Setari Cookie-uri

Ajutati-ma cu un sfat. :(

Am un prieten de un an si jumatate. A fost dragoste la prima vedere. Am 19 ani si sunt mai mare decat el cu 9 luni, dar niciodata varsta nu a fost o problema in relatia noastra.
Ne-am inteles foarte bine mereu, nu am avut parte de mari certuri, doar mici dispute, dupa care ne impacam. Il iubesc foarte mult si cred ca setimentul este reciproc, dar in ultima perioada ne certam din ce in ce mai des, din cauza prietenilor lui.
Cred ca prietenii lui vor sa ne desparta, dar nu inteleg din ce motiv, pt ca intotdeauna cand ne intalnim toti (eu, el si prietenii lui) trebuie sa ma cert cu el din cauza lor. Tot timpul sta cu ei, cu mine nu se vede chiar asa mult, in medie cam 2 ore pe zi ne vedem si tot ei (prietenii lui) ii spun ca sta toata ziua cu mine. Unul din prirtenii lui este singur (nu are iubita) iar unul are o prietena de un an si 7 luni si se poarta foarte urat cu ea, a inselat-o de atatea ori dar eu nu pot sa ii zic adevarul acelei fete pt ca iubitul meu mi-a spus ca ne despartim daca se intampla asta, iar ea se plange la mine mereu ca ii este foarte greu pt ca il iubeste, iar el se poarta urat cu ea.
Cand sunt cu el il suna intruna sa iasa afara cu ei. Din cate am vazut eu il lasa mai mereu balta cand el are nevoie de ei, si ii explic asta dar nu vrea sa priceapa. Sunt sigura care il ajuta cand are nevoie de ceva.
Se poarta frumos cu mine mereu, ma alinta, ma iubeste, ma rasfata, dar cand suntem cu cei doi prieteni ai lui este culmea, face numai ce vor ei, daca ei vor sa facem un lucru ca ei trebuie sa facem, ca nu cumva sa se supere vreo unul din ei, dar ca ma supar eu nu conteaza. Si m-am cam saturat de rolul asta. Cand ii zic ca este prea disperat dupa ei imi spune ca pe altcineva nu are.
Eu anul acesta plec la facultate in alt oras si cred ca o sa ne fie foarte greu.
Ma gandeam sa ii spun ca ar fi mai bine sa ne despartim pt ca m-am saturat sa ma cert cu el din cauza prietenilor lui. Procedez bine? Mi-e foarte greu sa uit tot ce a fost frumos. :(
De exemplu ultima cearta din cauza lor a fost cu o seara in urma la Liberty Parade cand eram acolo toti 4, si unul din cei doi prieteni ai lui a vrut sa mergem la ora 1 in Cts sa asteptam in gara trenul spre casa care era la ora 6. Eu am vrut sa ramanem la L.P. pana la ora 3 si abia apoi sa luam microbuz spre Cts. Dar pana la urma am facut cum a vrut prietenul lui, care voia sa ajunga mai repede acasa sa faca curat pt ca, cu o seara inainte facuse party si lasase murdar, iar parintii lui urmau sa se intoarca acasa si totusi tocmai seara. Pt el (iubitul meu) nu a contat ce vreau eu, si ne-am certat din cauza asta pt ca m-am simtit aiurea. Iar cu prietenul lui nu se poate discuta, am impresia ca vine de pe alta planeta, pt ca ii influenteaza pe toti din jurul lui asa cum vrea el.
Spuneti-mi va rog cum ar trebui sa mai procedez, ii evit prietenii pe cat posibil dar simt ca vor sa ne desparta, la fiecare cearta cu el, ei (prietenii lui) ii zic sa se desparta de mine, iar el nu vrea sa faca asta pt ca ma iubeste. :(
pinky_butterfly
Postat pe 26 Iulie 2010 03:32
draga mea..ai 19 ani...in curand o sa mergi la facultate, ce-ti bati tu capu cu toate prostiile? eu zic sa te relaxezi, sa te bucuri de timpul petrecut cu iubitul tau pentru ca niciodata nu te vei mai intalni cu varsta asta si este mare pacat sa suferi si sa te consumi pentru faptul ca l isi petrece mai mult timp cu prietenii decat cu tine.
_Cryssa_
Postat pe 26 Iulie 2010 08:45
Dar avem impreuna un an si jumatate, nu pot sa nu sufar din cauza asta. :(
pinky_butterfly
Postat pe 26 Iulie 2010 21:09
mai ai pana sa te transformi intr-o femeie cu adevarat. asta este problema noastra a femeilor pana sa ajungem la o maturizare completa din toate punctele de vedere. pana atunci nu facem decat sa suferim ca l-am transformat pe un tip oarecare in cea mai importanta fiinta de pe lume si ne dam peste cap daca e nevoie sa ii facem toate placerile. noi ne pierdem timpul sufocandu-i, pe cand ei nu stiu decat sa faca tot ce vor si sa fuga de cate ori au ocazia de noi. . asta e povestea. nu stiu daca o sa ma asculti, dar incearca sa ai si tu cercul tau de prieteni, incearca sa faci si tu lucruri care iti plac si fara sa il incluzi pe el daca nu ii convine. nu te lasa dominata, o sa iti para rau ca nu ai facut cu timpul tau si altceva mai bun decat griji inutile. si capul sus ca viata e frumoasa :)
alinapitaru
Postat pe 27 Iulie 2010 00:13
De la: pinky_butterfly, la data 2010-07-26 21:09:15Dar avem impreuna un an si jumatate, nu pot sa nu sufar din cauza asta. :(

pai suferi ca asa e omeneste dar timpul le vindeca pe toate, sau vrei sa suferi in continuare?
nu e mai bine sa suferi acum, o perioada si apoi sa o poti lua de la inceput si sa fi fericita?
clau19
Postat pe 27 Iulie 2010 00:17
Nu sunt hotarata ce sa fac. :(
pinky_butterfly
Postat pe 27 Iulie 2010 11:54
incearca sa le pui toate cap la cap
pune partea buna intr-o parte si cea rea in cealalta si vezi care e partea cea mai plina
cu siguranta aia rea
clau19
Postat pe 27 Iulie 2010 16:33
Draga mea , da-i papucii, nu te merita daca considera ca sunt mai importanti prietenii decat tine.acum ai alte prioritati, urmeaza o facultate, fa-ti un viitor , invata sa fii independenta, nici un barbat nu merita sa suferi pentru el.,,Nu merita sa plangi pentru nimeni- iar cel care merita nu te va face niciodata sa plangi".Iti spun ca la fica mea, poate peste ani o sa-ti aduci aminte de vorbele mele, am o fata de 26 ani , poate nu am fost asa bune prietene cum mi-as fii dorit la o varsta mai mica dar incercam sa recuperam ce am pierdut. poti avea 10 copii , sa nu faci prostia de a te sacrifici - nimic nu merita. E plina balta de peste, adica barbati care stiu sa aprecieze o femeie.
atena2000
Postat pe 27 August 2010 17:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copil foarte plangacios 7 De la: lucignola 30 Mai 2014 23:46
montare parchet... 8 De la: kudika_26576 18 Ianuarie 2013 14:25
Probleme :( 1 De la: kudika_992446 18 August 2015 18:57
imi distrug singura fericirea... 13 De la: kudika_33716 16 Aprilie 2013 07:15
casnicie esuata dupa 22 de ani 15 De la: dandenianca 5 Octombrie 2013 09:02