Setari Cookie-uri

Drum lung, moarte sigura?

Caz concret: vecinii mei A. si F... prieteni si iubiti de la 15 ani. Frumosi, destepti, au crescut impreuna si au mana in mana prin toate valurile adolescentei si tineretii... Acum au aproape 30 de ani. Dupa 9 ani de iubit, au facut nunta mare. Adica ce spun mare... o minunatie! Dupa nici 2 luni, BOMBA: A. a intentat divort! L-a prins pentru a treia oara ca a inselat-o!!! Ce-i drept, a calcat de doua ori stamb inainte de nunta, dar ultima a pus capac, nu credeti?
Acum sunt divortati si cu o multime de obligatii create dupa nunta.
Vreau parerea voastra in urmatoarea chestiune: parintii lui i-au luat apararea!!! Au spus ca baitul lor scump, la 27 de ani, nu era suficient de matur pentru insuratoare, iar magaria lui au scuzat-o prin prisma argumentului suprem: este barbat doar, iar femeia trebuie sa ierte neconditionat! Am ramas socata!!!!
geta_ocos
Postat pe 15 Ianuarie 2009 15:52
pai te asteptai ca parintii lui sa -i dea dreptate ei? si sa stii ca dupa atatia ani de relatie stii tot unul despre celalalt , nu-ti mai ramane mare lucru de descoperit ! si cum dupa casatorie incep sa-si bage coada parintii si rudele ....
oricum ea trebuia sa se astepte ca el s-o insele si dupa casatorie! daca a facut-o inainte, dupa sigur o va face! asa ca nu trebuia sa se casatoreasca cu el in speranta ca el nu o va mai insela!
kagome_grace
Postat pe 23 Ianuarie 2009 20:57
Of mie mi-e frica de casatorie, eu am prieten de 4 ani jumate, este primul meu baiat si singurul, si nu stiu cat ar mai fii de frumos daca am locui impreuna, mi-e frica sa nu se strice, si eu si el sa fii investit timp (cei mai frumosi ani) pentru nimic concret. Asta chiar e o intrebare care ma apasa si nu ii gasesc raspunsul - imi vad tot restul vietii cu el?
dalegal
Postat pe 24 Ianuarie 2009 10:48
Eu si logodnicul meu, dupa 4 ani de relatie, am hotarat sa ne casatorim.Nunta va fi in 2010.E adevarat ca il cunosc bine, dar nu pot spune ca sunt 100% convinsa ca nimic din ceea ce va face in viitor nu ma va uimi.Sunt cupluri care se despart dupa 30 de ani de casnicie?Asta nu inseamna neaparat ca nu s-au cunoscut ci, din contra, poate insemna ca s-au schimbat, fiecare in parte si drumul pe care l-a ales unul din ei (sau amandoi) nu a mai fost calea comuna pe care vrei sa o urmezi intr-o casnicie.
Conteaza foarte mult comunicarea, increderea, dar si capacitatea de a sta fata in fata si de a alege ceva(orice, bun, rau) pentru NOI.
Grea problema cu inselatul asta.Insa, fiecare are motivele lui/ei si cred ca, de cele mai multe ori, vina e de ambele parti.
Inainte de a face pasul cel mare, incercati sa testati iubirea si omul iubit in oricat de multe feluri posibile!
Va pup si traiti-va relatiile ca si cum maine nu ar mai fi....
irina_maria_mitrofan
Postat pe 24 Ianuarie 2009 17:45
M-am hotarat sa ma casatoresc dupa 7 luni de cand l-am cunoscut! Am zis fie ce o fi! Daca ne va fi bine, ok , daca nu... Si au trecut aproape 17 ani! Nu este o reteta in viata de cuplu! Au fost si in relatia noastra momente tensionate si ma bucur ca orgoliile noastre nu au dus la situatii atat de grave cum ar fi un divort sau mai stiu eu,la violente!
botezatudaniela
Postat pe 2 Februarie 2009 21:44
De la: geta_ocos, la data 2009-01-15 15:52:30Caz concret: vecinii mei A. si F... prieteni si iubiti de la 15 ani. Frumosi, destepti, au crescut impreuna si au mana in mana prin toate valurile adolescentei si tineretii... Acum au aproape 30 de ani. Dupa 9 ani de iubit, au facut nunta mare. Adica ce spun mare... o minunatie! Dupa nici 2 luni, BOMBA: A. a intentat divort! L-a prins pentru a treia oara ca a inselat-o!!! Ce-i drept, a calcat de doua ori stamb inainte de nunta, dar ultima a pus capac, nu credeti?
Acum sunt divortati si cu o multime de obligatii create dupa nunta.
Vreau parerea voastra in urmatoarea chestiune: parintii lui i-au luat apararea!!! Au spus ca baitul lor scump, la 27 de ani, nu era suficient de matur pentru insuratoare, iar magaria lui au scuzat-o prin prisma argumentului suprem: este barbat doar, iar femeia trebuie sa ierte neconditionat! Am ramas socata!!!!

Daca drumul lung ar fi noarte sigura asta ar insemna k tre sa se renunte definitv la casatorie.
Ca parintii lui i-au luat apararea era de asteptat, este greseala clasica a parintilor ( mai ales cei de baieti)Ce sa zic la 27 de ani nu-i matur, dar cand va fi la 57 ?
Bine era k ea sa nu accepte sa se casatoreasca cu un barbat care a inselat-o deja inainte de nunta. Era previzibil k o va face si dupa aceea. Lupul isi schimba doar blana si asta e stiuta demult.
bastiuta
Postat pe 3 Februarie 2009 15:35
A CALCAT ODATA STRAMB CALCA SI A DUOA OARA SI TOT ASA
luky2005
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:21
eu ma casatoresc la anul,suntem impreuna de sase ani si stam impreuna de cinci totul este super ok inca ne iubim ca in prima zi,in viata trebuie sa invatam sa si lasam de la noi ca totul sa fie bine,dar merita sa fi aproape casatorit cu cineva, este super,pe noi hartia nu cred ca ne va desparti pt ca ne iubim prea mult asta conteaza numai.nici macar nu m-am plictisit nici macar o secunda si nu cred ca ma voi plictisi vreodata nu avem destultimp sa ne plictisim.
MONYK_ADRIANA
Postat pe 30 Aprilie 2009 10:51
au fost prea tineri cand au inceput relatia,parerea mea.nu au avut timp sa cunoasca si alti oameni sa vada cum este ca saaiba termen de comparatie ,poate ca la unii le trebuie.
MONYK_ADRIANA
Postat pe 30 Aprilie 2009 10:52
ce sa spun sunt socata la 27 nu-i matur inseamna ca nu e barbat, sper ca fata sa-si revina si o sa fie si pentru ea cineva, bine ca l-a prins mai bine asa.
deea_healthy
Postat pe 30 Aprilie 2009 11:07
Cred ca primii vinovati sunt parintii lui: au crescut un iresponsabil, un egoist si ii incurajeaza in continuare comportamentul juvenil. Apoi vina ii apartine lui in totalitate, este major si raspunde de ceea ce face.
fantome
Postat pe 30 Aprilie 2009 12:42
eu cred ca prima vinovata e ea si numai ea. Dupa 10 ani ar fi trabuit sa-l cunosca "dupa miros" cu siguranta a stiut ce poama are langa ea si nici decum sa ajunga in sit castoriei sa fie plina de datorii... acum imi pare rau de ea dar trage ponoasele.

trebuia sa faca ca si fata din povestioara lui bebe mihaescu

Tata-l unei fete frumoase ii spunea sa ai grija fata mea ca intr-o zi vei cunoste un barbat care va zice cat de frumoasa esti si te va invita sa te plimbi pe aleea cu pomi infloriti si te va invita la el acasa.... si doamne fereste sa nu te violeze !? sa ai grija sa nu planga neamul tau....

Intr-o zi
tata am intalnit acel barbat care mi-a spus cat sunt de frumoasa...
Da..si
si ma chemat la o plimabrae pe alee exact cum ai zis si tu
si..
ma chemat la el acasa
si..si te-ai dus fata mea
da tata
si si...
l-am violat ca am zis de ce sa planga nemul meu, de ce sa nu planga neamul lui.

laura02maria
Postat pe 30 Aprilie 2009 13:46
Atunci pentru ce mai intrebi daca casatoria , drum lung , moarte sigura? daca a inselat-o inainte de nunta de doua ori ea se astepta sa nu o mai insele dupa? Si sunt sigura ca a inselat-o de mai multe ori inante, ea doar de doua ori l-a prins. Si descrierea ta vizavi de ei nu mai e deloc corecta se pare, ai descris doar aparenta. Acolo erau bube cam mari. dar ce sa ii faci , asa sunt femeile , disperate sa se marite , nu se uita daca e cazul sa se lege la cap cu respectivul, ignora toate problemele de cuplu si il forteza pe respectivul sa se casatoreasca, iar dupa aia se mira ca nu merge relatia. Asta se intampla cam in multe relatii din pacate.
Arlene
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:54
sunt total deacord cu mons, din pacate asa este.
laura02maria
Postat pe 30 Aprilie 2009 21:04
hey fetele..idea e ca in ziua de azi nimic nu e imposibil si anormalul a devenit normal...daca atunci cand ni s'a cerut mana am zis DA (si oricum pana la nunta mai e timp daca e vb sa ne razgandim) atunci sa ne asumam responsabilitatea cu maturitate si cand vin probleme sa le luam cu calm (eu mai incerc metoda cu numartoarea pana la 10 :P) chiar daca nu intotdeauna da rezultat ca doar suntem femei si avem gura cam spurcata si suntem si diferiti ca persoane, cert e ca eu ma gandesc ca o casnicie trebuie sa fie o data in viata si o casnicie nu trebuie sa se bazeze doar pe hartia care ai semnat'o la cununia civila ci sa fie o calatorie lunga si frumoasa in viata presarata cu binecuvantari.mult succes fetelor...si miela fel,va poop,taytay.
anabela182004
Postat pe 30 Aprilie 2009 21:43
sa va povestesc ce am patit eu,si nu va va veni s acredeti:sunt cu logodnicul meu d e7 ani
dupa prima aniversare lam tot batut la cap s ane casatorim ,si vroia si le dar nu stia sigur. am tot asteptat sa ma ceara serios pana anul trecut d eziua mea,cand deja nu eram asa d econvinsa ca mai vreau,dar am acceptat.apoi el a taraganat cu pregatirile de nunta si cu cerutul d ela parinti si iara eu fara sa stiu d ece l-am batut la cap l-am grabit cu disperare sa ne apucam.am stabilit si data intre timp miau murit ambele bunici eu nu si nu ca tin nunta,in noiembrie el a avut o perioada cand nu era sigur apoi ne-am certat si am fost despartiti aproape 3 zile.eu l-am inteles si l-am lasat sa si revina,sia revenit si a devenit si mai indragostit de mine,dar eu nefiind la facultate si fara prieteni nu aveam alta preocupare decat el si nunta.prin ianuarei deja nu mai puteam ii gaseam motive din orice nu mai eram multumita de nimic,nimic nu mai imi era bine.de Pasti a stat cu noi la masa eram toata familia in loc s afiu fericita mam trezit de dimin iata plina d enervi cu o framantare groaznica,turbam si nu stiam de ce,apoi urmatoarele zile nu puteam sal suport. pana acuma duminica cu 2 luni si 3 saptamani inainte de nunta cand iam zis ca nu m ai pot ca am terminat-o!sa milogit 3 zile d emine eu am fost si la psiholog si tot nam reusit s aaflu ce vreau adik stiam ca nul ami suport si psiholoaga mia zis sa ascult ce mi zice inima dar el a venit la mine si mia promis totul ca mi fac e si ca mi da si ca va fi bine ca ma va face sa ma indragostesc de el totul,iam zis ca nu pot sai dau sperante ma imbratisat si a plecat.nu stiu ce sa fac in continuare e ciudat totul ce mi se intampla,adevarul e ca nu aveam in comun decat planurile noastre ,o form ade timiditate si satul bunicilor nostri.in rest total diferiti,eu vesela el serios eu sociabila el nu prea,eu vorbareata el deloc, eu pasionata d emistere de a cunoaste cat mai multe ,el de accidente d emasini si fotbal,oare asta ma departeaza de el,oare lpsa unei persoane cu care s avb si cu care sa dansez?sau e altceva.si ce sa fac sal cred cand imi zice ca ma va face fericita si ca imi va trece totu?oricum el pt mine a fost ca un copil iar eu pt el ca mami lui ,sau iar acopilul lui...nu stiu ce sa fac de 4 zile aporpe umai in pat stau si nu mananc,nu pot doar m agandesc...nu sti u ce sa intamplat!
pisimaya_grace
Postat pe 1 Mai 2009 00:19
sti ce s-a intamplat au trecut prea multi ani si nu ati avansat cu nimic in relatie,acum deja esti plictisita nu mai vrei nimic de la el,poate daca erea acum 2ani vroiai,asa se intampla in viata cateodata stiu ce zici,cand ti se ia se ia si gata.
kalis27
Postat pe 1 Mai 2009 09:38
De la: kalis27, la data 2009-05-01 09:38:13 sti ce s-a intamplat au trecut prea multi ani si nu ati avansat cu nimic in relatie,acum deja esti plictisita nu mai vrei nimic de la el,poate daca erea acum 2ani vroiai,asa se intampla in viata cateodata stiu ce zici,cand ti se ia se ia si gata.
PT;PISIMOAIA
kalis27
Postat pe 1 Mai 2009 09:39
O Doamne!!! Trebuia sa puna punct de cand l-a prins prima oara.Barbatii dk incearca o data si vad ca le merge apoi nu se mai opresc.Intr-un fel e bine ca a scapat. O sa treaca si peste asta. Sa aiba grija de acum incolo.
diana82
Postat pe 7 Mai 2009 00:02
Draga Pisimaya...

De ce nu pleci singura intr-o vacanta de o saptamana ca sa te linistesti? Du-te la o pensiune retrasa, inchide-ti telefonul si incearca sa vezi cum te simti fara el. Incearca sa petreci un timp cu tine insati, sa faci lucruri care te bucura doar pe tine. Dupa cti incarci astfel bateriile, intoarce-te acasa si ia o decizie.

fantome
Postat pe 8 Mai 2009 08:24
am plecat 3 zile fara telefon fara nik cu ai mei,si nu mia fost dor de el numa ma simteam responsabila ca eu ma plimb si el sta acasa.e greu. nu stiu ce decizie s aiau ca el e foarte indragostit d emine si ma iubeste mult.iar eu nu pot sai ofer decat respect,o buna prietenie,dragoste ca de copil,dragoste materna,atat,nu pot sal simt ca sot
pisimaya_grace
Postat pe 8 Mai 2009 15:08
ar trebui sa va despartiti sa iti gasesti pe cineva care sa il simti ca pe un sot si sa il iubesti.mult noroc
MONYK_ADRIANA
Postat pe 8 Mai 2009 15:45
Vb cu el si explica-i ce simti si poate v-a intelege pana la urma. dragostea si respectu trebuie sa fie din ambele parti, mai ales cand e vb de o casatorie.Bafta!
diana82
Postat pe 9 Mai 2009 15:45
sunt impreuna cu iubitul meu de 7 ani locuim impreuna de 6 ani ...la fel ka ei din copilarie suntem impreuna, eu aveam 14 ani kand ne-am cunoscut este o diferenta de 5 ani intre noi..dar nu asta este problema...am trecut si prin bune si prin rele...ca orice relatie...important este k ne iubim..si k aveam incredere unul in celalalt...este forte important asta...eu zic k intre vecinii tai nu a fost iubire,,,adica din partea lui...eu zic ka tot impreuna or sa fie....parerea mea...mult succes....
valentina_brunetzika
Postat pe 2 Septembrie 2009 12:00
tarot_healthy
Postat pe 12 Octombrie 2009 06:03
daca a inselat si inaite si la iertat de ce face atita caz acum.inca o dovada ca o foaie nu te schimba.daca te casatoresti nu insemna ca posezi persoana respectiva.parerea mea este ca nimeni nu insala de bine ce i este.nici barbatii si nici femeile
cosmina_laura
Postat pe 5 Noiembrie 2009 21:32
erau copii cand s-au cunoscut.Nici unul nu a reusit sa isi faca o experienta de viata.Daca la o femeie e mai uzual ca primul barbat sa fie si ultimul la un barbat nu prea.Barbatii sunt de regula mai instinctuali.In faptul ca a inselat-o dupa nunta eu gasesc exclusiv vinovatia lui. Daca a faCUT ASTA INAINTE EXISTA O SCUZA , SI EA POATE AR FI TREBUIT SA SE FACA CA NU VEDE. la URMA URMEI EL CAPATA MAI MULTA EXPERIENTA. cGIAR IN CE PRIVESTE ASPECTUL SEXUAL AL VIETII LOR COMUNE ERA IN AVAntajul ei pt ca barbatul e cel ce trebuie sa aiba experienta. , iar faptul ca dupa 2 abateri de la drum el a revenit la ea ar spune ca o iubea
Dar ca a inselat-o dupa casatorie ar insemna ca de fapt el nue fericit in relatia de cuplu sau ca este atat de instinctual ca nu se poate abtine.Si divirtul e bine venit
grace005191
Postat pe 7 Noiembrie 2009 09:02
daca nu il iubesti elibereazal.acum il va durea dar iti va multumi mai tirziu.gindestete,inchipuieti cum ar fi sa traiesti cu o persoana care te iubeste dar tu nu simti nimic pt el.iti spun eu.o relatie de genul acesta te va sufoca,te va face sa te simti singura.nu e de ajuns sa iubeca doar unul.
cosmina_laura
Postat pe 7 Noiembrie 2009 15:19
tarot_healthy
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dj profesionist Kiss FM 3 De la: kudika_17683 24 Septembrie 2013 21:15
sal!!!! 4 De la: Shhh 19 Ianuarie 2011 18:45
Castiga un superb buchet de mireasa 3 De la: battleofwits 16 Aprilie 2011 20:11
nunta de vis 37 De la: grace006966 19 Ianuarie 2010 15:19
caut rochie de mireasa 13 De la: marry 30 Martie 2010 11:29