Setari Cookie-uri

buchetul de mireasa

buna...si dori sa ma ajutati cu un sfat daca se poate.peste 3saptamani am sa fiu mireasa si imi doresc o nunta ca in povesti dar cu un buget mai restrans.problema mea e ca vreau un buchet mai special din cale dar soacra mea nu e deacord si zice ca sunt flori pt inmormantare.eu imi doresc un buchet mai altfel si am gasit un buchet din cale portocalii superb.ce ma sfatuiti sa fac?...
grace005178
Postat pe 23 Iunie 2010 13:09
Sa ti-l iei daca iti place tie,tu te mariti nu soacra
gracemakeup
Postat pe 23 Iunie 2010 13:21
In primul rand: Casa de piatra si Onunta frumoasa!

In al doilea rand: Calele nu sunt flori funerare. E o superstitie de care inca multi nu au scapat. Cateva exemple cu buchete de mireasa din cale:

http://grandi-flora.blogspot.com/2008/11/real-wedding-cambell-hall-and-garden.html

http://www.onuntasuperba.ro/2010/06/buchetul-miresei-din-cale/

http://www.favorideas.com/learn-about/wedding-flowers/building-a-beautiful-calla-lily-wedding-bouquet/

http://flowersbydesign.net/images/details/brides-bouquet-white-calla-lily.jpg

http://www.budget-bride.com/calla-lily-wedding-bouquets.htm

si in al treilea rand: nu o asculta pe soacra-ta Scuze ca ma bag in viata personala
casablanca_grace
Postat pe 30 Iunie 2010 00:42
Vad acum ca sfatul meu vine cam cu intarziere
casablanca_grace
Postat pe 30 Iunie 2010 00:43
De la: grace005178, la data 2010-06-23 13:09:48buna...si dori sa ma ajutati cu un sfat daca se poate.peste 3saptamani am sa fiu mireasa si imi doresc o nunta ca in povesti dar cu un buget mai restrans.problema mea e ca vreau un buchet mai special din cale dar soacra mea nu e deacord si zice ca sunt flori pt inmormantare.eu imi doresc un buchet mai altfel si am gasit un buchet din cale portocalii superb.ce ma sfatuiti sa fac?...

buna.si eu am nunta pe 15august 2010 si buchtul meu..florile in piept a mielui a nasilor si a parntilor vor f din calenaturale.maruriile si florile de pus in piept dn cale artificale...spune'i soacrei tale k aceasta floare simbolizeaza eleganza.....rafinament..si intreab'o daca ea a dus vreodata cale la mcar o inmormantare nde ea a fost...si daca zice nu...si'a rasp singura;)
elena8820
Postat pe 2 Iulie 2010 22:44
draga mea viitoare mireasa, treci peste superstitii, asa cum a mai spus cineva, nu soacra ta se marita ci tu! sunt doar 4zile de cand am facut nunta cu cale si hortensii, totul pe alb, decoruri la masa, intrare restaurant, masa miresei, biserica, buchet mireasa si nasa/roz.Eleganta lor a fost de nedescris. E nunta voastra, incearca sa le transmiti celor din jur mesajul tau cu respect sa sa luati decizii, indiferent ca e vorba de soacra sau alte persoane. Casa de piatra!
stefanihouse
Postat pe 14 Iulie 2010 09:01
De la: grace005178, la data 2010-06-23 13:09:48buna...si dori sa ma ajutati cu un sfat daca se poate.peste 3saptamani am sa fiu mireasa si imi doresc o nunta ca in povesti dar cu un buget mai restrans.problema mea e ca vreau un buchet mai special din cale dar soacra mea nu e deacord si zice ca sunt flori pt inmormantare.eu imi doresc un buchet mai altfel si am gasit un buchet din cale portocalii superb.ce ma sfatuiti sa fac?...


Buna,

Exact aceeasi problema o am si eu, mama iubitului are aceeasi parere despre aceasta floare, care dupa parerea mea este o floare f nobila si inspira, eleganta si bun gust.
Dar eu am decis ca voi alege aceste flori pentru buchet. indiferent ca ei ii plac sau nu. Mie trebuie sa mi placa in definitiv!!!
Asa ca nu da inapoi!

www.petramakeup.eu MakeUp Artisti profesionist
petramakeup
Postat pe 14 Iulie 2010 09:56
buna.eu am nunta in octombrie si buchetul tot din cale o sa+l am.Mi se par cele mai elegante si sofisticate flori.Asa k da+i bataie.pup si o nunta cat mai reusita
bebelusha_grace
Postat pe 14 Iulie 2010 11:55
hello, ieri seara am avut si eu discutia, ca idee.... cu mama despre cale :)) povestile cu flori de inmormantare ea nu le stia, deci e clar ca sunt fabulatii ale unora........... dar a intuit imediat de ce sa folosesc in buchetele de mireasa :) pai odata sunt super elegente pentru ca nu au muulte petale si frunze, ce este simplu este definitia elegantei.......si a doua pentru ca acest buchet are nevoie sa fie facut pe o structura de flori rezistente, adica tulpina lor sa fie teapana, cum sunt calele si trandafirii.....mie nu-mi plac prea tare trandafirii, poate si pt ca la orice ocazie din astia dai sau respectiv primesti,asa ca o sa aleg o combinatie de cale albe si inchise pentru contrast, plus un fir de orhidee pe acolo agatat pentru ca am citit ca asta este floarea destinata mireselor, bine in asia, dar nu conteaza, e floarea mea preferata :) spor la pregatiri!!
dreamer_healthy
Postat pe 14 Iulie 2010 12:08
SI EU AM AVUT BUCHETUL DIN CALE SI A FOST CEVA FOARTE DEOSEBIT ...FA-TI BUCHETUL DIN CALE ...E SFATUL MEU!
grace004291
Postat pe 14 Iulie 2010 14:35
Nu intra in conflict cu soacra ta .
Da dovada de toata diplomatia de care poti da dovada.
Incercati sa DISCUTATI , sa COMUNICATI fara sa fiti pe pozitii antagoniste.
desigur este nunta ta , cea mai importanta zi din viata ta, ziua mult astepata, etc.

Sper sa reusiti sa gasiti cea mai buna varianta ca ziua nuntii sa fie o zi speciala, fara ca soacra ta se se uite urat , sa o ia ca un afront iar tu sa fii multumita ca ai ceea ce ti-ai dorit.

Atentie mare ca soacrele percep ca ii vei "fura" baiatul si ca nici-o fata nu va avea grija de el si nu-l va iubi asa cum il iubeste ea.

Bafta !
grace002227
Postat pe 14 Iulie 2010 15:47
asa zic si eu, nu intra in conflict cu soacra-ta desi ar merita, ca se baga in viata ta . du-o cu zaharelul..nu tre' sa stie stanga ce face dreapta:)). ZI-i ca inca nu stii. ca poate iei trandafiri portocalii, ca nu stii, ca vezi tu atunci, ce atat bataie de cap.. si tu iti iei frumos cale.. care e problema. in ziua nunti cand o vedea ea buchetul.. nici nu o sa bage de seama.. ca doar nu s-o bosumfla degeaba pt niste flori toata nunta.. In ziua aia ii zici si tu ca ; "eee m-am razgndit pe loc..prea erau frumoase calele" si nu ai putut sa iti iei gandul de la ele"
simplu:))
cristinne83
Postat pe 14 Iulie 2010 16:04
eu am auzit ca anul acesta se poarta calele albe in buchetul de mireasa?ce parere aveti?si cred ca o sa optez pentru ele...
cam_anca_grace
Postat pe 14 Iulie 2010 18:59
Din punctul meu de vedere calele mi se par niste flori superbe si potrivite pentru buchetul de mireasa. Am vazut zilele trecute pe un site niste buchete absolut superbe din cale colorate. Am salvat link-ul pt ca vreau sa ma inspir din el. Il caut imediat si ti-l trimit.
Lucky_girl
Postat pe 23 Iulie 2010 11:02
Buna,
Exact aceeasi problema o am si eu, voi avea nunta pe 2 octombrie ...si am spus ca buchetul pe care mi l doresc la nunta e unu din cale, pentru ca mi se par cele mai frumoase si elegante flori din lume, iar mama iubitului meu cand a auzit, pur si simplu a explodat, ca s flori de inmormantare si etc. ea nestiind de fapt insemnatatea acestor flori, si anume ca ele sunt flori regale, folorite la toate nuntile de rang inalt de peste tot din lume. Dar eu nu am zis nimic, si exact asa am sa fac, am sa imi iau cel mai frumos buchet de cale la nunta, pentru ca alte flori chiar nu imi plac, ori cale ori fara buchet, deci nu am de gand sa mi stric ziua din cauza unei batrane superstitioase...ceea ce te sfatuiesc si pe tine.

petramakeup
Postat pe 25 Iulie 2010 12:11
De la: petramakeup, la data 2010-07-25 12:11:14Buna,
Exact aceeasi problema o am si eu, voi avea nunta pe 2 octombrie ...si am spus ca buchetul pe care mi l doresc la nunta e unu din cale, pentru ca mi se par cele mai frumoase si elegante flori din lume, iar mama iubitului meu cand a auzit, pur si simplu a explodat, ca s flori de inmormantare si etc. ea nestiind de fapt insemnatatea acestor flori, si anume ca ele sunt flori regale, folorite la toate nuntile de rang inalt de peste tot din lume. Dar eu nu am zis nimic, si exact asa am sa fac, am sa imi iau cel mai frumos buchet de cale la nunta, pentru ca alte flori chiar nu imi plac, ori cale ori fara buchet, deci nu am de gand sa mi stric ziua din cauza unei batrane superstitioase...ceea ce te sfatuiesc si pe tine.


iti dau dreptate dar mi se pare cam exagerat sa te certi si sa o numesti"batrana supestitioasa" pe viitoarea ta soacra..gandeste'te k buchetul de mireasa..il tii pt un timp.....soacra pt toata viata
elena8820
Postat pe 25 Iulie 2010 18:23
De la: grace005178, la data 2010-06-23 13:09:48buna...si dori sa ma ajutati cu un sfat daca se poate.peste 3saptamani am sa fiu mireasa si imi doresc o nunta ca in povesti dar cu un buget mai restrans.problema mea e ca vreau un buchet mai special din cale dar soacra mea nu e deacord si zice ca sunt flori pt inmormantare.eu imi doresc un buchet mai altfel si am gasit un buchet din cale portocalii superb.ce ma sfatuiti sa fac?...



buna....eu am stat si m-am gandit si m-am intrebat...de unde stiu eu ca aceste flori, cale, sunt folosite la inmormantari? ca doar in cei 24 de ani ai mey, nu am vazut macar O data, la inmormantarile la care am fost cale. Am stat si m-am gandit la acele coroane duse la inmormantari, ce flori aveau pe ele..stiti ca nu am vazut macar una cu cale? NU! doar cu garoafe (60%, ca de sunt ieftine), cu gerbera, crizanteme, TRANDAFIRI si CRINI !!!!!

Acum ce sa fac, sa urlu vai trandfairii, crinii, gerbere, crizantemele, garoafele sunt flori de inmormantare!!!
TAMPENIEEEEEEEEEEEEEEEE

Acum 3 zile am fost la unul din depozitele de flori de la mine din oras, si doar ce venise marfa si m-a luat tipa de acolo sa-mi arate florile noi, ca stie ca eu sunt super inebunita dupa flori colorate.
Mey am vazut niste cale SUPERBE, erau unele un mov inchis si unele un grena atat de inchis incat puteai spune ca sunt negre pe margini. Superbe sincer! Si ce am observat??? nu aveau f multe, venisera la comanda pentru o tipa de dorea lumanarile si buchetele din acele cale.aa ca fugi si intreab-o pe aa ta soacra: cand se duce la inmormantari din ce flori sunt facute coroanele???? :D
Si daca tot nu se potoleste ai putea sa-i zici frumos sa-si bage mofturile undeva, ca e nunta TA, nu a ei.

Si daca vrei un sfat de la mine...bine mai multe :D,daca ai nunta in timpul veri, fugi si cumpara o cala si vezi cat rezista fara apa, ca sa stii cum se va comporta floarea si la tine la nunta, eu iti pot spune doar de orhidee ca rezista fara apa ffffffoarte mult timp. Trandafiri doar daca ii cumperi foarte proaspeti si doar dc ii ti in apa cu solutie, crizantemele sunt super pentru aranjamente....
Ca sa economisesti bani la aranjamente poti intreba pe forum dc e vreo tipa care se ocupa de aranjamente in timpul liber, pun pariu ca nu-ti va cere f multi bani. Eu una fac aranjamente in timpul liber si au inceput mai nou sa se certe fetele pe mine =)))nu de alta dar d euna singura nu pot face mai mult de o nunta intr-o zi, bine cu tot ce tine de flori...

Si daca vrei sa stii mai multe da-mi un PM. Nu sunt zgarcita si te pot invata multe trucuri.

pupici
agny
Postat pe 26 Iulie 2010 11:41
De la: casablanca, la data 2010-06-30 00:42:14In primul rand: Casa de piatra si Onunta frumoasa!

In al doilea rand: Calele nu sunt flori funerare. E o superstitie de care inca multi nu au scapat. Cateva exemple cu buchete de mireasa din cale:

http://grandi-flora.blogspot.com/2008/11/real-wedding-cambell-hall-and-garden.html

http://www.onuntasuperba.ro/2010/06/buchetul-miresei-din-cale/

http://www.favorideas.com/learn-about/wedding-flowers/building-a-beautiful-calla-lily-wedding-bouquet/

http://flowersbydesign.net/images/details/brides-bouquet-white-calla-lily.jpg

http://www.budget-bride.com/calla-lily-wedding-bouquets.htm

si in al treilea rand: nu o asculta pe soacra-ta Scuze ca ma bag in viata personala



super site-urile
agny
Postat pe 26 Iulie 2010 11:58
vand rochie de mireasa tip printesa 2 piese myssnatacha@yahoo.com pt mai multe detalii
vand costum de mire alb cu toate accesoriile myssnatacha@yahoo.com
myssnatacha
Postat pe 26 Iulie 2010 11:59
V-am scris mai sus ca va trimit un link unde am vazut niste buchete de mireasa din cale: http://www.onuntasuperba.ro/2010/06/buchetul-miresei-din-cale/

Spunea cineva mai sus, ca nu stie de unde vb ca aceste flori, calele sunt flori de inmormantare. Intr-adevar, este o mare prostie sa crezi asta. Eu cred ca este foarte important sa alegi florile care tu le preferi, nu sa te gandesti ca ele reprezinta nu stiu ce...

Eu, tot cale voi alege. Nu voi tine cont de nicio superstitie..
Lucky_girl
Postat pe 27 Iulie 2010 17:30
Vizitati cu incredere www.superbuchete.ro
Livrare in maxim 3-4 ore buchete,aranjamente si plante,iti poate aranja eventual si casa si gradina.
Localitati de livrare: in momentul de fata,singurul oras unde se livreaza este Bucuresti.
Dupa ce ai amplasat comanda,vei fi contactat de catre unul din operatori nostri,pentru a confirma comanda si a stabili impreuna ultimele detalii legate se livrare.
Toate produsele existente pe site se gasesc fie in stoc ,fie se aduc la comanda
Aranjamentele pentru diferite ocazii(nunti,botezuri etc) comenzile se fac cu minim o saptamana inainte
Comenzile se pot face atat telefonic cat si online.La initierea oricarei comenzi, va mentionati numele si un numarul de telefon pentru confirmarea comenzii dumneavoastra.
Puteti comanda sunand acum la numerele de telefon: Tel: 0724311176 [/b]
superbuchete
Postat pe 2 August 2010 14:52
Aici gasiti dragi miresici cele mai frumoase buchetele handmade atat pentru voi cat si pentru nasici sau domnisoare de onoare.Va promit atentia garantata a invitatilor!

https://www.facebook.com/profile.php?id=100008247933248&ref=tn_tnmn
Buchete_Mireasa_Si_Decoratiuni_1
Postat pe 3 Mai 2014 20:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Targul de nunti Weddings - in acest weekend 2 De la: Monica_Felea_1 22 August 2012 22:50
Cu ce sa ma imbrac? 4 De la: cj25har 4 Iunie 2010 12:59
forumul meu intrati 1 De la: grace007053 10 Ianuarie 2010 21:04
DESPRE MOMENTUL CAND M-A CERUT DE SOTIE...FUNNY,LA VOI CUM A FOST FETELOR? 10 De la: shteffa 29 Aprilie 2013 23:05
fetelor vreau sa imi vand rochita de mireasa 4 De la: charolina99_yahoo_com 31 Martie 2014 15:38