Setari Cookie-uri

Un sfat ...

Am scris pe acest site deoarece aici sunt femei cu experienta, in pragul nuntii...v-as ruga pe voi sa-mi dati un sfat cu privire la relatia mea actuala.E un roman viata mea,cu toate ca am doar 20 de ani,asa ca voi scrie pe scurt in ce stadiu ma aflu :(
La 16 ani am cunoscut un baiat cu care am petrecut clipe unice,am fost a lui pentru prima oara,l-am iubit enorm si l-am iertat de n ori pentru infidelitatile lui.A durat 3 ani pana am pus punct(slabisem in luni 15 kg,atat de mult ma consumam ca el nu inceta sa ma insele si imi mai si zicea ca ma iubeste)...trist,dar adevarat.In ziua cand am implinit 16 ani l-am cunsocut,in ziua cand am facut 19 ani ne-am despartit.A fost cumplit pentru mine,iar acea rana nu s-a inchis nici acum si drept sa spun nici iubirea mea pentru el.CUM TE POTI MINTI SINGURA SA SPUI CA L-AI UITAT CAND TU TANJESTI DUPA CLIPELE PETRECUTE LANGA EL,DUPA SARUTURILE TANDRE SI DATE PE FURIS IN MIEZ DE NOAPTE,DUPA NEBUNIILE PE CARE NUMAI VOI STIATI SA LE FACETI,DACA ZI DE ZI EL E NUMAI IN MINTEA TA,DACA STII CA TI-A FACUT MULT RAU,IAR TU INCA TRAIESTI PRIN EL??
Asta este adevarul,se implinesc aproape ani de cand ne-am despartit si asta ma doare enorm.Dupa ce ne-am despartit (de fapt a fost doar hotararea mea k el m-a urmarit luni de-a randul) eram foarte legata de el sentimental in sensul k daca il vedeam doar mi se inmuiau picioarele,sentimentele...si am hotarat sa am alta relatie.El a aflat si m-a acuzat de faptul k pt relatia asta l-am lasat pe el,dar numai eu stiu cate nopti nedormite,cu gandul la el am avut.Nu l-am iubit pe cel cu care eram,am stat doar 4 luni iar cand a plecat in afara m-am rupt de el si ma simteam libera sa fiu iar impreuna cu cel cu care fusesem...abia asteptam sa-l vad,nu stiu ce se intamplase cu mine,atatea luni tanjisem dupa el,acum eram din nou libera.I-am dat un mesaj "NU TE VOI IERTA NICIODATA PENTRU CEEA CE MI-AI FACUT" si mi s-a raspuns...am vb prin mesaje timp de 2 ore,apoi ne-am intalnit la 3 npt si ne-am dus pe faleza pana la 7 dimineata.Am vorbit 2 saptamani timp in care el a profitat de ocazie si s-a razbunat(tot el) iar m-a mintit,avea o relatie pe care stiam ca o incheiase dar banuiam ca nu,ma mintitse si vorbea cu prietenii lui pe mess spunandu-le k sta cu mine doar pentru ***** si ca sunt o c***a.A fost din nou dureros pentru mine,am plecat si l-am lasat.Nu puteam sa ma rup de el asha ca am inceput sa vorbesc pe mess cu un baiat de la 500 km.Trebuia neaparat sa vorbesc cu cineva altfel eu eram mereu "dispusa" pentru cel care imi facea rau. Poate va intrebati ce fel de iubire e asta,poate ma judecati,dar credeti-ma ca nici eu nu imi pot da un raspuns,simt ca nu voi fi fericita niciodata...fara el.
Dupa 8 luni de cand vorbeam cu acest baiat simteam ca s-a infiripat ceva intre noi si s-a mutat la mine,pentru k eu trebuia sa termin facultatea aici(ink 2 ani), promitand ca isi va cauta de lucru si ca ne vom muta cu chirie.Eram entuziasmata la inceput,dar acum imi dau seama k a fost doar o greseala...foarte mare a mea.Si asta pentru ca abia dupa 5 luni s-a angajat si dupa 7 luni ne-am mutat impreuna.Va dati seama ca parintii au stabilit logodna,era ceva batut in cuie,dar cred k Dumnezeu a vrut sa fie asha si sa nu se mai poata face pentru k era prea multa cheltuiala si a ramas k facem totul o data la anul in august.Mi s-a luat o povara de pe suflet...va intrebati cum e el.Ei bine, e indiferent cu mine,nu simt afectiune din partea lui,nu mai stiu ce inseamna un sarut tandru sau o plimbare in 2 sub clar de luna,e foarte comod,daca se poate sa stea la calculator de dimineata pana seara pe langa lucru...Eu timp de 5 luni dimineata ma duceam la facultate,dupa amiaza la munca si azi a ajuns sa-mi reproseze ca ce bani aduceam eu...asta ma face sa ma gandesc tot mai mult la trecut,sa traiesc prin amintiri,sa plang fara sa ma observe careva,sa am sufletul pustiu si o privire goala mascata de un zambet superficial...
Tin la el,dar nu il iubesc cu siguranta pentru k acea iubire din trecut si acele clipe ink traiesc prin mine.Am incercat sa fac tot posibilul sa l uit pe primul,dar orice loc,orice atingere gresita imi aminteste de el.Nu stiu ce sa fac, as vrea sa ma ascund undeva unde sa nu ma poata gasi nimeni,imi crapa obrazul de rusine si fata de parintii mei,fata de toata lumea.Ca stiti cum e lumea,barfeste de raul altuia dar gunoiul din ochii lor nu si-l vad.Nu mai vreau sa fac pe nimeni sa sufere,dar eu mereu m-am gandit la ceilalti.O prietena mi-a zis sa ma gandesc si la mine si sa nu mai sufar,sa pun punct.Stiu ca daca as pune punct acestei relatii actuale,as vedea mereu o poarta deschisa spre bratele celui care m-a inselat...asta e cea mai mare prapastie din viata mea,ce sa fac nu mai stiu...

Va rog din suflet daca ati avut vreo poveste asemanatoare sau experienta in relatii dati-mi un sfat...Va multumesc anticipat!
ingerpierdut
Postat pe 22 Mai 2009 10:15
sfatul meu este urmatorul:pune punct si relatiei de acum clar nu iti aduce nimic fericita nu te face nu il iubesti si nici la primul nu te intoarce,din ce ai scris tu e un mare nenorocit.termina studiile,lucreaza ieisi in oras cu fetele,ai grija de sufletul tau,stai o perioada cat consideri tu fara nimeni si persoana potrivita o sa apara cand te astepti mai putin.
kudika007717
Postat pe 22 Mai 2009 10:50
Si sfatul meu e acelasi...nici cu actualul nici cu fostul...trebuie sa fii puternica...sa-ti termini scoala, iti gasesti un serviciu , stai singura o perioada, fa-ti ordine in idei si ganduri, si NU MAI CAUTA NICI UN BARBAT MOMENTAN! o sa apara si Fat frumos! O sa vezi! Curaj
Cypcip
Postat pe 22 Mai 2009 10:54
draga ingerpierdut, e foarte greu momentul prin care treci u. si eu am trecut printr-o experienta la fel cu primul meu prieten, l-am iertat de ne numarate ori, eram un copil si il iubeam aveam 14 ani cand l-am cunoscut si am avut o relatie f frumoasa 3 ani dar dupa aceea a inceput sa ma insele, asa de legata eram de el incat stiam. simteam ca ma insala, dar nu ii spuneam nimic de frica sa nu-l pierd,(normal la inceput), asa a fost aproape 2 ani, pana intr-o seara cand vine scumpa mea verisoara si i-mi spune ca a "violato" (clar era minciuna pt ca ea e un pic cam c***a), in momentul ala i-am spus sa mergem la politie ca ea era inca minora si no daca a violato, asta e, sa plateasca si nu a vrut normal. l-am iertat pt toate dar nu si pt ce a facut cu verisoara mea.
El a plecat pe urma in spania si ma mai cauta dar eu nu am mai vrut sa mai am nici o leg cu el. dar eram atat de legata de el incat in ziua cand ajungea in romania eu il visam noaptea si stiam ca a venit chiar daca nu vb cu el de luni bune, sa intamplat de mai multe ori tot asa.
intr-o zi ne-am intalnit intamplator si i-am spus totul, chiar si unele chestii care el nu credea ca eu le stiu.i-ar atunci i-am spus ca nu mai vreau sa-l mai vad niciodata,sa pus in genunchi in fata mea plangand si i-si cerea iertare pt tot raul care mi la facut, nu-l urasc si nu-l voi ura niciodata pt ca nu pot sa uit ce a fost intre noi, dar nu-l iert
eram un copil fara experienta iar el a profitat.
au trecut asa 4 ani si nu mai puteam iubi nici un barbat, pana intr-o zi cand dintr-o zoaca din plictiseala, din dorinta de a mai iesi si eu L=AM CUNOSCUT PE VIITORUL MEU SOT, nici nu ne gandeam nici eu nici el ca vom ajunge atat de departe.Si crede-ma acum intradevar pot sa spun ca iubesc cu adevarat dar iubesc cu cap si i-am impus niste reguli de la inceput, ca sa nu mai trec prin ce am trecut. i-am povestit toata experienta mea cu celalalt iar el nu spunea nimic, ca sa aflu nu dupa mult timp ca sunt verisori.
Iar acum soacra mea vrea sa ii cheme la nunta
Asta e povestea mea.
Fi sigura ca si u vei trece cu bine si care va fi sa fie al tau i-ti vei da seama chiar daca nu pe moment cu timpul, timpul vindeca totul dar trebuie sa ai rabdare.
sti cum e u acum il compari pe fostul cu actualu f rau, nu sunt 2 persoane la fel si nu-l vei mai gasi in nici un barbat.
Trebuie sa te gandesti ce-ti doaresti de la un barbat si sa nu-ti fie frica sa-i spui, daca te iubeste te intelege daca nu da-i pace ca vine altul.
sper sa te mai incurajeze putin experienta mea
VEI VEDEA CA VA FI BINE SI PT TINE IN MOMENTUL IN CARE TE VEI IMPUNE SI IN CARE VEI FACE CUM VREI U NU CUM VOR EI
FI TARE SI DACA NU-L IUBESTI LASA-L.
dana24_grace
Postat pe 22 Mai 2009 11:13
draga mea, nu stiu daca sfaturile p care le citesti aici sunt ceea ce vrei tu sa auzi, dar parerea mea este ca in acest moment, tie iti trebuie o perioada numai pentru tine, nu intr-o relatie. ai avut o experienta in care te-ai implicat foarte mult, care te-a lasat in mod clar cu niste cicatrici greu de vindecat, este normal... v-ati cunoscut de tineri, ati descoperit momente frumoase (primele clipe de dragoste) impreuna, ai crescut intr-o oarecare masura ca adult langa acest baiat. dar este importat pt tine acum sa te descoperi ca persoana si singura, nu numai intr-un cuplu. iesi in oras cu fetele, cum spunea si degetica, fugi la mare pt un week end, du-te la teatru, film, concerte cu prieteni sau chiar singura, descopera ce iti place sa faci cu timpul tau propriu si personal, nelegat d o alta persoana. este f important sa inveti sa fii si independenta, viata este placuta in cuplu, dar nu poti face o relatie sa functioneze si sa fii fericita in ea daca nu te cunosti mai intai pe tine ca adult independent. intotdeauna e mai usor sa incepi cu o ecuatie cu o necunoscuta si sa o rezolvi. dupa aceea ai tot timpul sa treci si la doua necunoscute
multa bafta si fruntea sus... viata e frumoasa
dracshor_grace
Postat pe 22 Mai 2009 11:28
Va multumesc mult pentru sfaturi,la asta ma gandeam si eu ca e mai bine sa fiu o perioada singura,dar aveam nevoie de incurajare pt k e foarte complicata situatia in momentul de fata...pfff..sper sa reusesc sa ma detasez de lumea asta in care traiesc,aceea a sperantei ... Ma juta mult si experienta altora,deci nu's singura
ingerpierdut
Postat pe 22 Mai 2009 13:52
Draga ingerpierdut, greseala pe care o fac majoritatea oamenilor este sa creada ca fericirea lor depinde de altcineva, ca viata este frumoasa in masura in care cineva te face fericit. Poate ca pare greu de inteles, dar fericirea noastra depinde in principal de noi insine. Pe parcursul vietii intalnim diverse persoane - unele ne sunt indiferente, altele sunt foarte importante, sau chiar ne marcheaza existenta. Indiferent de situatie...trebuie sa mergem mai departe. Unele rani se vindeca mai greu, altele...nu se vindeca, dar daca esti puternica poti invata sa traiesti cu ele si, in acelasi timp, sa te bucuri de darurile pe care le primesti de la viata.
Sfatul meu este sa nu te mai agati cu disperare de alte persoane, in speranta ca te vor tine departe de prima ta relatie. Tu esti cea mai buna prietena a ta, prietena care nu te va trada niciodata. Fa-ti timp pentru tine, eventual gaseste-ti un hobby. Si, foarte important, nu lasa familia sa hotarasca pentru tine atunci cand este vorba de relatia ta! Daca nu-l iubesti pe cel cu care esti acum (din cate mi l-ai descris, nu cred ca ai avea viata buna cu el, nu cred ca e o persoana prea responsabila si n-o sa se implice...), da-i papucii. Niciodata nu e prea tarziu, nici macar atunci cand esti deja casatorit.
In legatura cu primul...as face niste remarci foarte ironice, dar ma abtin. Tin totusi sa precizez ca mi se pare cam imatur si modul lui de a privi viata contine cateva gauri negre care distrug sentimentele celorlalti. Ai spus ca te-a inselat de multe ori. Atunci care era problema daca mai aveai si tu cateva relatii? Esti tanara si-mi pare foarte rau ca ai trecut prin asa o trauma, dar tineretea nu ar trebui sa fie echivalenta cu indulgenta exagerata.
Stiu ca in situatii de genul asta e foarte greu sa gandesti rational. Practic...creierul actioneaza de parca ar fi rupt in doua bucati care nu se inteleg.
Mi-ar face mare placere sa te ajut cumva... Deocamdata, tot ce pot sa spun e: fa-ti timp pentru tine, mergi inainte, ai rabdare si nu cauta, o sa vina de la sine...
Alex_H_grace
Postat pe 1 Septembrie 2009 16:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rochii de mireasa 2012 1 De la: kudika_1259 8 Februarie 2012 10:07
Vand rochita maggie sottero-charlene 36-40, crem f deschis, trena cu sist prindere 2 De la: lars_gaby 17 Ianuarie 2011 16:28
Rochie de mireasa noua 1 De la: adelle_m 28 Septembrie 2010 12:31
Prima mea colectie de moda! 1 De la: Alex_H 22 Septembrie 2009 19:05
vand rochie de mireasa marimea 48-50-52 2 De la: kudika228359 13 Septembrie 2010 16:36