Setari Cookie-uri

parchet

Am cumparat un parhet(scump),pin maritim(import Franta) cu lungime de 2 m, si grosime 21mm. L-am primit ambalat in folie de plastic, iar cand l-am desfacut mi-am dat seama ca e curbat. Intrebarea mea, e daca se aseaza la montaj sau nu? Inseamna ca nu e uscat?
Mi s-a spus ca se monteaza prin click, e ca si parchetul laminat.nu prin lipire si nu vreau sa bat cuie in el!
Ce parere aveti?
andi_condo
Postat pe 22 Aprilie 2010 09:42
De la: andi, la data 2010-04-22 09:42:42Am cumparat un parhet(scump),pin maritim(import Franta) cu lungime de 2 m, si grosime 21mm. L-am primit ambalat in folie de plastic, iar cand l-am desfacut mi-am dat seama ca e curbat.
Intrebarea mea, e daca se aseaza la montaj sau nu? Inseamna ca nu e uscat?
Mi s-a spus ca se monteaza prin click, e ca si parchetul laminat.nu prin lipire si nu vreau sa bat cuie in el!
Ce parere aveti?

In mod normal parchetul se tine in ambalajul de origine pana in momentul in care este pus, pe o suprafata perfect plana, si obligatoriu cu 3 sau 4 zile inainte in camera in care va fi pus.
Daca nu este curbat pe lateralele profilate care se imbina ci doar pe suprafata de contact cu solul, nu este o problema, la o lungime de doi metri nu este neaparat normal ci un lucru care se poate intampla. Se va indrepta la montarea lui, mai ales ca este parchet clipsabil si nu lipit (cred ca sistem Uniclick), si asta nu inseamna ca nu este uscat, francezii nu obisnuiesc sa faca chestii dinacestea, doar in cazul in care "made in France" sa nu fie pus doar asa, de impresie.
MIKE_condo
Postat pe 22 Aprilie 2010 15:50
Mi s-a spus ca trebuie montat pe niste sipci, dar eu nu mai am spatiu pt. sipci(nu mai intra sub pragurile usilor) si nici nu vreau sa bat cuie in el, sau nu asa multe.
andi_condo
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:44
Am un vecin care a lipit cu smoala parchetul de tip clasic (din lamele mici) direct pe sapa.
Ce parere aveti despre aceasta metoda?
Mihaela09_condo
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:54
De la: andi, la data 2010-04-23 09:44:56Mi s-a spus ca trebuie montat pe niste sipci, dar eu nu mai am spatiu pt. sipci(nu mai intra sub pragurile usilor) si nici nu vreau sa bat cuie in el, sau nu asa multe.
In mod normal un parchet daca este masiv, se lipeste direct pe sapa sau pe un izolant care este lipit deja pe sapa, sau se fixeaza cu cuie pe sipci de lemn fixate de preferinta mecanic,adica suruburi etc, de sapa existenta, in spatiul liber aflat intre sipci se introduce un izolant cu grosimea egala cu inaltimea sipcilor. Daca nu puteti aplica metoda fixarii cu cuie pe sipci, trebuie sa cititi pe fisa cu instructiuni de montaj care insoteste fiecare pachet de parchet, sa vedeti daca nu este specificata ca valabila si varianta lipita a parchetului. Ne mai tineti apoi la curent.
MIKE_condo
Postat pe 23 Aprilie 2010 20:21
Multumesc pt. raspunsuri,
am primit instructiunile si-mi arata cum ca ar trebui puse pe sipci, dar nu-mi mai permit lucrul asta, pt. ca nu mai am loc
lipiciul mi s-a spus ca e f. scump,(am platit mult pe parchet, pt. ca am vrut ceva de calitate si ar fi pacat sa-l lipesc cu un lipici ieftin)
andi_condo
Postat pe 24 Aprilie 2010 21:13
la 22mm este destul de gros nus cat de bine se va aseza!dak sunteti din bucuresti putem proba sa vedem...pana nu vad nu pot sa-mi fac o idee...este curbat din cauza ca nu a fost pastrat in conditii bune
montez_parchet_laminat
Postat pe 5 Mai 2010 21:42
parchetul cu clic indiferent ca e dublu sau simplu nu se bat cuie in el si nu se lipeste]
montez_parchet_laminat
Postat pe 6 Mai 2010 18:19
Mersi de sfat, dar sunt din Oradea, cam departe de dv. L-au pus deja muncitorii.Fara cuie, doar cu niste dibluri, sub plinte. Am sa vad rezultatul.
andi_condo
Postat pe 7 Mai 2010 09:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Executie usi interior comanda 2 De la: harris 5 Mai 2011 14:14
targ handmade in weekendul acesta! 1 De la: hopsiio 11 Septembrie 2009 10:10
Buna! 4 De la: the_shadow_of_darkness 23 Decembrie 2009 22:27
Cost aproximativ casa 92 De la: anabelle6001_condo 21 Septembrie 2015 22:18
umezeala din balcon 1 De la: felina 2 Februarie 2010 20:58