Setari Cookie-uri

Bulgaria

Se merita sa mergi la bulgari (fara problema legata de masini)?
lazy002437
Postat pe 21 Iunie 2010 13:49
O, DA ! eu am fost de 2 ori anul trecut si la mare si la munte ! este mai mult decat bine, fata de ceea ce gasesti in Romania !!! cat despre masina, nu am avut nici o problema, am respectat limitele de viteza, am purtat centura obligatoriu, am oprit numai la benzinarii mari ( cunoscute gen OMV, Lukoil, etc )... despre ceea ce s-a vazut la TV... cred ca a fost facatura, sau s-au furat intre ei, cocalarii !!!
120856
Postat pe 23 Iunie 2010 15:15
daca mai doriti amanunte va stau la dispozitie. de altfel, si eu la randul meu am primit multe sfaturi de pe acest forum.
120856
Postat pe 23 Iunie 2010 15:18
Buna,

Pt mine este al cincilea an in care ma duc la bulgari.
Am vazut majoritatea topic-urilor postate, referitoare la Bulgaria.
Acum depinde si unde vrei tu sa ajungi in Bulgaria!!
Nu sunt probleme si se merita sa mergi cu masina.
Iti recomand sa iesi din Romania pe la Vama Veche, daca intentionezi sa mergi pe litoralul bulgaresc.
Presupunand ca vii de la Bucuresti,
traseul este mai lung un pic, dar pt siguranta ta mergi pe A2-Constanta-Mangalia-Vama Veche-Bulgaria(litoral).Din Vama Veche traseul merge aproape paralel cu litoralul, pana in sudul Bulgariei.
Daca doresti informatii detaliate iti pot spune mai multe, am vizitat majoritatea statiunilor!!!
kubik
Postat pe 23 Iunie 2010 19:29
Daca vrei sa fii furat la fiecare pas,inclusiv in supermarket, daca vrei sa se uite la tine ca la un infractor, desi sunt cei mai mari hoti, daca vrei servicii mediocre (dar din pacate mai bune ca la noi) daca vrei mancare banala si putina DA,Bulgria e o varianta.
Totusi, punctele bune ale lor sunt: litoral mult mai curat si ingrijit ,drumuri relativ bune si libere unele zone cu peisaj superb. Concluzia- jur sa nu mai merg la mare in Bulgaria!
georgetenovici
Postat pe 26 Iunie 2010 09:27
Daca, totusi, au si puncte bune, de ce "juri" ca nu mai mergi in Bulgaria?
dsavus
Postat pe 26 Iunie 2010 21:25
Ma rog , nu stiu ce experiente ai avut tu !!!! dar eu am fost la Nessebar ( ulra-allinclusive), hotel de 5*, si nu am nimic de reprosat !!! Si, pot sa-ti spun ca am fost prin cateva locuri din lume.... ( Turcia, Grecia,Spania,Singapore, si mai multe....)
Ma rog, fiecare cu damblaua lui !!!
Daca nu v-a placut la bulgari, atunci duceti-va la noi, ca sa va fure ai nostrii, si sa lasati si o caruta de bani !!!
120856
Postat pe 26 Iunie 2010 23:35
Fara indoiala ca sunt subiectiv dar iata "aventura" bulgareasca:
Ziua I - vama Ruse- vigneta 7 euro (pret normal 5euro,dar poate aveam noi fete de prosti). Ajunsi la hotel (4* sunny beach, demipensiune ) parcarea care pe site era 3euro/zi de fapt era 5. Ok ce mai conteaza 16 euro in plus. Seara la masa , (pardon ,care masa?) am asteptat aprox. 20 min sa se elibereze una am mancat niste... mancare in ritm alert- altii isi asteptau randul.
ZiuaII la plaja (care nu se compara cu cea de.la noi-zice lumea) apa era superb de verde, la fel si plaja- tone de alge aduse de furtuna din seara precedenta. Resemnati ne-am intors la piscina hotelului unde am facut turturi. Seara, plimbarea traditionala pe faleza: mizerie, galagie, aglomeratie, vanzatori agasanti .preturile se faceau la fata clientului. Ma rog, fraier este cel care da, nu cel care cere.
Ziua III ploaie,fulgere,frig. Nu avem piscina interioara la hotel dar au prietenii cu care am venit. Intram si surpriza, apa era...rece. Dupa 30 min am plecat la shopping. Alta surpriza, pretul de la raft era "usor" mai mic decat cel de la casa aprox.15% (alta taxa pe prostie?). Din ziua respectiva singura satisfactie a fost vizitarea Nessebar-ului. Seara ,aceeasi poveste 10 min asteptare pt o masa, aceleasi 3 feluri de mancare gen fast food, aceeasi graba sa eliberezi masa.
Ziua IV ploaie, frig , hai la Sozopol. La Carrefour Burgas (care se dezintegreaza) la un magazin de haine am vrut sa platesc cu cardul (VISA) dar d.ra vanzatoare s-a uitat lung la mine si mi-a cerut pasaportul.ok, dreptul ei! La Sozopol a fost frumos/banal.Seara la masa,va las sa ghiciti :)
Ziua V nori grosi. Am vizitat Tarevo - e ok dar nu merita deplasarea 100km, sau ma rog,poate merita.Seara...
ZiuaVI ploaie, fratele si cumnata au cedat psihic si au plecat acasa.
Ziua VII. SOAREEEE! Apa marii rece dar nu conteaza. La pranz mergem sa mancam la Sveti Vlas, la cativa km . Prietenii cu care am mers primesc un tel- cineva din grupul lor a fost lovit de o masinuta electrica si trebuie dusa la spital. Luam un taxi autorizat ."haumaci?" 20 leva, fara ceas ,nenegociabil.ok,ne grabim.taximetristul ne spune: "romanian very bad people etc" Serviciile medicale pe asigurarea de calatorie au fost bune (radiografie, fasa elastica, reteta, carja) .
Ziua VIII oarecum soare, un pic de baie in mare si cam atat.
Ziua a IX a o ultima baie inainte de plecare- marea plina de alge :). Plecam, ne trebuie o noua vigneta dar unde sa gasesti pt. 7zile? Cu greu si cu oarecare insistenta reusim.
Drumul a fost ok cu mici exceptii (varna).
Poate ca am fost noi ghinionisti, poate ii inspiram sa ne pacaleasca dar senzatia de ansamblu e de ... romanica dusa la un alt nivel . In concluzie, putem fi pacaliti si la noi acasa, nu trebuie sa mergem 400 km. Si imi mentin juramantul.
Toate cele bune!
georgetenovici
Postat pe 27 Iunie 2010 21:05
Cred ca vremea v-a influentat f. mult ! Iar despre mancare....sunteti primul care il aud ca se plange. repet: eu am fost la Nessebar-si totul a fost la superlativ !
120856
Postat pe 27 Iunie 2010 22:30
Nessebar-ul,intradevar a fost o experienta placuta, inclusiv masa intr-un restaurant cochet pe malul marii.Dar cu o floare...
georgetenovici
Postat pe 27 Iunie 2010 23:10
Buna,

Subscriu celorlalti care au comentat.
Cred ca esti subiectiv, sau ai fost cumva de Craciun, Paste,1 Mai ai prins vreme ploiasa si probabil voiai caldura in hotel.
La Albena, spre exemplu, tariful este de 4 leva parcarea/sejur de 8 zile.Atentie, pentru oricare hotel din statiune(2,3,4 stele).
La Pomorie, in sudul litoralului bulgaresc, nu trebuie sa achiti nici o taxa de parking.
Daca ai fi iesit din tara pe la Vama Veche, nu s-ar fi intamplat sa-ti ceara 7 Euro pt o vignieta de 5 Euro!!
Si alt sfat, ia-ti si ceva bani marunti cu tine!!
Serviciile oferite de hotelierii bulgari sunt net superioare celor de pe litoralul romanesc(i-au scolit nemtii foarte bine)!!In rest tara este/arata mult mai rau ca la noi.
kubik
Postat pe 28 Iunie 2010 12:51
am venit de curand din bulgaria si am dat la pod ruse 26 ron si la rovignieta la bulgari 5 euro. am stat la hotel de 3* cu mic dejun in sunny beach si am avut parcare asigurata si gratuita tot sejurul. adevarat ca mancarea la hotel este mai proasta ca la noi dar sunt mai primitori ca la noi unde de aici se vede ca au investit nemtii.in schimb in restaurante mancarea este mai buna ca la noi si mai cantitativa .ca si pret este c-am la fel k pe litoralul nostru la bautura sunt mai ieftini .in club cand intri ai inainte sa comanzi un shot gratis de cocktail si mai ai la unele produse promotia happy hour(adica al doilea e gratis).preturile sunt rezonabile si aici sau chiar mai mici ca ca la noi.in schimb la fast-food sunt mai scumpe ca la noi,mai ales MC DONALDS(meniu big mac mare 10.9 leva).ca si la noi unele plaje sunt mai murdare altele mai curate in functie de hotelurile unde este plaja,dar zona nisipului este cu mult mai curata si mai ingrijita ca la noi.in mare la mal mai sunt portiuni de alge dar asta depinde si de hotelul unde se afla plaja.noi am nimerit intr-o zona cu apa foarte curata.
o halba de bere la 500 ml KAMENITZA sau ZAGORKA ESTE 2.5 LEVA.
la casele de schimb un EURO e 1.93 leva dar aveti grija k la unele case valutare este pret aisat de 1.96 dar este la vanzare.
sezlongul pe plaja e 7 leva si umbrela separat 7 leva .
taxa pod la intoarce ruse este 6 euro.
preturile in supermarket pe faleza sunt mai bune ca la noi .o bere tuborg la 500ml 1.9 leva ,un redbull 3.5 leva etc.
sper k v-am fost de folos si dak mai aveti intrebari va astept.
ciobangabriel
Postat pe 7 Iulie 2010 15:31
Bulgaria,înseamnã taxã unicã 10%,impozit pe dividende 5%,tva-ul 20%
,iar decând sa lansat moneda euro,este la un nivel constand de 1,9 leva/euro,nu existã Gardã financiarã,legea contabilitãții este mult mai relaxatã,bravo lor,citiți pe forumuri,câți conaționali și-au deschis firme acolo....fãrã cuvinte...
romulus_lazy
Postat pe 10 Iulie 2010 20:44
noi in fiecare an alegem in luna iunie 2 saptamani de vacanta pe litoralul bulgaresc.Anul acesta am stat o saptamana la Ralitsa Superior(hotelul nostru de suflet) in Albena si o saptamana in Obzor la Sol Luna Bay si totul a fost excelent.La dus am luat-o prin Vama veche,la intors prin Ruse.Am luat de la inceput din vama vigneta pt 2 saptamani.Dupa parerea mea,prefer drumul prin Bulgaria ,e mult mai liber.Daca alegeti hoteluri de la 4 stele in sus,costa mai putin ca cele de 3 stele la noi,cu all inclusive,din lanturi hoteliere internationale(RIU,SOL ,PRIMASOL ETC),verificate pe tripadvizor,amfostacolo.ro,softpedia,etc, nu aveti cum sa nu va simtiti bine si la aceleasi standarde ca in alte tari europene.
danasonia
Postat pe 11 Iulie 2010 15:10
Buna Dana,

Felicitari pentru alegerea facuta.
Hotelul Ralitsa Superior intr-adevar este un hotel de top din Albena.
Dar hai sa le recomandam celor care citesc si alte hoteluri mai ieftine, din Albena.Incepand de la H Magnolia, continuand cu Orhideea, Kompas, Panorama cu sistem allinclusive.
Pentru cei care-si permit, totul culmineaza cu Kaliakra Superior sau Flamingo Grand Hotel.
Un hotel cochet si nu scump este si Astoria din Sunny Beach sau Atlant in Constantin si Elena.
Dl Romulus prezinta si alte date referitoare la Bulgaria, date care sunt utile, intr-adevar celor care merg pentru prima oara in aceasta tara.
kubik
Postat pe 12 Iulie 2010 17:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
feriti-va de ghida Corina Stancu de la agentia Vacanta turism 7 De la: lazy001245 22 Septembrie 2016 14:20
o data in viata merita vazut BALCICUL!!!! 17 De la: papusik 19 Iunie 2009 11:01
CORFU Spiros3 rog informatii! 11 De la: mbarboiu 20 Februarie 2010 15:49
agentia "Sun Holidays" 2 De la: lazy000799 6 Iulie 2009 16:20
Intrebari despre hoteluri si agentii de turism 9 De la: ovidiuc70 22 Iunie 2010 22:49