Setari Cookie-uri

Termopan vs Lemn

Salutare,
cer si eu o parere celor care sunt mai informati ca mine sau mai "patiti" ca mine:P
am o terasa pe care as vrea sa o inchid, dar nu m-am hotarat inca daca sa fie termopan sau lemn.
mentionez ca nu locuiesc acolo, este o casa de vacanta si posibilitatea financiara nu este foarte mare.
poate sa imi spuna cineva care sunt avantajele si dezavantajele?
multumesc
vladoiudaniel
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:38
Depinde de buget, ti'as rapunde.
Daca bugetul iti permite poti inchide cu termopan imitatie de lemn pentru a pastra specificul casei de vacanta mai ales daca ai finisaje exterioare de piatra sau lambriu masa lemnoasa.
Dar poti opta si pentru o terasa deschisa fara geamuri mai ales ca nu este locuita permanent.
annuna
Postat pe 28 Ianuarie 2010 03:34
Buna tuturor! Parerea mea este; lemnul,,Eu mi-am pus in tot apartamentul ;termopan, inclusiv usile , inafara de ,,o debara si usa de la camera mica! Am avut usi de lemn, de la darea n folosinta a ap,(25ani) trebuiau schimbate, dar acum daca ar fi sa le schimb as pune de lemn! Cu termopan ,ai un aer fff, inchis(ermetic)iarna cand avem caldura, ex, acum avem un condens in balcon (e vesnic apa) turb! transpira,, e teroare!Geamurile de lemn sunt mai;ieftine, frumoase , mai;ecologice; mai sanatoase! Acut tu alegi din care doresti!
sirsof
Postat pe 28 Ianuarie 2010 07:42
Salut si multumesc mult pentru pareri.
legat de termopan am auzit si eu acelasi lucru si il intampin si eu in apartament (condens)
cred ca voi alege varianta cu tamplarie de lemn, am gasit un atelier pe sos Fundeni in bucuresti care sustine ca face astfel de lucruri.
Sa vedem daca au inclus si transportul si montajul, daca nu sa vedem cum o rezolv cu montajul ca de transport nu e problema.
va multumesc pentru pareri.
vladoiudaniel
Postat pe 28 Ianuarie 2010 07:55
...si parerea mea este lemnul,din motive tehnice ale materialului!
Am lucrat in domeniu si am avut ocazia sa vad diferenta dintre tamplaria din pvc si cea din lemn,nu dintre tamplaria termopan si cea din lemn!
Se poate monta tamplarie din lemn cu geam termopan.
lycurgos
Postat pe 28 Ianuarie 2010 08:25
in primult tand cei care aveti condens ,inseamna ca sunt montate prost...nu va suparati dar asta e adevarul..lucrez in domeniu si multi care monteaza geamuri au venit de la tarnacop si normal ca nu sunteti multumiti...acum la topic....pune lemn si sticla normala..ii faci o izolatie buna si aia e...ca daca ai zis ca e casa de vacantza nu are rost sa bagi termopan ca sa retina mai mult caldura in casa,ca pana la urma nu sta nimeni in ea..si dca vrei poti sa iti pui un autocolant special pe marginea de pvc a termopanului...
puparosca
Postat pe 28 Ianuarie 2010 08:44
De la: puparosca, la data 2010-01-28 08:44:00in primult tand cei care aveti condens ,inseamna ca sunt montate prost...nu va suparati dar asta e adevarul..lucrez in domeniu si multi care monteaza geamuri au venit de la tarnacop si normal ca nu sunteti multumiti...acum la topic....pune lemn si sticla normala..ii faci o izolatie buna si aia e...ca daca ai zis ca e casa de vacantza nu are rost sa bagi termopan ca sa retina mai mult caldura in casa,ca pana la urma nu sta nimeni in ea..si dca vrei poti sa iti pui un autocolant special pe marginea de pvc a termopanului...


Esti amabil sa faci legatura condens-montate prost?Nu trebuie sa fie inchise ermetic?
pasin
Postat pe 28 Ianuarie 2010 09:07
-100%lemn ,doar ceva mai bine lucrat
dinucostel
Postat pe 28 Ianuarie 2010 09:12
si eu as opta pt lemn, am auzit prea multa lume plangadu-se de tamplaria pvc sau aluminiu,tot legat de condens , dar m-ar interesa daca poate cineva sa dezvolte subiectul tamplarie de lemn(de care?) cu geam termopan, si daca cunoaste costurile raportate la tamplaria pvc sau alum.
samur1
Postat pe 28 Ianuarie 2010 09:33
in primul rand, daca inchizi o terasa, aceasta isi pierde functiunea....fi sigur ce-ti doresti...
daca acum iesi din camera de zi pe terasa, in cazul in care ai inchide terasa, ar trebui sa faci modificari interioare, sa unesti cele 2 spatii.
conteaza cum e orientata terasa, ce forma are, de unde ai acces, ce poti obtine prin inchiderea ei, daca e acoperita sau nu,..etc..
referitor la tipul de inchidere, sunt multe aspecte de tinut seama:
daca e nevoie doar de tamplarie pentru a inchide terasa sau e nevoie si de zidarie, invelitoare, etc..
functie de acestea, poti contura o solutie..
sfaturi:
daca e necesara o suprafata mare de tamplarie, atunci aceasta ar trebui sa fie prevazuta cu geam termorezistent...gandeste-te ca trebuie sa incalzesti spatiul, chiar daca doar ocazional
legat de tamplarie, poti folosi PVC sau lemn stratificat (de preferat, dar cu costuri ridicate)
daca ai o suprafata mica de tamplarie, cea mai buna solutie este cea clasica, din lemn masiv, cu 2 foi de geam.
p.s. conteaza si ce tip de tamplarie ai la celelalte ferestre, sa nu faci vreun kich pe-acolo...casa e o imagine de ansamblu, nu pe bucati...
arhstef
Postat pe 28 Ianuarie 2010 09:53
daca nu prea dispui de banuti mergi pe lemn sau/ placi de OSB poti chear tu sa incropesti constructia cu prietenii tai sincer eu pe astfel de lucrari am mers exclusiv pe termopan dar nu toata lumea asi permite luxul siguranta usoara mentenanta
gigibrbr_condo
Postat pe 28 Ianuarie 2010 09:54
Lemnul respira dar si "lucreaza"(si deci nu asigura etanseitate".Nu ne referim la cel stratificat-care este dat cu tot felul de lacuri si vopsele.
Daca pui tamplarie din PVC sau aluminiu cu geam termopan, trebuie sa respecti regulile de aerisire, iar aerul este indicat sa aiba aproximativ aceeasi temperatura in toate camerele. Stim ca aerul mai cald absoarbe mai multa umiditate. De aceea, in momentul in care aerul dintr-o incapere incalzita intra in alta mai rece, apa din aer condenseaza pe obiectele reci din cea de a doua incapere. Cu cat diferenta de umiditate si temperaturta este mai mare, cu atat condensul va fi mai puternic.(credeti ca degeaba au aparut aparetele de absorbit umiditatea?!-nu au fost nascocite de romani!)
O alta problema care favorizeaza condensul o constituie folosirea "varului" (corect-este vopsea)lavabil, care nu lasa peretii sa respire.
Deci-atunci cand alegeti-ganditi-va si la aceste aspecte
MihaelaAonei
Postat pe 28 Ianuarie 2010 10:46
daca terasa respectiva va fi incalzita poti pune timplarie de pvc sau aluminiu dar atentie aluminiu cu bariera termica ;daca nu mai bine pui de lemn.
fishman_cioflec
Postat pe 28 Ianuarie 2010 14:19
Em ma ocup de tamplarie din lemn stratificat cu geam termopan ( usi interioare si exterioare, ferestre, obloane).Daca esti interesat da-mi un semn la 0788126009.
proiectarescari
Postat pe 28 Ianuarie 2010 17:31
25-30% mai scump lemnul stratificat fata de PVC
proiectarescari
Postat pe 28 Ianuarie 2010 17:33
Am citit topicurile si ma cruceam, mai ales la cei ce monteaza.
Explicatii in primul rand omului ca termopan e geamul....care poate sa fie montat in PVC,aluminiu, lemn sau lemn stratificat.
Pentru cei ce va plangeti de umezeala...e normala, atata vreme cat casa nu respira.Aveti nevoie de VENTILATIE.Inainte sa montati termopanul...trebuia sa va ganditi la asta. Am mai spus-o si pe un alt topic, geamurile vechi...lasau un firicel de aer care asigura o ventilatie, o schimbare a aerului dintr-o camera.Si nu aveati igrasie, nu va curgea apa pe pereti.Acum...ca sa remediati problema...sfat: grile hidrostatice(asta inseamna ca veti da gauri in peretele exterior)pentru ca era mult mai usor sa comandati in geam, dar n-ati stiut SAU un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura. Cei care au lucrat cat de cat in domeniu...stiu despre ce vorbesc. Pt altii:...exista " unchiul" GOOGLE.
Personal...merg pe lemn cu geam termopan
SLAYER1971
Postat pe 28 Ianuarie 2010 19:07
Puteti da mai multe detalii despre aceste grile de aerisire?
La un dealer Gealan mi s-a spus ca pot fi montate si pe o fereastra termopan gata instalata. Ar trebui montate in partea de sus a ferestrelor si in partea de jos a usilor pentru a asigura circulatia aerului in apartament.
E adevarat?
Mihaela09_condo
Postat pe 29 Ianuarie 2010 06:44
multumesc mult pentru idei, terasa nu este mare, nu are nevoie de zidarie, se va uni cu o camera din casa, practic va deveni ca o extensie.
sunt perfect deacord cu faptul ca o terasa nu trebuie inchisa, din acest motiv am o a doua terasa in spatele casei care este conceputa pt a sta la aer.
eu vreau sa inchid aceasta mica terasa pentru a mari o camera, este de dimensiunea unui balcon (poate putin mai lata)
vladoiudaniel
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:12
De la: Mihaela09, la data 2010-01-29 06:44:08Puteti da mai multe detalii despre aceste grile de aerisire?
La un dealer Gealan mi s-a spus ca pot fi montate si pe o fereastra termopan gata instalata. Ar trebui montate in partea de sus a ferestrelor si in partea de jos a usilor pentru a asigura circulatia aerului in apartament.
E adevarat?


Mai mult decat adevarat
SLAYER1971
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:23
De la: SLAYER1971, la data 2010-01-29 15:23:27
De la: Mihaela09, la data 2010-01-29 06:44:08Puteti da mai multe detalii despre aceste grile de aerisire?
La un dealer Gealan mi s-a spus ca pot fi montate si pe o fereastra termopan gata instalata. Ar trebui montate in partea de sus a ferestrelor si in partea de jos a usilor pentru a asigura circulatia aerului in apartament.
E adevarat?


Acum am citit corect...nu stiu daca le mai poate monta pe un geam termopan. Nu lucrez in geamuri. Ma gaandesc ca o sa-ti vina cu un geam mai mic si diferenta o va ocupa grila. Nu stiu ce tip de grile va adopta. Hidrostaticele ar trebuii sa se deschida la o anumita umiditate a aerului. Pt a fi in regula (sanatoasa) o casa trebuie s-o aiba intre 40-60%
SLAYER1971
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:30
intrebari:
ce tip de parapet are terasa? (balustrada, zidarie, etc)
cat de inalt e parapetul?
deasupra e acoperita?
daca da, ce tip de invelitoare ai (sarpanta, terasa)?
ce tip de tamplarie ai la celelalte goluri?
functie de aceste date, te mai pot ajuta (cu sfaturi)
arhstef
Postat pe 29 Ianuarie 2010 16:07
Daaaaaaaaaaaaaa!!! Baiatu!! Ai dreptate! Am dat o groaza de bani,, (nepotul meu era opatron) le-au facut ;;sub toata critica! Niste,,,carpaci;;!Fiul meu este adeptul lemnului si ce mare dreptate avea! Acum la mine astea asa raman pna vom muri,,,apoi??? Domnu cu mila! Lemnul este cel mai bun!
sirsof
Postat pe 29 Ianuarie 2010 19:21
La Gealan-au o intr-adevar clapeta de ventilatie. Se numeste Gecco .Acum a aparut Gecco 4 -care, dupa parerea mea, este f.buna. Creed, ca daca doriti, cu adevarat informatii, puteti accesa site-ul firmei.
MihaelaAonei
Postat pe 30 Ianuarie 2010 11:20
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Am intrebat deoarece voiam sa stiu daca sunt cu adevarat utile si nu sunt doar niste surse de crestere a pretului. Ce m-a mirat este ca atunci cand am comandat la ei doua ferestre de baie nu mi-au prezentat chiar ei aceste dispozitive. Eu citisem despre ele intr-o revista de specialitate si am cerut detalii la care mi s-a dat raspunsul de care am amintit mai sus.
Intentionez ca la primavara sa inlocuiesc si restul ferestrelor si pana atunci ma mai interesez , deoarece am mai auzit, ca si aici, ca ferestrele tip termopan "picura".
Mihaela09_condo
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:27
...si 80% calitate in plus!
lycurgos
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:55
De la: vladoiudaniel, la data 2010-01-29 15:12:59multumesc mult pentru idei, terasa nu este mare, nu are nevoie de zidarie, se va uni cu o camera din casa, practic va deveni ca o extensie.
sunt perfect deacord cu faptul ca o terasa nu trebuie inchisa, din acest motiv am o a doua terasa in spatele casei care este conceputa pt a sta la aer.
eu vreau sa inchid aceasta mica terasa pentru a mari o camera, este de dimensiunea unui balcon (poate putin mai lata)



Daca poti pune la profilul tau o poza cu acest spatiu pe care vrei sa il inchizi , cei avizati ti'ar putea da mai multe idei si sfaturi. Iar in final vei alege solutia adecvata pe masura bugetului si si in sensul optimizarii exploatarii spatiului respectiv. Solutia cea mai ieftina aleasa acum, poate va deveni mai tarziu mai scumpa in cazul unor modificari sau schimbari. Mai pot adauga ca solutia unor ferestre de lemn simplu netratat si din esenta moale ( ex: brad ) este inadecvata, deoarece cu totii stim ca acesta se deformeaza in timp. Esentele tari gen salcam si stejar sunt mai indicate.
annuna
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Case in rate,doar cu buletinul! 11 De la: kokoboy69 18 Iulie 2011 18:48
restabilire fatada pentru casa de lemn 2 De la: unigrafsa 2 August 2009 19:42
rasadirea muscatelor 2 De la: condo001419_miamar 1 Noiembrie 2009 06:14
Pardoseli pentru exteriorul piscinei 1 De la: soarebv 7 Ianuarie 2010 16:18
parchet pentru camera de zi 2 De la: kudika_21073 22 Februarie 2013 21:05