Setari Cookie-uri

psihologie......pareri

hello.....sunt o proaspata studenta la psihologie...si sunt curioasa, in cazul in care vede cineva subiectu....cum e psihologia??vi se pare greu, usor??e placut sa o inveti??mentionez ca eu sunt f incantata de ideea in sine de psihologie si sper ca o sa imi placa.... astept parerile voastre si impresiile
BabyDoll1005
Postat pe 22 Iulie 2010 12:50
din punctul meu de vedere usoara dar numai daca bineinteles te pricepi la oameni trb sa ai experienta ptc nu oricine o stie
kudika276234
Postat pe 22 Iulie 2010 12:53
rabdare am....imi place f mult sa ascult si sa pot da sfaturi (normal ca sfaturi pot da altora dar pe mine nu ma pot ajuta ) .... in fine eu sper sa fie ok....mersi de parere
BabyDoll1005
Postat pe 22 Iulie 2010 13:02
Psihologia este foarte grea,dar daca iti place o s-o prinzi repede!
Barbie30
Postat pe 22 Iulie 2010 13:05
Citisem o parere cum ca psihologia ar fi foarte usoara....Spune-mi si mie tie ti se pare usor sa intri in mintea ,sufletul unei persoane(necunoscute) cand exista retineri,pb si toti ceilalti factori?Fiind vb de a ajuta pers. respectiva...vine la consultatie,sunteti straini..OAre e chiar usor sa stabilesti legatura de care e nevoie?Sa poti sa o faci sa se destainuie si mai ales sa o poti ajuta?Imi pare rau sa iti spun,dar psihologia e cel mai greu domeniu...E stiinta care presupune o mare capacitate de cunoastere Nu vb. de teorie...asta oricine poate invata vb.de capacitatea de a cunoaste si de a ajuta omul...
Pt tine cel mai bun sfat ar fi ca inainte sa o iei pe calea asta sa te gandesti foarte bine,pt ca inainte de toate trebuie sa te cunosti pe tine foarte bine.E un sfat prietenesc si iti spun pt ca si eu tot cu asta ma ocup..Bafta..poate devenim colege :)) ciao
andreea_andruska
Postat pe 26 Iulie 2010 12:26
Si eu sunt studenta la psihologie,trec anul II si tin sa-ti precizez ca nu e tocmai usor...dar e foarte frumos si interesant ce vei invata .Trebuie doar sa acorzi atentie fiecarei materii pe care o faci (la unele mai multa,la altele mai putina,asta depinde de tine) si sa "profiti" de fiecare informatie primita in plus de la profesori.Succes!
Vickysor
Postat pe 26 Iulie 2010 16:43
Psihologia e frumoasa atata timp cat o intelegi.Pt a o intelege trebuie sa depui mult efort si sa dispui de multa intelegere fata de OM, de ceea ce reprezinta el pt tine, de inteligenta lui si mai presus de toate de mintea lui, care de cele mai multe ori e ca un ocean care iti ofera multe necunoscutie si tu ai impresia ca deja sti raspunsul. Dupa ce iti vei face orele de dezvoltare personala si te vei cunoaste pe tine cu adevarat, abia atunci poti sa spui ca incepi sa o intelegi.Pana la a te desavarsi e cale lunga si-ti trebuie o vointa de otel, pe care ti-o doresc din toata inima.Bafta multa si sa ajungi un psiholog renumit pt ca oamenii au nevoie din ce in ce mai mult de un astfel de ajutor!
ghitalidia45
Postat pe 27 Iulie 2010 00:25
Hello, eu sunt studenta in anul 3 de psihologie in Grecia, Salonic, la City the International Faculty of Sheffield. Asadar studiez in limba engleza. Categoric, este un alt stil de invatamant. Se merge pe stilul britanic, care se considera a fi printre cele mai bune, avand in vedere ca in Anglia sunt cele mai bune facultati din intreaga lume. Asadar sa revenim la ce te intereseaza pe tine....spuneai ca nu sti daca este o alegere buna sa mergi pe drumul psihologiei...Eu consider ca daca pe tine te fascineaza aceasta lume pe care putini o cunosc si mai putini au curajul sa o patrunda sa faci acest pas atat de important pentru tine. Intr-adevar, acum 2 ani cand am venit la facultate aici, aveam o cu totul alta parere despre ce inseamna a fi psiholog. pentru mine psiholog era echivalentul psihoterapie intr-un cabinet inchiriat in care psihologul isi primeste clientii si gaseste remedii pentru eliminarea sau imputinarea problemelor lor. Si atat... pot sa-ti spun ca eram destul de departe de adevar. In primul rand a fi pisholog nu inseamna numai sa stai intr-un cabinet toata ziua si sa-ti astepti clientii, pentru a le da o intreaga lista cu titul "Asa trebuie sa faci ca sa scapi de probleme!". Ci din contra, psihologul cauta sa patrunda in orizontul "nefericit" al clientului lui, in acest fel sa empateze (asa zisul "to be in his patient' shoes" sau sa-si imagineze ca el se confrunta cu problemele clientului lui) cu cel din fata lui. Identificandu-se cu persoana din fata lui, psihologul cauta sa gaseasca calea cea mai potrivita pentru a-l face pe pacientul lui sa gaseasca solutii pentru el insusi, sa il lase pe pacientul lui sa decida pentru el insusi. Un exemplu ideal este sa fi doctor de specialitate si sa vezi o persoana cu dezabilitati fizice temporare, care nu poate sa se miste....nu o sa poti niciodata sa faci tu in locul bolnavului primul pas, sa exersezi tu pentru el, sa urmezi tu, ca doctor, fizioterapiile specifice vindecarii. Ci, o sa il ajuti pe bolnav sa decida sa faca efortul necesar pentru a putea merge din nou. El este cel care trebuie sa decida sa depuna efortul necesar in cursa spre vindecare. Iar ca un sfat principal in inceputul carierei de pisholog este ca nu poti ajuta o persoana daca aceasta nu decide ca are nevoie de ajutor. Nimeni nu poate ajuta o persoana daca persoana in cauza nu cere ajutorul. Daca vrei sa afli mai multe despre ramurile de specialitate, sfaturi sau articole care ti-ar putea fi de ajutor la inceput de drum, ma poti contacta la andr33ra@yahoo.com . Mi-ar placea tare mult sa-ti fiu de ajutor. :) Numai bine!
andr33ra
Postat pe 27 Iulie 2010 14:47
Orice e frumos atat timp cat faci cu placere si cu toata inima.
Facultatea in sine, cursurile, seminariile, examenele sunt si nu sunt gree, in functie de cat de mult te implici. Mie mi-a placut foarte mult in perioada studentiei, mergeam cu placere la anumite cursuri, am avut parte si de profesori deosibiti, profesorii sunt mai deschisi, mai calzi.
Daca iti doresti o cariera in domeniu, ulterior iti vei da seama daca intr-adevar aceasta facultate, de fapt aceasta meserie este ceea ce iti doresti si vei reusi sa fii un bun psiholog. Numai pe parcurs vei afla, insa cred ca vei indragi aceasta meserie. Asa cum spunea si cineva mai sus, este una dintre cele mai grele profesii, asa este. Empatia este baza ei, sa reusesti sa il intelegi pe cel de langa tine, sa patrunzi in tot ce reprezinta el, dar mai intai sa te cunosti pe tine.
Mult succes si daca iti vei da seama ca nu esti potrivita pt aceasta profesie, sa nu iti para rau, este o facultate de suflet, inveti mai mult decat sa fii un student si o poti face si pt sufletul tau.
Unde esti, in ce oras si la ce universitate?
Bafta mutla!
popescu_miha
Postat pe 28 Iulie 2010 00:45
salut andr 33 ai sa fii un medic fff bun,felicitarii,,,,
kudika076978_iasomie
Postat pe 28 Iulie 2010 08:52
Trebuie sa stii sa citesti gindurile oamenilor din ochi, cel mai greu de manipulat sunt copii...Nu e grea,nu e usoara....e absolut fascinanta,interesanta si utila.
kudika227120
Postat pe 19 August 2010 18:58
De la: kudika227120, la data 2010-08-19 18:58:33Trebuie sa stii sa citesti gindurile oamenilor din ochi, cel mai greu de manipulat sunt copii...Nu e grea,nu e usoara....e absolut fascinanta,interesanta si utila.


sa-mi spui cand termini, sa te ocolesc, ca n-as vrea sa ma manipulezi!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 19 August 2010 18:59
De la: BabyDoll1005, la data 2010-07-22 12:50:12hello.....sunt o proaspata studenta la psihologie...si sunt curioasa, in cazul in care vede cineva subiectu....cum e psihologia??vi se pare greu, usor??e placut sa o inveti??mentionez ca eu sunt f incantata de ideea in sine de psihologie si sper ca o sa imi placa.... astept parerile voastre si impresiile






... psihologia inseamna sa spui niste minciuni invatate si aparent corecte ... ca sa te feresti sa o iei razna incercind sa intelegi oamenii ...

marco918
Postat pe 19 August 2010 19:02
se imbina ff mult cu filozofia , vei avea de studiat la geru
gabrielaturcudoro
Postat pe 20 August 2010 10:06
De la: gabrielaturcudoro, la data 2010-08-20 10:06:51se imbina ff mult cu filozofia , vei avea de studiat la geru


da' de ce studiaza numa' la geru?
sa studieze si la varu!!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 20 August 2010 11:13

daca iti place cu siguranta ptr. tine va fii mai usoara decat ptr marea majoritate , deci ai un atuu cand o faci din placere si nu doar ca trebuie sa o faci, succes .Eu recomand tuturor in viata sa faca ce la place ( ma refer la o meserie ) , atunci cand faci totul din placere ai si performante mult mai mari si chiar nu-ti dai seama cand trece timpul , viata , ptr ca trece intr-un mod placut , daca mai ai si un partener compatibil , prieteni , copii , socrii pe masura , chiar ca ai o viata aproape perfecta .
banalulanonim
Postat pe 20 August 2010 16:12
psihologia este foarte frumoasa dar este foarte grea.iti ofera satisfactii deosebite...atunci cind o practici cu placere si ai invatat sa citesti gindurile si starile omului din fata ta sau mai ales cind nu este in fata ta, sa te transpui in situatia lui si sa stii cu siguranta unde trebuie actionat pentru al ajuta.pentru aceasta trebuie sa muncesti enorm.trebuie sa acumulezi multe foarte multe informatii si sa stii sa le aplici la momentul potrivit.trebuie sa stii ca vei avea de a face cu oameni de diferite categorii (inclusiv criminali) functie de locul unde iti vei alege sa profesezi.deci daca vrei sa fii cu adevarat psiholog trebuie sa muncesti enorm.vei avea de a faca cu oameni simpli...dar si cu oameni deosebit de inteligenti,cu oameni care sunt deschisi dar si cu oameni ascunsi care stiua sa ascunda foarte bine" boala".tu trebuie sa fii cel care sa-l "dibuiasca "si sa-l faca sa recunoasca.deci e frumoasa dar e grea.succes deplin.
RUY_BLAS
Postat pe 20 August 2010 16:49
am inteles parerile voastre...in general pareri bune...multumesc celor care si-au alocat putin timp pentru a-mi raspunde;) sunt foarte constienta ca e greu,dar sper ca imi va placea...psihologia e domeniul spre care am vrut sa ma indrept inca din sc generala si, deci, sper ca o sa fie asa cum ma astept eu. multumesc inca o data pt parerile si sfaturile voastre
BabyDoll1005
Postat pe 20 August 2010 19:44
De la: BabyDoll1005, la data 2010-07-22 12:50:12hello.....sunt o proaspata studenta la psihologie...si sunt curioasa, in cazul in care vede cineva subiectu....cum e psihologia??vi se pare greu, usor??e placut sa o inveti??mentionez ca eu sunt f incantata de ideea in sine de psihologie si sper ca o sa imi placa.... astept parerile voastre si impresiile



Nu va fi cum te astepti sa fie.... iti spun ca proaspata absolventa... sistemul de la noi e cam varza...
Vei invata doar teorie... eu am fost deceptionata... aveam alte asteptari...
Nu vei invata cum sa faci un PROIECT DE CERCETARE insa va trebui sa-l faci! nu vei invata cum se fac multe..insa va trebui sa le faci... sper ca ai niste cunostinte in anul 2...sa te indrume... mult succes cu SPSS, programul de statistca pt psihologi ( ai sa intelegi in sem2) si doar prin anul 3 inainte de licenta poate vei invata cu adevarat cum sa lucrezi cu el...
Nu e ca in filme....nici pe aproape... daca vrei cu adevat sa inveti sa devii un bun psiholog va trebui sa te pregatesti individual, sa citesti carti....
ca sa-ti raspund la intrebare..e grea psihologia...poate vei scrie la un examen tot cursul predat si vei lua 7 caci 10 iei doar daca scrii si in alte surse....dar e placut sa o inveti!
ioana_bubu
Postat pe 23 August 2010 03:26
De la: BabyDoll1005, la data 2010-07-22 13:02:22rabdare am....imi place f mult sa ascult si sa pot da sfaturi (normal ca sfaturi pot da altora dar pe mine nu ma pot ajuta ) .... in fine eu sper sa fie ok....mersi de parere



PSIHOLOGII NU DAU SFATURI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PRIMA REGULA PE CARE VA TREBUI SA O INVETI!
ioana_bubu
Postat pe 23 August 2010 03:27
De la: kudika227120, la data 2010-08-19 18:58:33Trebuie sa stii sa citesti gindurile oamenilor din ochi, cel mai greu de manipulat sunt copii...Nu e grea,nu e usoara....e absolut fascinanta,interesanta si utila.


BALIVERNE
ioana_bubu
Postat pe 23 August 2010 03:29
De la: BabyDoll1005, la data 2010-08-20 19:44:47am inteles parerile voastre...in general pareri bune...multumesc celor care si-au alocat putin timp pentru a-mi raspunde;) sunt foarte constienta ca e greu,dar sper ca imi va placea...psihologia e domeniul spre care am vrut sa ma indrept inca din sc generala si, deci, sper ca o sa fie asa cum ma astept eu. multumesc inca o data pt parerile si sfaturile voastre



PSIHOLOG NU INSEAMNA NEAPARAT CONSILIER SAU TERAPEUT/PSIHOTERAPEUT. ADICA CEEA CE TU VEZI IN FILME... 90% DINTRE STUDENTII CARE SE INSCRIU ISI DORESC SA DEVINA CONSILIERI SI SA ISI DESCHIDA CABINET DUPA CE TERMINA! DUPA 3 ANI DE FACULTATE MAI PUTIN DE 10% ISI MAI DORESC SA DEVINA CONSILIERI..... CONSILIEREA E GREA! CONSILIERUL NU ARE VOIE SA DE-A SFATURI! EL DOAR ITI AFLA PROBLEMA, CE AI DORI SA SCHIMBI SI CARE SUNT MODALITATILE PE CARE TU CA SI CLIENT/PACIENT(DUPA CAZ) LE VEI PUNE IN PRACTICA!


ioana_bubu
Postat pe 23 August 2010 03:34
Sti, eu nu ma astept sa fie usor, din contra ma astept ca dupa un semestru sa nu mai pot face fata si sa vreau sa ma las.Iti multumesc Ioana pentru parerile sincere si ... in Romania cam toate sunt varza acuma,indiferent pe ce drum vrei sa o apuci te lovesti de exagerat de multe greutati. Insa eu inca mai sper ca tinerii, daca au ambitie, pot face ceva pt viitorul lor si al urmatoarelor generatii. Multumesc frumos pt impresiile si parerile tale
BabyDoll1005
Postat pe 23 August 2010 14:05
am gatat fac de psihologie in romania momentan sunt la mster in psihologie clinica in sua... sincer pt mine e usoara, nu am invatat mai nimik in scoala, mai bine zis nu am citit si am trecut toate examenle la fel si aici in sua dar depinde cat de mult iti plac oamenii sa le asculti problemele si in primul rand sa ni fi genu de persoana care se asteapta ca ceilalti sa face ce zici tu aia nu o sa se intmapel niciodara chiar data tu ai dreptate :p succes in ceea ce faci
fla20
Postat pe 25 August 2010 10:38
am gatat fac de psihologie in romania momentan sunt la mster in psihologie clinica in sua... sincer pt mine e usoara, nu am invatat mai nimik in scoala, mai bine zis nu am citit si am trecut toate examenle la fel si aici in sua dar depinde cat de mult iti plac oamenii sa le asculti problemele si in primul rand sa ni fi genu de persoana care se asteapta ca ceilalti sa face ce zici tu aia nu o sa se intmapel niciodara chiar data tu ai dreptate :p succes in ceea ce faci
fla20
Postat pe 25 August 2010 10:38
Daca esti incantata mergi mai departe. Eu am studiat psihlogia si nu regret nici o clipa. Mi se potriveste ca o manusa si daca 10 vieti as mai avea tot asta voi face.

Citeste relatiidecuplu.ro/blog
kudika109274
Postat pe 25 August 2010 22:49
Ce se va studia in anul intai la psihologie? Este dificila materia? Mentionez ca nu stiu o boaba de psihologie.
kudika_992816
Postat pe 26 August 2015 17:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Videochat de acasa - Cum sa faci singur videochat de acasa fara sa ti se opreasca comision 9 De la: Barbie30_ 21 Februarie 2017 14:49
Reduceri din cumparaturi. 1 De la: floryna_l_lazy 24 Ianuarie 2011 13:07
job vase de croaziera 3 De la: kudika_6458 12 Iunie 2012 20:19
Locuri de munca in Cipru 1 De la: kudika320769 12 Ianuarie 2011 12:43
ghicit in cafea 29 De la: ghicitcafea 13 Februarie 2021 22:43