Setari Cookie-uri

Cui dam credit?

In ce fel difera costul unei vacante prin agentie de pretul pe care il practica un anume hotel?Este mai sigur si mai convenabil sa contactezi managerul hotelului pe care l-ai ales,ori sa gasesti o agentie care are contract cu acel hotel?Multumesc.
sweetmaria
Postat pe 27 August 2008 21:37
Prea multe cuvinte?:P
sweetmaria
Postat pe 27 August 2008 22:03
Eu am un singur sfat: negociaza. Si cu agentia si cu managerul. Ia costul excursiei ca fiind variabil, nu fix. ;)

Postat pe 4 Septembrie 2008 10:13
Seful meu a gasit printr-o agentie din Bucuresti un pret mai bun la un hotel din Constanta decat pretul pe care il oferea direct managerul hotelului respectiv.
farahh
Postat pe 9 Septembrie 2008 00:02
Draga Sweet Mary,

Iti dau un raspuns din interiorul sistemului;-)

Hotelierii sau majoritatea lor, sunt constienti ca nu isi pot umple hotelul la capacitate numai prin vanzari directe...

De aceea interesul lor este sa aiba parteneri agentii de turism care sa faca vanzare la hotelul lor.

Pentru ca Agentia de Turism sa fie motivata sa vanda un anume hotel, sa promoveze o anume oferta, trebuie sa aiba si ea de castigat ceva (fiindca este o societate care are cheltuieli si este gandita pentru a face profit si nu pentru a face voluntariat sau intermediere si informare gratuita intre client so hotelier sau alt furnizor de servicii)

Pentru ca agentia sa nu fie nevoita sa adauge tarifului de la hotel un comision propriu (in acest caz ar vinde extrem de greu si oarecum unfair pt propriul client - care in acest caz ar putea plati mai putin direct la receptie), hotelul ofera agentiei o reducere, un comision! Fie acesta este procentual - sa zicem 5, 7, 8, 10 sau 12 % din tariful afisat la receptie (in functie de volumul vanzarilor facut de agentie), fie este o suma fixa, adica un tarif special de contract, special pt agentie.

De aceea, agentia de turism, alege la ce tarif poate vinde si promova un hotel!

Poate sa il promoveze la acelasi pret ca cel de la receptie, in speranta ca va ramane cu intreg comisionul oferit de hotelier...sau poate sa se multumeasca cu mai putin, special pentru a oferi clientului un pret mai bun decat cel disponibil la hotel!

Din concurenta mai multor agentii care vand acelasi produs..acelasi hotel, poti obtine un tarif mai bun,. fiindca agentii pot incerca sa te convinga sa ii alegi pe ei, oferindu-ti un discount mai mare.

SUnt cazuri in care si directorul de hotel poate oferi un pret mai bun decat cel afisat la receptie. Deobicei hotelurile ofera tarife sub cele de receptie pentru grupuri, pentru sederi lungi sau pentru companii care au contract corporate si fac des cazari...

In orice caz...sper ca am adus un pic de lumina in chimia relatiilor agentie - client - hotelier...

Va astept cu drag pe www.klevertravel.ro si la noi in agentie, unde niciodata nu vei avea senzatia ca ti se ascunde ceva sau ca vei fi indus in eroare. Jobul nostru este ca voi sa stiti cat mai multe, sa intelgeti tot si sa decideti in cunostinta de cauza!

Numai asa veti fi multumiti cu adevarat si va veti reintoarce la noi...agentii tai de incredere de la Klever Travel!

Cristian C. Francu
Francul
Postat pe 11 Noiembrie 2008 23:11
http://www.iuresh.ro/profil.php?profil=carmen_manu
nemrac_lazy
Postat pe 16 Februarie 2009 14:40
s-a pus mai sus punctul pe i referitor la agentii: senzatia ca ti se ascunde ceva, ca esti manipulat. in ecuatie intra si alte tehnici "parapsihologice" :P de vanzare... ti se spune ca e ultimul bilet, ca maine va fi mai scump, hai grabeste-te sa te hotarasti si ia-l ca e cel mai ok, sunt sigura ca nu gasesti altundeva bla bla...si tot nu o sa poti stii ever daca nu cumva iti ascund o oferta mai buna.. si fara sa fiu conspirationista, ei studiaza propria piata si se ajunge probabil la un acord asupra celei mai ieftine chestii , pt ca, cu cat mai mare pretul , cu atat mai mare profitul, comisionul devenind insesizabil pt client,nu?
in plus veti gasi agentii arogante care se pastreaza numai pt oferte scumpe si clienti bogati
nu-mi plac agentiile intr-un cuvant.
imi plac agentiile online mai degraba ca protravel.
roxanana
Postat pe 25 Februarie 2010 11:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hoteluri in bulgaria- nisipurile de aur unde poti veni cu cainele 7 De la: omnismares 31 Ianuarie 2010 02:19
Hotelcon? 1 De la: kudika226898 17 Septembrie 2011 15:10
am gasit site cu bursa gratuita de calatorii ocazionale/regulate 3 De la: kudika226898 10 Septembrie 2010 17:58
1 an 19 De la: alfredodecurtofreco 11 Octombrie 2010 10:05
bichon havanese 1 De la: oana_20 2 Martie 2011 16:21