Setari Cookie-uri

draperii din lemn(bambus) versus fier forjat. ce model este mai recomandat?

revin cu subiectul : draperii din lemn(bambus) versus fier forjat. ce model este mai recomandat?nu mi-a raspuns nimeni...:( plsssss. ma gandesc ca la sufragerie ar merge din fier forjat si la dormitor de bambus. dar sunt..in ton cu ce zse poarta?
kinder_condo
Postat pe 10 Iunie 2010 16:53
eu as opta fier forjat
luminitagrigoriu
Postat pe 12 Iunie 2010 22:45
draperii din lemn (?)versus..... draperii din fier forjat? scuze, dar nu am priceput prea bine intrebarea. locuiesti la bloc? e vorba de storuri din lemn sau grilaje din fier forjat?
condo003946
Postat pe 12 Iunie 2010 23:05
Eu as alege fier forjat.Am dormitorul de bambus si cere o intretinere mai deosebita. Temperatura de la noi fiind foare ridicata si uscata, macar de 2 ori pe saptamana trebuie bambusul sters cu carpa uda sau pulverizata apa. Daca stai la curte il poti scoate afara si spala cu furtunul,(cei de la magazin asa au recomandat) din pacate eu stau la bloc...Bafta!
irinagh_condo
Postat pe 13 Iunie 2010 07:34
nici eu nu am inteles intrebarea mai pe scurt fierul nu prea a-si are loc in dormitor decat daca esti o sturlubatica sexual iar bambusul se potriveste mai mult pentru o casa (eventual de vacanta ) undeva bine , bine luminata .
gigibrbr_condo
Postat pe 15 Iunie 2010 18:05
stau la bloc si sunt in curs de amenajare. intrebam daca dau bine in living draperiile pe suport de fier forjat pt ca mi se pare mai elegant, si in dormitor pe baza de lemn pt o atmosfera mai intima. ma mai intrebam cum vor da mai bine draperiile pe intreg peretele sau doar pe lungimea peretelui? (cand spun draperie ma refer la teava pe care se agata stolurile si perdelele). multumesc mult
kinder_condo
Postat pe 16 Iunie 2010 12:30
am inteles! la ce spui tu draperie.... eu spun galerie. In fine. Daca ai cerut o parere.... zic si eu, mie mi-ar placea mai mult fierul forjat. Mie nu-mi place bambusul, dar tu trebuie sa aranjezi acolo lucrurile in asa fel incat sa se armonizeze piesele de mobilier cu accesoriile (respectiv galeria). Daca ai o mobila mai veche, intr-un stil mai conservator (eu sunt adept al acestui stil) atunci categoric fierul forjat. Daca ai ceva foarte.... exotic, futurist, tineresc atunci poti sa incerci si cu bambusul care iti place tie. Dar si in cazul al doilea poti recurge la confectionarea unei galerii din fier forjat ceva mai simpla, adica nu foarte incarcata.
condo003946
Postat pe 17 Iunie 2010 13:31
inca ceva. daca ai o deschidere mare, incepand de la 3ml in sus, iti recomand sa faci o prindere si in centru, nu numai la capete. Greutatea draperiei va trage in jos si se va forma o burta undeva la mijloc sau in partea unde stau mai mult draperiile. Bara ar trebui sa fie ori din lemn masiv, ori o teava!!! care sa nu se curbeze. inca ceva. Daca iti iei ceva din comert si iti dau ei un pachetel cu dibluri pt. prindere, nu te baza pe ele. Du-te si ia-ti unele de cel putin 2 ori mai mari, respectiv mai lungi pt. ca daca le iei si mai groase e posibil sa nu mai intre pe elementele de prindere - asta inseamna mai multa rezistenta, mai multa siguranta!
condo003946
Postat pe 17 Iunie 2010 13:37
buna.
de prinderea si la mijloc stiam eu ceva..din experienta unui prieten. mersi mult pt sfaturi
kinder_condo
Postat pe 17 Iunie 2010 18:07
Exista la Dedeman galerii metalice cu diametrul de 1,6cm, in diverse culori (negru-auriu, auriu, argintiu, negru...), lungimi de 150 cm, 240 cm, 300 cm. Daca ai nevoie de o lungime mai mare de 300 cm se pot lua 2 buc si imbina. Deasemenea se pot taia daca ai nevoie de lungimi intermediare celor existente. Suportii se vand separat simpli(aprox. 25 ron) si dubli (pt. perdea si pt. draperie),capetele - diverse modele, precum si inelele cu clema (11 ron/10 buc).

O seara buna !

carmenmarinescu40
Postat pe 17 Iunie 2010 20:02
De la: carmenmarinescu40, la data 2010-06-17 20:02:07Exista la Dedeman galerii metalice cu diametrul de 1,6cm, in diverse culori (negru-auriu, auriu, argintiu, negru...), lungimi de 150 cm, 240 cm, 300 cm. Daca ai nevoie de o lungime mai mare de 300 cm se pot lua 2 buc si imbina. Deasemenea se pot taia daca ai nevoie de lungimi intermediare celor existente. Suportii se vand separat simpli(aprox. 25 ron) si dubli (pt. perdea si pt. draperie),capetele - diverse modele, precum si inelele cu clema (11 ron/10 buc).

O seara buna !

carmenmarinescu40
Postat pe 17 Iunie 2010 20:02
multumesc!
kinder_condo
Postat pe 18 Iunie 2010 13:04
Buna ziua
detin un magazin de specialitate si pot sa iti recomand o alegere potrivita . Incearca sa alegi galeria in functie de mobilierul si stilul incaperii . Galeriile clasice se potrivesc la o mabila clasica , Daca mobila are ornamente de fier forjat se poate alege galerie in acelasi ton .Modelele de prindere sunt foarte variate dar cel mai important este sa se potriveasca cu interiorul atat estetic cat si practic . Daca mobila este moderna de pot alege si galerii cu un design modern sau sine (snur) eventual storuri romane sau paneluri japoneze
Pentru exemplificare poti viziona www.procasa-style.ro
cameliaelisa
Postat pe 23 Iunie 2010 12:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
camera pentru 2 baieti 11 De la: cirmos79 7 Mai 2010 00:54
Cum zugravesc peste lavabila ? 9 De la: miagligor 19 Martie 2010 04:59
centrala trifazica sau perdea de aer cald 4 De la: kudika485791 15 Decembrie 2011 12:57
cersanit-marca ok sau ba? 1 De la: condo003110 2 Martie 2010 21:51
amenajare apartament cu o camera 9 De la: montez_parchet_laminat 5 Mai 2010 13:43