Setari Cookie-uri

tencuiala decorativa structurata

buna ziua
am cumparat o tencuiala decorativa in structura striata. problema este ca atunci cand meseriasul a incercat o proba, tencuiala se lipeste de drisca si nu se intinde. are aspect de relief desi mi s-a dat fisa tehnica si acolo scrie tencuiala in structura striata, ea nu arata asa, pare buboasa nu striata. face meseriasul ceva gresit sau nu e buna tencuiala? e tencuiala de la renaulac, o marca frantuzeasaca care mi-a fost recomandata ca fiind foarte buna, cu parament plastic, acrilica. nu ma pricep la amenajari asa ca va rog sa imi raspundeti mai pe intelesul unui necunoscator :)
multumesc anticipat
jojo2711
Postat pe 19 Mai 2010 13:11
100 % nu este bun meseriasul, nu neaparat nu este bun ca meserias, ci posibil nu este bun referitor la faptul ca nu stie sa-si aleaga sculele adecvate fiecarei operatiuni pe care o executa. Si in cazul celei de-a doua variante ajungem cam tot la aceeasi concluzie, in mod normal un meserias bun stie fiecare scula la ce foloseste si cum sa o utilizeze. Tencuiala ce poate sa aiba, sa fie expirata, cam greu de crezut dar sa admitem, dar in acest caz nu s-ar lipi bine nici de drisca nici de perete, sau s-ar lipi pe amandoua. Intrebati-l pe meseriasul minune daca a dat inainte cu amorsa pe perete, daca aceasta se impune, daca nu de ce, din ce este constituit stratul suport pe care se doreste aplicata aceasta tencuiala, etc. apoi reveniti cu detalii. Daca doriti. O zi buna.
MIKE_condo
Postat pe 19 Mai 2010 15:17
Am uitat sa mentionez ca structura unei tencuieli decorative depinde de modul in care este "lucrata' pe perete, in cazul dv. "bilutele" care dau aspectul "bubos" mentionat de dv. acestea trebuie "lucrate" si deplasate in masa tencuielii pentru a da aspectul striat pe care il doriti dv. si care este mentionat pe cutii. In general asta este tehnica de lucru, totusi mai sant si cazuri particulare, functie de tipul tencuielii.
MIKE_condo
Postat pe 19 Mai 2010 15:25
multumesc pentru raspuns
revin cu noi informatii. Tencuiala a dat-o peste o suprafata de proba acoperita cu bairamix, desi nu era amorsat, totusi cu o alta proba facuta cu ceresit au iesit cum trebuie striatiile acealea,dar din pacate nu-mi convine ca pret si nici culoarea nu a iesit cum mi-am dorit. Bairamixul urmeaza a fi acoperit cu polistiren,plasa si adeziv, si amorsa. In fisa tehnica intr-adevar se precizeaza a fi necesara o amorsa tot din gama lor. As vrea sa folosesc pe cea de la Renaulac, dar mi-e teama ca pe amorsa cumparata de la alta firma tot n-o sa iasa si cea de la renaulac nu o aveau inca pe stoc, si ar mai dura 3 saptamani pana sa ajunga din Franta. Iar ca unelte a folosit tabla de glet si apoi drisca de plastic pentru a-i da acel aspect striat,moment in care tencuiala se lipea de drisca si spunea ca nu poate sa intinda acele "bilute". Sunt un pic presata de timp dar in acelasi timp as vrea ceva de calitate si la un pret care sa ma incadreze in buget. Ce-mi recomandati, avand in vedere variantele?
jojo2711
Postat pe 19 Mai 2010 16:47
Pai in conditiile date, daca ati vazut ca cu Ceresit a iesit bine proba facuta de meseriasul dv. datii inainte cu ea. Ceresit este o marca destul de buna, culoarea se poate schimba, va alegeti ce va place si va faceti treaba, mai ales ca santeti grabita sa terminati, si mai ales ca ati vazut ca cu Ceresit a stiut meseriasul sa lucreze si a iesit bine ca aspect. Ori inca o varianta ar fi sa schimbati meseriasul si sa gasiti unul care le are si cu alte tipuri de tencuieli, mai de calitate, mai greu de aplicat uneori dar mai durabile in timp si mai rezistente la solicitarile exterioare. Alegerea va apartine.
MIKE_condo
Postat pe 19 Mai 2010 18:45
pai pana la urma cred ca o sa merg pe varianta mai de calitate.ma gandesc ca 2 saptamani in plus pana la terminarea casei n-o sa conteze in comparatie cu cati ani zic cei de la renaulac ca o sa reziste tencuiala. oricum o sa mai fac o proba pe o portiune care va fi data inainte si cu o amorsa si o sa vad atunci cum iese si in ultima instanta o sa "cer si a doua opinie" cum se zice, adica un alt meserias. multumesc mult pentru pentru ajutor
jojo2711
Postat pe 19 Mai 2010 19:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
usi de exterior 9 De la: kudika109480 25 Februarie 2011 14:50
Cum trebuie sa alegi materialele pentru o hidroizolatie perfecta 17 De la: condo000807 20 Mai 2012 10:26
Bolile pomilor 5 De la: nik50 3 Martie 2010 12:09
caut flori angro pentru amenajare salon nunta /mese si intrare 2 De la: amigoxt90 28 Martie 2011 18:40
Pomi fructiferi ,copaci de calitate - stiti de unde pot cumpara ? 120 De la: libra66 17 Mai 2016 11:11