Setari Cookie-uri

Cetatea Soimos

Buna tuturor, revin cu un mesaj de calatorie ieftina :P vreau sa merg intr-o zi la Cetatea Soimos, de langa Radna .As vrea parerile celor care au mers pe acolo, si mai precis, cum se ajunge acolo, ca eu am sa vin cu trenul din Timisoara.E greu de urcat dealul? Cam ce as mai putea vizita pe acolo , inafara de cetate si de manastire?Multumesc pentru informatii :P
sweetseawhisper
Postat pe 2 Mai 2010 23:56
Buna ziua.
Am fost la cetatea Soimos acum 2 ani. Dealul nu e greu de urcat... sunt carari facute si se ajunge destul de usor sus... cam 15 minute. Privelistea e superba, se vede foarte frumos Muresul si satul de langa. Cetatea a fost foarte frumoasa la vremea ei, pacat ca nu are nimeni grija de ea si sunt multi care merg sa faca acolo gratar... deci de e inchipuit ca nu e chiar curat, asa cum ar merita sa fie un monument istoric.
Nu prea stiu ce ar mai fi de vazut in zona, dar am auzit ca in Lipova (Radna cum se numea odata) ar mai fi ceva cladiri vechi cu interes istoric... pentru cei interesati. Orasul in sine e destul de placut si linistit. O cautare pe internet cred ca ar scoate la iveala si alte locatii.
anca_apetrei
Postat pe 20 Mai 2010 10:03
Da zona e frumoasa , dar amintirile sunt neplacute pentru multe generatii care aveau 18 ani .....acum 25-30 de ani , care au facut armata TR acolo.Era ca la batalion disciplinar.
szokesandor66
Postat pe 21 Mai 2010 08:27
E frumos, iar dacã vii cu trenul din Timisoara, nu e greu sa ajungi la cetate. Se poate merge pe jos de la gara, dar exista si autobuz care te duce aproape de poalale dealului. Dar e de preferat drumetia, mai ales ca te poti abate pe la Mânãstirea Maria-Radna,care este deosebita.Trecând Mureºul,ajungi în Lipova, unde poþi vedea Bazarul turcesc, Muzeul, Biserica ortodoxa.Zona este pitoreascã. Aici ºi-a plasat acþiunea romanului MARA scriitorul Ioan Slavici.Vizitare plãcutã!
rodel_lazy
Postat pe 21 Mai 2010 11:29
Fotografii de la Cetatea Soimos
http://www.lazy.ro/comunitate/parvulescu_dan/poze/album/983.html
parvulescu_dan
Postat pe 21 Mai 2010 12:26
De la: szokesandor66, la data 2010-05-21 08:27:16Da zona e frumoasa , dar amintirile sunt neplacute pentru multe generatii care aveau 18 ani .....acum 25-30 de ani , care au facut armata TR acolo.Era ca la batalion disciplinar.

adica? spune-ne mai multe...
Pentru toti ceilalti care ati postat, multumesc din suflet pentru sfaturi ! Forumul Lazy chiar functioneaza
sweetseawhisper
Postat pe 21 Mai 2010 15:13
De la: parvulescu_dan, la data 2010-05-21 12:26:34Fotografii de la Cetatea Soimos
http://www.lazy.ro/comunitate/parvulescu_dan/poze/album/983.html

Multumesc pentru linkul la poze! acum m-am convins ca e usor de urcat
imi era teama ca n-am sa reusesc daca e prea abrupt
sweetseawhisper
Postat pe 21 Mai 2010 15:15
De la: rodel, la data 2010-05-21 11:29:48 E frumos, iar dacã vii cu trenul din Timisoara, nu e greu sa ajungi la cetate. Se poate merge pe jos de la gara, dar exista si autobuz care te duce aproape de poalale dealului. Dar e de preferat drumetia, mai ales ca te poti abate pe la Mânãstirea Maria-Radna,care este deosebita.Trecând Mureºul,ajungi în Lipova, unde poþi vedea Bazarul turcesc, Muzeul, Biserica ortodoxa.Zona este pitoreascã. Aici ºi-a plasat acþiunea romanului MARA scriitorul Ioan Slavici.Vizitare plãcutã!

Multumesc!
sweetseawhisper
Postat pe 21 Mai 2010 15:15
AM FACUT ARMATA IN LIPOVA ( RADNA) ; DIN RADNA PE JOS FACEAM CAM 30-40 DE MINUTE , DUPA CARE SE PUTEA URCA INTR-UN SFERT DE ORA , ESTE SUPERB ! MERGEAM IN FIECARE DUMINICA ACOLO.
marceas
Postat pe 21 Mai 2010 16:22
De la: sweetwhisper, la data 2010-05-02 23:56:31Buna tuturor, revin cu un mesaj de calatorie ieftina :P vreau sa merg intr-o zi la Cetatea Soimos, de langa Radna .As vrea parerile celor care au mers pe acolo, si mai precis, cum se ajunge acolo, ca eu am sa vin cu trenul din Timisoara.E greu de urcat dealul? Cam ce as mai putea vizita pe acolo , inafara de cetate si de manastire?Multumesc pentru informatii :P

mai am o intrebare...se poate sa ma linisteasca cineva intr-o privinta: e greu de urcat dealul? ca nu le am cu urcatul pe pante abrupte ...multumesc mult.
sweetseawhisper
Postat pe 24 Iunie 2010 23:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vara asta dansam pe ritmurile [b]MADONNEI[/b]. 1 De la: kudika_10579 6 Iulie 2012 13:30
Despre Geogiu Bai 5 De la: iulia1000 11 Februarie 2010 20:17
Intra in vacanta acum cu Masaj la domiciliul tau 1 De la: lazy001962 13 Martie 2010 14:06
Cum sa faci bani pe timp de criza!!! 18 De la: pickard 3 Noiembrie 2010 18:37
oriflame 1 De la: elena_mihaela 5 Octombrie 2010 04:28