Setari Cookie-uri

izolatie interioara

salut,am si eu o mare nedumerire,locuiesc la etajul4 intr un de 8 etaje de ceva timp mi a aparut mucegaiul in anumite locuri la unu din dormitoare cred ca din cauza termopanelor montate acum 2 ani,de la an la an mai mult,nu stiu cum sa izolez trebuie facut neaparat pe interior,ma-m gandit in urmatorul mod:razuirea peretelui pana la glet(sau tencuiala),si lipire de extrudat de 3 sau mai gros (daca exista) as vrea sa montez si aceea bariera de vapori dar nu stiu cum sa procedez( ASTA E MAREA MEA NEDUMERIRE )apoi glet si culoare ajutati-ma nu prea ma pricep in domeniul asta .MULTUMESC
iulian_76
Postat pe 15 Februarie 2010 11:23
Salut. inprimulrand extrudatu e fuoarteeeeeeeee scump si de obicei se foloseste sub sapa sau pe exterior. primul lucru care trebuie sa-l faci e sa izolezi bine termopanele adica glafurile care sigur nu sunt ok ori termopanele nu se inchid bine. e indicat ca dupa ce-ti pui termopane pe glafuri sa lipesti polistiren pentru a impiedica transferul de temperatura. la pereti dupa ce dai huma jos poti sa: dai cu o solutie antimucegai pe care o gasesti usor sau mai nou este o folie speciala care se aplica foarte usor si peste care poti sa dai glet sau sa lipesti poliester.din cate stiu eu nu e prea indicat poliesteru la int mai ales extrudatu ca nu mai respira peretii si risti sa ai condens. un perete mai merge dar toti categoric nu. daca vrei plus de izolatie vata minerala si rigips pe structura metalica si astfel ai si perna de aer si cald. si lavabila ar trebui sa fie una antimucegai pentru siguranta (avand in vedere antecedentele) spor la treaba si multa caldura. daca vrei sa-ti faci ideie de preturi pentru manopera intra la http://kornelmokanuamenajari.wgz.ro/
kornelpaula
Postat pe 15 Februarie 2010 20:23
IN primul rand nu vreau sa izolez toti peretii e vb doar de peretele pe care se afla geamul,daca as izola cu extrudat crezi ca ar fi bine tinand cont ca nu izolez decat 1 perete?mai vreau sa imi spui cum se denumeste folia aceea,si daca imi poti spune toti pasii care trebuie facuti incepand de la tencuiala.ITI MULTUMESC FRUMOS PTR AJUTOR,
iulian_76
Postat pe 15 Februarie 2010 20:58
Prima data razuieste peretele cu mucegai pana la beton. Dupa aia dizolva clor cu apa (clor de calitate), o parte clor si doua parti apa, sterge peretele cu o carpa imuiata in clorul respectiv, lasa peretele sa se usuce bine si dupa aia lipeste plasa cu adeziv pentru faianta (CM 9). Dupa uscarea adezivului, izoleaza peretele cu polistiren extrudat de 3 si urmeaza operatiile de acoperire a plistirenului conform unei lucrari de termoizolatie. (lipire polistiren cu adeziv pentru polistiren, diblurire, lipire plasa fibra pentru interior (nu folosi plasa pentru exterior), dupa uscarea adezivului pe plasa da un strat foarte subtire de ipsos constructii, dupa care finiseaza peretele cu glet finisaj, slefuire si nu uita ca dupa fiecare operatie dupa uscarea adezivului pe plasa foloseste amorsa perete.
E de munca da iti garantez ca nu sa mai apara. Problema e la tavan, esti la ultimul nivel (banuiesc) si din cauza tavanului mai rece un pic o sa ai codens. In acest caz iti sugerez sa izolezi tavanu cu polistiren expandat. Procedeul asta l-am aplicat si la mine in casa..... multa bafta
720232532
Postat pe 16 Februarie 2010 09:34
De la: kornelpaula, la data 2010-02-15 20:23:01Salut. inprimulrand extrudatu e fuoarteeeeeeeee scump si de obicei se foloseste sub sapa sau pe exterior. primul lucru care trebuie sa-l faci e sa izolezi bine termopanele adica glafurile care sigur nu sunt ok ori termopanele nu se inchid bine. e indicat ca dupa ce-ti pui termopane pe glafuri sa lipesti polistiren pentru a impiedica transferul de temperatura. la pereti dupa ce dai huma jos poti sa: dai cu o solutie antimucegai pe care o gasesti usor sau mai nou este o folie speciala care se aplica foarte usor si peste care poti sa dai glet sau sa lipesti poliester.din cate stiu eu nu e prea indicat poliesteru la int mai ales extrudatu ca nu mai respira peretii si risti sa ai condens. un perete mai merge dar toti categoric nu. daca vrei plus de izolatie vata minerala si rigips pe structura metalica si astfel ai si perna de aer si cald. si lavabila ar trebui sa fie una antimucegai pentru siguranta (avand in vedere antecedentele) spor la treaba si multa caldura. daca vrei sa-ti faci ideie de preturi pentru manopera intra la http://kornelmokanuamenajari.wgz.ro/



Asa e, e foarte scump... 4 lei placa... asta e pret mare in comparatie cu calitatea si beneficiile care le ai de la el ???? Taci si nu mai da stfel de sfaturi..
720232532
Postat pe 16 Februarie 2010 09:42
De la: kornelpaula, la data 2010-02-15 20:23:01Salut. inprimulrand extrudatu e fuoarteeeeeeeee scump si de obicei se foloseste sub sapa sau pe exterior. primul lucru care trebuie sa-l faci e sa izolezi bine termopanele adica glafurile care sigur nu sunt ok ori termopanele nu se inchid bine. e indicat ca dupa ce-ti pui termopane pe glafuri sa lipesti polistiren pentru a impiedica transferul de temperatura. la pereti dupa ce dai huma jos poti sa: dai cu o solutie antimucegai pe care o gasesti usor sau mai nou este o folie speciala care se aplica foarte usor si peste care poti sa dai glet sau sa lipesti poliester.din cate stiu eu nu e prea indicat poliesteru la int mai ales extrudatu ca nu mai respira peretii si risti sa ai condens. un perete mai merge dar toti categoric nu. daca vrei plus de izolatie vata minerala si rigips pe structura metalica si astfel ai si perna de aer si cald. si lavabila ar trebui sa fie una antimucegai pentru siguranta (avand in vedere antecedentele) spor la treaba si multa caldura. daca vrei sa-ti faci ideie de preturi pentru manopera intra la http://kornelmokanuamenajari.wgz.ro/





Si plus de asta poti sa pui polistiren extrudat de 2 sau 3 la interior, cine ti-a spus tie ca polistrirenul extrudat este numai pentru sapa si pentru exterior ????? In primul rand.... polistrirenul extrudat este universal, in schimg polistrirenul expandat nu merge la perete interior, merge numai pe exterior sau la tavane.... in al doilea rand, dai omului toate operatiile care se fac la ce a intrebat el, nui da un site de al tau sa mearga acolo sa vada poze si eventual un contact ceva... spunei ce trebuie facut.
720232532
Postat pe 16 Februarie 2010 09:47
nu stau la ultimul etaj,si de care plasa sa pun prima data dupa tencuiala?cum se numeste mai exact?CU BAIERA DE VAPORI CUM SA PROCEDEZ?E UTILA CUM O POT FOLOSI CUM SE MONTEAZA AS VREA SA FAC O TREABA BUNA SA NU MAI AM TREABA CU CONDENSUL,VA MULTUMESC PTR AJUTOR.
iulian_76
Postat pe 16 Februarie 2010 14:47
Buna Iulian , eu unul nu-ti recomand sa pui polistiren in casa, mai ales ca stai in apartament si fiecare cm conteaza . Mai bine curata peretii de mucegai cu solutie antimucegai( de ex firma Bison are solutii antimucegai foarte bune , si gasesti usor in magazine ), apoi iti recomandsa verifici cum stai cu reparatiile in jurul tocurilor de la geamuri , si daca te tine buzunarul cumpara vopsea termoizolanta de la Avitop ( cam 30 ron pe mp) , daca nu iti cumperi un aparat de deumidificare (Bisonul are cu granule absobante , alte firme au varianta electrica ) si cel mai important aeriseste cat mai des . O zi buna , Ionel .
ionel_lupan
Postat pe 17 Februarie 2010 18:07
nu am sa raspund aberatiilor tale doar atat tin sa spun tre sa fii bolnav rau cu capu sa dai cu clor pe pereti . apropo dupa catiani se poate locui in camera aia
kornelpaula
Postat pe 18 Februarie 2010 21:43
http://www.isover.ro/controlul_umiditatii.php
kornelpaula
Postat pe 18 Februarie 2010 21:43
De la: kornelpaula, la data 2010-02-18 21:43:01nu am sa raspund aberatiilor tale doar atat tin sa spun tre sa fii bolnav rau cu capu sa dai cu clor pe pereti . apropo dupa catiani se poate locui in camera aia


Bolnav esti tu, daca nu judeci ca e clor dizolvat, sau ca peste stergerea cu clor se pun cateva straturi bune de diferite materiale. Eu am spus clor, ca clor am folosit eu in casa la mine si inca il mai folosesc unde este nevoie. E mult mai bun decat orice solutie anti-mucegai de pe piata.
720232532
Postat pe 19 Februarie 2010 01:36
ma puteti suna pentru detalii , dl Nicu , 0733097707
nicu_ddt
Postat pe 11 Martie 2010 00:41
De la: 720232532, la data 2010-02-19 01:36:27
De la: kornelpaula, la data 2010-02-18 21:43:01nu am sa raspund aberatiilor tale doar atat tin sa spun tre sa fii bolnav rau cu capu sa dai cu clor pe pereti . apropo dupa catiani se poate locui in camera aia


Bolnav esti tu, daca nu judeci ca e clor dizolvat, sau ca peste stergerea cu clor se pun cateva straturi bune de diferite materiale. Eu am spus clor, ca clor am folosit eu in casa la mine si inca il mai folosesc unde este nevoie. E mult mai bun decat orice solutie anti-mucegai de pe piata.

de ce vreti sa pareti interesanti? cu ce va ajuta? din punct de vedere fizic si chimic nu aveti nici unul dreptate, in tot ce am citit am ramas uimit ca va contraziceti pe ceva ce nu este chiar ok. un lucru este cert, fara polestiren la interior.
condo000807
Postat pe 22 Mai 2010 04:57
Clorul este ok, inlatura imediat mucegaiul si fara atatia bani pe tot felul de solutii care in ultima instanta fac acelasi lucru. L-am folosit si eu, asa ca vorbesc in cunostinta de cauza. Nu mai incercati sa faceti reclama la tot felul de scumpeturi.... INSA, daca nu rezolvi cauza, iti va aparea iar mucegaiul peste ceva timp.
Asa ca omul are dreptate sa vrea sfaturi PENTRU IZOLATIE. Care va pricepeti, ajutati-l, daca nu - mai bine nu-l mai derutati!!!!
cionteavalentina
Postat pe 22 Mai 2010 12:18
izolatia pe interior nu este de loc recomandata daca nu se izoleaza peretele si pe exterior si,si atunci in anumite conditii si anume in urma unui calcul al peretelui si izolatiei la condensare. deoarece modul de transmitere al caldurii este de la un corp cu temperatura mai ridicata spre un corp cu temperatura mai scazuta iar in cazul tau prima suprafata rece pe care o va atinge aerul din camera va fi sub izolatia pe care vrei sa o pui. sper ca am fost destul de explicit. sfatul meu este sa folosesti o iz. int.x ext. sau o zugrveala noua in var,deoarece varul absoarbe umiditatea si tratament la perete cu mucegai stop.
ANDREIB_
Postat pe 22 Mai 2010 23:22
si eu am izolat acum 5 ani cu polistiren in interior si a folosit dupa curatire clor .nu mai am nici o problema,si un alt avantaj ,factura la gaze este mult mai mica
nyna63
Postat pe 24 Mai 2010 09:41
Daca crezi ca ai probleme cu termopanele atunci verifica imbinarile. Daca dupa ce ai montat termopanele nu ai izolat cu polistiren golul dintre spaleti si geam e posibil ca spuma respectiva sa isi fi pierdut din calitatile termice si sa permita crearea unei punti termice prin acele locuri. De asemenea geamurile pot fi taiate prost, mai scurt decat dimensiunea lor normala, dar nu cred ca asta e problema la tine.

Nu este recomandata izolarea la interior cu polistiren, cea mai recomandata este izolarea doar la exterior, e performanta si pentru sezonul de iarna si pentru sezonul de vara. Daca vrei sa iti izolezi cu polistiren atunci este recomandat sa iti pui bariera anti-vapori care se pune spre partea calda a peretelui, adica in interior.


Acum poti intreba si la un magazin de materiale ca mai stiu si baietii de acolo si daca vrei neaparat sa vezi problemele si iti permiti poti sa iti faci o termogafiere a apartamentului si vezi exact locurile unde ai pierdere de caldura si unde se formeaza punti termice. Daca nu ma insel acum se poate termografia si un singur apartament, nu mai e obligatoriu tot blocul.


Ce am spus mai sus este informativ si daca cumva am gresit cu ceva imi cer scuze :)
RO_Catalin
Postat pe 25 Mai 2010 12:49
De la: iulian_76, la data 2010-02-15 11:23:07salut,am si eu o mare nedumerire,locuiesc la etajul4 intr un de 8 etaje de ceva timp mi a aparut mucegaiul in anumite locuri la unu din dormitoare cred ca din cauza termopanelor montate acum 2 ani,de la an la an mai mult,nu stiu cum sa izolez trebuie facut neaparat pe interior,ma-m gandit in urmatorul mod:razuirea peretelui pana la glet(sau tencuiala),si lipire de extrudat de 3 sau mai gros (daca exista) as vrea sa montez si aceea bariera de vapori dar nu stiu cum sa procedez( ASTA E MAREA MEA NEDUMERIRE )apoi glet si culoare ajutati-ma nu prea ma pricep in domeniul asta .MULTUMESC



Cel mai ieftin si de calitate ( am facut acum 3ani si este super OK)este aplicarea "celulozei" de 2,5cm si peste 'celuloza" placa de rgips,timp de executie apox 8-9ore ( 2persoane).Materiale necesare: "celluloza" de 2,5cm ( apox 35lei/12mp) scanduri (aprox 2lei/ml) dibluri cu surub( aprox 0,3lei/buc, plasa pt imbinari (7leirola/50ml) chit plasa, adeziv, suruburi pt rigips de 25mm.
Mod de executie:
Dupa curatarea peretelui se realizeaza cadrul din scandura( atentie nu din profile de metal)cu grosime de 2,5cm.Scandura o cumperi de la depozite de cherstea si ii rogi pe cei de acolo sa o "ia la abrig" pana o scoate la 2,5 cm.Aplici celuloza prin lipire cu ce maretiale doresti dupa care rigipsul peste "celuloza" acesta fiind fixat pe cadrul de lemn cu "tn-uri". se plica banda pt imbinari peste rigips, se da glet si lavabil.
Pacat ca nu pot atasa fisiere pt ca la mine am filmat toata operatiunea.
Multi "mesteri" au prezis maxim 2-3luni "calitatea" lucrarii si au trecut 3ani nevaparand nici urma de "umezeala, mucegai, s-au altele).Nu te lasa pe mana "meseriasilor" acestia dorind sa munceasca cat mai putin si sa fie renumerati cat mai bine.
GYGYCL
Postat pe 27 Mai 2010 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dupa o relatie de 14 ani si 7 de casatorie 25 De la: kudika_981182 8 Noiembrie 2018 13:52
Usa urat mirositoare 32 De la: yo3ffe_vio 20 Aprilie 2010 15:46
Carburant pentru soba 5 De la: pickard 10 Noiembrie 2010 19:15
Termocasa La cel mai accesibil pret si in cel mai scurt timp!!!! 1 De la: casaperfecta 18 Februarie 2010 10:53
baie renovata 10 De la: buradami 25 Septembrie 2009 13:32