Setari Cookie-uri

SOS Herculane

Am fost la herculate cateva zile.Foarte frumos dar pacat de statiune.
Chiar nu vede nimeni?Cladiri foarte vechi in paragina.
Chiar si gara(o cladire foarte frumoasa si veche)de care nu are grija nimeni.Si langa ea o toaleta deplorabila care nu fuctioneaza decat la barbati si in ce hal....
Cate se pot face acolo.
Este o zona foarte bogata unde nu te poti plictisi.Plus aer si apa.
2 zile am facut cateva trasee.Am urcat spre grota cu aburi(care e cam greu de gasit dar nu din cauza ca nu exista marcaje ci pur si simplu e undeva ascunsa),poiana cu meri,platoul coronini,izvorul munck.
Apoi drumul spre crucea alba si apoi cheile jelarau.Sperb.Va recomand mai ales cheile.
Cred ca 1% am putut sa vad din ce exista in zona.
Din cauza ploii in alta zi am dat o fuga cu masina:portile de fier,orsova,cazanele mari si mici,clisura,oravita,anina,resita(doar am intrat cat sa gasesc drumul spre semenic),statiunile Crivaia,3 Ape...superb..apoi un drum ffff prost(am crezut ca nu mai ajung)spre drumul european caransebes herculane.
Pacat de drumuri care sunt f proaste evident.Dar nu peste tot.
In incheiere....sper sa mai ajung pe acolo si va recomand sa mergeti si voi.
Am uitat de cazare.Pe scurt...vila florilor.Intrati pe google si cautati.M-am simtit f bine acolo.
mihahao
Postat pe 3 Octombrie 2009 21:47
Buna ziua!
Aceeasi nemultumire o am si eu de ani de zile...masivul Domogled este un fenomen carstic rar ca frumusete ..si Cheile Cernei...dar cine este in masura sa puna in valoare aceste frumuseti..nu are interes.
De marcaje ar trebuie sa se ocupe autoritatile locale,ocolul silvic si chiar un club al elevilor(daca exista???)al liceului din Herculane..
Insa este mai usor sa ne facem ca "ploua",sa lasam aceasta Gradina a Raiului sa se degradeze..
Multumesc de semnal..in numele celor carora le pasa!
kudika080906
Postat pe 10 Octombrie 2009 12:34
Trebui sa ajung acolo sa vad si apoi sa povestesc altfel sa fiiti toti sanatsi si frumsi ++++++++++++++++++++++++++++++++++++=pozitivi sa fim
lazy000653
Postat pe 10 Octombrie 2009 16:11
Da, este o zona superba cu un potential masiv turistic, dar, .....nu se face nimic pt. ca nu "s-a sarit" undeva cu ceva !!!!
De ce nu scrii la un ziar sau publicatie de specialitate care ar putea sa-i trimita D-nei UDREA !!!
120856
Postat pe 11 Octombrie 2009 00:13
Eu am fost anul trecut , este f frumoasa zona , dar pt cei care sunt mai statici , nu merg pt trasee , sa urce pe munte , nu prea ai ce face acolo , decat plimbare printre cladiri vechi si darapanate , o baie la bazinele cu apa termale , recomand ultimile bazine la iesire din Herculane spre Targu Jiu , sau sa gasiti o pensiune cu piscina . Nu prea era liniste , majoritatea pensiunilor erau pe sosea , multe in constructii , ne trezeam cu flex si bormasina in cap. Frumos a fost la cazanele mari si mici , am mai gasit doua familii si am facut o plimbare pe Dunare , asta merita este superb , am avut si ghid bun . La inceputul lunii septembrie sunt si zilele orasului , noi le-am prins , frumusel .
vladgg_19
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:11
Sunt din zona!Exista un club in Dr Tr Severin (SPEO-ALPIN MH adresa web:speo-alpin.ro )care a facut numeroase marcaje in zona,au plantat inclusiv stilpi cu sageti indicatoare pentru intrarea in trasee.Au disparut --brusc!!!Zona a devenit haotic-turistica deoarece drumurile asfaltate permit accesul si falsilor turisti -muzica la max. la ore tirzii din noapte.Amenajarile (ex;grupuri sanitare ) ar fi treaba organelor locale.
Zona este superba si cu putin efort poti ajunge in multe puncte de belvedere -cauta o harta a zonei-treseele sunt marcate si e bine sa nu le parasesti pt ca nu prea exista poteci pt a ajunge pe culme mergind la intimplare iar la coborire daca pierzi traseul ajungi in 90% din cazuri in zone periculoase-pereti verticali .
lazy000872
Postat pe 12 Octombrie 2009 12:46
Herculane ,Herculane
Ce s-a ales de ea ?? Bade Ioane ???

Praful s-a ales de cand a intrat pe maini bogate dar nepricepute in turism.
Armas, parca se cheama
A mai luat un aeroprt din Caransebes, acum stergi praful de pe pista
A mai luat o crescatorie de pui ,sau ce o fi fost la , Iaz jud. Caras Severin
Acum mai vezi niste cladiri dezmembratae , poti linistit sa faci un film hororr (aviz amatorilor
Se pare ca tipul este ceva PSD-ist si ceva ginerica a dr. Mincu (cel cu retetele alimentare de pe timpul comunistilor fost ministru e sanatate etc )
vpopescu58
Postat pe 7 August 2010 16:03
Dispari....
kudika226898
Postat pe 10 Septembrie 2010 23:38
De la: kudika226898, la data 2010-09-10 23:38:55Dispari....



ii este foame saracu.. nu`l mai goni ca sunt mai rau ca aurolacii astia
dracusor85
Postat pe 10 Septembrie 2010 23:42
kudika226898
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:40
Cine putea sa readuca la viata topicul asta prafuit decat ms teapa
Barbie30
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:41
Din pacate Herculane a intrat pe mana cui nu trebuie.Un taran PSD-ist la care are meritul de a fi ginerele lui Mincu (Armas il cheama)
Nu se respecta aceasta statiune , in care pe timpul impuscatului era plina de turisti straini
La grota sa aveti grija sa nu va aventurati (Un coleg de al meu si-a pierdut un copil care s-a aventurat in interioar si a decedat gazat)
Nu se face turism de performanta desi zona este extraordinara
Baile Herculane este o statiune veche aici si-au trata oasele regi si imparati Pacat , mare pacat.
vpopescu58
Postat pe 21 Septembrie 2010 23:38
Zilele trecute am sosit si eu din statiune..... eu am considerat o un al doilea Cernobal!!! :(
Cate cladire frumoase cu arhitectura de pe vremea regilor au ramas in paragina fata sa i pese nimanui.....dar asta e Romania noastra nu se pune accent pe un lucru de Doamne ajuta cu numai pe inutilitati! Si app de zona, vad ca nimeni nu a adus in discutie ,,, feriti va de vipere! Este pilna statiunea!
eyeinthesky
Postat pe 22 Septembrie 2010 00:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bucuresti city challenge 2 De la: codrutcod 10 Noiembrie 2008 12:24
Palma de Mallorca 6 De la: luchianramona 8 Martie 2011 13:21
Schi si bai termale 8 De la: carmenr73 14 Decembrie 2009 22:40
Turul Europei cu masina 13 De la: Aneeri 13 Martie 2012 14:17
Formula 1 5 De la: klamy 26 August 2008 13:54