Setari Cookie-uri

GERMANIA

BUNA TUTUROR.INTENTIONEZ SA AJUNG IN PARTEA DE VEST A GERMANIEI,VALEA RINULUI PENTRU 2 SAPT,VREAU CEVA DETALII DE LA CEI CARE AU FOST IN ZONA.....CAZARE?,ATRACTII TURISTICE?,PLEC CU MASINA PE CONT PROPRIU...
MULTUMESC
gabriello_g
Postat pe 17 Iunie 2009 10:08
Ai ce vedea cu siguranta! De la Mainz la Koln...sa tot vezi.....valea Rinului e interesanta....incarcata de istorie....burguri romantice ...Loreley....catedrale monumentale....mici orase in care ai senzatia ca parca timpul a stat pe loc(dar nu-i adevarat, totul se misca).....aaa....ar cam trebui sa stii germana...cu engleza...cam ioc.....
csaiciuc
Postat pe 17 Iunie 2009 11:16
MULTAM...MA DESCURC PUTIN SI IN GERMANA,DAR NICIODATA NU AM AVUT PROBLEME CU LIMBA ENGLEZA IN GERMANIA...POATE DOAR CU CEI MAI IN VARSTA.
DAR CEVA DETALII CONCRETE DESPRE ZONA ...????
gabriello_g
Postat pe 22 Iunie 2009 07:42
Sa nu ratezi Rudesheim ,cu a sa Drosselgase , un orasel parca desprins din povestile fratilor Grimm , se afla pe valea Rinului la 15km de Mainz
cristian_h
Postat pe 22 Iunie 2009 08:02
Sa nu ratezi domul din Koln, Muzeul de ciocolata care este la 5 minute de Dom, Hofgarden din Dusseldorf, Xanten-ul... este o zona minunata! Calatorie placuta!
puma_girl
Postat pe 23 Iunie 2009 10:59
detalii concrete???? e mult de povestit dar incerc! Mainz, capitala de land....cu o istorie de vreo 2000 de ani....vestigii romane la tot pasul.....un muzeu interesant este muzeul Guttenberg, apoi St. Stephan's Dom ( vestita pentru vitraliile pictate de Marc Chagall)..impresionant!!!!....apoi Wiesbaden( tot capitala de land)...cu cazinoul vestit unde si-a piedut toata averea Dostoievski, daca vrei il poti vizita.....castelul Biebrich si parcul din jurul castelului....in parc o sa ai o surpriza....sute de papagali verzi, ce zburatacesc liberi si care te asurzesc cu zgomotul pe care-l fac(dar e inedit pentru Germania).....apoi Neroberg de pe inaltimea caruia poti admira intreg orasul......muzeul de arta, cam saracut......apoi..Eltville.un orasel vestit pentru vinurile produse aici(merita sa incerci un vin de Rin).....Ingelheim si Bingen...Rudesheim...ach..am uitat manastirea Eberbach.....in apropiere de Eltville......si mergand mai departe spre Koln , de o parte si de alta a Rinului , zeci de castele romantice cocotate pe stanci( unele ruinate , altele bine intretinute ....mai departe Koblenz(asa numitul Deutsches Eck), la confluenta Rinului cu Mosel...eu m-am oprit aici....n-am ajuns pana la Koln....dar..chiar si asaam vazut foarte multe locuri extrem de frumoase......iti doresc o vacanta placuta!
csaiciuc
Postat pe 23 Iunie 2009 12:11
Trier cam la 25 km sud de Luxemburg , fosta capitala a provinciei romane Belgica , resedinta de vara a lui Constantin cu Porta Nigra si domul care adaposteste camasa lui Isus
cristian_h
Postat pe 24 Iunie 2009 19:37
Daca mergi in vestul Germaniei rezerva-ti cate o zi pentru Koln (una din cele 5 catedrale din Germania dar si importante arene de muzica...)si pentru Bon (circa 60 km unul de altul). De asemenea langa Bon sunt cele mai frumoase statiuni germane. De vazut intre Bon si Koln oraselul Brul, cu un parc minunat, o biserica la care functioneaza si un preot roman.Daca te intorci prin zona izvoarelor Dunarii nu scapa sa treci in Franta sa vezi Strassbourg-ul si in Germania castelul nepotului lui Hitler. Distractie placuta!
healthy004463
Postat pe 4 Iulie 2009 18:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barcelona - callela del mar 10 De la: Titanika 8 Februarie 2012 23:52
munte negru 1 De la: licu_laura 29 Martie 2010 17:15
europa 10 De la: caiustimar 5 Mai 2010 19:13
Duni Bulgaria 12 De la: lazy002540 9 Iulie 2010 15:01
Vacanta in Muntenegru? 20 De la: mircea_puie 16 Octombrie 2009 10:56