Setari Cookie-uri

Curent trifazat

Salutare!
Am sa va expun problema pe care o intampin in speranta ca cineva imi poate da o solutie,sugestii,orice.
Am un apartament de 3 cam,de 70 mp,unde nu sunt lasata,din pacate,de "dragutul" de presedinte al asociatiei de proprietari sa.mi montez centrala pe gaz.asadar,a trebuit sa ma gandesc la o sursa de incalzire electrica.aici intervine o alta problema;puterea bransamentului electric pe care o suporta instalatia este de 5kw.din toate studiile de piata pe care le-am facut,se pare ca la supr de 70 de mp a ap,niciun fel de incalzire electrica nu s.ar incadra in acesti5kw.vroiam sa stiu dc se mai confrunta cineva cu o astfel de pr,dc aveti vreun fel de solutii si dc stie cineva cat de greu ar fi sa obtin curent trifazat pt ap.va multumesc!
elena28_condo
Postat pe 30 Iunie 2010 21:59
o sa am nevoie de citeva detalii si poate am sa gasesc eu o solutie pentru a pastra instalatia asa cum este.
danours
Postat pe 17 Iulie 2010 08:22
De la: elena28, la data 2010-06-30 21:59:30Salutare!
Am sa va expun problema pe care o intampin in speranta ca cineva imi poate da o solutie,sugestii,orice.
Am un apartament de 3 cam,de 70 mp,unde nu sunt lasata,din pacate,de "dragutul" de presedinte al asociatiei de proprietari sa.mi montez centrala pe gaz.asadar,a trebuit sa ma gandesc la o sursa de incalzire electrica.aici intervine o alta problema;puterea bransamentului electric pe care o suporta instalatia este de 5kw.din toate studiile de piata pe care le-am facut,se pare ca la supr de 70 de mp a ap,niciun fel de incalzire electrica nu s.ar incadra in acesti5kw.vroiam sa stiu dc se mai confrunta cineva cu o astfel de pr,dc aveti vreun fel de solutii si dc stie cineva cat de greu ar fi sa obtin curent trifazat pt ap.va multumesc!
pai iti trebuie,minim ,in jur de 1000 euro[[depinde de puterea instalata,un minim [10.....15] Kw/0,4Kv/ac]],distanta de la firida 0,4Kv/ac- a bransamentului si pina la locul unde se monteaza,la limita de propietate ,acel BMP[bloc de masura si protectie],contorul de energie electrica/ce il suporti ca si pret,[...] ,pentru acte[la compania de electricitate/aviz de racordare[la enel sau electrica] la reteaua electrica 0,4 Kv/ac ,materiale ,manopera [cu firma autorizata ENEL sau ELECTRICA/depinde de zona] ce executa si da garantie,pe acte,la lucrare,un minim de 1000 ron/manopera!mai trebuie si in casa[apartament]un tablou trifazat de protectie[impreuna sau separat cu cel vechi, existent/monofazat],un circuit trifazat ,de "forta",de la acel tablou si pina la locul de montare al centralei electrice de incalzire trifazata,priza de impamintare[[verificata cu buletin PRAM,chiar daca in instalatia de protectie/BMP[Idif.=0,3A] exista si acea protectie la curentii de defect]]si multa pofta de lucru.
rudy2007_condo
Postat pe 19 Iulie 2010 08:03
De la: elena28, la data 2010-06-30 21:59:30Salutare!
Am sa va expun problema pe care o intampin in speranta ca cineva imi poate da o solutie,sugestii,orice.
Am un apartament de 3 cam,de 70 mp,unde nu sunt lasata,din pacate,de "dragutul" de presedinte al asociatiei de proprietari sa.mi montez centrala pe gaz.asadar,a trebuit sa ma gandesc la o sursa de incalzire electrica.aici intervine o alta problema;puterea bransamentului electric pe care o suporta instalatia este de 5kw.din toate studiile de piata pe care le-am facut,se pare ca la supr de 70 de mp a ap,niciun fel de incalzire electrica nu s.ar incadra in acesti5kw.vroiam sa stiu dc se mai confrunta cineva cu o astfel de pr,dc aveti vreun fel de solutii si dc stie cineva cat de greu ar fi sa obtin curent trifazat pt ap.va multumesc!
de obicei,cea mai mica putere,la o centrala electrica,la 0,4Kv,in jur de 9 Kw,cam tot asa cit are si un "instant" ,tot la 0,4 Kv
rudy2007_condo
Postat pe 19 Iulie 2010 08:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pardoseli decorative din rasini epoxidice 2 De la: condo003052 1 Februarie 2010 12:16
Mobila Japoneza 1 De la: mobilaecologica 29 Iunie 2012 08:48
A fost cineva dintre voi la Kika? 16 De la: 28 Septembrie 2012 16:32
dormitorul 25 De la: condo003955 28 Mai 2010 12:33
Craciun La Munte... 2 De la: alfredodecurtofreco 29 Noiembrie 2010 09:52