Setari Cookie-uri

meniu clasic sau bufet suedez?

nu stiu ce sa aleg:(( meniul clasic ma costa f mult, iar pentru bufetul suedez am idei bune si la costuri mult mai mici, dar.... este ok? eu am mai fost la o nunta cu bufet si mie mi-a placut tare mult, dar am auzit lumea vorbind.... daca le dau sarmale si niste mancaruri mai alese....

Postat pe 7 Iulie 2008 15:20
ihaa nu fi zgarcita..o data te mariti...da`o dracului de treaba..ori ca dai bufet..ori ca dai meniu clasic tot acolo ajungi..gandeste`te ca tu ai sa cheltui mai putin daca faci bufet...dar invitatii vor fi dezamagiti si iti vor da bani mai putini pt nunta..plus ca nu le convine la toti sa manance din acelasi platou cu nea` gheorghe..eu una sunt tare sensibila..
pe cand daca dai meniu clasic..invitatii iti vor da bani mai multi..si atunci..ai sa iti scoti investitia..plus ca invitatii vor fi mult mai incantati..
si scapi de comentarii!

Postat pe 10 Iulie 2008 21:21
alina iulia...iulia_iulia are dreptate...nu ca ar fi o idee rea...insa bufetul suedez nusi are rostul la o nunta...asta e mai mult pentru majorate..aniversari...la o nunta...trebuie ca toata lumea sa stea la masa...asa cu bufet fiecare mananca cand vrea...si cu sigurantza vor iesi discutzii....romanii inca nu sunt atat de moderni...si cum majoritatea invitatilor vor fi rude trecute de 40..45 de ani(rude,priteni de ai parintilor..socrilor etc.)si ei sunt asa...mai de moda veche...:)))te ppopic

Postat pe 12 Iulie 2008 21:59
Nu e vorba de a fi zgarcit sau nu, un bufet suedez bine ales si cu preparare de caliatte poate costa mai mult decat un meniu clasic dar nu va fi apreciat nici pe departe pentru ca oamenii de aici nu sunt obisnuiti, dar poti opta pentru o combinatie, gustare rece - meniu suedez si dupa aceea sa mergi pe varianta clasica.
carrie32_grace
Postat pe 16 Iulie 2008 15:48
Si atunci mesele ce rost mai au? Vor manca din picioare si va fi o dezordine de nedescris!! Parca imi imaginez..o coada...nuuuuu
vero4new
Postat pe 17 Iulie 2008 17:55
Daca costa mai mult sau mai putin, ... e discutabil. Problema e ca toti vor sa fie serviti, nu sa se serveasca singuri.
fantome
Postat pe 4 August 2008 11:00
imaginatziva vreo 150...200 de pesoane asteptand sa se seveasca cu cate ceva...sa nu uitam ca romanii sunt mai mancaciosi si ca ar putea sa serveasca si portzia altuia...

Postat pe 4 August 2008 21:08
Si eu am nunta luna viitoare,si nu cred ca bufetul suedez este o idee buna pentru meseni.Eu fac bufet suedez doar acasa la mine cand vine sa ma ia si la mire acasa la fel.Dar la restaurant vom avea masa normala de nunta cu meniu pentru fiecare.
ramo77
Postat pe 5 August 2008 11:06
As fi deacord cu bufetul suedez daca nunta ar avea loc in aer liber, dar si in cazul asta m-as limita la mancarurile reci sau antreurile calde. In rest, nu. As imbina cele 2 feluri de meniuri; as deschide nunta cu un bufet suedez si as continua cu unul clasic.
fantome
Postat pe 5 August 2008 15:07
Sunt total de acord cu k3ntutza. Ce faci, daca cineva ramane flamand sau se vor manca mai multe portii? Si nici nu poti controla exact cate portii erau. S-ar putea intampla sa platesti mai mult decat ti-ai imaginat. Cine vrea sa se consume 150 de portii si sa platiti 180-200? Pare prea riscant.
paky202
Postat pe 6 August 2008 09:36
Eu as alege tot meniul clasic, cu asta s-a obisnuit lumea si asa e cel mai corect.Am fost la o nunta cu bufet suedez si sincer nu mi s-a parut ok, pt ca nu erau aduse toate platourile la timp si cat era sa mai astepti pt o bucata de friptura,,,Un alt motiv e si inghesuiala, ca toti se reped cand se anunta mancarea si vb aia ce faci te duci la nunta ca sa te simti bine sau ca sa stai la coada sau eventual sa-ti dai coate cu vecinul
Cam astea sunt cele mai mari dezavantaje, alegerea e pana la urma a fiecaruia, iar noi ca invitati n-avem decat sa inghitem.
Mult noroc la pregatiri si nunta frumoasa iti doresc.
clujeanca
Postat pe 7 August 2008 21:49
Peste sau pui?

Dupa aperitiv se serveste utmatorul fel: peste cu cartofi natur sau snitel de pui cu garnitura. Mie personal imi place pestele dar stiu ca nu toata lumea mananca peste, motiv pentru care ma voi indrepta spre pui. Sa merg pe ambele variante e greu: nu pot sti cati mamanca peste si cati mamanca pui. Voi opta pentru snitel de pui cu garnitura.
Voi?
fantome
Postat pe 19 August 2008 13:46
Si eu votez pe snitel de pui
paky202
Postat pe 20 August 2008 15:19
eu ador pestele..insa am observat...ca din 10 persoane 8 prefera orice mai putin peste....
eu m-am gandit sa dau 3 feluri de mancare plus desert...insa la bauturi am o dilema mare de tot....cam cata bautura am nevoie pentru o nunta de 70 de perechi maxim..????va rog sa ma ajutatzi..n-am nici o idee...si ink ceva...sa ma bazez pe vin sau bere????

Postat pe 20 August 2008 21:41
Servus Kentutza.
In legatura cu bauturile... depinde foarte mult de perioada in care are loc nunta. Cu cat e mai rece, cu atat se beau mai multe bauturi tari si cu cat e mai cald, mai multe racoritoare.
Este bine sa vorbiti cu cei de la restaurant si de gheata, multa gheata.
Eu ma abazez atat pe bere cat si pe vin.
fantome
Postat pe 21 August 2008 09:04
Inca o precizare: calculeaza-ti bautura pe fiecare persoana in parte. Spre exemplu eu am pregatit de persoana: 2 beri, 1 sticla vin la 750 ml, o tarie, o apa minerala si un suc la 1/2 l, 2 cafele. Vreau sa mai am pregatite suplimentar vreo 20 de sticle de vin, vreo 30 de beri si racoritoare.
fantome
Postat pe 21 August 2008 09:09
pai super idee....am nunta pe 5 septembrie 2009...deci daca va fi foarte cald cred ca se va consuma mai multa bere....merci mult...acu sunt cat de cat mai informata...eu ma gandisem la asta sa calculez in functzie de persoana si sa mai punem ceva in plus...pentru nesatui ....sarumana....

Postat pe 21 August 2008 22:38
fantome
Postat pe 22 August 2008 13:07
De la: alinaiulia, la data 2008-07-07 15:20:40nu stiu ce sa aleg:(( meniul clasic ma costa f mult, iar pentru bufetul suedez am idei bune si la costuri mult mai mici, dar.... este ok? eu am mai fost la o nunta cu bufet si mie mi-a placut tare mult, dar am auzit lumea vorbind.... daca le dau sarmale si niste mancaruri mai alese....



Bufetul suedez e foarte occidental si trendy..recunosc! Dar la romani nu se preteaza asa ceva..nu suntem noi pregatiti pt asa ceva.
Incearca doar aperitivul si fructele ca bufet suedez, restul mancarurilor sa fie servite.

Laula
machiajoradea
Postat pe 4 Noiembrie 2008 10:40
fantome are dreptate
majoritatea prefera sa fie serviti nu sa se serveasca singuri
eu aleg clar meniul clasic
iulik_flore
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:38
daca ai nevoie de marturii, am eu de vanzare. 2lei/marturie tip saculet rotund, pe culorile alb , rosu. am si marturii din cristal. depinde cati bani ai. daca vrei imi trimiti un mail si vorbim. iti trimit si poze
cosmina@mysto.ro
123girl
Postat pe 25 Noiembrie 2008 16:06
raspuns pt kentutza: noi o sa vb cu patronul localui care sotu cunoastesi o sa dam o sticla de vin si 4 cutii de vin la masa ca o sa fie ok la bar asa ca altfel bea fiecare cat vrea si unde o sa ajungem?
MIRESICA_ADY
Postat pe 8 Decembrie 2008 22:03
bufetul suedez costa mult mai mult decat cel clasic. la bufet intotdeauna se face cam de 3 ori mai multa mancare. am lucrat ca ospatara si stiu cum e. dc vreti sa iesiti bine cu meniul vi-l recomand pe cel clasic. toata lumea are aceleasi feluri de mancare, nici nu se inghesuie nimeni si asa stii ca mancarea va ajunge tuturor, pe cand la bufet exista riscul ca unele preparate sa se termine iar unii invitati sa nu fie multumiti. cei mai multi asteapta sa fie serviti nu sa se serveasca ei singuri.
Carmenchita
Postat pe 17 Decembrie 2008 11:10
Daca ati ramas in urma cu achizitionarea cadourilor, intrati pe www.evermarket.ro
Aici puteti gasi o gama larga de cadouri la preturi avantajoase.
Va astept!
lif3_dr3am
Postat pe 19 Decembrie 2009 20:14
Parerile sunt impartite, ca de fiecare data.
Tocmai pentru ca nu am vrut ca toata lumea sa primeasca acelasi fel de mancare, sa stea aproape toata seara la masa asteptand sa fie servit si pentru ca mentalitatile trebuie schimbate, am optat pentru bufet suedez.
Cel mai bine se consuma aperitivul.. toti sunt rupti de foame.. si abia asteapta sa manance ceva.. si isi umplu farfuriile.. si asta recomand sa se faca pentru toata lumea.. In mod normal, la bufet se fac mai multe mancaruri, dar nu portii pentru toti invitatii.. Nu e posibil ca tuturor sa le placa rosiile cu vinete, ardeii cu branza sau dobosu cu sunca si cascaval. In acest caz, se pot face portii mai mici.. asta tine si de indemanarea bucatarului sau a celui care se ocupa de decorat.. am avut mezeluri, branzeturi, salate toate aranjate deosebit, nu doar una peste alta, cum se face de obicei.. am mai avut niste foietaje din care ieseau sosuri sau chiftelute ca o cascada.. flori din salata, morcov, ardei.. culori multe..
Am avut 2 mese mari cu tavi si oglinzi frumos decorate, care iau ochii tuturor si lumea apreciaza asta.. si tin minte.. altfel o sa fii si tu in gramada de nunti obisnuite. Nu zic ca e ceva rau sa ai nunta obisnuita, dar traim alte vremuri si tine de noi sa facem ceva deosebit, pentru ziua noastra cea mai frumoasa, nu?

La urmatorul fel am avut o mancare specifica zonei ardeal - gulash cu galuste - stiam ca toata lumea vrea sa manance asa ceva - mai ales invitatii din alte zone ale tarii.. si pentru fitosi.. peste - somon cu nu stiu ce sos si legume pe abur..
O traditie in zona noastra e sa servesti supa la nunta si am facut si noi la fel.. si prinde bine ceva caldut, usor..

Apoi am avut carne de pui, fiarta si apoi pe gratar.. cu sos gorgonzola si 2 garnituri.. legume pe abur si cartofi natur.. si un muschiulet de porc cu alt sos..
Apoi tortul si spre dimineata sarmale.. care au cam ramas..

O problema ar putea fi portionarea.. Cel mai bine ar fi ca bucatarul sau un ospatar instruit, frumos imbracat sa serveasca mancarea.. pentru ca oamenii au tendinta de a-si pune f mult in farfurie si nu mananca nici jumate.. sau sa amestece felurile si e ciudat sa mananci niste somon peste care a ai pus si gulash..

Sper ca aceste info sa fie de folos celor care hotarasc sa faca bufet suedez.. si sa se sfatuiasca cu bucatarul, e important sa ai incredere in el ca isi face treaba bine.. si sa fiti realisti, mancare ramane oricum.. :)

Succes cu organizarea..
adeana
Postat pe 5 Ianuarie 2010 12:54
si eu vreau sa organizez o petrecere de casatorie in august.
la fel m-am gandit la un bufet suedez mai ales ca va fi pe terasa casei mele ...
nu va fi nunta cu dar deci cred ca e mai potrivit acest tip de meniu, sper din suflet sa fie frumos
moldoveanuroxi
Postat pe 2 Martie 2010 11:13
am o rugaminte la tine ajuta-ma si pe mine cu mai multe informatii, petrecera ta a fost intr-un restaurant?
imi poti arata niste poze ?
cum a fost cu bufetul suedez s-a format coada la masa?
uf ma apuca panica ca nu stiu ce sa fac ...sa angajez o firma de catering?
ma poti contactat pe adresa de mail: moldoveanuroxi@yahoo.com
multumesc!
moldoveanuroxi
Postat pe 2 Martie 2010 17:52
Spuneti-va parerea...

http://www.grace.ro/comunitate/forum/view_topic/1564/Mireasa-blestemata-in-floraria-Iris-de-la-Universitate.html

Multumesc anticipat.
Diamond_grace
Postat pe 24 Iulie 2010 02:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ULTIMIE PREGATIRI :-S 3 De la: marry 14 Aprilie 2010 09:57
Vaze pentru aranjamente florale nunta 4 De la: inatony2002 31 Ianuarie 2012 16:47
vopseaua palette -semipermanenta(iese la 24 de spalari) 4 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:38
cameraman profesionist 1 De la: filmarifoto 23 Ianuarie 2012 12:28
ROCHIA DE MIREASA LA A DOUA CASATORIE! 10 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:25