Setari Cookie-uri

informatii despre Roma

saluti, in aprilie vreau sa vizitez cu sotul meu Roma. as vrea sa stiu ce as putea vizita in 3 zile si vreun hotel mai ieftin prin centrul romei....multam...La multi ani tuturor....
romynutza_20
Postat pe 29 Decembrie 2009 20:46
Salut,

Cam putin 3 zile, recunosc ca 3 am stat si eu si a fost pe fuga tot timpul.
Eu am avut cazare la Termini, langa statia de metrou, gasesti o harta buna oriunde la un hotel,free-remember, e foarte bine structurata pe strazi, sa va faceti plan ce vizitati in fiecare zi, pe regiuni, impartite in 3.
Nu am timp acum f mult, mai revin cu un mersaj exact unde am stat, cat am dat si niste inf.
Cel mai frumos oraaaaasssssssssssssss
Catalin
catalin_ciofu
Postat pe 21 Ianuarie 2010 07:25
Buna,

Eu am fost la Roma cu sotul meu in noiembrie 2009.Ne-am cazat la hotelul Rezidencia Vaticana 3* si am fost foarte multumiti.
Ce poti vizita in 3 zile,cam putine.Mergi in primul rand la Vatican,este superb,merita.Acolo vei pierde aproape o zi.
Revin mai tarziu si cu alte detalii

Roma este minunata....

rila
Postat pe 21 Ianuarie 2010 08:47
Buna ,
Eu si prietenul vom vizita Roma la sf. lunii februarie si vom sta 4 zile !Am ales un hotel in zona Termini -Hotel Espana care este ok ( vezi Tripadvisor.com) si am facut rezervare direct la ei pe site pt. ca ne costa mai ieftin ( 127 euro/3 nopti/mic dejun inclus ) . Sper sa ne ajunga 4 zile ... pt. a econimisi timp ne-am gandit sa ne luam bilete online pt. Vatican ( vezi www.vatican.va ) am gasit ca poti sa iti faci online si un fel de abonament cu care poti intra la mai multe obiective turistice dar ink nu ne-am hotarat ...
Sper sa ne ajunga timpul sa vedem principalele obiective oricum sunt ffffff nerabdatoare !
alina_rahaianu
Postat pe 21 Ianuarie 2010 09:00
Iti recomand Hotel Edera (trei stele) camera matrimoniala 3 nopti aprox 350 euro, se afla la 5 minute pe jos de Coloseum. Ideal este sa va luati bilet la una din liniile ce fac turul Romei (http://www.roma.city-sightseeing.it) nu-mi amintesc cat am platit noi de persoana, cred ca pana in 20 euro valabil 2 zile, dar ideea este ca ajunge in toate punctele de interes si poti sa urci si sa cobori de cate ori doresti in cursul zilei. Un alt avantaj este acela ca si daca nu stii amanunte despre locurile vizitate, poti asculta in casti in ce limba de circulatie internationala doresti explicatiile unui ghid. Va garanez ca astfel veti reusi sa vedeti cat mai multe intr-un timp f.scurt. Vacanta placuta.
hairpin
Postat pe 21 Ianuarie 2010 09:12
Un oras superb.Dupa ce vezi Roma celelalte capitale europene nu ti se mai par ceva extraordinar.Cazarea rezolv-o cit mai central( eu am stat in zona EUR si aveam ceva de mers pina la hotel).In cearca sa mergi cit mai mult pe jos( daca te tin telescoapele) si neaparat plimbare cu autobuzele cu etaj.Ca sfaturi incearca sa nu iei masa in zona centrala ci undeva la periferie ( preturi cu mult mai mici) si foloseste transportul in comun( foarte bine pus la punct) sau cu metroul.De ex. in gara Termini se maninca foarte bine si destul de ieftin.Vacanta placuta
mircea_puie
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:28
Nu recomand o cazare neaparat centrala, care poate fi mai scumpa, ci una langa o statie de metrou, cu care oricum trebuie mers pana in centru, dupa care pe jos, la pas, prin oras.
Cele mai interesante locuri sunt Colosseumul, Vaticanul si catedrala Sf.Petru, dar si Fontata di Trevi, Piata Spaniei etc. le gasiti in orice ghid de consultat la hotel, gratis ca si hartile turistice din hotel *(atentie la chioscuri sunt pe bani) Uitati/va pe net si printati/va cateva descrieri ale obiectivelor, ca sa stiti orarul de vizitare, unele au pauza la pranz, altele inchid la ora 18, e pacat sa pierdeti timp cand sunt atatea de vazut, si cu harta orasului in fata va faceti un traseu zilnic.
Eu am stat de 2 ori cate 2 zile si am vazut ce v/am recomandat. merita
calator
Postat pe 21 Ianuarie 2010 16:08
buna, am fost la roma anul trecut de valentine's day si pot sa iti dau cateva detalii ce vor fi f interesante pt tine. am ales un hotel langa termini. termini este un fel de unirea din bucuresti. de acolo poti sa ajungi repede oriunde.hotelul l-am ales de pe booking cu 50euro pe noapte camera. a fost oky, hotel de 3 stele. de vizitat nici nu o sa ai timp in cele 3-4 zile. iti recomand prima data sa vezi vaticanul. dureaza foarte mult, orasul, piata , muzeele vaticanului si nu rata capela sixtina. nu uita aparatul cu baterii de rezerva:))). roma e frumoasa. sincer. in feb erau cam 15 grade. nu uita fontana de trevi(ai statie de metrou), coloseum. acum sa iti spun si ce nu mi-a placut. Roma e scumpa. foarte scumpa. am cheltuit 1400 de euro in 4 zile. in primul rand mancarea este f scumpa. trebuie sa te orientezi unde mananci. insa oriunde te-ai duce nu te costa mai putin de 50 de euro 2 pers(asta la impinge tava sau fast food) un meniu mc donald's costa 10 euro. o calatorie cu metroul 1 euro, doar dus. haine, pantofi exagerat de scumpe. au ei o strada vestita(i-am uitat numele) unde gasesti Prada, Gucci, Dior etc. daca te tine buzunarul ai de unde alege. daca ai bugetul limitat e cam nasol. am cautat H&M de mi-a venit rau. am gasit unul la capatul Romei, (am mers 2 ore cu autobuzul):))) si mi-am luat o rochie made in romania:)))deci shopping sucks. Italienii sunt galagiosi. nu respecta pe cei din jurul lor. sunt tigani. daca o sa te duci cu metroul(e cel mai bun, rapid si ieftin mijloc de transport) sa stai retrasa, ca tipa, se iau de oameni, umbla beti. sa nu mai zic daca e vreun meci in perioada aceea. sunt fanatici. in cele 4 zile cat am stat nu am mancat i pizza buna. si am incercat de vreo 5 ori tentativa:))) mai buna e in romania, sau cel putin mie nu mi-a placut.in rest...nu mai stiu ce sa iti zic. sper ca iti sunt de folos detaliile. have fun:P
madutzu
Postat pe 21 Ianuarie 2010 18:05
Mie nu mi se pare chiar asa de scump, atunci ce sa mai zicem de Florenta unde aproape toate costa dublu!
hairpin
Postat pe 22 Ianuarie 2010 15:48
De la: ALINA0, la data 2010-01-21 09:00:41Buna ,
Eu si prietenul vom vizita Roma la sf. lunii februarie si vom sta 4 zile !Am ales un hotel in zona Termini -Hotel Espana care este ok ( vezi Tripadvisor.com) si am facut rezervare direct la ei pe site pt. ca ne costa mai ieftin ( 127 euro/3 nopti/mic dejun inclus ) . Sper sa ne ajunga 4 zile ... pt. a econimisi timp ne-am gandit sa ne luam bilete online pt. Vatican ( vezi www.vatican.va ) am gasit ca poti sa iti faci online si un fel de abonament cu care poti intra la mai multe obiective turistice dar ink nu ne-am hotarat ...
Sper sa ne ajunga timpul sa vedem principalele obiective oricum sunt ffffff nerabdatoare !


inteleapta decizia cu luat bilete online la vatican, dar, din cate stiu eu, asta nu te va scuti de coada - coada la vatican nu e propriu-zis la bilete, ci la scanarea bagajelor. abia dupa ce treci prin scan, te duci la cele 'jdemii de case de bilete, unde de fapt nu e coada...asa ca scutesti destul de putin ca timp (asa era in 2007). poate ca intre timp s-au desteptat si au facut ca in paris, cozi separate pt cei care nu au bilete si pt cei care au diferite pass-uri sau si-au luat bilete online - asa ca ar urma sa stai la o coada mai mica. dar te interesezi la fata locului. dc iti place arta, du-te sa vezi si vila borghese - acolo insa accesul este numai cu bilete rezervate de pe net. in privinta abonamentelor despre care zici - da, merita, nu numai in roma, ci peste tot in europa unde au astfel de pass-uri, eu le-am folosit oriunde s-a putut, pt ca ai reduceri, gratuitati iar in unele orase, chiar transport in comun gratuit. iti faci n calcul si vezi de dinainte dc merita sa-ti iei pass-ul sau te limitezi sa vezi 2-3 obiective si atunci nu prea are sens. spor la umblat in roma.
Shoarezu
Postat pe 22 Ianuarie 2010 16:18
Roma e scumpa. foarte scumpa. am cheltuit 1400 de euro in 4 zile. in primul rand mancarea este f scumpa. trebuie sa te orientezi unde mananci. insa oriunde te-ai duce nu te costa mai putin de 50 de euro 2 pers(asta la impinge tava sau fast food)..... o calatorie cu metroul 1 euro, doar dus. haine, pantofi exagerat de scumpe. ......deci shopping sucks. Italienii sunt galagiosi. nu respecta pe cei din jurul lor. sunt tigani. daca o sa te duci cu metroul(e cel mai bun, rapid si ieftin mijloc de transport) sa stai retrasa, ca tipa, se iau de oameni, umbla beti. sa nu mai zic daca e vreun meci in perioada aceea. sunt fanatici. in cele 4 zile cat am stat nu am mancat i pizza buna. si am incercat de vreo 5 ori tentativa:))) mai buna e in romania, sau cel putin mie nu mi-a placut.in rest...nu mai stiu ce sa iti zic................
PAI...AI ZIS DESTUL SI NUMAI TAMPENII..... IN ROMA SE POATE MANCA SI F SCUMP DACA ESTI FRAIER SI TE ARUNCI IN PRIMUL RESTAURANT CARE ITI IESE IN CALE..SI SE POATE MANCA SI REZONABIL SI DEOSEBIT DE GUSTOS IN LOCURI DENUMITE TAVOLA CALDA...AI MANCAT PIZZA IN 5 LOCURI IN ROMA SI NU TI-A PLACUT???? UAU...ATENTIE SI REPEJOR LA DOCTOR...IN GENERAL CAND AI O BOALA DE FICAT TOTUL ITI PUTE...IAR DACA IN TARA FIRMELOR TOP TU SPUI shopping sucks....SORRY...PROBABIL ESTI FAN TZOALE LIU TZI YANG SAU MYN CIAN TING...
RECOMAND TUTUROR SA CIRCULE LINISTIT CU METROUL...FEMEIA ACEASTA DE NE POVESTESTE DE ROMANI BETIVI SI AGRESIVI IN MOD SIGUR A VIZITAT PAKISTANUL... ITALIA E O TARA DEOSEBITA... CU OAMENI VESELI, NORMALI SI FRUMOSI.
kudika152816
Postat pe 23 Ianuarie 2010 17:13
Roma e scumpa daca nu sti sa te orientezi. Poti sa mergi si la market sa iti cumperi mancare daca nu te tine buzunarul sa mananci la restaurant. In plus italienii sunt oameni de treaba, educati, cei care faceau galagie poate erau romanii care lucreaza acolo si ii intalnesti in orice mijloc de transport.
Eu am stat 15 zile in Italia. Am fost la Pisa, Florenta, Venetia si vreo 5 zile am stat la Roma. Nu am cheltuit mult atmosfera a fost super si italienii cu care am intrat in contact au fost politicosi si dispusi sa ajute cu informatii.
Dupa ce vezi Italia odata o sa iti mai doresti sa mergi din nou. E superba!!! Am mai vizitat si alte locuri (nu putine la numar), dar Italia mi-a ramas in suflet si de abia astept sa merg din nou.
Amelly_lazy
Postat pe 24 Ianuarie 2010 11:20
De la: mada_patrascu, la data 2010-01-21 18:05:31buna, am fost la roma anul trecut de valentine's day si pot sa iti dau cateva detalii ce vor fi f interesante pt tine. am ales un hotel langa termini. termini este un fel de unirea din bucuresti. de acolo poti sa ajungi repede oriunde.hotelul l-am ales de pe booking cu 50euro pe noapte camera. a fost oky, hotel de 3 stele. de vizitat nici nu o sa ai timp in cele 3-4 zile. iti recomand prima data sa vezi vaticanul. dureaza foarte mult, orasul, piata , muzeele vaticanului si nu rata capela sixtina. nu uita aparatul cu baterii de rezerva:))). roma e frumoasa. sincer. in feb erau cam 15 grade. nu uita fontana de trevi(ai statie de metrou), coloseum. acum sa iti spun si ce nu mi-a placut. Roma e scumpa. foarte scumpa. am cheltuit 1400 de euro in 4 zile. in primul rand mancarea este f scumpa. trebuie sa te orientezi unde mananci. insa oriunde te-ai duce nu te costa mai putin de 50 de euro 2 pers(asta la impinge tava sau fast food) un meniu mc donald's costa 10 euro. o calatorie cu metroul 1 euro, doar dus. haine, pantofi exagerat de scumpe. au ei o strada vestita(i-am uitat numele) unde gasesti Prada, Gucci, Dior etc. daca te tine buzunarul ai de unde alege. daca ai bugetul limitat e cam nasol. am cautat H&M de mi-a venit rau. am gasit unul la capatul Romei, (am mers 2 ore cu autobuzul):))) si mi-am luat o rochie made in romania:)))deci shopping sucks. Italienii sunt galagiosi. nu respecta pe cei din jurul lor. sunt tigani. daca o sa te duci cu metroul(e cel mai bun, rapid si ieftin mijloc de transport) sa stai retrasa, ca tipa, se iau de oameni, umbla beti. sa nu mai zic daca e vreun meci in perioada aceea. sunt fanatici. in cele 4 zile cat am stat nu am mancat i pizza buna. si am incercat de vreo 5 ori tentativa:))) mai buna e in romania, sau cel putin mie nu mi-a placut.in rest...nu mai stiu ce sa iti zic. sper ca iti sunt de folos detaliile. have fun:P



Italia e o tara superba pe care daca o vititezi odata iti doresti sa revii din nou. Normal ca e scump sa mananci la retaurant mai ales daca mergi in zona unde sunt obiectivele turistice. Se poate lua manacare si de la market (daca bugetul e redus).
Daca vrei shopping mergi in magazinele mari care sunt la periferia Romei si gasesti tot ce vrei. Pai eu cand am scapat intr-un mall de al lor nu ma mai dadeam iesita.
Italienii sunt oameni ca si noi, cat despre galagie sa nu uitam ca in Italia sunt multe natii. Cei care faceau galagie puteau fi foarte bine romani. Se vorbeste poate pe un ton ridicat, dar lasa ca nici in Romania nu e mai bine in mijloacele de transport.
Eu am stat 15 zile in Italia, dar niciodata nu am avut incidente neplacuta sau sa intalnesc italieni nepoliticosi, beti, din contra am intalnit oameni politicosi dornici sa ajute. In schimb am intalnit romani care furau, care se legau de fete si tigani care cerseau. Acolo trebuie sa te feresti de romani nu de itaieni.
Amelly_lazy
Postat pe 24 Ianuarie 2010 11:22
Pentru cei care doriti sa plecati la Roma...puteti gasi oferte foarte bune la agentiile de turism toamna aceasta. Deja sunt pachete foarte avatajoase pentru Roma, incercati acest link http://e-redus.ro/bucuresti/
Bon voyage!
Mcherry
Postat pe 27 August 2010 12:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine Vine In Grecia? August 2012 1 De la: kudika084281 25 Iulie 2012 02:28
NoNameTravel.ro – Fly Your Dream 1 De la: VioOlteanu 28 Octombrie 2009 23:32
plecare in turcia 3 De la: oanacios 8 Iulie 2009 15:05
TOP 10 MUST SEE EUROPE 32 De la: lazy001039 12 Octombrie 2009 04:06
Muntii Apuseni - zona Vartop 5 De la: lazyEdi 20 Octombrie 2009 12:51