Setari Cookie-uri

Atestare materiale de constructii

Am o problema cu un furnizor de betoane care zice ca-i suficienta o declaratie pe propria raspundere si ca n-ar fi nevoie de un certificat de conformitate.

M-am uitat prin toate legile (L608, HG 622) si nu-s lamurit deloc!

Daca va pricepeti la partea legala a constructiilor, va rog frumos sa ma ajutati!


Multumesc!
vali2010
Postat pe 17 Iulie 2010 18:24
nu este suficienta o declaratie pe propria raspundere. orice furnizor de materiale de constructii este obligat prin lege sa dea un certificat de caliate al produsului furnizat. nu folosi materiale fara acest certificat ptr ca practic tu iti vei asuma raspunderea daca se va intampla ceva cu constructia la care ai folosit betonul.
elena_gabriela_fadei
Postat pe 28 Iulie 2010 23:53
De la: vali2010, la data 2010-07-17 18:24:46Am o problema cu un furnizor de betoane care zice ca-i suficienta o declaratie pe propria raspundere si ca n-ar fi nevoie de un certificat de conformitate.

M-am uitat prin toate legile (L608, HG 622) si nu-s lamurit deloc!

Daca va pricepeti la partea legala a constructiilor, va rog frumos sa ma ajutati!


Multumesc!
orice statie de betoane, este obligata prin lege sa puna la dispozita clientilor, buletinul de incercari si teste facute pe sarja de beton livrata acestora, care se ataseaza la cartea constructie....cel putin asa ar fi normal
silviu_m74
Postat pe 29 Iulie 2010 00:02
De la: vali2010, la data 2010-07-17 18:24:46Am o problema cu un furnizor de betoane care zice ca-i suficienta o declaratie pe propria raspundere si ca n-ar fi nevoie de un certificat de conformitate.

M-am uitat prin toate legile (L608, HG 622) si nu-s lamurit deloc!

Daca va pricepeti la partea legala a constructiilor, va rog frumos sa ma ajutati!


Multumesc!





... furnizorii de betoane sint OBLIGATI (dar nu imi cere legea si artiolul) sa dovedeasca calitatea produselor furnizate prin TESTE DE INCERCARI ... care sint foarte simplu de obtinut ... el (dar si tu poti face acest lucru luind proba la fiecare betoniera pe care o primesti) ia o proba din materialul produs (intr-un cub fier de 10x10x10cm) care se lasa la uscat 7 zile dupa care se face o proba de duritate la presa hidraulica si se inregistreaza momentul fortei aplicate pentru a distruge cubul ... rezultatul se trece pe buletinul de incercari a carei copie trebui sa iti fie data si tie pentru a o atasa la cartea tehnica a cladirii ... firmele care sint serioase iti vor da buletinul de incercari imediat ce deschizi gura dar gainarii habar nu au ceea ce fac datorita spagariilor din domeniul si a lipsei de profesionalism a celor care produc betoane dar si cei de la disciplina in constructii ... buletinul de incercari este singura proba ca materialul primit este in parametrii ceruti de tine (fiecare tip de beton are o alta caracteristica la aceasta proba) ...

... un drum la protectia consumatorului ar rezolva problema ... o declaratie pe proprie raspundere pentru materiale ascunse pur si simplu nu este acceptabila ...

marco918
Postat pe 29 Iulie 2010 00:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tu ce faci de Earth Hour? 1 De la: AndyDesign 28 Martie 2009 07:11
Sabloane pictura pereti 1 De la: valica_35 25 Octombrie 2010 18:46
blat de bucatarie 1 De la: condo003350 4 Martie 2010 13:29
Ventiloconvectoare sau calorifere??? 10 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:53
Este mai indicat sa se zugraveasca cu var in baie? 35 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:46