte din colectia mea de tablouri....eu le pictez :) trebuie si un hobby in viata asta agitata :)

spor!
dreamer_healthy
Postat pe 7 Decembrie 2009 12:30
buna seara eu te pot ajuta,eu execut si mobila la comanda pentur inceput iti voi lasa si un site sa iti faci o idee vezi cateva poze living si iti faci asa in medie o idee.site ; www.danymob.page.tl telefon : 0765.260.374
sora_flory
Postat pe 7 Decembrie 2009 23:42
Florentina,unde locuiesti? am vizitat situl,dar nu mi-am facut o parere, avand in vedere ca 90 la suta din foto sunt preluate de pe alte situri.Oricum, eu am reusit sa creionez ceva in legatura cu mobila,dar mai tb sa ma gandesc la nuante. Eu locuiesc in Cta.
veraver
Postat pe 10 Decembrie 2009 15:34
Eu sunt din Bucuresti, dar putem comunica prin e-mail, daca ai nevoie si de alte idei, in afara de cele de mai sus.Adresa mea este www.irimia.florentina @yahoo.com.
Mihaela09_condo
Postat pe 10 Decembrie 2009 16:43
buna seara eu te pot ajuta iti pot oferi cateva ideii,vizitand situl : www.danymob.page.tl daca esti interesata eu te pot ajuta pot veni cu catalog cu mostre culori eventual si catalog cu cateva ideii de amenajare,iti iau masura mobilao poti realizsa si in functie de spatiul disponibil si de ceea ce vrei si iti pot face un pret estimativ dupa ce masuram.Va las si un numar de tel : 0765.260.374 in cazul in care sunteti interesata.Va multuemsc o seara buna
sora_flory
Postat pe 11 Decembrie 2009 23:24
Mihaela09 e-mailul tau nu este valid.Imi da eroare in pagina.imi poti explica de ce?
veraver
Postat pe 14 Decembrie 2009 22:51
Scuza-ma, te rog!
Am scris in graba, corect este irimia.florentina@yahoo.com
Astept mesajul tau si iti doresc o seara placuta.
Mihaela09_condo
Postat pe 15 Decembrie 2009 19:13
in bucuresti locuiesc
sora_flory
Postat pe 16 Decembrie 2009 00:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Servicii de consultanta in domeniul videochat 1 De la: liveconsulting 17 Iunie 2011 14:39
Lustre 4 De la: vpopescu58 6 Decembrie 2009 21:59
Meserias in Constructii Botosani 1 De la: constructiinegrut 3 Aprilie 2011 21:52
Afacere MLM 4 De la: bunicuta66 1 Noiembrie 2010 13:15
Redactare articole online 33 De la: kudika108879 28 Decembrie 2012 12:14